Προς το περιεχόμενο

Cemu WiiU Emulator


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου έχει 2 bin. Δεν έχω ιδέα τι είναι το καθένα όμως...

 

Ένα 2912eb2f και ένα 2c2fb6e8. Έχεις καμία ιδέα?

To 2912eb2f  ηταν το shader που κατεβασα. Χρειαστηκε να το κανω rename σε 2c2fb6e8. Για δοκιμασε το εξης.

 

Κανε move το 2c2fb6e8 σε καποιο αλλο φακελο και αλλαξε ονομασια στο 2912eb2f  σε 2c2fb6e8, Περιμενε να κανει build το cache και δες αν σου πηγαινει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2912eb2f  ηταν το shader που κατεβασα. Χρειαστηκε να το κανω rename σε 2c2fb6e8. Για δοκιμασε το εξης.

 

Κανε move το 2c2fb6e8 σε καποιο αλλο φακελο και αλλαξε ονομασια στο 2912eb2f  σε 2c2fb6e8, Περιμενε να κανει build το cache και δες αν σου πηγαινει καλυτερα.

 

Το έκανα μετανονομασία αλλά δεν άλλαξε κάτι. Πάνω στο Cemu δίπλα από τα fps γράφει πάντως ότι τρέχει ακόμη με το 2912eb2f. Και δοκίμασα να κάνω αυτό που μου είπες και στον precompiled φάκελο. Ίδια αποτελέσματα. 

 

Αυτόματα αφού το έκλεισα μου έχει και τα 2 bins πάλι. Το έφτιαξε μόνο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει η 16άρα μνήμη και το 8άρι precache των shaders να κάνει όλη την δουλειά, γιατί και γω με i5 και 8gb μνήμη είμαι στα 20fps.

Παιζει. Το memory usage ειναι 13 gb! Ειναι σπανιες οι φορες που βλεπω τοσο πολυ usage.

 

Επισης καθε 2 ωρες περίπου βαραει και ενα crash ο cemu, πραγμα που με κανει να πιστευω οτι γεμιζει την μνημη τελειως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα shader caches και να δοκίμασα δεν κατάφερα να φτάσω σε playable αποτέλεσμα. Μονίμως average 20 fps. Γενικώς διαβάζω πως χρειάζεσαι AMD κάρτα για να τρέξεις με τα 17K shaders που περιλαμβάνουν νομίζω όλο το παιχνίδι. Υπάρχει bug στις nvidia που σου καταναλώνει υπερβολική RAM. Αλλά και ακόμη σε εκείνη τη περίπτωση, μάλλον χρειάζεται η 16άρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα shader caches και να δοκίμασα δεν κατάφερα να φτάσω σε playable αποτέλεσμα. Μονίμως average 20 fps. Γενικώς διαβάζω πως χρειάζεσαι AMD κάρτα για να τρέξεις με τα 17K shaders που περιλαμβάνουν νομίζω όλο το παιχνίδι. Υπάρχει bug στις nvidia που σου καταναλώνει υπερβολική RAM. Αλλά και ακόμη σε εκείνη τη περίπτωση, μάλλον χρειάζεται η 16άρα.

Ενταξει θελει λιγο υπομονη ακομα. Τα updates του Cemu γινονται αρκετα συχνα και αν μπεις στο wiki θα δεις οτι με καθε update διορθωνονται αρκετα πραγματα.

 

Μεχρι το φθινοπωρο πιστευω οτι θα φτιαξουν ακομα περισσοτερα (πχ memory leak)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει θελει λιγο υπομονη ακομα. Τα updates του Cemu γινονται αρκετα συχνα και αν μπεις στο wiki θα δεις οτι με καθε update διορθωνονται αρκετα πραγματα.

 

Μεχρι το φθινοπωρο πιστευω οτι θα φτιαξουν ακομα περισσοτερα (πχ memory leak)

 

Υπομονή μέχρι να βελτιωθεί περισσότερο η κατάσταση τότε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι λογο projector εχω την αναλυση του desktop στα 720.

 

Οποτε αν ειστε γυρω στα 25 fps και δεν το εχετε κανει, αλλαχτε μια την αναλυση του desktop και δοκιμαστε μηπως και πιασει 30.

 

Ουτως η αλλως η native αναλυση του παιχνιδιου ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παιχνίδι κατάφερα να το βάλω τελικά με τα 8.1K shaders και παίζει μια χαρά. Απλά ξαναπέρασα από την αρχή το Cemu και όλα κομπλέ. Του έβαλα και graphic packs για 4k, AA και high res shadows και το παιχνιδάκι είναι κουκλί. Μόνο στους κλειστούς χώρους είχα θέματα που τα fps πήγαιναν 50+, το παιχνίδι έκανε speed up. Ενεργοποίησα μέσω nvidia control panel το half adaptive vsync και όλα μια χαρά τώρα. Ελπίζω να μας βγάλει μέχρι το τέλος :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

GTX 1080 + Intel 7700K + 8GB DDR4 2333mhz = Breath Of The Wild 60 fps.... Cemu 1.9.0.c + Speedhack 0.5 + cemu hook.....σε 4Κ ανάλυση....οι nvidia δεν έχουν κανένα απολύτως θέμα, όπως και τα 8GB ram..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTX 1080 + Intel 7700K + 8GB DDR4 2333mhz = Breath Of The Wild 60 fps.... Cemu 1.9.0.c + Speedhack 0.5 + cemu hook.....σε 4Κ ανάλυση....οι nvidia δεν έχουν κανένα απολύτως θέμα, όπως και τα 8GB ram..

Καλο λιώσιμο κορυφή ο υπολογιστής και με μια 16αρα μνήμη στα 3200+ είσαι καλυμμένος για μια 4ετια άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια ερώτηση, ποιο shader cache περιλαμβάνει όλο το game???? βλέπω κάτι τρελά νουμερα όπως 21k ...άλλοι λένε 9k περιλαμβάνει όλο το game....τελικά τι παίζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...