Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με τα Microsoft Lumia 950 και Lumia 950XL [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το store απο τα 10 και μετά έχει νέες εφαρμογαρες κάθε μέρα. Ειδικά στην κατηγορία gaming.

Το hearthstone για Windows το βγαλανε ή τιποτα ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποφάσισα πριν τεκμηριώσω την άποψη μου ό,τι αφορά τα λειτουργικά συστήματα των smartphones, να τα χρησιμοποιήσω πιο πριν για αρκετό χρονικό διάστημα (2 χρόνια τουλάχιστον), ώστε να ξέρω στο τέλος ποιο μου κάνει/αρέσει & ποιο όχι.

Το πρώτο ήταν iPhone.
Υπέρ: Γρήγορη ανταπόκριση, μεγάλος αριθμός apps.
Κατά: Το iOS είναι ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βαρετό λειτουργικό σύστημα, ΤΟΣΟ βαρετό, που μέσα σε λίγες ώρες βαρέθηκα το (τότε) καινούριο μου κινητό. Πέρα απ'αυτό 2 φορές μου έπεσε απ'το χέρι (με θήκη) και έσπασε το γυαλί του. Με βάση τα 2 παραπάνω δεν μπόρεσα να δικαιολογήσω το τόσο μεγάλο hype σε συνδυασμό με την εξωφρενική του τιμή!
Πόρισμα: Δεν θα το επέλεγα ποτέ ξανά για τους αρνητικούς λόγους που αναφέρω. Δεν με ενθουσίασε.

Το δεύτερο είναι (μέχρι σήμερα) Windows Phone.
Υπέρ: Πολύ καλή τιμή, όμορφο λειτουργικό σύστημα, μου έχει πέσει αρκετές φορές απ'το χέρι (με θήκη) και δεν έσπασε.
Κατά: ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με τα apps! Δεν υφίσταται σχεδόν... τίποτα! Για κάποιους δεν είναι θέμα, αλλά για μένα είναι.
Πόρισμα: Αν δεν βρει η microsoft σύντομα λύση στο (κακά τα ψέματα) μεγάλο μειονέκτημα που έχει με τις εφαρμογές, ούτε αυτό θα το επέλεγα ξανά, άσχετα απ'το αν γενικά ως κινητό (λειτουργικό σύστημα) μου άρεσε. Αν αυτό το θέμα διορθωθεί, μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές με άφησε ευχαριστημένο.

Το επόμενο θα'ναι android, ώστε μετά να μπορώ να ξέρω ακριβώς τι μου κάνει και τι θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχισμένος κάτοχος εδω και σχεδον 3 χρονια νοτε 3 με 196 εφαρμογες μεσα παιρνει τα παντα παιζει τα παντα...........αλλα windows phone με αυτα τα application δεν θα επαιρνα ποτε τι να γεινει θελω 6-8 launcher μεσα ετσι να τους αλλαζω καθε βδομαδα αν και παντα γυρναω στο srock.....

Μακαρι να φιαξουν το store sta windows να τα δοκιμασουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μαγκες προς πληροφορηση σας

η microsoft δεν θέλει να ασχοληθεί με τον χώρο της κινητής ως κατασκευάστρια.προβλέπει παραγωγή ενος η δύο μοντέλων κινητής για τα επόμενα 2 χρόνια.δεν επιθυμεί να μπεί σε διαδικασία ανταγωνισμού με τις άλλες εταιρείες ως κατασκευάστρια.πρώτο μέλημά της είναι να προωθήσει μέσα απο τις συσκευές της το λογισμικό ώστε να γίνει ευρέως γνωστό και να το χρησιμοποιήσουν και άλλοι μεγάλοι κατασκευαστές,κάτι που δεν γίνεται τώρα.το καλό με το 950 είναι ότι όποιος το πάρει εξασφαλήζει ότι τουλάχιστον μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή δεν θα έχει βγει μοντέλο που να το αντικαταστεί.

 

όλα αυτά απο το συνέδριο για τα νοκια care που κάναμε και παραβρέθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά καραμέλα το πάτε με το "ανύπαρκτο store". Εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά προφανώς είναι καλό για κάποιους χρήστες. Με τα win 10 πάντως έχει βελτιωθεί. Btw το 950 το έχει στα 500 κάτι το e shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα notifications σε what's up, viber, skype κλπ, τα φτιάξανε; Μου είχε σπάσει τα νεύρα το Lumia 930 σ᾽αυτό. Κουδούνιζε όποτε γούσταρε. Όταν ξύπναγα την οθόνη τότε και μόνο τότε καύλωνε και μου έλεγε "σας καλέσανε" και μπρίκια. Ο συγχρονισμός των email accounts δουλεύει σωστά; άλλος πόνος εκεί. Στο καλό και να μας γράφει, επωλήθη το καλοκαίρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλαστικο σιχαμα windows με 800 ευρω;;;;;;για κανενα λογο και ποτε.

δλδ σοβαρα θα τα πληρωσει καποιος;;;;;;;

1. Αν είχες πιάσει ποτε πλαστικό απο Lumia θα είχες άλλη γνώμη. Δεν έχει καμιά σχέση με τα περισσότερα πλαστικά των αντροιντ (που είναι απαράδεκτα)

2. Μπορείς να τους αλλάξεις καπάκια και να βάλεις αλουμίνιο με δέρμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοεις οτι η εταιρια κατασκευης τους τα εχει ηδη παρατησει???Ηδη το G4 πηρε Android 6...

 

Επισης το να μιλαμε για μακροχρονια περιοδο κατοχης ειναι λιγο ατοπο καθως πολυ λιγος κοσμος ουτως ή αλλως κραταει ενα κινητο πλεον 3+χρονια(καλως ή κακως).

Δεν το πήρε ακόμα. Θα το πάρει και... τέλος. Αυτό ήταν. Κινητό-ναυαρχίδα, πανακριβο, όταν βγήκε, και η εταιρεία θα του δώσει κάποια στιγμη μια αναβάθμιση, από λειτουργικό, που δε φτιάχνει καν η ίδια, και... τέλος.

 

Να θυμίσω ότι πχ το 920 βγήκε το Σεπτέμβριο του 2012, πήρε την αναβάθμιση σε 8.1 και τώρα θα πάρει σε windows 10. Έχει πολύ ποιοτική κατασκευή, αξιοπρεπή οθόνη, σχεδόν άριστη φωτογραφική και κάνει τα πάντα χωρίς να κολλάει. Δε βρισκω το λόγο να το αλλάξει κάποιος, εκτός κι αν το θέλει. Σε κάθε περίπτωση, οι αναβαθμίσεις και γενικότερα η ενασχόληση μια εταιρείας με το προϊόν της έχει κόστος και περιλαμβάνεται στην τιμή του. Το σημαντικότερο είναι να έχεις optimized software και όχι τόσο το hardware. Το τελευταίο, αρκεί, απλά, να ακολουθεί.

Στο android δε δίνουν αναβάθμιση για να νοιώσεις ξεπερασμένος και να αγοράσεις καινούριο. Στα windows το παλιό με το καινούριο κινητό έχουν μικρή διαφορά στην απόκριση και στην ομαλή λειτουργία.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...