Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Magnum είπε

Μόνο στις Ελληνικές τράπεζες δεν υπάρχει πλέον τραπεζικό απόρρητο και η Ελληνική εφορία έχει άμεση πρόσβαση σε όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς βλέποντας τα πάντα !

g1351799859765153459.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/12/2018 στις 1:44 ΜΜ, Hapatingo είπε

Είσαι σίγουρος? Εμένα εάν ισχύει αυτό που λες σαν τρύπα μου ακούγεται, δεν νομίζω να είναι τόσο κουτοί.

 

Το είχα γράψει κι εγώ πολλές φορές. Δεν είναι θέμα "κουταμάρας". Δεν ήταν ποτέ δυνατό να αποστέλλονται -που άραγε; Σε ποιά υποδομή;- και τα αναλυτικά στοιχεία κινήσεων όλων των λογαριασμών που διατηρούν σε οποιαδήποτε χώρα όλοι οι πολίτες των χωρών που συμμετέχουν στη συμφωνία. Πέρα από τα όποια θέματα απορρήτου, είναι τόσο τεράστιος ο όγκος αυτών των δεδομένων που τα καθιστά μη διαχειρίσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, theopan είπε

Το είχα γράψει κι εγώ πολλές φορές. Δεν είναι θέμα "κουταμάρας". Δεν ήταν ποτέ δυνατό να αποστέλλονται -που άραγε; Σε ποιά υποδομή;- και τα αναλυτικά στοιχεία κινήσεων όλων των λογαριασμών που διατηρούν σε οποιαδήποτε χώρα όλοι οι πολίτες των χωρών που συμμετέχουν στη συμφωνία. Πέρα από τα όποια θέματα απορρήτου, είναι τόσο τεράστιος ο όγκος αυτών των δεδομένων που τα καθιστά μη διαχειρίσιμα.

έτσι, μιλάμε για τρισεκατομμύρια συναλλαγές σε καθημερινή βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα π.χ. στο ebay ή στο etsy κλπ., υπάρχει κάποια ηλεκτρονική τράπεζα, που να δέχεται πληρωμές από τουw πελάτες στην κάρτα που θα βάλω από την ηλεκτρονική τράπεζα εκεί? 

Την revolut δεν την δέχεται, (μίλησα και στο chat και μου είπαν ;oτι δεν γίνεται)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, papala said:

Καλησπέρα,

Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα π.χ. στο ebay ή στο etsy κλπ., υπάρχει κάποια ηλεκτρονική τράπεζα, που να δέχεται πληρωμές από τουw πελάτες στην κάρτα που θα βάλω από την ηλεκτρονική τράπεζα εκεί? 

Την revolut δεν την δέχεται, (μίλησα και στο chat και μου είπαν ;oτι δεν γίνεται)

Ευχαριστώ

Δεν ξέρω τι στοιχεία βάζεις στο ebay κλπ αλλά για φυσικά καταστήματα να πληρώνονται στο εξωτερικό θυμάμαι χρησιμοποιούσαν από εδώ leupay. Βέβαια ήταν παράνομο αυτό. Αλλά εσύ δεν είσαι φυσικό κατάστημα. Πάντως σε revolut παίρνεις κανονικά IBAN οπότε δεν βλέπω τον λόγο προβλήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, JimGer είπε

Δεν ξέρω τι στοιχεία βάζεις στο ebay κλπ αλλά για φυσικά καταστήματα να πληρώνονται στο εξωτερικό θυμάμαι χρησιμοποιούσαν από εδώ leupay. Βέβαια ήταν παράνομο αυτό. Αλλά εσύ δεν είσαι φυσικό κατάστημα. Πάντως σε revolut παίρνεις κανονικά IBAN οπότε δεν βλέπω τον λόγο προβλήματος

οτι να’ναι 

15 ώρες πριν, papala είπε

Καλησπέρα,

Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα π.χ. στο ebay ή στο etsy κλπ., υπάρχει κάποια ηλεκτρονική τράπεζα, που να δέχεται πληρωμές από τουw πελάτες στην κάρτα που θα βάλω από την ηλεκτρονική τράπεζα εκεί? 

Την revolut δεν την δέχεται, (μίλησα και στο chat και μου είπαν ;oτι δεν γίνεται)

Ευχαριστώ

φυσικα και υπαρχει. https://blog.mypos.eu/el/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο mypos από ότι κατάλαβα, πρέπει να κάνεις έναρξη επιχείρησης κλπ., εγώ απλά θέλω μια κάρτα η οποία να δέχεται τις πληρωμές και να μην μπαίνουν τα χρήματα σε ελληνική τράπεζα, αλλά σε iban ξένης τράπεζας. Αυτή τη στιγμή έχω μια χρεωστική κάρτα ελληνικής τράπεζας που έχω συνδέσει και δέχομαι πληρωμές εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, JimGer είπε

Λέγοντας ό,τι να 'ναι?

εγραψες «για φυσικά καταστήματα να πληρώνονται στο εξωτερικό θυμάμαι χρησιμοποιούσαν από εδώ leupay. Βέβαια ήταν παράνομο αυτό.»

αναμενω details για το «παρανομο» 

9 ώρες πριν, papala είπε

Στο mypos από ότι κατάλαβα, πρέπει να κάνεις έναρξη επιχείρησης κλπ., εγώ απλά θέλω μια κάρτα η οποία να δέχεται τις πληρωμές και να μην μπαίνουν τα χρήματα σε ελληνική τράπεζα, αλλά σε iban ξένης τράπεζας. Αυτή τη στιγμή έχω μια χρεωστική κάρτα ελληνικής τράπεζας που έχω συνδέσει και δέχομαι πληρωμές εκεί.

ναι σωστο ειναι μονο για επιχειρησεις,  βεβαια αν παιζεις με airbnb κλπ μπορεις να ανοιξεις mypos. δες και n26 ή icard.gr μπας και κανεις δουλεια σου

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, VICKR said:

εγραψες «για φυσικά καταστήματα να πληρώνονται στο εξωτερικό θυμάμαι χρησιμοποιούσαν από εδώ leupay. Βέβαια ήταν παράνομο αυτό.»

 αναμενω details για το «παρανομο» 

Στα φυσικά καταστήματα για να πάρουν πληρωμές με αυτόν τον τρόπο πρακτικά νομίζω έτρεχαν παράλληλο σύστημα αποδείξεων. Δεν ξέρω κατά πόσο γινόταν να δέχεσαι πληρωμές σε τράπεζα του εξωτερικού. Δεν είχε γίνει θέμα και στις ειδήσεις κλπ με πρόστιμα? Δεν το έχω ψάξει δεν με ενδιέφερε, αλλά θυμάμαι αυτά να λέγονται από την αρχή του thread εδώ. Και σε ειδήσεις για το πως το ΣΔΟΕ εντόπιζε διάφορα τέτοια καταστήματα (Κυρίως σε τουριστικά με πελάτες με κάρτες εξωτερικού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JimGer είπε

Στα φυσικά καταστήματα για να πάρουν πληρωμές με αυτόν τον τρόπο πρακτικά νομίζω έτρεχαν παράλληλο σύστημα αποδείξεων. Δεν ξέρω κατά πόσο γινόταν να δέχεσαι πληρωμές σε τράπεζα του εξωτερικού. Δεν είχε γίνει θέμα και στις ειδήσεις κλπ με πρόστιμα? Δεν το έχω ψάξει δεν με ενδιέφερε, αλλά θυμάμαι αυτά να λέγονται από την αρχή του thread εδώ. Και σε ειδήσεις για το πως το ΣΔΟΕ εντόπιζε διάφορα τέτοια καταστήματα (Κυρίως σε τουριστικά με πελάτες με κάρτες εξωτερικού).

καμια σχεση. η leupay δεν εκκαθαριζει πληρωμες με καρτες ενα wallet ειναι μαζι με καρτα. ο καθενας εντος ΕΕ μπορει να ανοιξει και να δεχεται πληρωμες με εμβασματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, VICKR said:

καμια σχεση. η leupay δεν εκκαθαριζει πληρωμες με καρτες ενα wallet ειναι μαζι με καρτα. ο καθενας εντος ΕΕ μπορει να ανοιξει και να δεχεται πληρωμες με εμβασματα

Ναι το ξέρω αυτό. Έχω leupay εδώ και 2 - 3 χρόνια. Αλλά είχα και pos σύστημα. Αν ψάξεις θα δεις. Ήταν και ένας εδώ που το διαφήμιζε (νομίζω κατά 90% είναι αυτό https://www.mypos.eu). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να διαβαζετε το Ελληνικο blog να ενημερωνεστε...  https://blog.mypos.eu/el/

για την ιστορια, οσοι εχουν επιχειρησεις εντος ΕΕ και εκτος Ελλαδας παιρουν κανονικα pos αλλα και οσοι εχουν υποκαταστηματα ξενων επιχειρησεων στην Ελλαδα.

οι υπολοιποι ανοιγουν μονο λογαριασμους αλλα δεν μπορουν να παρουν pos..... ακομα

η κουβεντα εχει ανοιξει, ο καιρος γαρ εγγυς 😉

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...