Προς το περιεχόμενο

Το Netflix από σήμερα στην Ελλάδα και σε 129 ακόμη χώρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και θα έχει αναφερθεί, δες εδώ τον κατάλογο του ελληνικού Netflix

 

http://unogs.com/countrydetail/

Greece 

556movies |194series

 

United States of America 

4593movies |1157series

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πραγματικά εκπλαγεί από τα σχόλια που έχουν γραφτεί εδώ.

Αρχικά να πω ότι ζω στην Αγγλία, όπου το Netflix είναι μια υπηρεσία που χρησιμοποιεί ένα τεράστιο μέρος του πληθυσμού. Για παράδειγμα από την δική μου εμπειρία 7 στους 10 έχουν Netflix.

 

Το Netflix σου δίνει την δυνατότητα παρακολούθησης σε 2-4 συσκευές ταυτόχρονα ανάλογα με τη συνδρομή σου.

Μπορεί να εγκατασταθεί σε smartphones/tablets, σε gaming κονσόλες και σε Smart TVs ενώ φυσικά υπάρχει και η ιστοσελιδα για χρήση της υπηρεσίας σε PC. Δίνει επίσης τη δυνατότητα να συνεχίσεις να παρακολουθείς μια ταινία από το σημείο που την είχες αφήσει στην ίδια ή σε άλλη συσκευή.

Η υπηρεσία είναι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ και προσφέρει σταθερή ανάλυση 1080p (με την κανονική εγγραφή, δεν γνωρίζω για το trial)

Οι υπότιτλοι προσφέρονται στα αγγλικά και σε άλλες γλώσσες όπως γαλλικά , γερμανικά κτλ.

Η βιβλιοθήκη είναι αρκετά πλούσια για κάποιον που δεν είναι ταινιοφάγος. Σε περίπτωση που είσαι ταινιοφάγος τότε κατα πάσα πιθανότητα έχεις ήδη δει ένα 60% των ποσφερώμενων ταινιών/σειρών

Παρ'όλα αυτά υπάρχουν οι Netflix Originals σειρές οι οποίες είναι αρκετά καλές παραγωγές και πολύ δημοφιλείς

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως για το περιεχόμενο που προσφέρεται, μια ιδανική τιμή θα ήταν 2 ευρώ παρακάτω το μήνα. Πιστεύω πως από τη στιγμή που 2-4 φίλοι μπορούν να μοιραστούν την υπηρεσία, το κόστος είναι αστείο.

 

Τώρα, επιτρέψτε μου κάποια σχόλια:

 

οι Ελληνικού υπότιτλοι ήταν προφανές ότι δεν θα υπήρχαν, καθώς αυτό θα απαιτούσε μετάφραση των υποτίτλων που ήδη υπάρχουν, για όλες τις ταινίες/σειρές σε max 130 γλώσσες, όσες και οι χώρες στις οποίες έγινε διαθέσιμο το Netflix (προφανώς κάποιες χώρες έχουν και την ίδια γλώσσα)

 

Ελληνικοί υπότιτλοι δεν πρόκεται να υπάρξουν σύντομα και αυτό είναι αυτονόητο. Η εταιρία πρώτα θα δει την πορεία της υπηρεσίας στην Ελλάδα, μετά θα αξιολογήσει τις αιτήσεις των Ελλήνων καταναλωτών για Ελληνικούς υπότιτλους, και μετά θα αναθέσει σε κάποια ομάδα της την μετάφραση στα ελληνικά. Με άλλα λόγια αν ποτέ γίνει, θα γίνει σε 2-3 χρόνια.

 

το House of Cards είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ απουσία, αλλά λείπει γιατί τα δικαιώματα της σειράς στην Ελλάδα τα έχει άλλη υπηρεσία.

 

Με την όποια προκατάληψη μπορεί να μου αποδωθεί από το γεγονός ότι ζω στην Αγγλία, πιστεύω πως οι Αγγλικοί υπότιτλοι δεν είναι πρόβλημα για κάποιον με γνώση μετρίων Αγγλικών. Κυρίως γιατί λειτουργούν ως συμπληρωματικοί και βοηθητικοί στο λόγο. Στους Ελληνικούς υποτίτλους διαβάζεις μεταφρασμένο κείμενο. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Η απουσία Ελληνικών υποτίτλων είναι προφανώς ένα μεγάλο απαγορευτικό για όσους δεν γνωρίζουν Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά κτλ

Όμως πιστεύω πως παρ'όλα που αυτό είναι απόλυτα σεβαστό, λίγοι είναι αυτοί οι άνθρωποι σήμερα. Μιλάω για ηλικίες 18-40 οι οποίες είναι πιστεύω και το target group της υπηρεσίας.

 

Τώρα όσον αφορά τα σχόλια του τύπου "Αφού το έχω δωρεάν με πειρατικά μέσα, γιατί να βάλω Netflix ?" πιστεύω πως ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του. Έχουμε φτάσει 2016 και ο κόσμος προχωράει.

 

Δεν ειναι προκαταληψη, ειναι απλη λογικη. Ζεις στην αγγλια, αρα οπου και να βρεθεις ακους αγγλικα και το "αυτι" σου παραμενει εξασκημενο σε αυτη τη γλωσσα.

Βαλε ομως καποιον που ολη μερα στη δουλεια του και στο σπιτι του δεν ακουει ποτε αγγλικα, και θελει μια φορα στις 2-3 μερες να δει μια ταινια... πιστευεις οτι το lower που πηρε πριν απο 15 χρονια θα τον βοηθησει να καταλαβει εστω και τα βασικα απο τους διαλογους;

Εχω κοντινο συγγενη με πτυχιο αγγλικης φιλολογιας (οχι καποιο proficiency) και με πανω απο 15 χρονια συνεχους διδασκαλιας σε αγγλικα, και παλι δυσκολευεται σε καποια σημεια, ποσο μαλλον καποιος που θα ακουσει αγγλικα, μια φορα στο τοσο, οταν αποφασισει να δει μια ταινια. Και καλα να δει ενα action εργο με ελαχιστο κειμενο σεναριου, βαλτον ομως να δει ενα εργο με τεραστια κειμενα, με ειδικους ορους (πχ οικονομικους, η τεχνικους), και αν καταλαβει τιποτε να μου πεις...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που παρατηρησα σημερα λογω της ενεργοποίησης του netflix στη χωρα μας. Το wdtv live που εχω εχει μεσα και εφαρμογη netflix. Παλια μου έβγαζε μηνυμα οτι δεν υποστηριζεται στη Ελλάδα. Τωρα ανοιγει κανονικα και σε παει ειτε για κανονικο registration ειτε για free trial month.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που παρατηρησα σημερα λογω της ενεργοποίησης του netflix στη χωρα μας. Το wdtv live που εχω εχει μεσα και εφαρμογη netflix. Παλια μου έβγαζε μηνυμα οτι δεν υποστηριζεται στη Ελλάδα. Τωρα ανοιγει κανονικα και σε παει ειτε για κανονικο registration ειτε για free trial month.

 

Και στο windows store έγινε επίσης διαθέσιμη για όσους έχουν 8.1/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα που του έριξα μια δεύτερη ματιά δεν αξίζει καθόλου. Όχι μόνο λόγω υποτίτλων, αλλά κυρίως λόγω έλλειψης σειρών. Λείπουν βασικές σειρές όπως ncis, csi, hawaii five-0, house of cards, game of thrones και άλλες πολλές. 

 

Δεν έχει όλες τις σειρές που λες το Netflix, δεν είναι μια πλατφόρμα που έχει τα πάντα, το Games of Thrones ας πούμε ανήκει στο HBO κ.ο.κ.

Ακόμα και στην Αμερική δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια υπηρεσία που να προσφέρει συγκεντρωτικά ότι θέλεις σε μια πλατφόρμα ή πρέπει να έχεις ξεχωριστές συνδρομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το εχει ξαναρωτησει κάποιος.

Σας εχει δουλέψει σε Samsung τηλεόραση το Netflix app;

 

Αρχικά δεν υπάρχει στο ελληνικό App Store. Γυρνώντας στο αμερικανικό η εφαρμογή εγκαθίσταται αλλα μόλις την τρέξουμε εμφανίζει black screen χωρίς να φορτώνει τίποτα.

 

Έχω δοκιμάσει με αμερικανικούς DNS και τίποτα. Επίσης με ενα γρήγορο googlaρισμα είδα οτι το πρόβλημα το εχουν πολλοί.

 

Έχω την samsung 46c750 με latest firmware

Μέχρι και reset την τηλεόραση έκανα και τα ίδια.

 

Στις ρυθμίσεις της Internet TV εμφανίζει και μήνυμα

Netflix ESN: Not Supported (deactivated)

 

Thanks

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πηρα [ριν κανενα μηνα μια πανασονικ 4κ 3d smart που εχει και κουμπι νετφλιξ πανω.

Οταν το παταω λεει δεν υποστηριζεται στην χωρα σας πηγα να κανω ανανεωση λειτουργικου μπας και το φτιαξανε αλλα τζιφος εχετε καμια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δύο Panasonic VIERA μοντέλα 2014 και 2015 δεν εμφανίστηκε η εφαρμογή πάντως.

Σε κάποιες LG με Web OS εμφανίστηκε.

Σε SONY ή Samsung κανείς;

....πάντως χθες το βράδυ με αναζήτηση μου την έβγαλε σε samsung. Και μου έδινε, μάλιστα, επιλογές για εγγραφή ή δωρεάν δοκιμή. Βαρέθηκα, όμως και δεν έκανα τη διαδικασία, για να σου πω σίγουρα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει δουλέψει σε Samsung τηλεόραση το Netflix app;

 

το έβαλα από την πρώτη μέρα σε rooted f-series  πλαγίως με άλλο τρόπο από το δικό σου και δουλεύει, σήμερα είδα ότι μπήκε κανονικά στο hub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλό αλλα αν ήξερα και τα εγγλέζικα φαρσί θα τσίμπαγα επιτόπου μια συνδρομή.

είναι σαν να πουλήσω λογοτεχνικό βιβλίο σε αγραμματο δεν στέκι,οπότε νετφλιξ περιμένω υπότιτλους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μπηκε το app μονο του στην samsung 65ju7000 και εχω κανει εγγραφη και βλεπω 4k σειρες αντε γεια χωρις κολλημα με 50αρα vdsl ote!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...