Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσοι βαλατε 10ρια καντε τα debloat με αυτα τα scriptακια κ κρατηστε μονο το store, τον edge κ ισως k το photo app που ειναι καλο 

 

επειδη πολλα απο τα modern app τρεχουν στο παρασκηνιο κατα διαστηματα, θα παρατηρησετε οτι τα 10αρια γινονται πιο αναλαφρα 

 

επισης μπορειτε να πεταξετε το one drive αν δεν το χρησιμοποιειτε

 

τα scriptακια θελουν edit και πολυ προσοχη στο τι βγαζετε η ρυθμιζετε

 

https://github.com/W4RH4WK/Debloat-Windows-10

 

για video player θα συνιστουσα cccp codec pack με media player home cinema,  παναλαφρος κ αποδοτικος

 

http://www.cccp-project.net/

Επεξ/σία από Rage_unseen
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω το HP όπως έχω γράψει και σε προηγούμενα posts. Το χτησιμοποίησα περίπου 2 μήνες με 4gb ram και απο χθες το χρησιμοποιώ με 8gb ram και δίσκο ssd (της crucial και τα 2).

 

Για εμένα η προσθήκη 8gb ram και ssd δίσκου είναι απλά πεταμένα λεφτά. Συγκριτικά με πριν που είχα μόνο 4 ram και τον εργοσταστιακό hdd, απο χθές έχω ένα .... 10-20% επιπλέον απόδοση κι αυτό μπορεί να οφείλεται και σε ψυχολογικούς λόγους για να μην αρχίσω να βρίζω για το 100άρικο που έσκασα χωρίς λόγο. 

 

Δυστυχώς δεν είχα δεί τα προηγούμενα Posts όπου ανέβηκαν benchmarks απο άλλο μέλος, οπότε έχασα την πληροφορία ότι πρόκειται για sata II σύνδεση, πράγμα που κάνει τον ssd να λειτουργεί στην μισή του ταχύτητα (write/read)

 

Η ram δεν λέει να πάει με τίποτα πάνω απο 50-55% ενώ με την 4άρα έφτανε max 65-80%. Βέβαια τώρα έβαλα 64bit λειτουργικό ενώ πριν είχα τα 32bit. 

 

Γενικά με το νέο Setup, ram και ssd υπολειτουργούν έχοντας πλάι τους έναν Cpu που είναι μονίμως στο 95-100%. Ναι μεν τον βοηθούν λιγάκι αλλά η αύξηση της απόδοσης δεν είναι το λεγόμενο vfm για τα 100-120 ευρώ που δίνεις.

 

Για εμένα όσοι το αγοράσανε, βάλτε απλά μια ram 4gb και μέχρι εκεί. Μην πειράξετε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατας το κουμπακι στην αριστερη πλευρα του λαπτοπ οταν ειναι σβηστο και επιλεγεις

 

Εννοώ με ποιό συνδυασμό πλήκτρων αφού προφανώς πατήσεις το power on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο να μην υπάρχει αισθητή διαφορά με τον SSD .

 

Ακόμη και σε SATA II θα έπρεπε να υπάρχει μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα απο τον μηχανικό.

 

Για τα 8 GB συμφωνώ και το έγραψα 2-3 φορές οτι τα 4 gb ειναι υπεραρκετα . 

Εντάξει δεν πειράζει οσοι αγοράσατε τα 8 gb θα τα έχετε για μελλοντική ενδεχομένως χρήση.

 

Επίσης για το 100% χρήσης της cpu στα windows μήπως τρέχει κάτι απο πίσω που επιβαρύνει το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ με ποιό συνδυασμό πλήκτρων αφού προφανώς πατήσεις το power on

 

Δεν έχει συνδυασμό κουμπιών και δεν εννοεί το power button. Έχει άλλο ένα κουμπί που δεν έχεις δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το HP όπως έχω γράψει και σε προηγούμενα posts. Το χτησιμοποίησα περίπου 2 μήνες με 4gb ram και απο χθες το χρησιμοποιώ με 8gb ram και δίσκο ssd (της crucial και τα 2).

 

Για εμένα η προσθήκη 8gb ram και ssd δίσκου είναι απλά πεταμένα λεφτά. Συγκριτικά με πριν που είχα μόνο 4 ram και τον εργοσταστιακό hdd, απο χθές έχω ένα .... 10-20% επιπλέον απόδοση κι αυτό μπορεί να οφείλεται και σε ψυχολογικούς λόγους για να μην αρχίσω να βρίζω για το 100άρικο που έσκασα χωρίς λόγο. 

 

Δυστυχώς δεν είχα δεί τα προηγούμενα Posts όπου ανέβηκαν benchmarks απο άλλο μέλος, οπότε έχασα την πληροφορία ότι πρόκειται για sata II σύνδεση, πράγμα που κάνει τον ssd να λειτουργεί στην μισή του ταχύτητα (write/read)

 

Η ram δεν λέει να πάει με τίποτα πάνω απο 50-55% ενώ με την 4άρα έφτανε max 65-80%. Βέβαια τώρα έβαλα 64bit λειτουργικό ενώ πριν είχα τα 32bit. 

 

Γενικά με το νέο Setup, ram και ssd υπολειτουργούν έχοντας πλάι τους έναν Cpu που είναι μονίμως στο 95-100%. Ναι μεν τον βοηθούν λιγάκι αλλά η αύξηση της απόδοσης δεν είναι το λεγόμενο vfm για τα 100-120 ευρώ που δίνεις.

 

Για εμένα όσοι το αγοράσανε, βάλτε απλά μια ram 4gb και μέχρι εκεί. Μην πειράξετε κάτι άλλο.

 

 

κατι κανεις λαθος με τον ssd  ,υποθετω κανεις καθαρη εγκατασταση και ειναι ahci απο το bios

 

επισης 95-100% σημαινει ειτε οτι τρεχουν πολλα αχρηστα απο πισω ειτε οτι κανει κατι που δεν απλα δεν σηκωνει το λαπτοπ

 

για αρχη δες τι τρεχει στο start up

 

https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx

 

 

 

γενικοτερα με τετοια μηχανακια, ssd εναν οποιονδηποτε vfm ,οχι 850 evo γιατι θα χαραμιστει πχ κ μετα 4gb ram

 

επισης tweekαρισμα στα windows 10 οσο παιρνει

 

εχω ποσταρει κατι παραπανω

 

κλεισιμο services οπως το indexing ,αφαιρεση metro apps ,υπαρχουν οδηγοι ,με προσοχη ομως κ πειραζουμε μονο αν καταλαβαινουμε τι συμβαινει

 

http://www.askvg.com/master-tutorial-to-make-windows-10-super-fast/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλωνω χαζος ,δε καταλαβα πως να κανω debloat τα windows 10

 

 

κατεβαζεις το zip

 

το αποσυμπιεζεις

 

τρεχεις το power shell ως administator

 

δινεις αυτες τις εντολες στην κονσολα

 

Set-ExecutionPolicy Unrestricted

 

ls -Recurse *.ps1 | Unblock-File

 

ls -Recurse *.psm1 | Unblock-File

 

οπου χρειαζεται πατας y για yes η Α για All

 

κανεις edit το remove-default-apps.ps1 με notepad και βαζεις # μπροστα απο οτι θες να κρατησεις η το σβηνεις για να αφαιρεσεις το αντιστοιχο app

 

τρεχεις το remove-default-apps.ps1 μεσα στο powershell me to path του ,πχ C:\Users\user\Desktop\Debloat-Windows-10-master\remove-default-apps.ps1

 

με πολυ προσοχη ολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιες εργασίες είναι μονίμως στο 100% η CPU; Γιατί αν είναι μόνο από το λειτουργικό κάτι κάνεις λάθος.

 

 

Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο να μην υπάρχει αισθητή διαφορά με τον SSD .

 

Ακόμη και σε SATA II θα έπρεπε να υπάρχει μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα απο τον μηχανικό.

 

Για τα 8 GB συμφωνώ και το έγραψα 2-3 φορές οτι τα 4 gb ειναι υπεραρκετα . 

Εντάξει δεν πειράζει οσοι αγοράσατε τα 8 gb θα τα έχετε για μελλοντική ενδεχομένως χρήση.

 

Επίσης για το 100% χρήσης της cpu στα windows μήπως τρέχει κάτι απο πίσω που επιβαρύνει το σύστημα;

 

Δεν είναι 100% ενώ το pc είναι idle και τις backround διεργασίες τις έχω ρυθμίσει.

 

Απλά ενώ ήμουν εδώ και 2-3 μήνες με μια 4αρα ram, η προσθήκη ssd και 8άρας ram ειλικρινά έκανε σχεδόν ανεπαίσθητη βελτίωση. Με τίποτα δεν αξίζει 100+/- ευρώ αυτή η αύξηση απόδοσης.

 

Έπεσα στην παγίδα να βάλω ssd, διαβάζοντας προηγούμενα post όπου κάποια μέλη ισχυρίζονται ότι προηγείται η αναβάθμιση του δίσκου απο την αναβάθμιση της ram, ενώ εγώ πρότεινα το αντίθετο (πρώτα ram και αν.....ssd).

 

Στην πράξη πλεόν επιμένω ότι το μηχανάκι αυτό θέλει κυρίως ram. Ο δίσκος βελτιώνει την απόδοση, αλλά ελάχιστα, ίσως και απειροελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμ κι ομως, καλως-κακως αυτη ειναι δικη σου αντιληψη -ορμωμενη [ενδεχομενως] και απο την πικρια του: "αλλη μας δειξανε..κι αλλη μας μπηξανε!" :P
Αλλα η λαπτοποπραγματικοτητα(sic), επι το γενικοτερον εστω & παλι καλως ή κακως, ειναι οπως την αναφερουμε εγω κι ο haHa: "πρωτα ssd μετα ram!"

~*~
Τσεκαρε + με ενα Cinebench τι scores σου δινει o cpu  -> μηπως παιζει σε εξοικονομηση ενεργειας mode

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...