Προς το περιεχόμενο

ika.gr-Πως βλεπω τα ενσημα μου?


patriot21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου ειπε να μην τα υποβαλω δν υπαρχει περιπτωση να παρω επειδει το 2014 ειχα 57 αντι για 80 ενσημα που απαιτουνται,ψεματα μου ειπε; για το 2015 δεν ειχα προβλημα

Αν στο είπε οκ, νόμισα ότι δεν είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει παει ποτε κανεις να ζητησει βεβαιωση για την ενσημα στο ικα,

και να του ζητησουν να προσκομισει τα πρωτοτυπα εντυπα ενσημα (κουπονια ή καρτελα),

και να του τα κρατησουν, επιστρεφοντάς τα οταν του δωσουν και την βεβαιωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ποτέ. Τα έντυπα που έχεις είναι η ασφαλιστική ενημερότητα που σου έστελναν ώστε να προσκομούσες με τη σειρά σου το βιβλιάριο ενσήμων για ενημέρωσή του, το ΙΚΑ δίνει τη βεβαίωση υπολογίζοντας τα ίδια τα ένσημα(τα "γραμματόσημα" που λέμε :P) αν και θεωρώ οτι θα 'χουν περαστεί κι αυτά στην μηχανογράφηση πλέον.

 

Ξέχασα να διευκρινίσω πως έτσι γινόταν στην οικοδομή και μάλιστα ως βεβαίωση δίναμε το βιβλιάριο στον κατασκευαστή μέχρι να τελειώσει το έργο και το πέρναμε στο τέλος έτοιμο, ενημερωμένο και με τα νεα ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα ενσημα είναι παλια και ζητας καταμετριση δινεις τα προτοτυπα αλλα επειδή ΙΚΑ είναι αυτό κρατας και φωτοτυπιες .

Δυστυχως για παλια ενσημα με τα χαρτακια παιρνουν και 2 χρονια για να καταμετρηθουν.

 

Ευτυχως  εχω μονο 5 μηνες με ΙΚΑ και κραταω την καρτελα ...Επισης μια επιστολή από ΤΕΒΕ για 5,5 χρονια που γραφει "Φυλασσεται στο διηνεκες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένσημα 10 χρόνων σε έντυπη μορφή απο το 1998-2008 και άλλα 4 χρόνια 2012-2016.Τα έντυπα δεν είναι καταχωρημένα στο ΙΚΑ;Πρέπει να τα πάω να τα καταχωρήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να τα πας να ζητησεις να σου κανουν καταμετρηση αλλα θελει παρα πολυ χρονο .Θα σου δωσουν συγκεντρωτικη κατασταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα ενσημα είναι παλια και ζητας καταμετριση δινεις τα προτοτυπα αλλα επειδή ΙΚΑ είναι αυτό κρατας και φωτοτυπιες .

Δυστυχως για παλια ενσημα με τα χαρτακια παιρνουν και 2 χρονια για να καταμετρηθουν.

 

Ευτυχως  εχω μονο 5 μηνες με ΙΚΑ και κραταω την καρτελα ...Επισης μια επιστολή από ΤΕΒΕ για 5,5 χρονια που γραφει "Φυλασσεται στο διηνεκες"

Ψαρωτικό! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένσημα 10 χρόνων σε έντυπη μορφή απο το 1998-2008 και άλλα 4 χρόνια 2012-2016.Τα έντυπα δεν είναι καταχωρημένα στο ΙΚΑ;Πρέπει να τα πάω να τα καταχωρήσουν;

 

Δεν καταχωρουνται αυτοματα απ την εργοδοσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μεχρι το 2008 δεν γινοταν αυτο αλλα οχι απο την εργοδοσια αλλα απο το ΙΚΑ . Η εργοδοσια τα πληρωνε αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

 

Ξεκίνησα να δουλεύω τον Αύγουστο, όμως στο atlas ακόμα δεν μου δείχνει κάποιο ένσημο. Είναι νορμάλ? ή πρέπει να ανησυχώ? Δεν έχω πάει σε κάποιο κατάστημα ΙΚΑ να ρωτήσω από κοντά. 

 

Αν κάποιος/κάποια γνωρίζει κάτι, ας μου απαντήσει. 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Ξεκίνησα να δουλεύω τον Αύγουστο, όμως στο atlas ακόμα δεν μου δείχνει κάποιο ένσημο. Είναι νορμάλ? ή πρέπει να ανησυχώ? Δεν έχω πάει σε κάποιο κατάστημα ΙΚΑ να ρωτήσω από κοντά. 

 

Αν κάποιος/κάποια γνωρίζει κάτι, ας μου απαντήσει. 

 

Ευχαριστώ

 

Το atlas αργεί πολύ να τα περάσει, λες και το έχουν παρατήσει το εν λόγω σύστημα. Εγώ θα πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στο site του ικα μήπως και εμφανίζονται εκεί. 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asfaccount/asfreg.cfm   (Μπορείς να κάνεις πιστοποίηση με τους κωδικούς σου από το taxis)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Ξεκίνησα να δουλεύω τον Αύγουστο, όμως στο atlas ακόμα δεν μου δείχνει κάποιο ένσημο. Είναι νορμάλ? ή πρέπει να ανησυχώ? Δεν έχω πάει σε κάποιο κατάστημα ΙΚΑ να ρωτήσω από κοντά. 

 

Αν κάποιος/κάποια γνωρίζει κάτι, ας μου απαντήσει. 

 

Ευχαριστώ

Φυσιολογικό είναι, ναι. Μην ασχολείσαι με το atlas φίλε μου. Πηγαινε κάνε λογαριασμό στο site του ΙΚΑ και βλέπε τα εκεί πέρα τα ένσημά σου. Το σύστημα του ΙΚΑ ενημερώνεται σχετικά έγκαιρα (απλά είναι πάντα 2-3 μήνες πίσω, δηλαδή αν μπεις τώρα να τσεκάρεις, θα σου εμφανίσει τα ένσημα μέχρι και τον Άυγουστο, Σεπτέμβρης και Οκτώβρης θα λείπουνε ας πούμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικό είναι, ναι. Μην ασχολείσαι με το atlas φίλε μου. Πηγαινε κάνε λογαριασμό στο site του ΙΚΑ και βλέπε τα εκεί πέρα τα ένσημά σου. Το σύστημα του ΙΚΑ ενημερώνεται σχετικά έγκαιρα (απλά είναι πάντα 2-3 μήνες πίσω, δηλαδή αν μπεις τώρα να τσεκάρεις, θα σου εμφανίσει τα ένσημα μέχρι και τον Άυγουστο, Σεπτέμβρης και Οκτώβρης θα λείπουνε ας πούμε).

Μπορούμε να δούμε τα ένσημά μας στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ; Εγώ νόμιζα ότι μπορούσαμε να δούμε μόνο την ασφαλιστική ικανότητα εκεί. Τον ΑΤΛΑ γιατί τον έχουν; Αν γνωρίζεις μπορείς να διευκρινήσεις ακριβώς που βλέπουμε τα ένσημα στην σελίδα του ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να δούμε τα ένσημά μας στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ; Εγώ νόμιζα ότι μπορούσαμε να δούμε μόνο την ασφαλιστική ικανότητα εκεί. Τον ΑΤΛΑ γιατί τον έχουν; Αν γνωρίζεις μπορείς να διευκρινήσεις ακριβώς που βλέπουμε τα ένσημα στην σελίδα του ΙΚΑ;

 

Ναι μια χαρά. Ό,τι σου εκτυπώνουν αν πας ο ίδιος στο ΙΚΑ, το ίδιο πράγμα βλέπεις κι από τη σελίδα του ΙΚΑ σε ένα pdf που σου βγάζει (το οποίο μετά προφανώς το αποθηκεύεις αν θες και το εκτυπώνεις). Βλέπεις κανονικά δηλαδή έναν έναν τους μήνες, πακέτο κάλυψης, ημέρες απασχόλησης - ένσημα, αποδοχές, εισφορές, κ.ά.

 

Πρέπει πρώτα να κάνεις πρώτα πιστοποίηση, όπως είπε ο @geran, πήγαινε στο link που ανέφερε και διάβασε ό,τι λέει. Εκεί λοιπόν στην πιστοποίηση, θα κληθείς να συμπληρώσεις μια φόρμα με διάφορα στοιχεία σου και θα επιλέξεις ένα username και password και θα σου δώσει κι έναν κλειδάριθμο (το οποίο κάπου στο ζητάει και το βάζεις, αν θυμάμαι καλά). Ε μετά είσαι κομπλέ, πήγαινε εδώ, στο 1ο link έχει έναν οδηγό και στο 2ο link σε παραπέμπει σε σελίδα που σου ζητάει το username + password που δήλωσες πριν, ώστε να μπεις στην υπηρεσία. Από 'κει και πέρα κάνεις ό,τι σου λεει ο οδηγός για να δεις ένσημα κλπ, είναι εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...