Προς το περιεχόμενο

Το Netflix από σήμερα στην Ελλάδα και σε 129 ακόμη χώρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H εφαρμογή υπάρχει όντως και αν δεν είναι διαθέσιμη στο Smart Hub, θα εμφανιστεί σύντομα (ανάλογα με τη χρονιά κυκλοφορίας της TV). . 

η εφαρμογή του netflix (και οχι μόνο) μπορεί να εγκατασταθεί και με άλλους τρόπους αν δεν υπάρχει στο smart hub. Πάντως παίζει σε δοκιμή που έκανα και αναγνωρίζει την ταχύτητα σύνδεσης οποτε σε 24αρα μου έδωσε 720p ενώ σε 2αρα 480

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 571
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Openelec Kodi >free

πανω σε rαspberry pi2 41ευρω

rii ασυρματο πληκτρολογιο 12 ευρω

pulsar ,genessis, p2p-streams κλπ addons >free

υποτιτλοι ελληνικοι >free 

1080,720, HDTV....>άνετα

και λοιπα καλουδια 

 

κοστος περιπου 60 ευρω

 

αυτά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή συζήτηση για τα torrent και την παρανομία με ξεπερνάει για ακόμη μια φορά.

Δεν μπορώ να καταλάβω το επιχείρημα ότι υπάρχουν και τα torrent.

Με αυτό το σκεπτικό μέσα στην αυλή μου έχει μια λεμόνια, γιατί δεν ερχεστε να κοψετε τα λεμόνια.

Γιατί δεν το θεωρείτε ηθικό αλλά και γιατί φοβαστε μηνσας κάνω μήνυση και έχετε μπλεξίματα με τη δικαιοσύνη.

Αυτό μπορεί να συμβεί μελλοντικά και με τα torrent τα οποία και έχω όταν χρειαστεί χρησιμοποιώ.

Όταν όμως με 20 ευρώ ή συνδρομητική μου δίνει την ευκαιρία για hd εικόνα εύκολα στην τηλεόραση μου δεν βρίσκω λόγω να παιδευομαι με streaming για να δω αθλητικά και ταινίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή συζήτηση για τα torrent και την παρανομία με ξεπερνάει για ακόμη μια φορά.

Δεν μπορώ να καταλάβω το επιχείρημα ότι υπάρχουν και τα torrent.

Με αυτό το σκεπτικό μέσα στην αυλή μου έχει μια λεμόνια, γιατί δεν ερχεστε να κοψετε τα λεμόνια.

Γιατί δεν το θεωρείτε ηθικό αλλά και γιατί φοβαστε μηνσας κάνω μήνυση και έχετε μπλεξίματα με τη δικαιοσύνη.

Αυτό μπορεί να συμβεί μελλοντικά και με τα torrent τα οποία και έχω όταν χρειαστεί χρησιμοποιώ.

Όταν όμως με 20 ευρώ ή συνδρομητική μου δίνει την ευκαιρία για hd εικόνα εύκολα στην τηλεόραση μου δεν βρίσκω λόγω να παιδευομαι με streaming για να δω αθλητικά και ταινίες.

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Καταρχήν αυτή τη στιγμή το Popcorn Time με ένα fix από comunity edition είναι πολύ καλύτερο σαν interface από το netflix.

 

Παρέχει περισσότερες ταινίες, ελληνικούς υπότιτλους και custom υπότιτλους, παρέχει αυτό το ρημάδι το mark as watched που δεν έχει το netflix και μπορείς να κάνεις browse ταινίες με βάση το popularity, το genre, τη βαθμολογία και θα σου βγάλει ΌΛΕΣ μα ΌΛΕΣ τις ταινίες.

 

Στο netflix από την άλλη σου βγάζει 20 ταινίες και αν δεν θες να δεις καμία από αυτή πρέπει να κάτσεις να ψάχνεις χειροκίνητα τίτλο με το χέρι η να κάνεις browsing αλλού.

 

Πως είναι δυνατόν μια υπηρεσία επί πληρωμή να έχει τόσο κακό interface και χειρότερ από άλλες δωρεάν;

 

Λεφτά βγάζουν με το τσουβάλι ας τα χρησιμοποιήσουν να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους.

 

Όσον αφορά το κομμάτι της ηθικής.

Η ηθική είναι υποκειμενικό πράγμα.

Κάποιος μπορεί να θεωρεί ανήθικο να κάνει πειρατεία και κάποιος άλλος όχι.

Για άλλους παίζει ρόλο αν κάνεις πειρατεία σε μεγάλες ταινίες όπου ούτως η άλλως όλοι οι παραγωγοί/ηθοποιοί είναι λεφτάδες και άλλο να κάνεις πειρατεία σε κάποιο android app, όπου ο developer μπορεί να είναι κάποιος regular everyday normal guy.

 

Anyways αυτή η μαλακία έχει καλό streaming για τα γούστα μου (για PC/tablet/κινητό), κακή συλλογή και κάκιστο interface. Όταν γίνει καλύτερο από τα υπόλοιπα που είναι τσάμπα το ξανασκέφτομαι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) νομιζω η προσφορα δεν περιλαμβανει HD.
2) αν περιλαμβανει HD , μεσω chrome δινει 720p, για 1080p δειτε μεσω explorer(!). Τα διαφορα apps νομιζω φορτωνουν 1080p.
3) το HD δεν φορτωνει αμεσως , σε adsl θελει 3-4 λεπτα θεασης και σε VDSL το πολυ κανα λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρουτερ μου κλειδωνει στα 4,2mbps και όμως μια χαρά σηκώνει 720p ταινία ή σειρά στο KODI.....

 

Αυτό για κάποιον που ειπε ότι θέλει κανένα 30 λεπτο αναμονη......

 

Από κάτι τέτοια θέματα διαπιστώνω ότι ο πολυς κόσμος έχει αγνοια απο τα προγράμματα τύπου KODI

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Καταρχήν αυτή τη στιγμή το Popcorn Time με ένα fix από comunity edition είναι πολύ καλύτερο σαν interface από το netflix.

 

Παρέχει περισσότερες ταινίες, ελληνικούς υπότιτλους και custom υπότιτλους, παρέχει αυτό το ρημάδι το mark as watched που δεν έχει το netflix και μπορείς να κάνεις browse ταινίες με βάση το popularity, το genre, τη βαθμολογία και θα σου βγάλει ΌΛΕΣ μα ΌΛΕΣ τις ταινίες.

 

Στο netflix από την άλλη σου βγάζει 20 ταινίες και αν δεν θες να δεις καμία από αυτή πρέπει να κάτσεις να ψάχνεις χειροκίνητα τίτλο με το χέρι η να κάνεις browsing αλλού.

 

Πως είναι δυνατόν μια υπηρεσία επί πληρωμή να έχει τόσο κακό interface και χειρότερ από άλλες δωρεάν;

 

Λεφτά βγάζουν με το τσουβάλι ας τα χρησιμοποιήσουν να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους.

 

Όσον αφορά το κομμάτι της ηθικής.

Η ηθική είναι υποκειμενικό πράγμα.

Κάποιος μπορεί να θεωρεί ανήθικο να κάνει πειρατεία και κάποιος άλλος όχι.

Για άλλους παίζει ρόλο αν κάνεις πειρατεία σε μεγάλες ταινίες όπου ούτως η άλλως όλοι οι παραγωγοί/ηθοποιοί είναι λεφτάδες και άλλο να κάνεις πειρατεία σε κάποιο android app, όπου ο developer μπορεί να είναι κάποιος regular everyday normal guy.

 

Anyways αυτή η μαλακία έχει καλό streaming για τα γούστα μου (για PC/tablet/κινητό), κακή συλλογή και κάκιστο interface. Όταν γίνει καλύτερο από τα υπόλοιπα που είναι τσάμπα το ξανασκέφτομαι.

 

Για αυτούς που βλέπουν σειρές το popcorn time είναι για τα μπάζα. Άμα θες να δεις μια πιο παλιά σειρά κάνει πάρα πολύ ώρα να φορτώσει. Πολλές φορές μου έχει τύχει να εξαρτιέμαι μόνο απο ένα seeder για να φορτώσει το torrent. Κάποιες σεζόν απο λίγο πιο παλιές σειρές δεν τις έχει καν.

 

Τώρα όσων αφορά το interface θα διαφωνήσω. Το interface του popcorn time είναι όντως όμορφο για δωρεάν εφαρμογή, αλλά οι κατηγορίες που έχει είναι πολύ χήμα. πχ Έχω δει ταινίες που είναι σάτιρα ταινιών τρόμου να τις έχει απλά στη κατηγορία horror. Στο netflix είναι πολύ πιο σωστα κατηγοριοποιημένα. Στις κωμωδίες έχει ας πούμε slapstick comedy, satire, stand up comedy κλπ. 

 

Στη ποικιλία σειρών και τη ταχύτητα streaming είναι άπαικτο το netflix. Το popcorn time είναι μόνο για καινούριες ταινίες (στο front page βγάζει μόνο ταινίες διετίας max) και σειρές.

 

Το kodi πάλι θέλει να το στήσεις, που δεν είναι και αρκετά εύκολο για κάποιον που δεν είναι γνώστης και εξαρτιέται απο streaming sites και links που κλείνουν κάθε μήνα. Μετά πρέπει να ψάχνεις το καινούριο site για να βάλεις το πρόσθετο και να κάνεις τη δουλειά σου. Είναι ταλαιπωρία για κάποιον που θέλει απλά να κάτσει να δει μια σειρά ή ταινία και να χαλαρώσει.

 

Γενικά το Netflix με VPN, για να έχεις πρόσβαση και στο αμερικάνικο περιεχόμενο είναι μια φθηνή και πολύ καλή λύση για κάποιον που δεν θέλει να ψάχνει συνεχώς καινούρια μέθοδο πως θα παρακολουθήσει την αγαπημένη του ταινία και σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δοκιμασα kodi παιδια αλλα σορρυ δεν μου αρεσε καθολου η ποιοτητα ακομα και στα 1080p και το εχω σβησει εδω και καιρο. Η ποιοτητα του νετφλιξ ειναι ανωτερη και πιο ευκολο να δεις οτι θες. Ειδικα εγω που εχω 4Κ τηλεοραση μολις μπουν και οι 4Κ αναλυσεις θα ειναι κατα πολυ ανωτερο. Αν μπουν οι ελληνικοι υποτιτλοι και ολες οι σειρες σε πληρες πακετο, η υπηρεσια θα ειναι κομπλε! Το προτιμω απο το να δινω 60 ευρω easybytez και 20-30 ευρω το χρονο στο jollyd και να κατεβαζω και να μεταφερω σε δισκους και players...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δοκιμασα kodi παιδια αλλα δεν μου αρεσε καθολου η ποιοτητα ακομα και στα 1080p. Η ποιοτητα του νετφλιξ ειναι ανωτερη και ποιο ευκολο να δεις οτι θες. Αν μπουν οι ελληνικοι υποτιτλοι και ολες οι σειρες σε πληρες πακετο, η υπηρεσια θα ειναι κομπλε!

 

ή απλά αρχίζεις να κάνεις εξάσκηση και βλέπεις με αγγλικούς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δοκιμασα kodi παιδια αλλα σορρυ δεν μου αρεσε καθολου η ποιοτητα ακομα και στα 1080p και το εχω σβησει εδω και καιρο. Η ποιοτητα του νετφλιξ ειναι ανωτερη και πιο ευκολο να δεις οτι θες. Ειδικα εγω που εχω 4Κ τηλεοραση μολις μπουν και οι 4Κ αναλυσεις θα ειναι κατα πολυ ανωτερο. Αν μπουν οι ελληνικοι υποτιτλοι και ολες οι σειρες σε πληρες πακετο, η υπηρεσια θα ειναι κομπλε! Το προτιμω απο το να δινω 60 ευρω easybytez και 20-30 ευρω το χρονο στο jollyd και να κατεβαζω και να μεταφερω σε δισκους και players...

εγω ημουν ετοιμος να το αγορασω χθες αλλα με το που διαβασα για μικρη ποικιλια, τις περσινες σειρες και κυριοτερο οτι δεν εχει ελληνικους υποτιτλους προτιμω να πληρωσω συνδρομη σε σιτε που πουλανε iptv με καναλια nova,otetv και VOD

Στην αρχη με τραβηξε και με παραξενεψε η χαμηλη τιμη αλλα τωρα καταλαβα το γιατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους!!! Έβαλα πλέον Ελληνική κάρτα και δεν χρειάζεται άλλο πατέντες. Το VPN βέβαια θα συνεχίσει διότι πολλές σειρές κόπηκαν, ειδικά το House of Cards, οπότε το μόνο θετικό είναι ότι είμαστε πλέον "νόμιμοι" στο θέμα συνδρομής. Απο εκεί και πέρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο αρνητικότητα στα σχόλια...

 

Είμαστε παράξενος λαός τελικά. Δεν μας ευχαριστεί τίποτα. Δεν είχαμε Netflix, μας έχουν γραμμένους, κλπ. Ήρθε το Netflix (μόλις χθες), δεν έχουν υπότιτλους, κλπ...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαπιστώνω ότι παίζει τρελη παραπληροφόρηση για το KODI...

 

Το Genesis στήνεται σε 3 λεπτα......σου δινεται η δυνατοτητα να προσθετεις τις αγαπημενες σειρες και ταινιες με ένα δεξι κλικ του mouse και τις εχεις αμεσα διαθέσιμες που η ταλαιπωρια ?

 

είναι τελικα αυτό που ειπε ένα παιδι σε αδελφο φορουμ "σε πολλους αρεσει να πληρωνουν"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...