Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με τα Microsoft Lumia 950 και Lumia 950XL [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οσοι ειχαν κινητο με 512 mb διαλυθηκαν απο τα windows 8.1 μπορεις να ψαξεις σε αντιστοιχα forum του εξωτερικου , κατσε μην διαλυθουν τωρα και οσα ειχαν 1gb και μιλαμε για ενα λειτουργικο που ειναι ακομα πισω σε σχεση με android ή ios δηλαδη προσθετουν feature που οι αλλοι ειχαν day one.

Yγ υπηρχε πολυ κλαμα απο οσυς ειχαν 512 mb οταν ειχαν βγει τα καινουργια κινητα οτι ειναι αδικο να μην μπορουν να τρεξουν μεγαλο μερος απο τις εφαρμογες του store για windows 8 ουτε καν 8.1 . Παλι μπορεις να βρεις σε σχετικα forum πληροφοριες για αυτο.

Δε χρειάζεται να ψάξω σε sites του εξωτερικού, γιατί η σύζυγός μου έχει 2 μοντέλα με 512MB RAM. Το 620 και το 635. Η μόνη διαφορά είναι ότι στα μεγάλα sites, θα πρέπει να μπεις στη mobile έκδοσή τους για να μην σε πετάξει στο desktop.... Αυτά.

Να θυμίσω τί γίνεται με μοντέλα των 512ΜΒ στο android;... Επίσης όλα θα πάρουν αναβάθμιση σε windows 10, ακόμα και αυτά με τα 512ΜΒ.

Αυτό με το "day one" καλύτερα να το σβήσεις... Η πρώτη έκδοση του ios δεν είχε καν store και το android, μέχρι την έκδοση 2.3 (4 χρόνια μετά την πρώτη του έκδοση) ήταν απλά απαράδεκτο. Στην έκδοση 1.6 δεν άνοιγε καν το bluetooth, όταν το ενεργοποιούσες από τις ρυθμίσεις... Οπότε άστο καλύτερα, αυτό το "day one"...

 

Αυτό έγινε στην αρχή. Στη συνέχεια οι κατασκευαστές των εφαρμογών τις έκανα να τρέζουν μια χαρά στα 512ΜΒ. ΜΙα φιλική συμβουλή: μην πιστεύεις ότι διαβάζεις στο internet και να έχεις υπόψη σου ότι το λειτουργικό είναι μια δυναμική δημιουργία. Αυτό που διαβάζεις ως παράληψη σήμερα, μπορεί να έχει ήδη διορθωθεί ή να διορθωθεί την επόμενη στιγμή. Τα windows 10 technical preview που εγκατέστησα, έχουν διορθώσει τα πάντα και πλέον κάνουν ότι και τα σημερινά λειτουργικά των άλλων κατασκευαστών και σε κάποιους τομείς ακόμα περισσότερα. Το μόνο που μένει είναι να καλύψουν το κενό των εφαρμογών, το οποίο προσωπικά δε με πείραξε καθόλου, αφού βρήκα ότι ήθελα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να ψάξω σε sites του εξωτερικού, γιατί η σύζυγός μου έχει 2 μοντέλα με 512MB RAM. Το 620 και το 635. Η μόνη διαφορά είναι ότι στα μεγάλα sites, θα πρέπει να μπεις στη mobile έκδοσή τους για να μην σε πετάξει στο desktop.... Αυτά.

Να θυμίσω τί γίνεται με μοντέλα των 512ΜΒ στο android;... Επίσης όλα θα πάρουν αναβάθμιση σε windows 10, ακόμα και αυτά με τα 512ΜΒ.

Αυτό με το "day one" καλύτερα να το σβήσεις... Η πρώτη έκδοση του ios δεν είχε καν store και το android, μέχρι την έκδοση 2.3 (4 χρόνια μετά την πρώτη του έκδοση) ήταν απλά απαράδεκτο. Στην έκδοση 1.6 δεν άνοιγε καν το bluetooth, όταν το ενεργοποιούσες από τις ρυθμίσεις... Οπότε άστο καλύτερα, αυτό το "day one"...

 

Αυτό έγινε στην αρχή. Στη συνέχεια οι κατασκευαστές των εφαρμογών τις έκανα να τρέζουν μια χαρά στα 512ΜΒ. ΜΙα φιλική συμβουλή: μην πιστεύεις ότι διαβάζεις στο internet και να έχεις υπόψη σου ότι το λειτουργικό είναι μια δυναμική δημιουργία. Αυτό που διαβάζεις ως παράληψη σήμερα, μπορεί να έχει ήδη διορθωθεί ή να διορθωθεί την επόμενη στιγμή. Τα windows 10 technical preview που εγκατέστησα, έχουν διορθώσει τα πάντα και πλέον κάνουν ότι και τα σημερινά λειτουργικά των άλλων κατασκευαστών και σε κάποιους τομείς ακόμα περισσότερα. Το μόνο που μένει είναι να καλύψουν το κενό των εφαρμογών, το οποίο προσωπικά δε με πείραξε καθόλου, αφού βρήκα ότι ήθελα.

εγω μιλησα για το τι επαιρνες στα ιδια χρηματα με android εκεινη την εποχη. Επισης δεν μιλας για το bug που ειχαν ΟΛΑ τα windows 8 με το storage. Εγω προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος σχολιαζοντας οτι εδινε 3 χρονια αναβαθμισεις σε κινητα που δεν ηταν σε επιπεδο ουτε καν jelly bean. Μπορει τωρα με τα 10 να εφτασε τους αλλους. Δεν ειναι τρελο το 97% του κοσμου που θελει android ή ios. Μπορει τωρα με τα 10 να αλλαξει η κατασταση.

Υγ προσωπικα δεν μου αρεσει 2 μηνες πριν βγει η νεα γενια soc να αγοραζω στα 800 ευρω qualcomm 810. Πηγαν για την αγορα χριστουγεννων αλλα σε 3 -4 μηνες θα ειναι ξεπερασμενο σε ισχυ και δεν τους κοβω να αλλαζουν ναυαρχιδα για κανα χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν double tap to wake, δεν έχουν capacitive πλήκτρα και δεν έχουν έστω ένα αλουμινένιο πλαίσιο ala 830....pass απο εμένα (υπερευχαριστημένος χρήστης 930).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν ήδη από τα preview στάδια και είναι υπερβολικά καλό

Έχει εφαρμογές

Απλά δεν έχει τόσες craps apps και κλώνους όσο έχουν τα αλλα store. Οτι θέλει ο μέσος χρηστης το έχει. Όσο για τα games εχει και αρκετά exlusives και Xbox games με achievements

Εφαρμογές για προϊόντα που υπάρχουν στο εμπόριο δεν.....

Αν μεγαλώσει το store της MS και γενικά μεγαλώσει τα ποσοστά της στην πίτα των mobile OS's εκεί να δεις crap apps/clones που θα έχει από τον κάθε ένα που θα μυριστεί χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω μιλησα για το τι επαιρνες στα ιδια χρηματα με android εκεινη την εποχη.

Το 635 το πήρα πέρυσι 110€. Τί καλύτερο υπήρχε σε επώνυμο κατασκευαστή android; Ποιο android αντέχει, χωρίς να κολλάει, την εγκατάσταση 94 εφαρμογών (πέρα των εργοστασιακών) που έχει η σύζυγός μου στο κινητό της σε αυτή την κατηγορία τιμής;

 

Επισης δεν μιλας για το bug που ειχαν ΟΛΑ τα windows 8 με το storage.

Δεν το ξέρω, γιατί όταν αγόρασα windows phone υπήρχαν τα 8.1 Πιο πριν είχαν blackberry Z10 και πιο πριν το Samsung S3 LTE.

 

Εγω προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος σχολιαζοντας οτι εδινε 3 χρονια αναβαθμισεις σε κινητα που δεν ηταν σε επιπεδο ουτε καν jelly bean.

Πόσο αντικειμενικός θεωρείς ότι είσαι όταν δεν έχεις windows phone και σχηματίζεις άποψη από αυτά που διαβάζεις στα forums. Έχω χειριστεί (σαν κάτοχος) και Android και ΒΒ OS, οπότε μάλλον είμαι πιο αντικειμενικός και σου γράφω ότι αυτά που υποστηρίζεις δεν ισχύουν. Αυτό με το jelly bean μην το ξαναγράψεις... Εϊσαι πολύ λάθος. Σε αντίθεση με σένα, αυτά που σου γράφω τα έχω ζήσει ο ίδιος (κάτοχος Samsung S3 LTE, Samsung S plus, Xperia X10 mini, xperia X8 κ.α.)

 

Μπορει τωρα με τα 10 να εφτασε τους αλλους.

Τους ξεπέρασε σε πολλούς τομείς πες καλύτερα...

 

Δεν ειναι τρελο το 97% του κοσμου που θελει android ή ios.

Το 97% είναι τελείως λάθος. Γύρω στο 80% είναι. Υπάρχει και η Apple. Επίσης και ο Michael Jackson πουλούσε, αλλά ήταν παιδόφιλος. Το ότι πουλάει ένα προϊόν δε λέει κάτι για την αξία του. Είναι θέμα προώθησης και διαφήμισης. Μπορώ να σου φέρω πολλά παραδείγματα προϊόντων που πουλάνε, αλλά είναι χειρότερα του ανταγωνισμού.

 

Υγ προσωπικα δεν μου αρεσει 2 μηνες πριν βγει η νεα γενια soc να αγοραζω στα 800 ευρω qualcomm 810. Πηγαν για την αγορα χριστουγεννων αλλα σε 3 -4 μηνες θα ειναι ξεπερασμενο σε ισχυ και δεν τους κοβω να αλλαζουν ναυαρχιδα για κανα χρονο.

Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα για τα windows phone. Με hardware 10 φορές χειρότερο από τον 810 πετάνε και μπορεις να έχεις ανοικτές εφαρμογές στο παρασκήνιο και όλα να πάνε πολύ γρήγορα. Το hardware δεν είναι τίποτα χωρίς το software. Δεν είναι και πολύ σημαντικό επίτευγμα να πάρεις κορυφαίο hardware για να μην κολλάει το software, αλλά το software να μην κολλάει καθόλου με υποδεέστερο hardware... Αυτό είναι επίτευγμα.

Πολλά από τα Android έχουν κορυφαίο hardware και τρομερή ποιότητα κατασκευής, αλλά χαντακώνονται από το λειτουργικό και το όλο στήσιμό του με τις εφαρμογές να ανοίγουν ανεξέλεγκτα στο παρασκήνιο.

Εφαρμογές για προϊόντα που υπάρχουν στο εμπόριο δεν.....

Αν μεγαλώσει το store της MS και γενικά μεγαλώσει τα ποσοστά της στην πίτα των mobile OS's εκεί να δεις crap apps/clones που θα έχει από τον κάθε ένα που θα μυριστεί χρήμα.

Αυτό συνέβει και στο παρελθόν και η εταιρεία, αντί να βγει και να ανακοινώσει "αύξησης εφαρμογών" άρχισε να διαγράφει τις διπλές εφαρμογές. Δε νομίζω ότι θα κάνει κάτι διαφορετικό στο μέλλον.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογές για προϊόντα που υπάρχουν στο εμπόριο δεν.....

Αν μεγαλώσει το store της MS και γενικά μεγαλώσει τα ποσοστά της στην πίτα των mobile OS's εκεί να δεις crap apps/clones που θα έχει από τον κάθε ένα που θα μυριστεί χρήμα.

Σημασία έχει το τώρα όμως :)

Και προς το παρόν έχει πολλές παιχνιδαρες και σούπερ ποιοτικές όπως Sniper Fury, Aspahalt, Halo, GT Racing κλπ

 

Δλδ μπορεί να μην έχει το *Τάδε Racing* αλλα θα έχει κάποιο αντίστοιχο και άλλες φορές ίσως και καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω ότι για συσκευη χωρις ιχνος μεταλλικού πλαισιου πανω της, δεν επρεπε να πουλιεται τοσο ακριβα!!!Με πιο επιθετικη και οικονομικοτερη προσφορά τιμης θα αποκτούσε μεγαλο αγοραστικο κοινο για όλα αυτα τα νεα futures που παρουσιαζει!Το μεγαλο μοντελο XL θα επρεπε να το δινει 499€ και το μικρο 399€,που αυτες θα ειναι και οι τιμες τους προς Πασχα μερια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω ότι για συσκευη χωρις ιχνος μεταλλικού πλαισιου πανω της, δεν επρεπε να πουλιεται τοσο ακριβα!!!Με πιο επιθετικη και οικονομικοτερη προσφορά τιμης θα αποκτούσε μεγαλο αγοραστικο κοινο για όλα αυτα τα νεα futures που παρουσιαζει!Το μεγαλο μοντελο XL θα επρεπε να το δινει 499€ και το μικρο 399€,που αυτες θα ειναι και οι τιμες τους προς Πασχα μερια!!!

Για μένα ψευδαίσθηση είναι αυτό με το μέταλλο. Σιγά το κόστος που έχει, παίζει να είναι και φτηνότερο από καλό πλαστικό!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ψευδαίσθηση είναι αυτό με το μέταλλο. Σιγά το κόστος που έχει, παίζει να είναι και φτηνότερο από καλό πλαστικό!

Το απλό αλουμίνιο είναι πιο φτηνό από το πολυκαρβονικό πλαστικό.

Το αλουμίνιο κοστίζει περίπου 0,67$/lb, δηλαδή περίπου 1,47$/kg (1,34€/kgμε τρέχουσα τιμή 1$ = 0,9105€)

Πηγή: http://www.infomine.com/investment/metal-prices/aluminum/

και το πολυκαρβονικό πλαστικό κοστίζει από 2,2€/kg μέχρι 2,8€/kg.

Πηγή: https://en.wikipedia.org/wiki/Polycarbonate

Το πολυκαρβονικό πλαστικό έχει περίπου διπλάσια τιμή.

Όπως έχω ξαναγράψει: δεν έχει σημασία το κόστος ενός προϊόντος, αλλά το πόσο είναι διατεθειμένοι οι καταναλωτές να πληρώσουν για να το αποκτήσουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω lumia 920 εδώ και 2 μίση χρόνια, το χω φορτώσει με 180 εφαρμογές και δεν μασάει, μόνο 2 φορές μου χει κολλήσει και εχει φαει τις τούμπες της ζωής του, (έχει κατεβει σκάλες).

Απο την άλλη η κατάσταση με τις εφαρμογές είναι αθλια.

  • το fb πολυ πισω σε σχέση με android και ios
  • το viber ούτε καν βιντεοκλήσεις υποστηρίζει
  • το mesenger μερικές φορές δε στέλνει καν ειδοποιήσεις
  • ελληνικές εφαρμογές ούτε καν
  • ούτε καν οι παροχοι κινητής δεν έχουν εφαρμογές
  • εφαρμογές που να υποστηρίζουν περιφερειακά πχ τηλεοράσεις, activity Tracker/Fintnesse, έξυπνες λάμπες, ούτε καν
  • παιχνίδια έρχονται 1 χρόνο μετά τα αντίστοιχα σε ios και android

τι να κάνω ένα smartfone αν δεν μπορώ να τρέξω τις εφαρμογές που θέλω.

Οσο αναφορά για την τιμή των 950,θα πέσει απλά δεν έχουν ούτε μήνα  που έχουν κυκλοφορήσει. θυμηθείτε πόσο έκαναν οι αντίστοιχες ναυαρχίδες άλλων εταιρειών όταν κυκλοφόρησαν.

 

Προσωπικά αν δε δω φως με της εφαρμογές πάω σε android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει κινητο για να πουλαει μουρη και να εχει χαζες εφαρμογες θα παρει iphone. οποιος θελει κινητο που να εχει φοβερα specs θα παρει τα lumia. οποιος συγκρινει τα χαρακτηριστικα και των δυο κι εχει λιγο μυαλο στο κεφαλι θα επιλεξει lumia. λιγο να περιμενει κιολας η τιμη θα πεσει και θα ειναι και φθηνοτερο του iphone!

Δηλαδη τα Android τα ξεγραφεις οπως και να εχει ετσι? 

 

Επισης το ''iphone και χαζες εφαρμογες''προκυπτει απο καπου ή απλα ετσι να γραψουμε κατι να υπερασπιστουμε την αγορα μας.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο ανταγωνισμός έχει κυριαρχήσει σε κινητά, ρολόγια, τηλεοράσεις, αυτοκίνητα, πληρωμές και βελτιώνεται συνεχώς προσθέτοντας νέες λειτουργίες και ευκολίες, εσυ δε μπορείς να πείσεις να έρθουν στο δικό σου οικοσύστημα αν δεν παρουσιάσεις κάτι καινοτόμο και εντυπωσιακό.

 

Μακάρι αυτό που έχει στο μυαλό της η microsoft να έχει στο μέλλον επιτυχία και να έχουμε σαν χρήστες άλλη μια καλή επιλογή.

Στο παρόν ψάχνει ακόμα την ταυτότητά της για 2η ή 3η φορά, τα windows 10 δεν είναι 100% έτοιμα και τα διάφορα  project με τις universal εφαρμογές παγώνουν και ξεπαγώνουν. 

 

Για τους χρήστες windows που περίμεναν τόσα χρόνια κάτι καλό είναι μια καλή μέρα, οι υπόλοιποι θα προσπεράσουν μέχρι την επόμενη προσπάθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...