Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2021 στις 10:17 ΜΜ, grmaster2 είπε

θα επιμείνω με το corsair cx550

αλλιώς κοίτα και εδώ

https://www.skroutz.gr/s/19745850/CoolerMaster-MWE-600-Bronze-V2.html

Πήρα το ίδιο σε semimodular cx 550 και τα έφτυσε στο μήνα. H σειρά cx έχει αρκετά προβλήματα. Από εδώ και πέρα seasonic για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ανέφερα κι εγώ παλιότερα και μου είπε ότι διαφέρουν κατασκευαστικά.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μιας και έχω αγοράσει κουτί και αυτά της υπογραφής δλδ κουτί και τροφοδοτικό θα τα δώσω στον αδερφό μου τι επιλογές έχω για κάτι καλύτερο τροφοδοτικό με το σκεπτικό πως κάποια στιγμή θα μπει κάποια καλύτερη κάρτα πάνω όχι τίποτα τρομερό άλλα ας βρίσκετε πότε δεν ξέρεις ?για αυτά έχετε κάποια γνώμη τιμή όσο αυτά που παραθέτω πάνω κάτω

https://www.skroutz.gr/s/24550622/EVGA-600-W2-600W-Full-Wired-80-Plus.html

https://www.skroutz.gr/s/17213059/EVGA-600-BR-600W-Full-Wired-80-Plus-Bronze-EU.html

https://www.skroutz.gr/s/14158548/Be-Quiet-System-Power-9-600W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

https://www.skroutz.gr/s/15040134/Gigabyte-P650B-650W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

και να πω την αλήθεια κοιτάω πολύ το gιgabyte για την τιμή του

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2021 στις 3:19 ΜΜ, vasillis17 είπε

https://www.skroutz.gr/s/15040134/Gigabyte-P650B-650W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

και να πω την αλήθεια κοιτάω πολύ το gιgabyte για την τιμή του

 

Ελπίζω - εύχομαι να μην πρόλαβες  να το αγοράσεις!!!!!!!

 

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα,

Χτες μετά από πολλά χρόνια αδιάλειπτης 24/7 λειτουργίας το τροφοδοτικό στο HTPC μου παρέδωσε πνεύμα. Χτες που πήγα να το βάλω στο ρεύμα έκανε ένα μπαμ, αρχιζε να βγάζει άσπρους καπνούς και αυτό ήταν. Η μυρωδιά ήταν απίστευτη. Ελπίζω μόνο να μην μου έκαψε και τίποτα άλλο μέσα.

Το κουτί που ήταν μέσα είναι ένα IN WIN BM639 με το stock τροφοδοτικό του.
Με τροφοδοτικό μέσα το IP-AD160-2 στα 160 Watt.

Μέσα στο κουτί έχω την Asrock z87e itx με i3 Intel CPU (Δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο τώρα) 8GB gskill μνήμες, και 2 WD red των 3TB για NAS nextcloud etc και ένα mSata samsung evo ssd για Ubuntu OS.

Έψαξα να βρω το αντίστοιχο τροφοδοτικό αλλά το βρίσκω μόνο μεταχειρισμένο από ebay αλλά το φοβάμαι πλέον. Όσο έψαχνα όμως δεν μπορούσα να βρω σε αυτό το μέγεθος άλλα τροφοδοτικά. Λες και ήταν custom made μόνο για αυτό το κουτί.
Μήπως δεν έχω ψάξει εγώ καλά; Μπορούμε να βρούμε κάτι τέτοιο;
Μετά καθώς έψαχνα γενικά για τροφοδοτικά είδα αυτό στα 160watt
https://www.e-shop.gr/psu-streacom-st-nano160-htpc-160w-fanless-p-PER.817408
Που φαίνεται να είναι external τροφοδοτικό και σου δίνει τον 24pin adapter να τον συνδέσεις πάνω στο pc.

Αλλά συγκρίνοντας τα ρεύματα με το παλιό μου φάνηκε πιο μικρό από τα 160 watt που γράφει πάνω και αναρωτιέμαι αν θα τα σηκώνει όλα πάνω; Το καλό είναι ότι είναι fanless και δεν θα κάνει και αυτό θόρυβο όπως πριν αλλά ένα αρνητικό είναι ότι έχει 2 sata παροχές ρεύματος αντί για 3 που είχε το παλιό και ίσως ότι κάνει 100€!

Έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό από αυτό που κοιτάω;
Σαν ποιότητα αυτά τα fanless είναι καλά όσον αφορά την προστασία κτλ του υπολογιστή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από PTamis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το παραπάνω "fanless", ασχολίαστη η τιμή του σε σχέση με τις δυνατότητές του. 

Κατά την γνώμη μου,

με αυτά τα λεφτά παίρνεις PSU κανονικό

Και κουτί

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να ψάχνεις τέτοιο PSU. Δύσκολα πολύ, είναι τύπου TFX αλλά μικρότερων διαστάσεων, πολύ συγκεκριμένων, δεν ξέρω αν ένα κανονικό TFX θα χωράει. Το πιο κοντινό που βρίσκω από Ελλάδα είναι αυτό αλλά πάλι, με διαφορετικές διαστάσεις. 

Είχα παλιότερα από ένα χαρισμένο σύστημα, το οποίο και το είχα χαρίσει. Ήταν από σύστημα DELL το οποίο νομίζω είχε κι αυτό συγκεκριμένες διαστάσεις. 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Για το παραπάνω "fanless", ασχολίαστη η τιμή του σε σχέση με τις δυνατότητές του. 

Κατά την γνώμη μου,

με αυτά τα λεφτά παίρνεις PSU κανονικό

Και κουτί

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να ψάχνεις τέτοιο PSU. Δύσκολα πολύ, είναι τύπου TFX αλλά μικρότερων διαστάσεων, πολύ συγκεκριμένων, δεν ξέρω αν ένα κανονικό TFX θα χωράει. Το πιο κοντινό που βρίσκω από Ελλάδα είναι αυτό αλλά πάλι, με διαφορετικές διαστάσεις. 

Είχα παλιότερα από ένα χαρισμένο σύστημα, το οποίο και το είχα χαρίσει. Ήταν από σύστημα DELL το οποίο νομίζω είχε κι αυτό συγκεκριμένες διαστάσεις. 

 

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα σχόλια σου.
Το είδα το κουτί που προτείνεις όπως και το τροφοδοτικό. Το κουτί αυτό είναι πολύ μεγάλο! Δεν θα χωράει με τίποτα εκεί που το έχω χωμένο κάτω από το έπιπλο της τηλεόρασης. Και το PSU φυσικά αυτό δεν χωράει.
Οπότε μάλλον για picoPSU με βλέπω να πηγαίνω αν το βρω ίσως σε πιο καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, το pico psu για μένα είναι λύση που γενικά δεν συμφέρει και δεν θα το εμπιστευόμουν. Υπάρχουν ποιοτικά αλλά σε τιμές απλησίαστες.

Το μόνο που βρήκα φτηνότερο, είναι αυτό, άγνωστη διαθεσιμότητα, προέλευση κλπ. Δεν είναι "μάρκα" όπως το streacom, αλλά κοστίζει κάτω από τα μισά λεφτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grmaster2 είπε

Μόλις το κοίταξα. Οι διαστάσεις είναι απαγορευτικές. Ειδικά τα 81,5mm ύψος. 

Max εγώ θέλω 50 ή οριακά 55mm. Ψάχνω και έχω εδώ διαφορά να βρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!


Μετά από αρκετή σκέψη και ψάξιμο και ενώ ήμουν έτοιμος να πάω σε picoPSU από e-shop και να πάρω αυτό, αποφάσισα να πάρω αυτό αυτό εδώ που μαζί με το τροφοδοτικό του βγαίνει περίπου στα ίδια λεφτά.

Νομίζω το δεύτερο είναι πολύ πιο ποιοτικό, έχει λίγο περισσότερα watt σε περίπτωση που χρειαστώ και κάτι άλλο και το τροφοδοτικό είναι αρκετά μικρό και χωράει και μέσα στο κουτί που έχω.
Το μόνο πρόβλημα είναι η βίδες που δεν ταιριάζουν ακριβώς αλλά θα βρω πιστεύω καμιά πατέντα.
Το πολύ πολύ να βιδώσω μόνο την μία πλευρά.
Έχετε καμιά γνώμη για αυτά τα HDPLEX τροφοδοτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα,ψάχνω ένα καλό psu που να το βάλω και να μην ξανά ασχοληθώ μαζί του,κατέληξα στο Seasonic Prime Series TX-850 Titanium στα 290ευρο πιστεύετε αξίζει τα λ7 του? αν όχι έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο min platinum στο 850w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...