Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Εγώ να πω πως έχω μείνει εκτός "δράσης" κοντά στον ένα μήνα, μετά από θλάση στο τετρακέφαλο. Από σήμερα ξεκινάω για μια βδομάδα ενδυνάμωση στο γυμναστήριο, και ξεκινάω με χαλαρό τρεξιματάκι την επόμενη.

Πάντως τρελή ξενέρα.. Με το τρέξιμο ένιωθα μια ευεξία, που τώρα μου έχει λείψει.

 Περαστικά

Αν επιτρέπεται πώς συνέβει; Από τρέξιμο ή καναις και άλλα; Διατάσεις έκανες αρκετές γενικά;

Ειναι μόνιμο άγχος μου μια τέτοια θλάση, αν θελεις ρίξε λίγο φως στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περαστικά

Αν επιτρέπεται πώς συνέβει; Από τρέξιμο ή καναις και άλλα; Διατάσεις έκανες αρκετές γενικά;

Ειναι μόνιμο άγχος μου μια τέτοια θλάση, αν θελεις ρίξε λίγο φως στο θέμα

Από τρέξιμο. Διατάσεις πάντα κάνω και πριν και μετά, περίπου 10λεπτά. Πάνω σε επιτάχυνση την έπαθα, όταν έκανα διαλειμματική.

Λογικά την έπαθα λόγω αδύναμου μυ, μιας και πέρα από το τρέξιμο, δεν κάνω κάτι άλλο για να γυμναστεί ο τετρακέφαλος (μόνο λίγες bodyweght ασκήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά; δε θα πρέπε τοσο. Με βάση το 5αρι σου θα πρέπε να είχες τα δέκα κατω από 40

 

Βασικά, δεν μπορώ να τρέχω με σχεδόν 3:50/χλμ για 10 χλμ (όπως πάνω κάτω έτρεξα τα 5)....Έριξα αρκετά την ταχύτητα μου για να βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι αλλά βάση το 5αρί σου θα πρεπε Γενικά το 10 να ταν πιο κάτω. Αν Και ποτέ δεν είχα βγει για 5αρι οπότε πάντα είχα άλλο ρυθμό για να βγουν τα δέκα το είχα στο 40 και κάτι ψιλά. Γενικά προσπάθησε να βρεις τέμπο που μπορείς να κρατήσεις για ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω πως έχω μείνει εκτός "δράσης" κοντά στον ένα μήνα, μετά από θλάση στο τετρακέφαλο. Από σήμερα ξεκινάω για μια βδομάδα ενδυνάμωση στο γυμναστήριο, και ξεκινάω με χαλαρό τρεξιματάκι την επόμενη.

Πάντως τρελή ξενέρα.. Με το τρέξιμο ένιωθα μια ευεξία, που τώρα μου έχει λείψει.

 

Από τρέξιμο. Διατάσεις πάντα κάνω και πριν και μετά, περίπου 10λεπτά. Πάνω σε επιτάχυνση την έπαθα, όταν έκανα διαλειμματική.

Λογικά την έπαθα λόγω αδύναμου μυ, μιας και πέρα από το τρέξιμο, δεν κάνω κάτι άλλο για να γυμναστεί ο τετρακέφαλος (μόνο λίγες bodyweght ασκήσεις).

τοσο αδυναμο μυ; ουτε εγω κανω κατι αλλο, καμια ασκηση,και διατασεις ελαχιστες στην αρχη και αμα,

μονο μια φορα την βδομαδα λατιν,

μαλιστα ειχε πλακα πριν λιγες βδομαδες που μας εβαλε μια χορογραφια με βαθυ καθισμα και πιαστηκε ο προσαγωγος, πως το λενε,

κι ελεγα ε ρε φουστη πως γινεται να πιαστω δρομεας ανθρωπος

και μου λεει ενας συναδελφος δεν πιανει εκει το τρεξιμο ρε, ααχαχαχα

 

βεβαια δεν αυξομοιωνω και ρυθμο, "διαλειμματικη" μπορει να κανω, αλλα με σταθερο ρυθμο, δεν ειμαι "φαν" των επιταχυνσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά βάση το 5αρί σου θα πρεπε Γενικά το 10 να ταν πιο κάτω. Αν Και ποτέ δεν είχα βγει για 5αρι οπότε πάντα είχα άλλο ρυθμό για να βγουν τα δέκα το είχα στο 40 και κάτι ψιλά. Γενικά προσπάθησε να βρεις τέμπο που μπορείς να κρατήσεις για ώρα

 

Σήμερα, εκανα προσωπικο ρεκόρ στα 40:36 στο γυμναστήριο, αλλά πιστεύω να καταφέρω να το ρίξω κάτω από 40 λεπτά. Μέχρι τα 7.5-8 χιλιόμετρα πήγαινα καλά, αλλά μετά κουράστηκα και έριξα ταχύτητα κατά πολύ. Όσο το παρακολουθούσα ανά χιλιόμετρο μέχρι εκείνο το σημείο, θα τερμάτιζα γύρω στα 39 λεπτά με εκείνη την ταχύτητα. Μιλάω για ταχύτητα στο 15.4 και μετά το έριξα στο 14.3-14.5. Θέλουν πιο πολύ εξάσκηση τα 10 χλμ...

Εσύ σε τί χρόνο βγάζεις τα 5 και τα 10χλμ; Πας με ίδια ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τρέξιμο. Διατάσεις πάντα κάνω και πριν και μετά, περίπου 10λεπτά. Πάνω σε επιτάχυνση την έπαθα, όταν έκανα διαλειμματική.

Λογικά την έπαθα λόγω αδύναμου μυ, μιας και πέρα από το τρέξιμο, δεν κάνω κάτι άλλο για να γυμναστεί ο τετρακέφαλος (μόνο λίγες bodyweght ασκήσεις).

Αν θες τη γνώμη μου (καθότι γυμναστης "πράμα" :)) θα σε συμβούλευα πριν από έντονη άσκηση, όπως για παράδειγμα είναι τα σπριντ, να μην κάνεις καθόλου διατασεις γιατί χαλαρωνουν τους μυς και ίσως γίνεται μεγαλύτερο κακό παρά καλό... Κάνε έντονες κινητικες και προοδευτικες προασκησεις πριν την έντονη προπόνηση και κράτα για το τέλος τις διατασεις
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σήμερα, εκανα προσωπικο ρεκόρ στα 40:36 στο γυμναστήριο, αλλά πιστεύω να καταφέρω να το ρίξω κάτω από 40 λεπτά. Μέχρι τα 7.5-8 χιλιόμετρα πήγαινα καλά, αλλά μετά κουράστηκα και έριξα ταχύτητα κατά πολύ. Όσο το παρακολουθούσα ανά χιλιόμετρο μέχρι εκείνο το σημείο, θα τερμάτιζα γύρω στα 39 λεπτά με εκείνη την ταχύτητα. Μιλάω για ταχύτητα στο 15.4 και μετά το έριξα στο 14.3-14.5. Θέλουν πιο πολύ εξάσκηση τα 10 χλμ...

Εσύ σε τί χρόνο βγάζεις τα 5 και τα 10χλμ; Πας με ίδια ταχύτητα;

για διαδρομο μιλας τοσες μερες? Καμια σχεση τοενα με το αλλο. Εξω θα εισαι πιο αργος και επισης σε αλλο διαδρομο το ιδιο.

 

Στο διαδρομο απλα κουνας τα ποδια εξω σπρωχνεις το βαρος σου μπροστα το οποιο σημαινει περισσοτερη κουραση. Δεν λεω οτι δεν εισαι γρηγορος ή οτι δεν κανεις δουλεια απλα εξω θα εισαι πιο αργος απο αυτα που βλεπεις στο διαδρομο.

Δοκιμασε το μια φορα και θα δεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για διαδρομο μιλας τοσες μερες? Καμια σχεση τοενα με το αλλο. Εξω θα εισαι πιο αργος και επισης σε αλλο διαδρομο το ιδιο.

 

Στο διαδρομο απλα κουνας τα ποδια εξω σπρωχνεις το βαρος σου μπροστα το οποιο σημαινει περισσοτερη κουραση. Δεν λεω οτι δεν εισαι γρηγορος ή οτι δεν κανεις δουλεια απλα εξω θα εισαι πιο αργος απο αυτα που βλεπεις στο διαδρομο.

Δοκιμασε το μια φορα και θα δεις

αυτη την κοντρα την εχω με τον αδερφο μου, τρεχω λεει 10αρι καθε μερα στο gym τι να μας πεις;

ασε ρε του λεω, στο gym σε παει ο διαδρομος, εξω ειναι αρκετα πιο δυσκολα, θα σε δω το καλοκαιρι του λεω,

και σε αντοχη και σε ταχυτητα, θα σας πω τα αποτελεσματα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μωρε, ετσι για το χαβαλε λεμε τωρα, εχουμε καιρο να τρεξουμε σε κοινη... εδρα,

πριν απο μερικους μηνες (τελη φθινοπωρου) τρεξαμε τελευταια φορα σε γηπεδο και στο 10αρι (10km ετρεχα τοτε)

του εριχνα 3 γυρους :lol:

 

βεβαια εκεινη την περιοδο δεν πηγαινε γυμναστηριο, σταματησε για μερικους μηνες, αλλα πριν απο αυτο πηγαινε για χρονια

 

κοινό ειναι οτι ειμαστε και οι 2 καπνιστες, αλλα μου ριχνει και 2 χρονια (μικροτερος)

 

το καλοκαιρι στο εξοχικο θα λογαριαστουμε του λεω

(θα παιζω βεβαια "εντος εδρας", μιας και ειμαι πιο εξοικειωμενος στο εξωτερικο περιβαλλον) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...