Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ρε παιδία ότι με αυτόν τον επεξεργαστή θα δούμε και τόσο μεγάλες διαφορές αν και εγώ προτίμησα στα 1800Mhz αφού βρήκα είχε ίδια τιμή με την 1333

παιζει κανονικα στα 1800mhz;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, νομίζω ότι το ψάχνετε περισσότερο από ότι πρέπει με τη μνήμη. Οι διαφορές ταχύτητας λόγω CL δεν είναι αντιληπτές. Γιατί να πάρει κάποιος @1866MHz μνήμη αφού θα την υποχρονίσει @1333MHz ούτως ή άλλως?

 

Προσωπικά, επέλεξα σαν πρώτη αναβάθμιση τη μνήμη και είπα να βάλω 8αρα για να έχω τη μέγιστη δυνατή αντοχή στο χρόνο (σίγουρα για τώρα μια 4άρα είναι υπέραρκετή). Του χρόνου που λογικά ο 240ρης SSD θα κοστίζει όσο σήμερα ο 120αρης θα βάλω και SSD (Ετσι τότε θα έχω και μια δεύτερη αίσθηση βελτίωσης της ταχύτητας).

Για τη μνήμη λοιπόν το έψαξα όσο μπορούσα και έστειλα και email στην Kingston με διάφορες μνήμες low voltage @1,35V και μου είπαν ότι προτείνεται για το συγκεκριμένο laptop αυτή:

 

http://www.kingston.com/us/memory/search/?partid=ktl-tp3cl/8g#

 

Οι άλλες μνήμες δεν έχουν εγγυημένη συμβατότητα (Δεν λέω ότι δεν παίζουν).

 

 

P.S.: Σας παραθέτω την απάντηση:

 

Thank you for your query.
Please note that the KTL-TP3CL/8G has been specifically designed and tested for use with the Lenovo Essential G40-30 to guarantee 100% compatibility. 
Both the HX318LS11IB/8 and the HX316LS9IB/8 have not been tested in this system. 
These modules have been match with this system based on the memory module specifications as provided to us by Lenovo. 
Whether the KVR16LS11/8 would work in this system is something we cannot comment on - matching specifications alone is no guarantee of compatibility. 
Of equal importance are the components used to manufacture the memory module. 
If these differ from those used to manufacture the 3 memory types listed on the configurator page, it is possible that these memory modules may not work. 
Therefore we would recommend sticking to one of the parts listed on the configurator. 
Which one you should go for is a decision only you can make, we cannot influence you in any way.

Kind regards

Michael Fluegel
----------------------------------------------------------------------------
Kingston Technology Europe Co LLP
European Technical Support Engineer, EMEA
Email: [email protected]
[email protected]----------- 


Hello, I intend to buy an 8GB memory module for my laptop. I run Kingston's memory-finder and it recommended:

1. KTL-TP3CL/8G   
2. HX318LS11IB/8 and 
3. HX316LS9IB/8 modules. 

Am I safe with option 3, because it has CL9 latency??? 

I would like to ask you also if another module is compatible with my laptop: KVR16LS11/8, as it has the same specs with the first 2. 

Thanks in advance 
Chris

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, νομίζω ότι το ψάχνετε περισσότερο από ότι πρέπει με τη μνήμη. Οι διαφορές ταχύτητας λόγω CL δεν είναι αντιληπτές. Γιατί να πάρει κάποιος @1866MHz μνήμη αφού θα την υποχρονίσει @1333MHz ούτως ή άλλως?

 

Προσωπικά, επέλεξα σαν πρώτη αναβάθμιση τη μνήμη και είπα να βάλω 8αρα για να έχω τη μέγιστη δυνατή αντοχή στο χρόνο (σίγουρα για τώρα μια 4άρα είναι υπέραρκετή). Του χρόνου που λογικά ο 240ρης SSD θα κοστίζει όσο σήμερα ο 120αρης θα βάλω και SSD (Ετσι τότε θα έχω και μια δεύτερη αίσθηση βελτίωσης της ταχύτητας).

Για τη μνήμη λοιπόν το έψαξα όσο μπορούσα και έστειλα και email στην Kingston με διάφορες μνήμες low voltage @1,35V και μου είπαν ότι προτείνεται για το συγκεκριμένο laptop αυτή:

 

http://www.kingston.com/us/memory/search/?partid=ktl-tp3cl/8g#

 

Οι άλλες μνήμες δεν έχουν εγγυημένη συμβατότητα (Δεν λέω ότι δεν παίζουν).

 

 

P.S.: Σας παραθέτω την απάντηση:

 

Thank you for your query.

Please note that the KTL-TP3CL/8G has been specifically designed and tested for use with the Lenovo Essential G40-30 to guarantee 100% compatibility. 

Both the HX318LS11IB/8 and the HX316LS9IB/8 have not been tested in this system. 

These modules have been match with this system based on the memory module specifications as provided to us by Lenovo. 

Whether the KVR16LS11/8 would work in this system is something we cannot comment on - matching specifications alone is no guarantee of compatibility. 

Of equal importance are the components used to manufacture the memory module. 

If these differ from those used to manufacture the 3 memory types listed on the configurator page, it is possible that these memory modules may not work. 

Therefore we would recommend sticking to one of the parts listed on the configurator. 

Which one you should go for is a decision only you can make, we cannot influence you in any way.

 

Kind regards

 

Michael Fluegel

----------------------------------------------------------------------------

Kingston Technology Europe Co LLP

European Technical Support Engineer, EMEA

Email: [email protected]

[email protected]----------- 

 

 

Hello, I intend to buy an 8GB memory module for my laptop. I run Kingston's memory-finder and it recommended:

 

1. KTL-TP3CL/8G   

2. HX318LS11IB/8 and 

3. HX316LS9IB/8 modules. 

 

Am I safe with option 3, because it has CL9 latency??? 

 

I would like to ask you also if another module is compatible with my laptop: KVR16LS11/8, as it has the same specs with the first 2. 

 

Thanks in advance 

Chris

 

Πολυ καλη η παραθεση σου αλλα απο οτι καταλαβα εσυ τους ρωτησες για το Lenovo Essential G40-30 .

Εγω εχω το hp 14-r208nv και ψαχνω καποια συμβατη με τις μεγιστες επιδοσεις οσο μπορουν να ειναι αντιληπτές με αυτο cpu .Γιατι πολλοι βλεπω είτε εχουν επιλεξει την μια μνημη cas9 ειτε cas11. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες συμφωνω πως το ψαχνετε υπερβολικα με τις RAM.

 

Δοκιμαζοντας με 2gb και βαζοντας μονο SSD οντως ειναι πολυ μεγαλυτερη η διαφορα απ' οτι 8gb με μηχανικο δισκο.

 

Δοκιμασα και τα δυο σεναρια με Clean Install Win10 και επαληθευσα πως την διαφορα την κανει o SSD ο οποιος βοηθαει στο read/write της cache οταν ζοριζεται η μνημη. Ενω οταν με 4gb ζοριστει η RAM ο μηχανικος σκληρος δεν προσφερει κατι.

 

Οποτε δωστε προταιρεοτητα σε εναν SSD και επειτα σε μια 4GB RAM. Εγω με 8gb θεωρω πως ουτε σαν efficiency αξιζει. Και να εχω μερικα gb να καθονται δεν θα τα σηκωσει σαν διεργασιες η CPU οποτε ειναι χαμενα χρηματα.

 

Συνεπως απο εμενα παει SSD και 4gb RAM κατα σειρα προταιρεοτητας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έπιασε σήμερα πρωί πρωί το καταναλωτικό μου και μόλις ξύπνησα έριξα παραγγελιά μια 8άρα Ram και έναν 240αρι Ssd (της Crucial και τα 2). Οπότε σύντομα θα έχω άποψη για τις επιδόσεις του Hp με τις παραπάνω αναβαθμίσεις. Βέβαια δεν έχω βγάλει άκρη πως θα καταφέρω να χώσω τον μηχανικό δίσκο σε caddy που να ταιριάζει, οπότε ο HDD μάλλον θα πάρει τελείως πόδι.

 

P.S. Την 4άρα Ram της Crucial που είχα ώς τώρα (2-3 μήνες την έχω πάνω) δεν την χρειάζομαι οπότε όποιος ενδιαφέρεται, pm me.

 

P.s.2 Το laptop το είχα πάρει μέσω του προγράμματος ψηφιακής αλληλεγγύης οπότε είχα πληρώσει 40-50 ευρώ. Αν έδινα 170-190 ευρώ για να το αγοράσω, όπως η τιμή της προσφοράς τώρα, δεν θα έβαζα τίποτα άλλο παρά μια 4άρα Ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως το δουλεύω με Windows 10 32bit,2gb ram και έναν Intel 520...

με κάλυψε τόσο που το ανοίγω πιο συχνά από τον σταθερό μου που είναι πιο πριονι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερε κανεις να βαλει τον HDD σε candy ;

Εγω θελω να βρω ενα  candy σαν το συρταρακι που εχει το laptop τωρα μαυρο σκετο οχι να φαινετε σαν dvdplayer .

Επισης καποιο καλιωδιο που να μπορεσω να συνδεω τον δισκο στην θυρα του dvd υπαρχει εδω Ελλαδα πουθενα σαν αυτο της εικονας;

post-184614-0-20920200-1455112806_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου πει αν το Lenovo παίζει άνετα 1080P βίντεο χωρίς κολλήματα;

 

Σκέφτομαι να το αγοράσω και να του βάλω 8GB και έναν περίσσιο SSD που έχω. Αξίζει σαν αγορά ή "σέρνεται" και σου σπάει τα νεύρα στην πλοήγηση σαν ένα παλιό σταθερό δεκαετίας για παράδειγμα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου πει αν το Lenovo παίζει άνετα 1080P βίντεο χωρίς κολλήματα;

 

Σκέφτομαι να το αγοράσω και να του βάλω 8GB και έναν περίσσιο SSD που έχω. Αξίζει σαν αγορά ή "σέρνεται" και σου σπάει τα νεύρα στην πλοήγηση σαν ένα παλιό σταθερό δεκαετίας για παράδειγμα;

 

Ευχαριστώ!

 

με ανεση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ulb, εχουν απαντηθει οσα ρωτας! Αν ως σταθερο 10ετιας εννοεις π.χ. Ε6600 (2.4GHz) ειναι πιο αργη cpu :shifty:
Προσωπικα δεν μου σπανε τα νευρα, ομως αυτο ειναι και υποκειμενικο: για παραδειγμα, εγω ειμαι ok με:
[email protected], 4gb ddr3 ram, Nvidia 9400 και SSD SataII (αρα μαλλον με λες και.."λιτοδιαιτο", χιχι  :-D)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις πέρασα την 8άρα ram και τον ssd. Απλά επειδή δεν βλέπω καμμία απολύτως διαφορά με πριν, αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να λειτουργήσει ο ssd σωστά. Στο bios πάντως οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες και δεν έχει τίποτα σχετικό με AHCI.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω;

 

Ενδεικτικά έτρεξα AS SSD Benchmark και έχω 259Mb/s ανάγνωση και 230 εγγραφή (Crucial BX200 240Gb)

 

Edit: Δοκίμασα firmware update στο δίσκο κι ένα κάρο αλλα...και παλι τα ίδια. Μπορεί να μου πεί κάποιος που έχει βάλει ssd στο Hp, τι ταχύτητες πιάνει; Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θέμα δίσκου ή θέμα του Laptop.

Επεξ/σία από teo20net
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επρεπε να σε προβληματιζει ιδιαιτερως κατι: Sata II speeds θα δεις :shifty:
Τσεκαρε @ post #346 για μετρησεις αλλων δισκων = στα ιδια περιπου παιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...