Προς το περιεχόμενο

Το Netflix από σήμερα στην Ελλάδα και σε 129 ακόμη χώρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κόλπα με το dns και το vpn είναι καλά τώρα που δεν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι. Όταν βγουν υπότιτλοι όμως μόνο το περιεχόμενο στην Ελλάδα θα έχει όχι και αυτά από άλλες χώρες όταν αλλάζουμε dns

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κόλπα με το dns και το vpn είναι καλά τώρα που δεν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι. Όταν βγουν υπότιτλοι όμως μόνο το περιεχόμενο στην Ελλάδα θα έχει όχι και αυτά από άλλες χώρες όταν αλλάζουμε dns

 

Αυτό με τη προϋπόθεση ότι το υλικό που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα θα μείνει το ίδιο. Κάτι που δεν ισχύει γιατί επίσημα απο το Netflix είπαν ότι κινούνται να γίνει το global περιεχόμενο ίδιο με το US. Γενικά άμα κάποιος περιμένει ελληνικούς υπότιτλους για να βάλει Netflix καλύτερα να το παρατήσει σαν ιδέα γιατί άμα γίνει ποτέ, θα αργήσει αρκετά η υλοποίηση κάτι τέτοιου. Μέχρι τότε είμαι σίγουρος ότι το ελληνικό περιεχόμενο θα είναι τουλάχιστον διπλάσιο απο το σημερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τη προϋπόθεση ότι το υλικό που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα θα μείνει το ίδιο. Κάτι που δεν ισχύει γιατί επίσημα απο το Netflix είπαν ότι κινούνται να γίνει το global περιεχόμενο ίδιο με το US. Γενικά άμα κάποιος περιμένει ελληνικούς υπότιτλους για να βάλει Netflix καλύτερα να το παρατήσει σαν ιδέα γιατί άμα γίνει ποτέ, θα αργήσει αρκετά η υλοποίηση κάτι τέτοιου. Μέχρι τότε είμαι σίγουρος ότι το ελληνικό περιεχόμενο θα είναι τουλάχιστον διπλάσιο απο το σημερινό.

Θα φανεί. Χωρίς υπότιτλους δεν πρόκειται να προχωρήσει και εδώ θα είμαστε να το δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανεί. Χωρίς υπότιτλους δεν πρόκειται να προχωρήσει και εδώ θα είμαστε να το δούμε

 

Ανάλογα τι θεωρείς να "προχωρήσει". Άμα εννοείς να γίνει η νούμερο ένα πλατφόρμα για on-demand ταινίες και σειρές στην Ελλάδα, όχι δεν θα γίνει για πολλούς και διάφορους λόγους, τουλάχιστον άμεσα. Και δεν είναι μόνο οι υπότιτλοι ο λόγος.

 

Την άφιξη του Netflix αυτή τη στιγμή τη ξέρουν περισσότερο αυτοί που ασχολούνται αρκετά με σειρές και ταινίες. Εννοώ να κατεβάζουν και να βλέπουν αρκετές ώρες την εβδομάδα. Όχι ο κλασσικός τύπος δηλαδή που έχει ote tv και nova για να βλέπει ταινίες μία στο τόσο. Με την άφιξη μεγαλύτερου περιεχομένου νομίζω μπορεί να κερδίσει του πρώτους στο μέλλον.

 

Τώρα αυτούς που έχουν ote tv και nova είναι δύσκολο να τους κερδίσει και λόγω υπότιτλων αλλά και λόγω του είδους πλατφόρμας όπως το Netflix που είναι online streaming. Μια online συνδρομητική streaming υπηρεσία στην Ελλάδα δεν ξέρω άμα θα μπορούσε να γίνει νούμερο ένα περισσότερο λόγω των χάλια γραμμών internet που έχουμε σαν χώρα. Όσο δεν πέφτει αρκετά η τιμή του VDSL (περίπου σε επίπεδα ADSL) δεν πρόκειται να υπάρξει μαζική αποδοχή του Netflix στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι θεωρείς να "προχωρήσει". Άμα εννοείς να γίνει η νούμερο ένα πλατφόρμα για on-demand ταινίες και σειρές στην Ελλάδα, όχι δεν θα γίνει για πολλούς και διάφορους λόγους, τουλάχιστον άμεσα. Και δεν είναι μόνο οι υπότιτλοι ο λόγος.

 

Την άφιξη του Netflix αυτή τη στιγμή τη ξέρουν περισσότερο αυτοί που ασχολούνται αρκετά με σειρές και ταινίες. Εννοώ να κατεβάζουν και να βλέπουν αρκετές ώρες την εβδομάδα. Όχι ο κλασσικός τύπος δηλαδή που έχει ote tv και nova για να βλέπει ταινίες μία στο τόσο. Με την άφιξη μεγαλύτερου περιεχομένου νομίζω μπορεί να κερδίσει του πρώτους στο μέλλον.

 

Τώρα αυτούς που έχουν ote tv και nova είναι δύσκολο να τους κερδίσει και λόγω υπότιτλων αλλά και λόγω του είδους πλατφόρμας όπως το Netflix που είναι online streaming. Μια online συνδρομητική streaming υπηρεσία στην Ελλάδα δεν ξέρω άμα θα μπορούσε να γίνει νούμερο ένα περισσότερο λόγω των χάλια γραμμών internet που έχουμε σαν χώρα. Όσο δεν πέφτει αρκετά η τιμή του VDSL (περίπου σε επίπεδα ADSL) δεν πρόκειται να υπάρξει μαζική αποδοχή του Netflix στην Ελλάδα.

 

Οπως και να το δεις ξερω ατομα που και βλεπουν πολλες σειρες και ταινιες αλλα χωρις υποτιτλους δεν προκειται να βαλουν netflix.Εγω που εχω ote tv αν μπουν υποτιτλοι αυριο θα βαλω netflix γιατι καρασυμφερει.Και smart tv εχω και στο κινητο/tablet μπορω να το εχω οποτε απο τα 22 που δινω για ote tv τα 10 ειναι τα μισα.VDSL 50mb πληρωνω ετσι και αλλιως οποτε θεμα στο streaming δεν εχω.

 

Και η Ελλαδα ειναι απο τις χωρες που μπορει να εχει πειρατες αλλα αν δουμε ποσους συνδρομητες εχει το ote tv+nova μαζι θα δουμε οτι ολοι θελουν κατι πιο ευκολο ωστε να σταματησουν να κατεβαζουν.Παλι θα κατεβαζουν 1-2 σειρες που θελουν να δουν day one αλλα overall το netflix θα ικανοποιησει την πλειοψηφια.Οσοι παλι θελουν μπαλα θα μεινουν στον ote tv που τα εχει ολα η για super league στη nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nova και ΟΤΕ ειναι μονο για αθλητικα και εκει μονο πρεπει να μεινουν

Εγω βαζω στην πριζα τη nova μονο οταν εχει τον αγωνα της ομαδας μου

Ποιος θα κατσει να περιμενει να δει την ταδε σειρα- ταινια  στις 8:20 ακριβως

Ο καθενας θελει να δει οτι θελει οτι ωρα το θελει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@king2009 Οι συνδρομητές του ote tv και nova είναι κατα βάση για τα αθλητικά. Για μένα για άτομα ηλικίας κάτω των 35 που βλέπουν μαζικά σειρές, το θέμα της μη ύπαρξης ελληνικών υπότιτλων είναι δικαιολογία για να συνεχίσουν να κατεβάζουν τσάμπα. Το μεγαλύτερο θέμα είναι η έλλειψη υλικού στο ελληνικό Netflix, που όπως είπα και πιο πάνω αυτό θα αλλάξει στο μέλλον. Η ποικιλία πάντως του ote tv και nova σε on-demand σειρές και ταινίες είναι τραγική. Και ας προσφέρουν και ελληνικούς υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο

 

Ανάλογα τι θεωρείς να "προχωρήσει". Άμα εννοείς να γίνει η νούμερο ένα πλατφόρμα για on-demand ταινίες και σειρές στην Ελλάδα, όχι δεν θα γίνει για πολλούς και διάφορους λόγους, τουλάχιστον άμεσα. Και δεν είναι μόνο οι υπότιτλοι ο λόγος.

 

Την άφιξη του Netflix αυτή τη στιγμή τη ξέρουν περισσότερο αυτοί που ασχολούνται αρκετά με σειρές και ταινίες. Εννοώ να κατεβάζουν και να βλέπουν αρκετές ώρες την εβδομάδα. Όχι ο κλασσικός τύπος δηλαδή που έχει ote tv και nova για να βλέπει ταινίες μία στο τόσο. Με την άφιξη μεγαλύτερου περιεχομένου νομίζω μπορεί να κερδίσει του πρώτους στο μέλλον.

 

Τώρα αυτούς που έχουν ote tv και nova είναι δύσκολο να τους κερδίσει και λόγω υπότιτλων αλλά και λόγω του είδους πλατφόρμας όπως το Netflix που είναι online streaming. Μια online συνδρομητική streaming υπηρεσία στην Ελλάδα δεν ξέρω άμα θα μπορούσε να γίνει νούμερο ένα περισσότερο λόγω των χάλια γραμμών internet που έχουμε σαν χώρα. Όσο δεν πέφτει αρκετά η τιμή του VDSL (περίπου σε επίπεδα ADSL) δεν πρόκειται να υπάρξει μαζική αποδοχή του Netflix στην Ελλάδα.

 

Πιστεύω οι υπότιτλοι είναι ο No 1 λόγος μακράν. Οι Vdsl στο Netflix δεν χρειάζονται. Εγώ τουλάχιστον με adsl 16-17Mbit βλέπω άνετα σε 720p που θέλω. Οι περισσότεροι που θα έβαζαν netflix για hassle free θα το άφηναν και στο automatic για ποιότητα... Πιστεύω ότι με ελληνικούς υπότιτλους θα υπήρχε αρκετός κόσμος που θα έκανε συνδρομή ειδικά εφόσον με κανένα 12άρι μπορείς να έχεις 4 τηλεοράσεις και να μοιραζόντουσαν και τα έξοδα... Γιατί υπάρχει ακόμα κόσμος (ναι τραγικά περίεργο εδώ αλλά υπάρχει) που δεν ξέρει να ασχολείται με torrents κλπ και βαριέται και τη διαδικασία (εξ ου και τα online streamers είναι τόσο γνωστά και με τόσο κόσμο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@king2009 Οι συνδρομητές του ote tv και nova είναι κατα βάση για τα αθλητικά. Για μένα για άτομα ηλικίας κάτω των 35 που βλέπουν μαζικά σειρές, το θέμα της μη ύπαρξης ελληνικών υπότιτλων είναι δικαιολογία για να συνεχίσουν να κατεβάζουν τσάμπα. Το μεγαλύτερο θέμα είναι η έλλειψη υλικού στο ελληνικό Netflix, που όπως είπα και πιο πάνω αυτό θα αλλάξει στο μέλλον. Η ποικιλία πάντως του ote tv και nova σε on-demand σειρές και ταινίες είναι τραγική. Και ας προσφέρουν και ελληνικούς υπότιτλους.

Το ote tv έχει σειραρες. Βλέπω house of Cards orphan back Banshee downtown abbey sherlock και ενα σωρό άλλες σειρές στο ote tv. Μια χαρά σειρές έχει από ταινίες δεν τα πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ote tv έχει σειραρες. Βλέπω house of Cards orphan back Banshee downtown abbey sherlock και ενα σωρό άλλες σειρές στο ote tv. Μια χαρά σειρές έχει από ταινίες δεν τα πάει καλά.

 

Μιλάω για on-demand βεβαίως. Να μπορώ δηλαδή οποιαδήποτε στιγμή γουστάρω να δω μια σειρά και όχι όποτε την έχει στο πρόγραμμα ένα απο τα κανάλια του ote tv.

 

Εδώ στο on demand αναφέρεται μόνο σε ταινίες. Έχει επίσης χρέωση για την ενοικίαση των ταινιών.

 

http://otetv.ote.gr/portal/page/portal/OTETV/ONDemand/cinema

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για on-demand βεβαίως. Να μπορώ δηλαδή οποιαδήποτε στιγμή γουστάρω να δω μια σειρά και όχι όποτε την έχει στο πρόγραμμα ένα απο τα κανάλια του ote tv.

 

Εδώ στο on demand αναφέρεται μόνο σε ταινίες. Έχει επίσης χρέωση για την ενοικίαση των ταινιών.

 

http://otetv.ote.gr/portal/page/portal/OTETV/ONDemand/cinema

 

To on-demand του Netflix όμως σε σειρές δεν είναι και τόσο καλο. Στο οτε βγαίνει ένα επεισόδιο σε λίγες μέρες το έχει. Το netflix περιμένει να τελειώσει η σεζόν και μετά την βάζει στο ON demand. Οποτε μια το ένα μια το άλλο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To on-demand του Netflix όμως σε σειρές δεν είναι και τόσο καλο. Στο οτε βγαίνει ένα επεισόδιο σε λίγες μέρες το έχει. Το netflix περιμένει να τελειώσει η σεζόν και μετά την βάζει στο ON demand. Οποτε μια το ένα μια το άλλο είναι.

 

Τα ξαναείπαμε και στο άλλο θρεντ για τη πειρατεία. Δεν μπορεί να συγκριθεί ο ote tv με το Netflix στο θέμα θέμα ποικιλία σειρών και ταινιών.

 

To αμερικάνικο Netflix έχει on-demand 1151 σειρές και 4589 ταινίες. Το ότι ο ote tv έχει τα καινούρια επεισόδια όταν βγαίνουν ενώ συνολικά έχει κάποιες δεκάδες σειρές δεν το κάνει καλύτερο. Υπάρχουν και σειρές που είναι πιο παλιές που δεν υπάρχουν καν ελληνικοί υπότιτλοι πουθενά, αλλά είναι διαμάντια. Τέτοιες σειρές μπορείς να τις βρεις στο Netflix αλλά πολύ δύσκολα σε torrent (λίγοι seeders, όχι όλες οι σεζόν). Για κάποιον που θέλει να έχει πρόσβαση σε άπειρες σειρές που δεν ήξερε και δεν βλέπει μόνο τις τελευταίες σειρές, το Netflix είναι παράδεισος.

 

Μέχρι και το "πετσοκομμένο" ελληνικό Netflix αυτή τη στιγμή έχει περισσότερες σειρές απο ote tv. 196 για την ακρίβεια. Κάποιος που βλέπει σειρές που παίζονται αυτή τη στιγμή δεν βλέπω το λόγο να έχει ote tv και να μην κατεβάζει. Υπότιτλοι υπάρχουν παντού και η σειρά βρίσκεται στα γνωστά μέρη λίγες ώρες μετά απο τη προβολή τους στην Αμερική. Το Netflix βασίζεται αρκετά και σε πιο σπάνιες ή παλιές σειρές που είναι δύσκολο να βρεις σε torrent ή να τις ανακαλύψεις μόνο σου. Αυτό είναι το μεγαλύτερο προτέρημα του Netflix για μένα. Βλέπεις τη περιγραφή και άμα σου αρέσει βάζεις να δεις κατευθείαν το επεισόδιο. Η κατηγοριοποίηση επίσης των ταινιών και σειρών είναι επίσης πολύ καλή. Ρίξε μια ματιά εδώ να δεις πόσες κατηγορίες έχει. Σου προτείνει και σειρές ανάλογα με τις αγαπημένες που έχεις βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό είπα ότι αν μπουν υπότιτλοι θα βάλω σίγουρα Netflix ήδη στη smart tv μου υπάρχει το Netflix και δουλεύει άψογα.

Ο ote tv είναι άλλη φάση. Έχει 10 κανάλια ντοκιμαντέρ τα οποία το Netflix δεν πρόκειται ποτέ να βάλει.

 

Όπως είπες on demand το ένα συνδρομητική τηλεόραση το άλλο. Νόμιμα αμφότερα με τα ελλατωματα και τα πλεονεκτηματα τους και τα 2. Η τιμή είναι που κάνει το Netflix δελεαστικο και το ότι με 12 ευρώ βλέπεις σε 4 συσκευές. Εγώ βλέπω σε 2 με το ote GO ταυτόχρονα και δίνω 22 το μήνα.

 

Το Netflix αν τα πάει καλά με τους υπότιτλους και βάλει και άλλο περιεχόμενο θα πάει πολύ καλά.

 

Είμαστε στην Ελλάδα του 2016 όχι του 2008 που όλοι πεταγαν λεφτά χωρίς να τους νοιάζει. Ο καθένας θα σκεφτεί να βάλει Netflix αν είναι να δίνει τα μισά από τα 20+ του ote tv και της Nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην smart tv μου ( sony w8) πάντως δεν παίζει hd τις ταινιες του netflix ...ξέρει κάποιος τι παιζει; 

 

Ρυθμίζεται και ανάλογα με τη ταχύτητα της σύνδεσης σου. Πήγαινε στις ρυθμίσεις του Netflix εκει που λέει your account, playback settings και επέλεξε το high. Άμα πάλι δεν γίνεται τότε μπορείς να το κάνει force για να έχεις το καλύτερο bitrate με το Super Netflix add-on του Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...