Προς το περιεχόμενο

PC Game of the Year 2015 (insomnia version)


Praetorian

PC Game of the Year 2015  

279 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο θεωρείτε το καλύτερο παιχνίδι για PC στη χρονιά του 2015

    • Apotheon
    • Assassin's Creed Chronicles: China
    • Batman: Arkham Knight
    • The Binding of Isaac: Afterbirth
    • Blue Estate The Game
    • Broforce
    • Cities: Skylines
    • Crypt of the NecroDancer
    • DiRT Rally
    • Dropsy
    • Dying Light
    • Fallout 4
    • Grand Theft Auto V
    • Her Story
    • Homesick
    • Invisible Inc
    • Keep Talking And Nobody Explodes
    • Life is Strange
    • Lucius II: The Prophecy
    • Κανένα από το Γκρουπ A'
  2. 2. Γκρουπ Β'

    • Mad Max
    • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
    • Ori and the Blind Forest
    • Pillars of Eternity
    • Prison Architect
    • Project CARS
    • Rocket League
    • SOMA
    • StarCraft II: Legacy of the Void
    • The Talos Principle: Road to Gehenna
    • Total War: Attila
    • Trine 3
    • Undertale
    • White Night
      0
    • The Witcher 3: Wild Hunt
    • Woolfe - The Red Hood Diaries
    • Κανένα από το Γκρουπ Β'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά δεν έχω παίξει το witcher 3 αλλά μου τη δίνουν όσοι λένε "GOTY witcher 3 χωρίς δεύτερη σκέψη"... που οι μισοί δεν το έχουν καν παίξει και οι άλλοι μισοί υπερηφανεύονται επειδή το έχουν στην κατοχή τους... μπορεί να το αξίζει το παιχνίδι δεν αντιλέγω, αλλά μόνο λίγοι εξηγούν το τι είναι ιδιαίτερο σε αυτό το παιχνίδι σε σχέση με άλλα της ίδια κατηγορίας 

 

Υ.Γ. Και αυτοί που λένε "το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών... pls...

Συμφωνώντας με τον φίλο μπανάνα, καλο ειναι να είστε λιγο ποιο δεκτικοί στο οτι έχουν καποια άλλες απόψεις σε κάποια θέματα ακόμα και αν σας φαίνονται έστω και χαζές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παρών τόπικ νομίζω πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ως μιά μικρή ετήσια γιορτή του gaming στο insomnia και όχι ως χώρο για να βγάζουμε τον όποιο αρνητισμό μας.

 

Ο κάθε ένας από εμάς έχει τα δικά του αγαπημένα παιχνίδια. Άλλες φορές τα γούστα μας συμπίπτουν, άλλες όχι. Οι προσβολές και οι χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θα ενοχλούσε η άποψη μας ανθρώπους που δεν έχουν παίξει καν το παιχνίδι είναι από άλλο ανέκδοτο. Τελοσπάντων, παιχνίδι της χρονιάς θα βγει και εδώ οπως σε ολο το διαδίκτυο οπότε δεν είναι στραβός ο γιαλός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να λες την γνώμη σου δεν υπάρχει πρόβλημα, το να κανεις σχόλια τύπου  "το τέλος είναι για δωδεκάχρονα" είναι το πρόβλημα. Γνώμες σεβαστές, μπούρδες κατακριτέες. Για μένα τα games όπως το Soma η το Pillars of Eternity δεν παίζονται, αλλα δεν θα με ακούσεις ποτε να λέω είναι μούφα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να πω,πως θεωριτικα για να εχουμε μια ολοκληρωμενη και σε πληρη ισχυ ψηφο,θα πρεπε να χουμε παιξει ολα τα παιχνιδια του συγκεκριμενου poll. Προφανως επειδη κατι τετοιο ειναι εξαιρετικα δυσκολο,αναγκαστικα ψηφιζουμε ολοι με βαση οσων εχουμε παιξει αλλιως θα ψηφιζαν μονο 5 ατομα(ισως λεω πολλα)

 

Απο κει και περα,ολοι μας λιγο πολυ προσπαθησαμε να παιξουμε η παιξαμε αυτα που διαβασαμε οτι αξιζουν περισσοτερο,απτον ιντερνετικο τυπο η απτα σχολια χρηστων στο διαδικτυο,διοτι ολοι ξερουμε οτι χρονος και gaming ειναι δυο εννοιες αντιστροφος αναλογες.

 

Φετος ηταν μια παρα πολυ αξιολογη χρονια,με πολλα και καλα games οποτε αυτο ειναι το σημαντικοτερο για μενα.Πραγματικα υπηρχαν πολλα ποιοτικα games σε παρα πολλα ειδη οπως μαρτυρα και η λιστα του poll.

 

Οταν καλουμαστε να απαντησουμε στο ερωτημα του Game of the Year,πρεπει να αναρωτηθουμε μεσα μας:Αν ναυγουσαμε σε ενα νησι και ειχαμε μοναχα ενα πανακριβο gaming rig για παρεα,ποιο παιχνιδι θα προτιμουσαμε να ειχαμε μαζι μας? Αν ειχαμε την δυνατοτητα να διαγραψουμε απτην ιστορια του gaming για το 2015 ολα εκτος απο εναν συγκεκριμενο τιτλο,ποιον θα επιλεγαμε?

 

Η προσωπικη μου επιλογη ειναι το Witcher 3.Το συγκεκριμενο παιχνιδι αποτελει κατι σαν portal στην Narnia.Απτη στιγμη που πατας launch ξες οτι βρισκεσαι στα Northern Kingdoms και οχι στο γραφειο του σπιτιου σου,πραγμα που ελαχιστα παιχνιδια το χουν ξανακαταφερει.Καταφερε να αποδειξει οτι τα μεγαλα open world RPGs δεν ειναι καταδικασμενα στην καλυτερη σε ενα μετριο σεναριο.Καταφερε να σε κανει να νοιαζεσαι για εικονικους χαρακτηρες στα ορια της σχιζοφρενειας.Καταφερε να κανει ενα παιχνιδι 100 ωρων να μην θελεις να τελειωσει ποτε.Ολα τα παραπανω επιτευγματα κανουν την απλουστευση καποιων στοιχειων gameplay σε σχεση με τα προηγουμενα Witcher η το ωραιο αλλα οχι πολυ βαθυ combat να φαινονται ψεγαδια(να χαμε να λεγαμε δηλαδη)

 

 

Για runner up θα εβαζα παντως το SOMA,το παιχνιδι για μενα ηρθε στην κυριολεξια out of fucking nowhere και μου θυμισε ποσο λειπουν τα καλα first person story driven games στην εποχη μας

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ προσωπικά δεν έχω παίξει το witcher 3 αλλά μου τη δίνουν όσοι λένε "GOTY witcher 3 χωρίς δεύτερη σκέψη

 

Για μένα τουλάχιστον ήταν το πιο "γεμάτο" και satisfying παιχνίδι που έπαιξα φέτος.

 

Και άλλα μου άρεσαν (όπως και τα ψήφισα και είπα), αλλά το The Witcher 3 ήταν πολύ παραπάνω. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τουλάχιστον ήταν το πιο "γεμάτο" και satisfying παιχνίδι που έπαιξα φέτος.

 

Και άλλα μου άρεσαν (όπως και τα ψήφισα και είπα), αλλά το The Witcher 3 ήταν πολύ παραπάνω. :)

Δικαίωμα σου να πιστεύεις έτσι, αλλά όχι κάποιος να το υποστηρίζει χωρίς καν να το έχει ακουμπήσει το παιχνίδι και να το λέει απλά γιατί το λένε όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστα ειναι αυτα.Δυστυχως πολλους τους αρεσουν παιχνιδια οπου το gameplay ειναι διακοσμητικο και υπαρχει μονο για να προχωραει η ιστορια.Παιχνιδια τυπου beyond two souls και walking dead με ανυπαρκτο gameplay, τουλαχιστον αυτα τελειωνουν και γρηγορα, να παιζεις 80 ωρες button mashing αδιαφορες μαχες στο witcher και να μαζευεις κατσαρολες και τηγανια δεν παλευεται.

Οταν εχω παιξει πολυ ενα παιχνιδι εχω δικη μου αποψη και δεν με νοιαζει ουτε τι λεει το metacritic ουτε οι κονσολαδες.

Τους παω τους πολωνους πολυ,ειναι μικρη εταιρεια δουλευουν πολυ σκληρα και την παλευουν ακομα ανεξαρτητοι.Μακαρι να ηταν το witcher καλο παιχνιδι να το ψηφιζα GOTY χιλιες φορες καλυτερα απο rockstar που δεν συμπαθω ιδιαιτερα.

Δυστυχως οι πολωνοι απετυχαν, το μονο που εκαναν ειναι γραφικα και τεραστιο κοσμο,προσπαθησαν να εντυπωσιασουν και εχασαν την ουσια, απευθυνθηκαν πιο πολθ σε κονσολαδικο κοινο που εχει χαμηλες απαιτησεις και με ενα screenshot σκαει 69αρια καθε βδομαδα.

 

PS.Να λεμε αληθεια ουτε το GTA ειχε κανενα φοβερο gameplay τουλαχιστον ομως δουλευε και ηταν και διασκεδαστικο.

 

Σέβομαι τα γούστα αλλά σε κάποιες περιπτώσεις όπως είπαν και πριν: πραγματικά ό,τι να 'ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωμα σου να πιστεύεις έτσι, αλλά όχι κάποιος να το υποστηρίζει χωρίς καν να το έχει ακουμπήσει το παιχνίδι και να το λέει απλά γιατί το λένε όλοι...

 

Στη προκειμένη περίπτωση έχουμε κάποιον που δεν το έχει παίξει το παιχνίδι και λέει για αυτούς που το υποστηρίζουν. Όταν η πλειοψηφία που έχει παίξει το παιχνίδι το αποθεώνει δεν μπορεί να λέμε για ανθρώπους που δεν έχουν ακουμπήσει το παιχνίδι. Ποιοι είναι αυτοί τελοσπάντων που το αποθεώνουν και δεν το έχουν παίξει;  Οι θετικές κριτικές στο steam για παράδειγμα είναι 95 τοις εκατό, δεν γίνεται να αρέσει ένα παιχνίδι σε τέτοιο ποσοστό και να είναι κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη προκειμένη περίπτωση έχουμε κάποιον που δεν το έχει παίξει το παιχνίδι και λέει για αυτούς που το υποστηρίζουν. Όταν η πλειοψηφία που έχει παίξει το παιχνίδι το αποθεώνει δεν μπορεί να λέμε για ανθρώπους που δεν έχουν ακουμπήσει το παιχνίδι. Ποιοι είναι αυτοί τελοσπάντων που το αποθεώνουν και δεν το έχουν παίξει;  Οι θετικές κριτικές στο steam για παράδειγμα είναι 95 τοις εκατό, δεν γίνεται να αρέσει ένα παιχνίδι σε τέτοιο ποσοστό και να είναι κακό.

Άραγε με την αείμνηστη λογική σου η κάθε *** τραγουδίστρια της ποπ που αρέσει σε τόσους πολλούς ανθρώπους είναι απαραίτητα καλή; Δεν μπορείς να διαφοροποιήσεις την ποιότητα από την προβατειά; Δηλαδή, το Witcher και όποιο Witcher που είναι διάσημο επειδή αρέσει σε τόσους παίκτες είναι και καλό παιχνίδι; Εγώ πιάνω στο στόμα μου το CoD, το οποίο για κάποιο λόγο αρέσει ακόμα σε μεγάλο ποσοστό των παικτών αλλά με τίποτα δεν μπορείς να πεις ότι είναι καλό παιχνίδι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που στην συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε να κανουμε με ενα παιχνιδι αδιαμφισβήτητης ποιοτητας. Αν καποια επιμερους στοιχεια (πχ. combat system) ή απλα το ειδος του παιχνιδιου δεν αρεσουν σε καποιους, αυτο δεν αλλαζει την συνολικη εικονα. Η συγκριση με μουσικη ειναι λιγο ακυρη γιατι εκει παιζουν ρολο αλλοι παραγοντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μετά είδα οτι μπορεις να ψηφίσεις και πάνω από έναν τίτλο.

Έτσι δεν έβαλα μέσα το "Mad-Max", και το "Ori and the Blind Forest" που μου άρεσαν πολύ, και άφησα μόνο Witcher 3 στο δευτερο γκρούπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...