Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, Γιαούρτι said:

Παιδιά για να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Απ όλες αυτές τις n26, revolut, leopay, monese.... και δε συμμαζεύεται που έχουν φυτρώσει τελευταία, ποια είναι πραγματική τράπεζα;

Απ ότι κατάλαβα η N26 και τώρα απέκτησε την άδεια και η revolut;

Και η Monese έχει cover

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, JimGer είπε

Και η Monese έχει cover

Από που προκύπτει αυτό;

Στις 22/10/2019 στις 11:44 ΠΜ, JimGer είπε

Δεν έχει ακόμα. Από το link Που έβαλες:

 

 

If you choose to open a full current account with Revolut Bank in the future, any funds you deposit will be protected up to €100,000 under the European Deposit Insurance Scheme (EDIS).

It's worth pointing out that this scheme is not currently in place, so your current funds with Revolut remain safeguarded in accounts with a tier one UK bank, as per our obligations under the e-money regulations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, spartak1 said:

Από που προκύπτει αυτό;

Δεν έχει ακόμα. Από το link Που έβαλες:

 

If you choose to open a full current account with Revolut Bank in the future, any funds you deposit will be protected up to €100,000 under the European Deposit Insurance Scheme (EDIS).

It's worth pointing out that this scheme is not currently in place, so your current funds with Revolut remain safeguarded in accounts with a tier one UK bank, as per our obligations under the e-money regulations.

Για monese:

https://support.monese.com/hc/en-gb/articles/115002002229-Is-Monese-covered-by-FSCS-

 

My understanding για revolut είναι ότι έχει. Το είχε βγάλει και σε ειδοποίηση όταν το έκαναν. Προφανώς ευθύνη δεν παίρνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JimGer είπε

Για monese:

https://support.monese.com/hc/en-gb/articles/115002002229-Is-Monese-covered-by-FSCS-

My understanding για revolut είναι ότι έχει. Το είχε βγάλει και σε ειδοποίηση όταν το έκαναν. Προφανώς ευθύνη δεν παίρνω

H revolut λέει καθαρά ότι δεν έχει. Το ίδιο ισχύει και για Monese. Οταν μιλάμε για κάλυψη εννούμε, προφανώς, αυτη του ταμείου εγγύησης καταθέσεων και όχι της κάθε εταιρίας. Ούτε η monese την έχει αυτη, ούτε η revolut. H N26 έχει αυτη την εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάντως ότι μικρή σημασία έχουν αυτά.

Η εγγύηση των καταθέσεων είναι περισσότερο ψυχολογική παρά ουσιαστική, αφού τα εγγυοδοτικά ταμεία δεν έχουν κεφάλαια, παρά μόνο είναι ελάχιστο μέρος του συνόλου των καταθέσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 παρόμοια wallet ηλεκτρονικού χρήματος που είχα ανοίξει (loot.io και glint pay) μπήκαν και σε καθεστώς επιτήρησης και τερμάτισαν την λειτουργία τους. Κανένας δεν έχασε τα χρήματα του απο την loot, ενώ απο την glint pay είναι σε εξέλιξη η διάσωσή της εάν βρεθεί κάποιος επενδυτής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, kleo1 said:

έχει νόημα να κάνω εγγραφή στη monese;

Από τις άλλες έχω. Περισσότερο σαν backup για εξωτερικό, ή δεν έχει να προσφέρει κάτι;

 Θα έλεγα όχι. Εγώ την έκανα μόνο και μόνο για τις 15 λίρες Που έδινε Bonus. Ειδικά αν μιλάς για Ελλάδα. Κατ' εμέ η revolut είναι η καλύτερη (αν δεν θες αναλήψεις) και μια χαρά προσθήκη αν έχεις πολλές κάρτες είναι η curve. Όμως Ελλάδα δεν ξέρω τι παίζει με curve και αφορολόγητο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spartak1 είπε

 

It's worth pointing out that this scheme is not currently in place, so

 

29 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

2 παρόμοια wallet ηλεκτρονικού χρήματος που είχα ανοίξει (loot.io και glint pay) μπήκαν και σε καθεστώς επιτήρησης και τερμάτισαν την λειτουργία τους. Κανένας δεν έχασε τα χρήματα του απο την loot, ενώ απο την glint pay είναι σε εξέλιξη η διάσωσή της εάν βρεθεί κάποιος επενδυτής. 

Και αν δε βρεθει τι γίνεται με τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, spartak1 said:

Και αν δε βρεθει τι γίνεται με τα χρήματα;

Τα έχουν παγώσει και εάν δεν βρεθεί κάποιος επενδυτής τότε το δικαστήριο θα αποφασίσει εάν θα επιστραφούν στους πελάτες.

Απλά επειδή η εταιρία διαχειρίζεται και τον χρυσό που αγόραζαν οι πελάτες, ναι μεν έχει παγώσει και αυτός ωστόσο παραμένει στο όνομα και την δικαιοδοσία των πελατών χωρίς αυτοί να έχουν πρόσβαση σε αυτόν.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Τα έχουν παγώσει και εάν δεν βρεθεί κάποιος επενδυτής τότε το δικαστήριο θα αποφασίσει εάν θα επιστραφούν στους πελάτες.

Απλά επειδή η εταιρία διαχειρίζεται και τον χρυσό που αγόραζαν οι πελάτες, ναι μεν έχει παγώσει και αυτός ωστόσο παραμένει στο όνομα και την δικαιοδοσία των πελατών χωρίς αυτοί να έχουν πρόσβαση σε αυτόν.

Αν όμως δεν έχουν πρόσβαση τότε τι συζητάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι έχω καταλάβει η μόνη υπηρεσία (από τις 3 του τίτλου) που μπορεί να φορτίσει εντελώς δωρεάν είναι η revolut με χρήση κάρτας.

Η N26 δε φορτίζει με κάρτα παρα μόνο με έμβασμα, οπότε χρεωνόμαστε 1€ ανα μεταφορά στην ελληνική τράπεζα.

Η Leopay φορτίζει με κάρτα αλλά κρατάει προμήθεια.

Όλες έχουν δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα. 

Άρα αν φορτίσουμε με κάρτα τη revolut μετά μπορούμε να στείλουμε τα χρήματα δωρεάν σε όποια από τις άλλες 2 θέλουμε.

Καλά δε τα λέω;

Η revolut χρεώνει και εξερχόμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Γιαούρτι said:

απ ότι έχω καταλάβει η μόνη υπηρεσία (από τις 3 του τίτλου) που μπορεί να φορτίσει εντελώς δωρεάν είναι η revolut με χρήση κάρτας.

Η N26 δε φορτίζει με κάρτα παρα μόνο με έμβασμα, οπότε χρεωνόμαστε 1€ ανα μεταφορά στην ελληνική τράπεζα.

Η Leopay φορτίζει με κάρτα αλλά κρατάει προμήθεια.

Όλες έχουν δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα. 

Άρα αν φορτίσουμε με κάρτα τη revolut μετά μπορούμε να στείλουμε τα χρήματα δωρεάν σε όποια από τις άλλες 2 θέλουμε.

Καλά δε τα λέω;

Η revolut χρεώνει και εξερχόμενα;

Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις την paysend. Την χρησιμοποιώ για να στέλνω δωρεάν έμβασμα με χρέωση κάρτας σε monese ή όπου αλλού θες.

Παρεμπιπτόντως και η monese δέχεται δωρεάν φόρτιση απο κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις την paysend. Την χρησιμοποιώ για να στέλνω δωρεάν έμβασμα με χρέωση κάρτας σε monese ή όπου αλλού θες.

Παρεμπιπτόντως και η monese δέχεται δωρεάν φόρτιση απο κάρτα.

Εγώ έχω leopay, revolut και τώρα περιμένω την κάρτα για την N26.

Πριν έκανα μεταφορά στη leopay (κόστος 1€) και μετά με την κάρτα της, φόρτιζα δωρεάν τη revolut. Τις χρησιμοποιούσα και τις 2. Δε θυμάμαι γιατί δε φόρτιζα με ελληνική κάρτα κατευθείαν τη revolut. Νομίζω είχα φάει άκυρο.

Τώρα λοιπόν που θα χρησιμοποιώ και τις 3, ψάχνω ένα τρόπο να γεμίζουν όλες με το φθηνότερο τρόπο (τζάμπα).

Δηλαδή, έχω κανονίσει ταξίδια στο εξωτερικό, σε χώρα που δεν έχει € και θα έχω και τις 3 μαζί για backup. Τη revolut θα χρησιμοποιώ αλλά θέλω και backup.

Άρα ότι έγραψα παραπάνω ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι έχω καταλάβει, δεν είναι να χρησιμοποιείς ελληνική κάρτα για αγορές σε χώρες εκτός €.

Κάτι άκουσα ότι η eurobank χρεώνει 2,5€ ανά συναλλαγή. Θα πάρω τηλ να ρωτήσω όμως, καθώς και στις άλλες ελληνικές τράπεζες.

Θα επισκεφτώ για επαγγελματικούς λόγους κάποιες χώρες το επόμενο διάστημα μερικές από τις οποίες δεν έχουν €. Ανάμεσα σε αυτές, Βουλγαρία, Ουκρανία, Ρωσία.

Προφανώς θα χρησιμοποιήσω κάποια από τις κάρτες του θέματος.

Ποια συμφέρει περισσότερο.;

Το έψαξα λίγο και είδα πως η revolut έχει τις καλύτερες τιμές και επιπλέον δε χρεώνει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Διάβασα όμως πως τα σκ ανεβάζουν λίγο τις τιμές κατά 1% ή 0,5%. (Αυτό δε νομίζω να έχει αναφερθεί στο insomnia)

Η leupay εχει χειρότερες τιμές και επιπλέον χρεώνει προμήθεια. Άρα απορρίπτεται 

Με τη N26 τι γίνεται;

Άρα revolut ή N26.

Ειδικά για τις χώρες που ανέφερα κάπου διάβασα ότι παίζει εξτρά προμήθεια (Ουκρανία). Αληθεύει;

Μήπως έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...