Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, JimGer είπε

Λογικά δεν θα έχεις θέμα. Αν σε πληρώνουν σε ευρώ κλπ. Κοίτα επίσης και revolut ή και transferwise να δεις τις επιλογές σου...

στην αυστραλια πληρωνουν σε δολαρια αυστραλιας. χλωμο σε κοβω. μπορεις ομως να ανοιξεις σχετικα ευκολα κανονικο τραπεζικο λογαρισμο στην delphi bank ( https://www.delphibank.com.au/ ) σε ευρω ή δολαρια (σε ευρω δε συμφερει). στη διοικηση και στα καταστηματα ειναι ελληνες (βασικα σχεδον ολοι μιλανε και ελληνικα). τον λογαριασμο τον ανοιγεις προσκομιζοντας στην πρεσβεια της αυστραλιας συμπληρωμενα τα απαιτουμενα εγγραφα τα οποια κατεβαζεις απο το site της τραπεζας. στα σφραγιζουν στην πρεσβεια , τα στελνεις με κουριερ στην τραπεζα και εισαι ετοιμος.

σου στελουν στην ελλαδα και χρεωστικη καρτα visa  ενω σου παρεχουν και προσβαση στο ebanking 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, JimGer είπε

Ανάλογα σε τι τον πληρώνουν. Αν δεν θέλει να μπλέξει ανέφερα ότι υπάρχει η transferwise. Ανάλογα τι θέλει

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες. Για να δω αν έχω καταλάβει σωστά, μπορώ να κάνω λογαριασμο σε δολλαρια στην Transferwise, να τους δώσω τα στοιχεία αυτά να μου κάνουν καταθέσεις αυτοί σε δολλάρια και εγώ να τα μετατρέπω με την transferwise σε ευρώ, να τα στέλνω στην Ν26, ώστε να τα παίρνω απο τα ΑΤΜ εδώ με την κάρτα της Ν26?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, tolis521978 said:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες. Για να δω αν έχω καταλάβει σωστά, μπορώ να κάνω λογαριασμο σε δολλαρια στην Transferwise, να τους δώσω τα στοιχεία αυτά να μου κάνουν καταθέσεις αυτοί σε δολλάρια και εγώ να τα μετατρέπω με την transferwise σε ευρώ, να τα στέλνω στην Ν26, ώστε να τα παίρνω απο τα ΑΤΜ εδώ με την κάρτα της Ν26?

Ναι σου δίνουν εγχώριο Αυστραλίας. Μπορείς να κάνεις μετατροπές απλά έλεγξε τις χρεώσεις για μεγαλύτερη ακρίβεια του τελικού ποσού που θα παίρνεις.

 

90976F89-A43D-4550-9ED6-896B3132C0C8.png

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, tolis521978 said:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες. Για να δω αν έχω καταλάβει σωστά, μπορώ να κάνω λογαριασμο σε δολλαρια στην Transferwise, να τους δώσω τα στοιχεία αυτά να μου κάνουν καταθέσεις αυτοί σε δολλάρια και εγώ να τα μετατρέπω με την transferwise σε ευρώ, να τα στέλνω στην Ν26, ώστε να τα παίρνω απο τα ΑΤΜ εδώ με την κάρτα της Ν26?

Ναι. Επίσης και η Revolut σου δίνει την δυνατότητα. Βέβαια σου δίνει account με IBAN ενώ η transferwise σου δίνει local account. Θα πρέπει να μιλήσεις με αυτούς να δεις τι σε βολεύει. Δες τι σου δίνουν σε ευρώ και τι σε aud. Και εξαρτάται και το ποσό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί όλα αυτά;Τα καταθέτουν στον  αυστραλιανο λογαριασμό σου,τα μεταφέρεις στην Transferwise τα μετατρέπεις και τα βγάζεις απο όπου θες με την κάρτα της Transferwise.Αν δέχονται να κάνουν κατάθεση κατευθείαν στην Transferwise ακόμα καλύτερα. 

Η Transferwise δεν δίνει κάρτα τωρα (είμαι σε λίστα αναμονής)...Στην Transferwise εχω και λογαριασμο Αυστραλίας και Ευρωπαϊκό σε ευρώ. Θα τους δώσω τον Αυστραλέζικο για να βάζουν εκεί τις πληρωμές σε δολλαρια και μετα εγώ θα τα μετατρέπω (μέσα στην Tranferwise? δεν ξέρω ακόμα πως δουλεύει) σε ευρώ και θα τα στέλνω στην Ν26 (που έχω κάρτα για να τα βγάζω)..κάτι τέτοιο σκέφτομαι.

2 ώρες πριν, JimGer είπε

Ναι. Επίσης και η Revolut σου δίνει την δυνατότητα. Βέβαια σου δίνει account με IBAN ενώ η transferwise σου δίνει local account. Θα πρέπει να μιλήσεις με αυτούς να δεις τι σε βολεύει. Δες τι σου δίνουν σε ευρώ και τι σε aud. Και εξαρτάται και το ποσό που θέλεις.

Αυτοί θα με πληρώνουν σε AUD. Τι εννοείς εξαρτάται και το ποσό που θέλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Η transferwise δίνει κάρτα,εχω τέτοια κάρτα εδω αγγλία που είμαι.Ελλάδα ξέρω ότι ακομα δεν δίνουν αλλά Αυστραλία δεν ξέρω τι κάνουν,φαντάζομαι ότι δίνουν.Αφού θα είσαι εκεί θα δώσεις τοπική διευθυνση και θα παραλάβεις.Ναι η μετατροπή γίνεται εντός εφαρμογής αλλά και μέσα απο το site .Ακόμα και αν δεν έχεις κάρτα μπορείς να κάνεις την μετατροπή και να τα στείλεις σε λογαριασμό που θες. υπάρχει και λινκ πρόσκλησης αν σε ενδιαφέρει https://transferwise.com/u/vasileiosa40 

Σκέψου να βγάλεις μερικές ακόμα κάρτες να μοιράζεις τα χρήματα σε αυτές  ώστε να μπορουν οι δικοί σου να τα βγάζουν απο τα ΑΤΜ .

 

23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Η transferwise δίνει κάρτα,εχω τέτοια κάρτα εδω αγγλία που είμαι.Ελλάδα ξέρω ότι ακομα δεν δίνουν αλλά Αυστραλία δεν ξέρω τι κάνουν,φαντάζομαι ότι δίνουν.Αφού θα είσαι εκεί θα δώσεις τοπική διευθυνση και θα παραλάβεις.Ναι η μετατροπή γίνεται εντός εφαρμογής αλλά και μέσα απο το site .Ακόμα και αν δεν έχεις κάρτα μπορείς να κάνεις την μετατροπή και να τα στείλεις σε λογαριασμό που θες. υπάρχει και λινκ πρόσκλησης αν σε ενδιαφέρει https://transferwise.com/u/vasileiosa40 

Σκέψου να βγάλεις μερικές ακόμα κάρτες να μοιράζεις τα χρήματα σε αυτές  ώστε να μπορουν οι δικοί σου να τα βγάζουν απο τα ΑΤΜ .

Ελλαδα είμαι. Η δουλειά είναι μεσω internet. το ολο θεμα ειναι οτι μου ζητησε λογαριασμο για να με πληρωνει (θελει να πληρωνει σε AUD) και εγω 1. εχω τους λογαριασμους μου δεσμευμενους απο την εφορια, για αυτο γινεται το ολο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, tolis521978 said:

Ελλαδα είμαι. Η δουλειά είναι μεσω internet. το ολο θεμα ειναι οτι μου ζητησε λογαριασμο για να με πληρωνει (θελει να πληρωνει σε AUD) και εγω 1. εχω τους λογαριασμους μου δεσμευμενους απο την εφορια, για αυτο γινεται το ολο θεμα.

Για το ανάλογα για τι ποσά μιλάμε το είπα σκεφτόμενος τη revolut και το όριο των 200 ευρώ τον μήνα. Απλά στη revolut δεν χάνεις στη μετατροπή. Νομίζω πρέπει να δεις με το σύνολο των τρόπων που υπάρχουν ποιος σε συμφέρει από άποψη fees. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνεις τη δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, JimGer είπε

Για το ανάλογα για τι ποσά μιλάμε το είπα σκεφτόμενος τη revolut και το όριο των 200 ευρώ τον μήνα. Απλά στη revolut δεν χάνεις στη μετατροπή. Νομίζω πρέπει να δεις με το σύνολο των τρόπων που υπάρχουν ποιος σε συμφέρει από άποψη fees. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνεις τη δουλειά σου

η ισοτιμια eur με aud δεν ειναι σταθερη. αν κανει μετατροπη η θα χασει η θα κερδισει.

αν θελει να κανει σοβαρη δουλεια και να μην του ζητανε εγγραφα για AML κλπ ο λογαριασμος στην delphi bank ειναι μονοδρομος

αν ειναι να βγαζει 200 ευρω τον μηνα ας παει οπου να’ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, VICKR είπε

η ισοτιμια eur με aud δεν ειναι σταθερη. αν κανει μετατροπη η θα χασει η θα κερδισει.

αν θελει να κανει σοβαρη δουλεια και να μην του ζητανε εγγραφα για AML κλπ ο λογαριασμος στην delphi bank ειναι μονοδρομος

αν ειναι να βγαζει 200 ευρω τον μηνα ας παει οπου να’ναι

Μισο λεπτό ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω τι λέτε. Ti 200 τον μήνα? Λέω στον Αυστραλο τα στοιχεία που έχω στην Tranferwise (λογαριασμο Αυστραλίας) και μου βάζει αυτός 1500AUD. Τα κάνω εγώ μετατροπή σε ευρώ (μέσω Tranferwise)  και τα βάζω στον λογαριασμο που έχω στην Transferwise σε ευρώ (ας πούμε οτι γίνονται 900). Απο εκεί τα στέλνω (τα ευρώ) στην Ν26 και παω με την κάρτα της Ν26 και τα παίρνω απο το ΑΤΜ. Δεν γίνεται αυτό? Ποιός θα μου ζητάει έγγραφα? Τι ειναι το AML κλπ? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη και εννοείται σας ευχαριστώ και εκτιμώ την όποια βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, tolis521978 said:

Μισο λεπτό ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω τι λέτε. Ti 200 τον μήνα? Λέω στον Αυστραλο τα στοιχεία που έχω στην Tranferwise (λογαριασμο Αυστραλίας) και μου βάζει αυτός 1500AUD. Τα κάνω εγώ μετατροπή σε ευρώ (μέσω Tranferwise)  και τα βάζω στον λογαριασμο που έχω στην Transferwise σε ευρώ (ας πούμε οτι γίνονται 900). Απο εκεί τα στέλνω (τα ευρώ) στην Ν26 και παω με την κάρτα της Ν26 και τα παίρνω απο το ΑΤΜ. Δεν γίνεται αυτό? Ποιός θα μου ζητάει έγγραφα? Τι ειναι το AML κλπ? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη και εννοείται σας ευχαριστώ και εκτιμώ την όποια βοήθεια. 

AML μπορεί να είναι κάποιο είδος εφορίας εκεί. Δεν έχω ιδέα. Τα 200 ευρώ είναι το όριο της revolut για ανάληψη που δεν έχεις χρέωση. Η Ν26 Νομίζω έχει 4 αναλήψεις. Χωρίς ποσό.

1) Χρειάζεσαι λογαριασμό Αυστραλίας. Επιλογές α) Η τράπεζα που είπε ο συμφορουμίτης παραπάνω (delphi bank) β) Transferwise γ) Revolut (Με IBAN) (δεν ξέρω τι γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση)

2) Μετατροπή από AUD σε EUR Επιλογές α) Transferwise (Νομίζω καλό exchange γενικα + κάποιο fee) β) Revolut (No exchange fee up2 5000/μήνα). Το καλύτερο exchange rate γ) Ίσως στην τράπεζα αλλά λογικά το μεγαλύτερο fee

3) Ανάληψη από Ελλάδα Επιλογές: 1) N26, 2) Revolut (free up2 250.μήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, JimGer είπε

AML μπορεί να είναι κάποιο είδος εφορίας εκεί. Δεν έχω ιδέα. Τα 200 ευρώ είναι το όριο της revolut για ανάληψη που δεν έχεις χρέωση. Η Ν26 Νομίζω έχει 4 αναλήψεις. Χωρίς ποσό.

1) Χρειάζεσαι λογαριασμό Αυστραλίας. Επιλογές α) Η τράπεζα που είπε ο συμφορουμίτης παραπάνω (delphi bank) β) Transferwise γ) Revolut (Με IBAN) (δεν ξέρω τι γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση)

2) Μετατροπή από AUD σε EUR Επιλογές α) Transferwise (Νομίζω καλό exchange γενικα + κάποιο fee) β) Revolut (No exchange fee up2 5000/μήνα). Το καλύτερο exchange rate γ) Ίσως στην τράπεζα αλλά λογικά το μεγαλύτερο fee

3) Ανάληψη από Ελλάδα Επιλογές: 1) N26, 2) Revolut (free up2 250.μήνα)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AML = anti money laundering 

για εμενα η καλυτερη λυση για πληρωμες απο αυστραλια σε aud ειναι η delphi (δινουν και 2% σε 3μηνη προθεσμιακη).

και η καρτα τους δεν εχει οριο στις αγορες. οσα χρηματα εχεις στον λογαριασμο μπορεις να τα χρησιμοποιησεις ολα ακομα και σε μια συναλλαγη.

απο εκει και περα ο καθενας ξερει καλυτερα τι του ταιριαζει

C8F59DBD-F874-4A71-B853-1C2ABF2E1F44.jpeg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, VICKR said:

AML = anti money laundering 

για εμενα η καλυτερη λυση για πληρωμες απο αυστραλια σε aud ειναι η delphi (δινουν και 2% σε 3μηνη προθεσμιακη).

και η καρτα τους δεν εχει οριο στις αγορες. οσα χρηματα εχεις στον λογαριασμο μπορεις να τα χρησιμοποιησεις ολα ακομα και σε μια συναλλαγη.

απο εκει και περα ο καθενας ξερει καλυτερα τι του ταιριαζει

C8F59DBD-F874-4A71-B853-1C2ABF2E1F44.jpeg

Εγώ δεν διαφωνώ, απλά προσέφερα λύση που γνωρίζω. Μόνο πρόσφατα χρειάστηκε να κάνω κατάθεση σε λογαριασμό στην Αυστραλία. Αν το χρειαστώ προσωπικά θα κοιτάξω ζεστά αυτό που προτείνεις. Καλό είναι να έχουμε αρκετές λύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

να γιατί πρέπει όλοι να έχουμε και revolut και icard και N26 κλπ...

http://www.kathimerini.gr/1030254/article/oikonomia/die8nhs-oikonomia/trapezes-kanoyn-xryses-doyleies-me-ta-proswpika-dedomena 

δεν χρειάζεται να βλεπουν οι Ελληνικές τράπεζες τα παντα και να χτιζουν με καθε λεπτομέρεια το καταναλωτικό μας προφιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...