Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ssd τι ταχύτητες πιάνει?

αξίζει δλδ κάποιος καλός ή το chipset/cpu είναι τόσο αδύναμο που τα 500-550 ΜΒ/s που προσφέρουν οι samsung 850 κλπ αξιόλογοι πηγαίνουν στράφι στην ουσία?

 

  • HDD*: SATA 2.0, 3Gb/s
  • ODD: SATA 1.0, 1.5Gb/s

     

    *~σαν αυτες ταχυτητες:

     

    CDM.png

     

    cdm.jpg

     

    atto.jpg

     

    insidelogo.php?image=%2Fhttp%3A%2F%2Ffil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Η ερώτησή μου αφορά το HP 14'' του τίτλου. 

Αν βάλεις caddy,στο πλάι θα φαίνεται αυτό το μεταλλικό κομμάτι του caddy; Δεν υπάρχει κάποιο πλαστικό κομμάτι για να κλείνει εξωτερικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή μου αφορά το HP 14'' του τίτλου. 

Αν βάλεις caddy,στο πλάι θα φαίνεται αυτό το μεταλλικό κομμάτι του caddy; Δεν υπάρχει κάποιο πλαστικό κομμάτι για να κλείνει εξωτερικά;

 

Στο λινκ που σου εδωσα (που αφορα το λενοβο) , λεει οτι θα βαλεις παλι το πλαστικο που ηταν στο λαπτοπ σου.

Λογικα το ιδιο θα γινεται και στο hp (δεν παιρνω ορκο)

google it ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το Lenovo δεν έχει μόνο faceplate. Είναι ένα πλαστικό που έχει ίδιο σχήμα με το caddy.

 

Επίσης στις οδηγίες του eBay link που δίνεις, vadergr, λέει πως προσαρμόζεις και το original "κοτσάνι" (ναι, το 'πα B)  ) που βιδώνεις το caddy στο σασί του laptop. Δεν γίνεται αυτό, γιατί στο dummy caddy που έχει ήδη το lenovo μας δεν είναι αποσπώμενο. Πιθανότατα οι οδηγίες του ebay είναι για όσα laptops έχουν πραγματικό ODD, το οποίο έχει και faceplate και "κοτσάνι".

 

Πριν παραγγείλετε, κάντε ένα κόπο και ανοίξτε να βγάλετε το πλαστικό dummy caddy που φοράει ήδη το Lenovo και θα καταλάβετε. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το Lenovo δεν έχει μόνο faceplate. Είναι ένα πλαστικό που έχει ίδιο σχήμα με το caddy.

 

Επίσης στις οδηγίες του eBay link που δίνεις, vadergr, λέει πως προσαρμόζεις και το original "κοτσάνι" (ναι, το 'πα B)  ) που βιδώνεις το caddy στο σασί του laptop. Δεν γίνεται αυτό, γιατί στο dummy caddy που έχει ήδη το lenovo μας δεν είναι αποσπώμενο. Πιθανότατα οι οδηγίες του ebay είναι για όσα laptops έχουν πραγματικό ODD, το οποίο έχει και faceplate και "κοτσάνι".

 

Πριν παραγγείλετε, κάντε ένα κόπο και ανοίξτε να βγάλετε το πλαστικό dummy caddy που φοράει ήδη το Lenovo και θα καταλάβετε. ;)

 

f*ck :P

Θα πρεπει να αγοράσω και drive :P

Ξερει κανεις που βρισκουμε σκετο το κοτσανι η εστω το drive μαζί με το κοτσανι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκετο "κοτσανι" ξεχασε το. Να αγορασεις και οπτικο, για το πλαστικο και μονο, δεν συμφερει, εκτος αν βαλεις καπου αλλου το οπτικο.

Καταληγουμε οτι θα φαινεται η τρυπα με τον δισκο με τα κοινα caddies...ισως καπιοιυς να μην τους ενοχλει η αντιαισθητικη οψη.

Το link παραπανω ειναι για 9,5" και ειναι πανακριβο, 9,5αρια υπαρχουν ιδια πολυ πιο φθηνα, χρησιμο ομως γιατι ειναι το πρωτο που βλεπω και αναφερει το μοντελο στον τιτλο σαν συμβατο, οπερ θεωρητικα θα κανουν και τα υπολοιπα. Αν ειναι σωστο βεβαια, γιατι το ebay ειναι γνωστο για τις ανακριβεις περιγραφες του καθε πωλητη.

Αναμενουμε τις δοκιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε κάτι σαν κι αυτά που περιλαμβάνουν και faceplate. Δεν ταιριάζουν ακριβώς στο περίβλημα του laptop (δεν είναι καμπυλωτά), αλλά από το τίποτα:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/2nd-HD-SSD-Hard-Drive-Caddy-Ultrabay-SLIM-For-Lenovo-Y410-Y510P-Y510PT-Z400-Z500-/221562559869?hash=item3396285d7d:g:McYAAOSwu4BV7AUU

 

http://www.ebay.co.uk/itm/2nd-SSD-HD-Case-Tray-Caddy-for-Lenovo-IdeaPad-G430-G460-G470-G530-G550-G560-G570-/390557575978?hash=item5aef0bab2a:g:eMkAAOSwbdpWX-cq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που η ορολογία "κοτσάνι" ήρθε για να μείνει, πάντως.

 

Επίσης, όπως είπα μερικές σελίδες πίσω, το caddy μπαίνει για να κουμπώσει το Sata πολύ βαθειά στο σασί (βρώμικα μυαλά όλοι σας), και όσα caddies προτείνετε απλά χάνονται 1-2 εκατοστά κάτω από το πλαστικό (μέσα στο σασί).

 

Και με faceplate να αγοράσετε, πάλι δεν θα κάνει.

 

Γενικά πρέπει να βρεθεί κάποιο caddy ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για το δικό μας.

 

extra info: εγω είχα δοκιμάσει με το 9.5mm του Πλαισίου και κατέληξα στα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμισε μας x_vagos_x, οποτε εμπαινε μεν το 9.5", απλα περισσευει χωρος και εχει κενο μπροστα.

Λειτουργικα, κουμπωνε καλα ή κουνιεται περα-δωθε?

Ειπωθηκε οτι χρειαζεται καποιο 9αρι. Με το 9,5, κλεινει οκ το σασι?

Τελικα, για καποιον που δεν τον νοιαζει η εμφανιση, παιζει καλα σαν λυση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες.

 

Μπαίνει το 9,5mm (δεν είναι ίντσες βρε, πάχος είναι).

 

Δεν κουνιόταν πέρα-δώθε, και δεν θα κινδύνευε να βγει από την Sata γιατί πιέζεται από το σασί αρκετά.

 

Προσωπικά δεν το έβαλα μέχρι μέσα να κουμπώσει στο sata, φοβούμενος πως δεν θα μπορούσα να το βγάλω μετά.

 

Σου λέω, όταν κουμπώνει, είναι 2 εκατοστά μέσα, κάτω από το σασί, οπότε μόνο να το σπρώξω από εκεί που θα βίδωνε το "κοτσάνι" θα μπορούσα.

 

Με κίνδυνο να το καταστρέψω και να μην μπορώ να το επιστρέψω μετά, αποφάσισα απλά να το επιστρέψω και τα 20 ευρώ που είχα δώσει να τα κάνω extra gb για την RAM την οποία είχα επίσης σκοπό να επιστρέψω (γιατί είχα πάρει 4gb 1,5v αντί για 1,35v).

 

Αλλά, ναι, θεωρώ πως αν δεν σε νοιάζει γενικότερα, με αυτά των 9,5mm κάνεις δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εχω και εγώ το laptop του τιτλου ,το εχω κανει clean install απο τις πρωτες μερες που το πειρα δεν γινοταν δουλεια.

Τωρα σκέφτομαι να το κανω και καμια αναβαθμιση της προκοπης γιατι με βολευει για την δουλεια μου δεν εχω παραπονο αλλα ενταξει και επιπλεον επιδοσεις δεν με χαλαει .

Σκέφτομαι για Ram να βαλω 4gb η 8gb νομιζω οσο περισοτερη τοσο καλυτερα μιας και αυτη την στιγμη η μνημη στην διαχείριση οταν σερφαρω καταγράφει 90% οποτε ειναι αναγκαία η αλλαγη.

Για ssd εχω εναν kingston οποτε ειμαι ενταξει .

Και τελος το εχει ψαξει κανεις μηπως μπορουμε να αλλαξουμε το cpu με καποιο αλλο .Εχω εναν i3 και δεν ξερω εαν ταιριαζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και του εχω βάλει 8gb ram , ειναι overkill και με 4 θα απογειωθεί οπως πρέπει.

Το ιδιο θα κανει και με τον ssd που εχεις.

Επεξεργαστη δεν θα αλλάξεις γιατι η υλοποίηση ειναι χωρις ανεμιστήρα και θα εχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...