Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δειγμα caddy 9.0mm για το lenovo απο το Γερμανικο amazon:

http://www.amazon.de/gp/product/B00G4UZEKG?redirect=true&ref_=pe_403191_97547231_em_4p_6_im#productDetails

Υπαρχει και στο Αγγλικο αλλα δεν στελνει Ελλαδα. Και απο το Γερμανικο θα συμφερει αν το παραγγειλετε μαζι με κατι αλλο για να μοιραστουν τα μεταφορικα. Στο ebay παραδοξως και δυστυχως δεν εχω βρει, ακομη, 9.00mm

 

Πάντως αυτό που έχει κάνει η lenovo με το recovery, είναι εντελώς χαζό.
Και recovery dvd/USB να φτιάξεις, δεν μπορείς να κάνεις restore αν δεν είναι μέσα ο μαμά δίσκος του laptop με το extra partition.
Κοινώς, αν σου χαλάσει ο δίσκος, δεν σώζεσαι με τα recovery discs.    ....

Αν δεν κανω λαθος, ολες πλεον οι εταιρειες το ιδιο κανουν εδω και χρονια, καμια δεν δινει πια εργαλειο για δικα της recovery δισκακια οπως παλιά, αντιθετως παραπεμπουν στο ενσωματωμενο εργαλειο backup των windows.

(Μερικες δεν εχουν καν recovery partition, και σε αλλες ειναι κρυφο, χωρις προσβαση στα αρχεια του).

Σπαστικο, ιδιαιτερα για εμπειρους χρηστες, αλλα εχει γινει καθεστως.

 

Οι drivers υπαρχουν παντα στο ιντερνετ.

Για το κλειδι, χρειαζεται να το αποσπαμε και να το κραταμε καπου ξεχωριστα.

Στο συγκεκριμενο lenovo υπαρχει το παρακατω πλεονεκτημα (που θα γινει επισης καθεστως στα φορητα)

 

ναι αλλα σου διαβασε το key?

Το κλειδι ειναι ενσωματωμενο στο bios, οποτε το διαβαζει αυτοματα.

Και windows 10 που βαζουμε, το κλειδι των 8 παραμενει στο bios.

 

Οταν με το καλο κανετε αναβαθμιση σε 10, κρατηστε το κλειδι τους καπου σαν αρχειο, για να μην χρειαστει στο μελλον διπλη εγκατασταση.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει κανεις install windows 10 με usb?Για καποιο λογο μου κολλαει στην πρωτη εικονα που διαλεγεις γλωσσα κτλ!!

 

edit:πρεπει να βαλεις legacy support στις ρυθμισεις.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει κανεις install windows 10 με usb?Για καποιο λογο μου κολλαει στην πρωτη εικονα που διαλεγεις γλωσσα κτλ!!

εγώ τα έκανα από USB. Δεν μου κόλλησε. 

 

Άμα freezarei τελείως μήπως να ξαναέφτιαχνες το USBακι από την αρχή? -κατέβασε τα windows πάλι και πέρνα τα ξανά στο USB με το tool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να μπούμε στο bios στο Lenovo? πατάω del ή f12 ή f8 και δεν κανει τίποτα με κανένα πλήκτρο

 

Πατα το μικρο πλαινο κουμπάκι  διπλα στη θυρα τροφοδοσιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβγαλε κάποιες επιλογές για boot απο συσκευή, επιλέγω στικάκι αλλά δεν βρίσκει boot σύστημα για να ξεκινήσει την εγκατάσταση του λειτουργικού, ενώ το στικάκι σε άλλο υπολογιστή δουλεύει κανονικά ως boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβγαλε κάποιες επιλογές για boot απο συσκευή, επιλέγω στικάκι αλλά δεν βρίσκει boot σύστημα για να ξεκινήσει την εγκατάσταση του λειτουργικού, ενώ το στικάκι σε άλλο υπολογιστή δουλεύει κανονικά ως boot

 

#201

Για να δεί το Usb πρέπει να απενεργοποιήσεις το fast boot και να επιλέξεις και Legacy support στο Bios.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#201

Για να δεί το Usb πρέπει να απενεργοποιήσεις το fast boot και να επιλέξεις και Legacy support στο Bios.

 

Το εκανα,ξεκιναει το bootαρισμα απο το στικακι,αλλα μολις φοτωνει η μπαρα η πρωτη των win 7 μου πεταει μπλε οθονη με error 0x00000a5.

 

Εχω απενεργοποιησει το ACPI,εχω βαλει στην επιλογη usb 2 αντι για 3 και εχω αλλαξει και το OS σε win7 os αλλα και σε Other Os και παλι τα ιδια μου κανει. Γνωριζει κανεις καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

βρε μαγκητες,δεν ανοιγεται ενα νεο θεμα στο ΄΄Φορητοί Υπολογιστές'' να λυσεται ολα τα προβληματα για το χρεπι.....22 σελιδες ...ελεος. :-D :P

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εκανα,ξεκιναει το bootαρισμα απο το στικακι,αλλα μολις φοτωνει η μπαρα η πρωτη των win 7 μου πεταει μπλε οθονη με error 0x00000a5.

 

Εχω απενεργοποιησει το ACPI,εχω βαλει στην επιλογη usb 2 αντι για 3 και εχω αλλαξει και το OS σε win7 os αλλα και σε Other Os και παλι τα ιδια μου κανει. Γνωριζει κανεις καμια λυση?

 

Οσο εισαι στα  Win8.1 κανε αναβαθμιση στο Bios απο την εκδοση  A7CN44WW που εχει στην A7CN48WW.

Με το παλιο Bios αναφερει οτι υπαρχουν θεματα ασυμβατοτητας στην εγκατασταση των Win7.

https://support.lenovo.com/gr/el/documents/ht100535

Επεξ/σία από silverado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ηρθε και το δικο μου,ειναι αστεια αργο,θα επρεπε να το εχουν τουλαχιστον με καθαρο λειτουργικό. Έχω έναν ssd 128gb ήδη και περιμένω μια μνήμη 4gb να έρθει ,τελικά το caddy 9.5 mm ταιριάζει ή ψάχνω για 9mm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ηρθε και το δικο μου,ειναι αστεια αργο,θα επρεπε να το εχουν τουλαχιστον με καθαρο λειτουργικό. Έχω έναν ssd 128gb ήδη και περιμένω μια μνήμη 4gb να έρθει ,τελικά το caddy 9.5 mm ταιριάζει ή ψάχνω για 9mm?

Ακόμα περιμένω παραλαβή για να το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...