Προς το περιεχόμενο

ika.gr-Πως βλεπω τα ενσημα μου?


patriot21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ημιαπασχόληση μπορεί να έχει και λιγότερα από 22, αν δε δουλεύει πενθήμερο ή εξαήμερο...

 

εάν είναι όμως με 22 μπορεί να τσεκάρει στο 5μηνο εκεί θα φαίνονται λογικά τα 50 

 

κάποιοι μου έχουν ζητήσει και βεβαιώσεις εργοδότη να πάνε να πάρουν ασφαλιστική ικανότητα και μόλις συμπλήρωσαν (δούλεψαν) τα 50 και δεν μπορούσαν να περιμένουν να φανούν στο ΙΚΑ, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν πέρασε.. μου το έχουν ζητήσει 2-3 άτομα αυτό πάντως και τους έδωσα..

 

βιβλιάριο πάντως χρειάζεται να έχεις, πρέπει να υποστείς αυτή τη ταλαιπωρία 

 

 

Στην κορη μου περυσι στο τελος του καλοκαιριου δεν την δεχοταν το ΙΚΑ και επρεπε να φανουν 50 οριστικοποιημενα .

 

Αντιθετα στον ΟΑΕΔ την δεχοντε για επιδομα ανεργειας . Εχω εκδοσει σε μερικους εκτακτους με 8μηνη συμβαση που εχουμε συνηθως στον ΔΕΔΔΗΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να διευκρινησω οτι δουλευω 6ημερο (Δευτερα - Σαββατο ).

Η ατομικη συμβαση εργασιας αναφερει το μικτο ημερομισθιο πανω, έτσι δεν ειναι? Η εισφορα εκ μέρους μου στο Ικα , πόσο είναι? Ισχυει αυτο πο διαβασα καπου πως επειδη δουλευω 6ημερο με πανω απο 11 ευρω ημερομισθιο, τα ενσημα θα ειναι οσα και της πληρους απασχολησης ? Συγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησεων αλλα με βοηθατε πολυ ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινησω οτι δουλευω 6ημερο (Δευτερα - Σαββατο ).

Η ατομικη συμβαση εργασιας αναφερει το μικτο ημερομισθιο πανω, έτσι δεν ειναι? Η εισφορα εκ μέρους μου στο Ικα , πόσο είναι? Ισχυει αυτο πο διαβασα καπου πως επειδη δουλευω 6ημερο με πανω απο 11 ευρω ημερομισθιο, τα ενσημα θα ειναι οσα και της πληρους απασχολησης ? Συγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησεων αλλα με βοηθατε πολυ ευχαριστώ!

 

 

Παντα για μικτα μιλανε οι συμβασεις . Το ΙΚΑ ειναι περιπου 16%  για τον εργζομενο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Εγω που δεν εχω κλειδαριθμο για το ΙΚΑ μπορω με καποιο τροπο να μπω μεσα στον ατομικο λογαριασμο ασφαλισης του site τους;;

 

Για απο το site του atlas εχει εχει μεινει πολυ πισω βλεπω σε θεμα ενσημων.. τα φωτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Εγω που δεν εχω κλειδαριθμο για το ΙΚΑ μπορω με καποιο τροπο να μπω μεσα στον ατομικο λογαριασμο ασφαλισης του site τους;;

 

Για απο το site του atlas εχει εχει μεινει πολυ πισω βλεπω σε θεμα ενσημων.. τα φωτα σας!

 

 

Φυσικα δημιουγεις  κελειδαριθμο μεσω taxis απο το site του ΙΚΑ

 

 

 

https://www.ika.gr/gr/infopages/asfaccount/asfreg.cfm

 

 

Α) ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ ΜΕΣΩ TAXISNET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα δικά μου πάντως απο το καλοκαίρι που είχα εργασθεί 26 μέρεσ στο ατλας δεν μου τα εμφανίζει, ίσως επειδή είναι λίγα.Στη εφαρμογή του ΙΚΑ τα εμφανίζει κανονικά.Τώρα περιμένω να συμπληρώσω τα 50 για να βγάλω βιβλιάριο υγείας αλλά θέλω ακόμη γιατί δουλευω μόνο ΣΚ με ημιαπασχόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδια καλημερα

 

Μπηκα στην ιστοσελιδα για να δω τα ενσημα μου απο περιεργια και μου βγαζει ενσημα μεχρι το 2016.Παλια που ειχα παει για να βγαλω βιβλιαριο μου ειχαν πει οτι το συστημα τα ανανεωνει ανα 6μηνο αν δεν κανω λαθος.Αλλα και παλι εγω το 2017 εργαζομουν κανονικα και ειχα ενσημα.Ξερει κανεις εαν αργουν οντως τοσο πολυ να τα βγαλουν;Πρεπει μηπως να περασω απο κατα υποκαταστημα τους;

 

Επισης για την ικανοτητα ασφαλισμενου βγαζει βγαζει ημερομηνια ενημερωσης 24/02/17 μεχρι 28/02/18.Αυτο θα ανανεωθει αυτοματα ή πρεπει να το κανω εγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο υποκαταστημα τους ειναι πιο ενημερωμενα αποτι στο σαιτ,ναι η ανανεωση του βιβλιαριου γινεται αυτοματα

 

οποτε περνα μια βολτα απο το ικα της περιοχης σου και ζητα βεβαιωση ενσημων μεχρι σημερα και θα δεις τα ενσημα σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Παιδια καλημερα

Μπηκα στην ιστοσελιδα για να δω τα ενσημα μου απο περιεργια και μου βγαζει ενσημα μεχρι το 2016.Παλια που ειχα παει για να βγαλω βιβλιαριο μου ειχαν πει οτι το συστημα τα ανανεωνει ανα 6μηνο αν δεν κανω λαθος.Αλλα και παλι εγω το 2017 εργαζομουν κανονικα και ειχα ενσημα.Ξερει κανεις εαν αργουν οντως τοσο πολυ να τα βγαλουν;Πρεπει μηπως να περασω απο κατα υποκαταστημα τους;

Επισης για την ικανοτητα ασφαλισμενου βγαζει βγαζει ημερομηνια ενημερωσης 24/02/17 μεχρι 28/02/18.Αυτο θα ανανεωθει αυτοματα ή πρεπει να το κανω εγω;

Αν εχεις κανει εγγραφη με κλειδαριθμο ή απο ΙΚΑ ή μεσω taxis βλεπεις ακριβως οτι βλεπουν και το ΙΚΑ.

Απλα για να οριστικοποιηθουν θελουν καπου 45 ημερες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν εχεις κανει εγγραφη με κλειδαριθμο ή απο ΙΚΑ ή μεσω taxis βλεπεις ακριβως οτι βλεπουν και το ΙΚΑ.

Απλα για να οριστικοποιηθουν θελουν καπου 45 ημερες .

Και ομως εγω πηγα στο Ικα πριν κανα μηνα και ειδα ενσημα που δεν ειχαν περαστει και δεν εχουν περαστει ακομα και σημερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Και ομως εγω πηγα στο Ικα πριν κανα μηνα και ειδα ενσημα που δεν ειχαν περαστει και δεν εχουν περαστει ακομα και σημερα!

Εχεις κανει εγγραφη με κλειδαριθμο ? Εγω περυσι που τα παρακολουθουσα για την μικρη μου κορη που ειχε αρχισει να εργαζεται και ηθελα να δω ποτε θα συμπληρωσει τα απαιτουμενα για να βγαλει βιβλιαριο μολις τα ειδα εγω τα ειδε και το ΙΚΑ και πηγα την επομεν  μερα . Δυο μερες πριν ειχα παρει τηλεφωνο και δεν τα εβλεπαν και αυτοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις μπηκα με τα στοιχεια της και ειναι οριστικοποιημενα μεχρι  και 10/2017.

120.jpg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω  εχω κανει εγγραφη κανονικα αλλα τα ενσημα δεν φαινονται.Δεν εχω ενσημα περασμενα ολο το 2017 ενω εργαζομουν κανονικα ολο το χρονο ,με κρατησεις κλπ.Για τον εργοδοτη δεν ειχε ποτε κανενας προβλημα οτι δεν κολλαει ενσημα να πω οτι εχω απο εκει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...