Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μονο η ρεβο το κάνει αυτό τα ΣΚ,η μονέσε σίγουρα ΔΕΝ το κάνει.

ναι το ήξερα αυτό με τη revolut. Γι αυτό σε τελευταίο μου ταξίδι είχα χρησιμοποιήσει τη N26 (σουκου). 

απλά δεν ήξερα τι διαφορές είχαν οι 3 τους τις καθημερινές. Απ ότι φαίνεται δεν έχουν διαφορές.

Η LeoPay πρέπει να έχει ελαφρώς χειρότερη ισοτιμία όμως

Επεξ/σία από Muhammad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να μην ανοίγω άλλο θέμα ρωτάω εδώ.

όταν έχουμε κάποιο θέμα με απάτη/περίεργη χρέωση με τις κανονικές κάρτες απευθυνόμαστε στην τράπεζα.

τώρα αν γίνει καμία στραβή με αυτές τις υπηρεσίες θα βγάλουμε άκρη;

ρωτάω επειδή πήγα να κάνω μια βλακεία σε πιθανόν μαιμουδο-site που τελικά ήταν οκ. αλλά αν γινόταν η στραβή θα μπορούσα να αναιρέσω την πληρωμή;

πως ανταποκρίνονται σε τέτοιες περιπτώσεις revolut-n26-leopay...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Muhammad είπε

για να μην ανοίγω άλλο θέμα ρωτάω εδώ.

όταν έχουμε κάποιο θέμα με απάτη/περίεργη χρέωση με τις κανονικές κάρτες απευθυνόμαστε στην τράπεζα.

τώρα αν γίνει καμία στραβή με αυτές τις υπηρεσίες θα βγάλουμε άκρη;

ρωτάω επειδή πήγα να κάνω μια βλακεία σε πιθανόν μαιμουδο-site που τελικά ήταν οκ. αλλά αν γινόταν η στραβή θα μπορούσα να αναιρέσω την πληρωμή;

πως ανταποκρίνονται σε τέτοιες περιπτώσεις revolut-n26-leopay...?

Λειτουργούν κανονικά όπως και οι κανονικές τράπεζες. Σε στέλνουν την αίτηση για changeback την συμπληρώνεις και έχουν ίδιους χρόνους (1 εβδομάδα μέχρι και 3 μήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον χρησιμοποιεί PaySend με την τελευταία αναβαθμίσει συμπεριλαμβάνει την υπηρεσία PayLater. Δηλαδή πληρώνεις 14 ημέρες μετά την αγορά τον έμπορο. 

Στην πρώτη χρήση της υπηρεσίας σου επιστρέφει όλο το ποσό που έδωσες, μέγιστο €200. Οπότε αγοράζεις ότι θες με €200 δολάρια στους συνεργαζόμενους εμπόρους και σου επιστρέφει το ποσό αγοράς.

A8AAECF2-E23C-47B2-B100-AFC5F7735173.jpeg.4c2b32be8100c90ec828f845f5e3742a.jpeg

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε από Ελλάδα να χρησιμοποιήσουμε το κομμάτι της πίστωσης; Για το πρόμο τουλάχιστον λέει πολύ. Δώσε πληροφορίες αν δεν είναι κόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Για όποιον χρησιμοποιεί PaySend με την τελευταία αναβαθμίσει συμπεριλαμβάνει την υπηρεσία PayLater. Δηλαδή πληρώνεις 14 ημέρες μετά την αγορά τον έμπορο. 

Στην πρώτη χρήση της υπηρεσίας σου επιστρέφει όλο το ποσό που έδωσες, μέγιστο €200. Οπότε αγοράζεις ότι θες με €200 δολάρια στους συνεργαζόμενους εμπόρους και σου επιστρέφει το ποσό αγοράς.

A8AAECF2-E23C-47B2-B100-AFC5F7735173.jpeg.4c2b32be8100c90ec828f845f5e3742a.jpeg

δουλεύει στην ελλαδα η paysend card?

καθώς και το κομμάτι της πίστωσης;

Κατεβασα την εφαρμογη και δεν εχει πουθενα επιλογη για την καρτα Μόνο για αποστολη χρηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, alexiko said:

Μπορούμε από Ελλάδα να χρησιμοποιήσουμε το κομμάτι της πίστωσης; Για το πρόμο τουλάχιστον λέει πολύ. Δώσε πληροφορίες αν δεν είναι κόπος.

Ναι δεν έχει περιορισμό λόγο τοποθεσίας. Δεν σου δίνουν πιστωτική κάρτα, απλά αυτή η υπηρεσία σου επιτρέπει να πληρώσεις 14 ημέρες μετά σε ορισμένους εμπόρους. Οι έμποροι είναι όλοι από Αγγλία αλλά περιλαμβάνει και online υπηρεσίες όπως booking.com, rayan air κοκ 

Για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας απλά θέλει να έχεις κάνει σύνολο €2.000 αγορές με την κάρτα. Έτσι θεωρείσαι έμπιστος. Είχα κάνει γύρο στα €100 μεταφορές σε DiPocket, όποτε υπολογίζεται κάθε συναλλαγή και μετακίνηση χρημάτων, υπολείπονται δηλαδή αλλά €1.900. Θα συνεχίσω να μεταφέρω χρήματα ώστε να δοκιμάσω την υπηρεσία.

2 minutes ago, asdfnikos said:

δουλεύει στην ελλαδα η paysend card?

καθώς και το κομμάτι της πίστωσης;

Κατεβασα την εφαρμογη και δεν εχει πουθενα επιλογη για την καρτα Μόνο για αποστολη χρηματων.

Είναι η καινούργια εφαρμογή global account. 
Σου δίνουν virtual κάρτα και φορτώνεις κανονικά τα πορτοφόλια των ευρώ, δολαρίων κοκ όπως σε revolut, Monese.

6C9B4151-4828-4C00-989A-F593BED0310E.jpeg.c8dadef4c2925865953f8e6a16e70eec.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τώρα, φοβερό, αν Πχ. κάνω τράμπα topup ανάμεσα σε αυτήν και Revolut μετράει για το διχίλιαρο; Και μετά ας πούμε κάνεις "αγορά" 200€ στη Revolut και τσουπ ένα εξαιρετικό μεροκάματο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexiko είπε

Τι λες τώρα, φοβερό, αν Πχ. κάνω τράμπα topup ανάμεσα σε αυτήν και Revolut μετράει για το διχίλιαρο; Και μετά ας πούμε κάνεις "αγορά" 200€ στη Revolut και τσουπ ένα εξαιρετικό μεροκάματο;

Σοβαρά Τώρα θέλεις να το πιστολιασεις;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνει κάποιος ας μας πει τι και πως... Δεν θα με χάλαγε καθόλου να στείλω λεφτά από μια κάρτα μου σε άλλη και μετά να αγοράσω μια δωροκάρτα amazon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, άνοιξα και Curve και n26, και αναμένω τις κάρτες εντός της επόμενης εβδομάδας φαντάζομαι, η curve έχω καταλάβει ότι απλά τραβάει τα λεφτά από τα verified bank accounts, η N26 λειτουργεί με κατάθεση? δηλαδή κάθε φορά που θα θέλω να κάνω κατάθεση από την eurobank θα πληρώνω 1.20? τότε ποια η χρησιμότητα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, elenit24 said:

Ερώτηση, άνοιξα και Curve και n26, και αναμένω τις κάρτες εντός της επόμενης εβδομάδας φαντάζομαι, η curve έχω καταλάβει ότι απλά τραβάει τα λεφτά από τα verified bank accounts, η N26 λειτουργεί με κατάθεση? δηλαδή κάθε φορά που θα θέλω να κάνω κατάθεση από την eurobank θα πληρώνω 1.20? τότε ποια η χρησιμότητα της?

Η Curve τραβάει λεφτά από την εκάστοτε κάρτα που έχεις επιλέξει στο νόμισμα που έχεις ορίσει ότι είναι η κάρτα. Η N26 φορτίζει με έμβασμα και δεν θυμάμαι αν φορτίζει και με κάρτα όπως η revolut. Η Eurobank Που κολλάει. Πάντως πχ αν θες να κάνεις μια αγορά σε λίρες πχ, την κάνεις με Curve και χρεώvει στη Eurobank σε ευρώ. Αν είναι πάνω από 500 (/μήνα) τότε έχει κάποιο fee νομίζω. Σε τέτοια περίπτωση σε βολεύει η Revolut Που μπορείς να τη γεμίσεις ότι νόμισμα θες και έχει νομίζω 5000 το μήνα μετατροπή δωρεάν  σε "ξενο" νόμισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2020 στις 8:20 ΜΜ, JimGer είπε

Η Curve τραβάει λεφτά από την εκάστοτε κάρτα που έχεις επιλέξει στο νόμισμα που έχεις ορίσει ότι είναι η κάρτα. Η N26 φορτίζει με έμβασμα και δεν θυμάμαι αν φορτίζει και με κάρτα όπως η revolut. Η Eurobank Που κολλάει. Πάντως πχ αν θες να κάνεις μια αγορά σε λίρες πχ, την κάνεις με Curve και χρεώvει στη Eurobank σε ευρώ. Αν είναι πάνω από 500 (/μήνα) τότε έχει κάποιο fee νομίζω. Σε τέτοια περίπτωση σε βολεύει η Revolut Που μπορείς να τη γεμίσεις ότι νόμισμα θες και έχει νομίζω 5000 το μήνα μετατροπή δωρεάν  σε "ξενο" νόμισμα

Δεν ταξιδεύω οπότε μου είναι άχρησες όλες απο θέμα ισοτιμίας και ξένων νομισμάτων, τις "πήρα" με σκοπό να τις συνδέσω στο apple wallet για να μην κουβαλάω πορτοφόλι. Ρωτάω για την N26, και για την eurobank γιατί πχ αυτή χρησιμοποιώ τώρα, και όταν θέλω να κάνω κατάθεση με χρεώνει 1,2€ οπότε αναρωτιέμαι αν το κάνει αυτό και στην N26, ή η μεταφορά γίνεται με κάποιο μαγικό τρόπο τσάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, elenit24 said:

Δεν ταξιδεύω οπότε μου είναι άχρησες όλες απο θέμα ισοτιμίας και ξένων νομισμάτων, τις "πήρα" με σκοπό να τις συνδέσω στο apple wallet για να μην κουβαλάω πορτοφόλι. Ρωτάω για την N26, και για την eurobank γιατί πχ αυτή χρησιμοποιώ τώρα, και όταν θέλω να κάνω κατάθεση με χρεώνει 1,2€ οπότε αναρωτιέμαι αν το κάνει αυτό και στην N26, ή η μεταφορά γίνεται με κάποιο μαγικό τρόπο τσάμπα

Μάλλον αναφέρεσαι στην δοκιμαστική χρέωση όταν προσθέτεις την κάρτα. Τα χρήματα του 1.2 ευρώ επιστρέφονται σε λίγες ημέρες. 

Η curve δεν είναι λογαριασμός, αλλά μια κάρτα μεσάζοντας. Δηλαδή στιγμιαία κάνεις top up στην κάρτα και στιγμιαία η curve κάρτα τα δίνει στον έμπορο. Η όλη διαδικασία είναι δωρεάν.

Έχω την εντύπωση οτι η curve κάρτα σου είναι commercial και όχι ατομική εξ' ου και η χρέωση. Δες στο πίσω μέρος της κάρτας εάν γράφει commercial.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...