Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσοι πήρα τον Lenovo G40-30 και του άλλαξαν τη μνήμη έχει 2 slots ή ένα;

 

Δηλαδή κάποιος που θέλει να έχει 4GB RAM αρκεί να προσθέσει μία 2GB;

Έχει απαντηθεί. Ένα slot DDR3L 1.35v.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά , το κλειδι των windows ειναι στο bios?Μια νεα εγκατασταση retail windows 8.1 θα ειναι απροβληματιστη στο κομματι της ενεργοποιησης ?

Το κλειδί είναι ενσωματωμένο στο BIOS, χρειάζεσαι όμως τα Windows 8.1 with Bing για να ενεργοποιηθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήρα το laptop και θα σας γράψω μερικές εντυπώσεις (και για όσους σκέφτονται ανάλογη αγορά με αντίστοιχο Ν2840 επεξεργαστή στο μέλλον). Πιστεύω να είναι ευπρόσδεκτες.

 

Κατ'αρχήν το λαπτοπάκι το αγόρασα με σκοπό να το αναβαθμίσω εξαρχής, αλλά είχα και κάποιες ελπίδες μήπως δουλεύει ανεκτά χωρίς αλλαγές.

 

Αυτό μετά από τη δική μου χρήση, θα έλεγα να το ξεχάσετε. Τα Windows 8.1 της λενοβο είναι παραφορτωμένα με bloatware, αλλά και ο μηχανικός σκληρός σε σνυδυασμό με τα ανεπαρκή 2gigs μνήμης κάνουν το μηχάνημα να ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Δεν μιλώ για απαιτητική χρήση τώρα : αναφέρομαι σε στοιχειώδεις χρήσεις όπως άνοιγμα ιστοσελίδων, κ.ο.κ. Το μηχάνημα κάνει ΣΥΝΕΧΩΣ thrashing στο σκληρό και η απόδοσή του είναι βασανιστική : θυμίζει τρισάθλιο νετμπουκ με τους intel atom πρώτης γενιάς, όταν βγει από το κουτί.

 

Αλλάζοντας το στικάκι μνήμης με ένα των 4gbs, τον σκληρό δίσκο με έναν φτηνό SSD και εγκαθιστώντας καθαρά Win7 και τους οδηγούς χωρίς το σκουπιδαριό της λενοβο, το μηχάνημα αποκτά άλλο αέρα. Για σερφάρισμα ιστοσελίδων, βασικές χρήσεις γραφείου κ.ο.κ. είναι μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με την αρχική του μορφή και γενικά απόλυτα ικανοποιητικό.

Ωστόσο, μην περιμένετε και απόδοση ενός απλού core2 duo desktop του 2008 (κάτι τέτοιο έλπιζα). Ο επεξεργαστής παραμένει κάπως αργός για περίπλοκες και πιο απαιτητικές εργασίες (δεν μιλώ για παιχνίδια εννοείται). Για παράδειγμα βιντεάκια 1080p στο youtube δίνουν χρήση CPU 100% και σπασίματα/χαμένα frames. Στα 720p ωστόσο -ανάλυση ανεκτή και αρκετά ικανοποιητική για την οθόνη του- δουλεύουν κανονικά, αρκεί να μην έχετε πολλά προγράμματα στο background. To netflix επισης μου δουλευε κανονικά, αλλά όταν εγκατέστησα το viber for windows και το είχα στο background (χωρίς ενεργή κλήση) οι κύκλοι της CPU δεν επαρκούσαν για ομαλή αναπαραγωγή. Πάντως όταν έβγαλα το viber μπορούσα ξανά να δω νετφλιξ χωρίς σπασίματα.

 

Μιλώντας για viber. Βιντεοκλήσεις ξεχάστε τις. Στο αναβαθμισμένο σύστημα το (βαρύ είναι αλήθεια) skype κολλούσε ΣΥΝΕΧΕΙΑ σε βαθμό να μην μπορώ καν να κλείσω τη βιντεοκλήση (δεν ανταποκρίνονταν το κουμπί). Η CPU ήταν στο 100% και το πρόβλημα καθαρά θέμα αδύναμου επεξεργαστή και πάλι. Με viber τα πράγματα σε βιντεοκλήσεις δεν ήταν καλύτερα. Το βρήκα αρκετά αξιολύπητο να μπορώ να κάνω βιντεοκλήσεις skype αβίαστα και ομαλά από το κινητό μου, και όχι από ένα -έστω φτηνό- φορητό υπολογιστή, αλλά τόσο αδύναμος είναι ο επεξεργαστής.

Τελευταίο, η οθόνη είναι μετριότατη ΤΝ πανελ. Τα χρώματα ξεθωριάζουν πολύ εύκολα όταν την κοιτάζεις υπό γωνία, και όταν επέστρεφα στην ips μου από το λαπτοπάκι ένιωθα λες και έκανα αναβάθμιση στα μάτια μου. Έχοντας πει αυτό, σε ανάλυση και κείμενο δεν είχα κανένα πρόβλημα ευκρίνειας, και το διάβασμα ιστοσελίδων ήταν ανετότατο.

Άξιζε τα χρήματά του; Θα έλεγα ότι στα 170 ευρώ (συνυπολογίζοντας άλλα 70-75 για αναβάθμιση μνήμης και σκληρού, χωρίς τις οποίες είναι σκουπίδι) είναι στην τιμή που αξίζει.

Δεν το θεωρώ προσφορά μεν, αλλά μην παρεξηγείτε - δεν το θεωρώ και χαμένα χρήματα. Για περιορισμένες χρήσεις web browsing, μουσικούλες κλπ είναι μια χαρά. Δυσάρεστη έκπληξη ότι ζορίζεται ακόμα και σε σχετικά "απλές" multimedia χρήσεις (1080p youtube videos, netflix οριακά).

Αν δεν σκοπεύετε να αναβαθμίσετε μην το αγοράσετε[b/] πάρτε μια ταμπλέτα ή εξοικονομήστε χρήματα μέχρι να μπορείτε. Με τον μηχανικό σκληρό δίσκο είναι δοκιμασία στα όρια της υπομονής σας.

Α και μην ξεχάσω πολύ καλά ηχεία για λαπτοπ τόσο χαμηλής τιμής, ανώτερα από αρκετά λαπτοπ ακόμα και μεσαίας κατηγορίας.

 

Θα το αγόραζα ξανά; Νομίζω ναι σε αυτή την τιμή. Αλλά δεν το θεωρώ και προσφορά. Πωλείται στην τιμή που αξίζει . Περισσότερα χρήματα δεν θεωρώ ότι τα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί πήγες σε 7 και όχι 10?

νομίζω θα έτρεχε καλύτερα.

 

ΥΓ όλοι οι μηχανικοί δίσκοι είναι αβάσταχτα αργοί εάν δοκιμάσεις ssd. ακόμα και σε δυνατά λαπτοπ.

οπότε ssd=μονόδρομος πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtoul εννοειται οτι, πρεπει να πεταχθει: ολη η προγραμματοΛενοβοσαβουρα και το Μακαφι... :angry:

 

Απο κει και περα, ψαξε λιγο παραπανω: τι εχεις εγκαταστησει & 'πως' το εχεις παραμετροποιησει!
Δες και εδω (σ)το #227 επισης θα βοηθησει να τσεκαρεις πως "softwareχτιζουν" Nuc συστηματα :shifty:
http://www.insomnia.gr/topic/592029-laptop-14-hp-14-r208nv-και-hp-14-r206nv-199€germanosgr/?p=54595713

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που έχει κάνει η lenovo με το recovery, είναι εντελώς χαζό.

Και recovery dvd/USB να φτιάξεις, δεν μπορείς να κάνεις restore αν δεν είναι μέσα ο μαμά δίσκος του laptop με το extra partition.

Κοινώς, αν σου χαλάσει ο δίσκος, δεν σώζεσαι με τα recovery discs.

 

Επειδή ήθελα να βάλω οπωσδήποτε έναν ssd που μου περισσευε, κράτησα τα drivers από το recovery partition του 500αρη, και έκανα εγκατάσταση 8.1 από το μηδέν.

Μέσα σε λίγες ώρες, είχα πεντακαθαρα windows 10 και το μηχάνημα ήταν μέρα με τη νύχτα.

Που να μπει και η 8άρα μνήμη τη Δευτέρα.

 

Για 169ε, είναι πολύ καλό το lenovo.

 

Το προτίμησα από το hp λόγω διετους εγγυησης και επειδή δεν τραβουσε τις δακτυλιες σαν μαγνήτης.

 

Τέλος, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά έχει γίνει και price match από public από όπου και το αγόρασα χωρίς αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και recovery dvd/USB να φτιάξεις, δεν μπορείς να κάνεις restore αν δεν είναι μέσα ο μαμά δίσκος του laptop με το extra partition.
Κοινώς, αν σου χαλάσει ο δίσκος, δεν σώζεσαι με τα recovery discs.

 

ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ ? ΜΕ ΑΛΛΟ ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΣΚΟ ΚΑΙ με το extra partition ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που έχει κάνει η lenovo με το recovery, είναι εντελώς χαζό.

Και recovery dvd/USB να φτιάξεις, δεν μπορείς να κάνεις restore αν δεν είναι μέσα ο μαμά δίσκος του laptop με το extra partition.

Κοινώς, αν σου χαλάσει ο δίσκος, δεν σώζεσαι με τα recovery discs.

 

Επειδή ήθελα να βάλω οπωσδήποτε έναν ssd που μου περισσευε, κράτησα τα drivers από το recovery partition του 500αρη, και έκανα εγκατάσταση 8.1 από το μηδέν.

Μέσα σε λίγες ώρες, είχα πεντακαθαρα windows 10 και το μηχάνημα ήταν μέρα με τη νύχτα.

Που να μπει και η 8άρα μνήμη τη Δευτέρα.

 

Για 169ε, είναι πολύ καλό το lenovo.

 

Το προτίμησα από το hp λόγω διετους εγγυησης και επειδή δεν τραβουσε τις δακτυλιες σαν μαγνήτης.

 

Τέλος, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά έχει γίνει και price match από public από όπου και το αγόρασα χωρίς αναμονή.

1.Που βρηκες iso αρχειο για την εκδοση που εχουμε;

 

2.Σε ποια διαδρομη βρισκονται τα drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Που βρηκες iso αρχειο για την εκδοση που εχουμε;

2.Σε ποια διαδρομη βρισκονται τα drivers;

Έβαλα άλλο build, καθαρό της ms.Γιαυτο και βοήθησαν οι drivers.

Θα τους βρεις στο D σε folder drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για παράδειγμα βιντεάκια 1080p στο youtube δίνουν χρήση CPU 100% και σπασίματα/χαμένα frames. ==> Μάλλον έχεις θέμα με την σύνδεση σου. Μια χαρά τα παίζει
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Που βρηκες iso αρχειο για την εκδοση που εχουμε;

 

 

ναι αλλα σου διαβασε το key?

 

Windows 8.1 με Bing x64 (64bit)

 

http://www.pcsteps.gr/14819-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-windows-8-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD/

 

Το κλειδι το αναγνωρισε κανονικα χωρις να το ζητησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...