Προς το περιεχόμενο

ika.gr-Πως βλεπω τα ενσημα μου?


patriot21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μια χαρά. Ό,τι σου εκτυπώνουν αν πας ο ίδιος στο ΙΚΑ, το ίδιο πράγμα βλέπεις κι από τη σελίδα του ΙΚΑ σε ένα pdf που σου βγάζει (το οποίο μετά προφανώς το αποθηκεύεις αν θες και το εκτυπώνεις). Βλέπεις κανονικά δηλαδή έναν έναν τους μήνες, πακέτο κάλυψης, ημέρες απασχόλησης - ένσημα, αποδοχές, εισφορές, κ.ά.

 

Πρέπει πρώτα να κάνεις πρώτα πιστοποίηση, όπως είπε ο @geran, πήγαινε στο link που ανέφερε και διάβασε ό,τι λέει. Εκεί λοιπόν στην πιστοποίηση, θα κληθείς να συμπληρώσεις μια φόρμα με διάφορα στοιχεία σου και θα επιλέξεις ένα username και password και θα σου δώσει κι έναν κλειδάριθμο (το οποίο κάπου στο ζητάει και το βάζεις, αν θυμάμαι καλά). Ε μετά είσαι κομπλέ, πήγαινε εδώ, στο 1ο link έχει έναν οδηγό και στο 2ο link σε παραπέμπει σε σελίδα που σου ζητάει το username + password που δήλωσες πριν, ώστε να μπεις στην υπηρεσία. Από 'κει και πέρα κάνεις ό,τι σου λεει ο οδηγός για να δεις ένσημα κλπ, είναι εύκολο.

 

 

Ετσι ακριβως αλλα τα ενσημα για να ορισικοποιοιθουν απο το ΙΚΑ θελουν πανω απο 2 μηνες μετα καθε μηνα και μεχρι τοτε  ειναι σαν να μην υπαρχουν .Για σφαλιστικη ικανοτητα να υπολογιζεις 5μηνο απο οταν πρωτοξεκινησες να δουλευεις .Η κορη μου ξεκινησε τελος Απριλιου και βιβλιαριο υγειας  εβγαλε τον Σεπτεμβριο γιατι επρεπε να εχει 120 οριστικοποιηενα ενσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ετσι ακριβως αλλα τα ενσημα για να ορισικοποιοιθουν απο το ΙΚΑ θελουν πανω απο 2 μηνες μετα καθε μηνα και μεχρι τοτε ειναι σαν να μην υπαρχουν

Έτσι είναι, ναι. Το ανέφερα στο πιο προηγούμενο post μου με άλλο τρόπο.

Για σφαλιστικη ικανοτητα να υπολογιζεις 5μηνο απο οταν πρωτοξεκινησες να δουλευεις .Η κορη μου ξεκινησε τελος Απριλιου και βιβλιαριο υγειας εβγαλε τον Σεπτεμβριο γιατι επρεπε να εχει 120 οριστικοποιηενα ενσημα.

Γιατί 120; 50 ένσημα το προηγούμενο έτος θέλει για να πάρεις βιβλιάριο. Τα λέει εδώ κιόλας: http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=8&ansid=1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, ναι. Το ανέφερα στο πιο προηγούμενο post μου με άλλο τρόπο.

Γιατί 120; 50 ένσημα το προηγούμενο έτος θέλει για να πάρεις βιβλιάριο. Τα λέει εδώ κιόλας: http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=8&ansid=1

 

Σωστα .Τα 120 ενσημα είναι για να δικαιουτε επιδομα ασθενειας .Μπερδευτικα...Για αρχικη εκδοση βιβλιαριου υγειας δεν είναι απαραιτητο το 50 ενσημα να είναι του περασμενου χρονου . Η κορη μου φετος ξεκινησε να δουλευει .Απλα αυτά τα 50 πρεπει να φαινονται στο συστημα τους οριστικοποιοιμενα.

 

Με κλειδαριθμο μεσω taxis ο καθενας βλεπει οτι βλεπει και το ΙΚΑ στο συστημα του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Γιαννη

 

Βλέπεις ότι βλεπουν και στο ΙΚΑ και είναι τα οριτικοποιημενα ενσημα που σημαινει καπου 2 μηνες πισω και μπορει να αλλαξει μερα με την ημερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δοκιμασε καποιος τελευταια αυτη την υπηρεσια ?

 

Ειχα δοκιμασε με επιτυχια πριν μερικους μηνες .

Ειχα βγαλει της κορης μου κλειδαριθμο  μεσω taxis και ειχα κανει εγγραφη και εβλεπα οτι και το ΙΚΑ στο συστημα του.

Τωρα μου λεει δεν ειναι δυνατη η ταυτοποιηση των στοιχειων οταν παω να κανω εισαγωγη στον ατομικο  λογαριασμο ασφαλισης . .

 

https://www.ika.gr/gr/infopages/asfaccount/asfreg.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν έχεις τον κλειδαριθμο πήγαινε στην επιλογή ξέχασα το συνθηματικό βάζεις username κλειδαριθμο και κάτι ακόμη και αλλάζεις κωδικό ή κάνεις νέο λογαριασμό. Το έκανα πριν δύο μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τον κλειδαριθμο πήγαινε στην επιλογή ξέχασα το συνθηματικό βάζεις username κλειδαριθμο και κάτι ακόμη και αλλάζεις κωδικό ή κάνεις νέο λογαριασμό. Το έκανα πριν δύο μέρες

 

Ευχαριστω .Εχω κλειδαριθμο

 

Κωδικο χρηστη βαζεις αυτον που ειχες ?

 

Εdit

 

Τα καταφερα ευχαριστω.

Φαινονται μονο τα οριτικοποιημενα μεχρι  12/2016 αλλα φτανουν στον ΟΑΕΔ για επιδομα φοιτητικης αδειας για το 2017 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ο,τι ένσημα δε φαίνονται ακόμα (πράγματι στο σύστημα προς το παρόν φαίνονται μέχρι τον 12ο του 2017) βεβαιώνει ο εργοδότης

 

οι βεβαιώσεις εργοδότη είναι σαν ΑΠΔ και ο σκοπός τους είναι να βεβαιώνουν τα ένσημα που δεν φαίνονται ακόμα

 

στον οαεδ ειδικά ξέρουν από αυτά αφού όλοι οι απολυμένοι πάνε με τέτοια για τα ένσημα που δε φαίνονται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ένσημα ημιαπασχόλησης , σε πόσο καιρό θα μπορέσω να έχω ασφάλιση / βιβλιάριο ; 5 μήνες όπως είπε ο κ. Γιαννης για την κορη του ;

Επισης πρεπει να παω [οταν ειναι ο καιρος] να βγαλω βιβλιαριο ή δεν χρειαζεται πλεον επειδη υπαρχει το ΑΜΚΑ ;

(Εχω γραφτει κανονικα στο site του ικα, οποτε θα μπορω να δω ποτε ειναι οριστικοποιημενα τα ενσημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ο,τι ένσημα δε φαίνονται ακόμα (πράγματι στο σύστημα προς το παρόν φαίνονται μέχρι τον 12ο του 2017) βεβαιώνει ο εργοδότης

 

οι βεβαιώσεις εργοδότη είναι σαν ΑΠΔ και ο σκοπός τους είναι να βεβαιώνουν τα ένσημα που δεν φαίνονται ακόμα

 

στον οαεδ ειδικά ξέρουν από αυτά αφού όλοι οι απολυμένοι πάνε με τέτοια για τα ένσημα που δε φαίνονται 

 

 

Ευχαριστω πολυ .Οντως εχει και βεβαιωση εργοδοτη . Θα παω σε κανα διμηνο ομως γιατι αυτα ειναι του Γεναρη και εχει και φοιτητικη μια μερα τον Φλεβαρη . Καθυστερουν αν δωσουν τα χαρτια .

Mε ένσημα ημιαπασχόλησης , σε πόσο καιρό θα μπορέσω να έχω ασφάλιση / βιβλιάριο ; 5 μήνες όπως είπε ο κ. Γιαννης για την κορη του ;

Επισης πρεπει να παω [οταν ειναι ο καιρος] να βγαλω βιβλιαριο ή δεν χρειαζεται πλεον επειδη υπαρχει το ΑΜΚΑ ;

 

(Εχω γραφτει κανονικα στο site του ικα, οποτε θα μπορω να δω ποτε ειναι οριστικοποιημενα τα ενσημα)

 

Με καθε επιφυλλαξη αλλα σε ημιαπασχοληση ειναι 22 ενσημα τον μηνα νομιζω  οποτε οταν δεις 50 οριστικα θα μπορεις αλλα δεν ξερω πια αν χρειαζεται βιβλιαριο υγειας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ημιαπασχόληση μπορεί να έχει και λιγότερα από 22, αν δε δουλεύει πενθήμερο ή εξαήμερο...

 

εάν είναι όμως με 22 μπορεί να τσεκάρει στο 5μηνο εκεί θα φαίνονται λογικά τα 50 

 

κάποιοι μου έχουν ζητήσει και βεβαιώσεις εργοδότη να πάνε να πάρουν ασφαλιστική ικανότητα και μόλις συμπλήρωσαν (δούλεψαν) τα 50 και δεν μπορούσαν να περιμένουν να φανούν στο ΙΚΑ, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν πέρασε.. μου το έχουν ζητήσει 2-3 άτομα αυτό πάντως και τους έδωσα..

 

βιβλιάριο πάντως χρειάζεται να έχεις, πρέπει να υποστείς αυτή τη ταλαιπωρία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...