Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για διαδρομο μιλας τοσες μερες? Καμια σχεση τοενα με το αλλο. Εξω θα εισαι πιο αργος και επισης σε αλλο διαδρομο το ιδιο.

 

Στο διαδρομο απλα κουνας τα ποδια εξω σπρωχνεις το βαρος σου μπροστα το οποιο σημαινει περισσοτερη κουραση. Δεν λεω οτι δεν εισαι γρηγορος ή οτι δεν κανεις δουλεια απλα εξω θα εισαι πιο αργος απο αυτα που βλεπεις στο διαδρομο.

Δοκιμασε το μια φορα και θα δεις

 

 

Έξω, ειμαι περίπου 1 λεπτό πιο αργός στο καθένα...Συγκεκριμένα, στα 10 χλμ είμαι περίπου στα 41:50 λεπτά και στα 5χλμ τα έβγαλα σε 19:53...Εννοείται ότι δεν είναι ίδιο με έξω. Δεν διαφωνώ και δεν είπα πουθενά το αντίθετο. Απλά ανέφερα τους χρόνους από το γυμναστήριο γιατί είναι προσωπικά ρεκόρ. Επίσης, στο γυμναστήριο με βοηθάει να συνηθίσω τις αποστάσεις και να κρατήσω ρυθμό. Βοηθάει πολύ αν πρόκεται για έξω. Θα προσπαθήσω ξανά για έξω μέσα στην εβδομάδα και θα πω αν γίνει κανά καλός χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

δεν βοηθαει πολυ για εξω. Ειναι καλο  για να διατηρησε αλλα οχι οτι καλυτερο για βασικη προπονηση. Χιλιες φορες να τρεχεις εξω και θα βρεις το ρυθμο σου με τον καιρο. Εγω αν σου δειξω τρεξιματα μου θα δεις χρονους πχ σε 3 χιλιαρια σερι να εχω διαφορες εκατοστα του δευτερλεπτου και αρκετες φορες να εχω ακριβως τον ιδιο χρονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξωτερικό χώρο εγω σε περιοδους φουλ προπονησης το ριχνα 24-25 λεπτά,80++ κιλά.

Εσεις που αναφερεστε σε χρόνους κατώ των 20λεπτών πόσα κιλά είστε ρε παίδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10 χιλιόμετρα σήμερα σε 1:07.

 

Eτρεξες χωρις διακοπη επι 1:07?

 

Μετα απο πόσο καιρο θα το ξανακανεις αυτο?

 

Στο διαδρομο απλα κουνας τα ποδια εξω σπρωχνεις το βαρος σου μπροστα το οποιο σημαινει περισσοτερη κουραση. Δεν λεω οτι δεν εισαι γρηγορος ή οτι δεν κανεις δουλεια απλα εξω θα εισαι πιο αργος απο αυτα που βλεπεις στο διαδρομο.

 

 

Το επιτοπου τροχαδην τι λεει, εχει μεγαλη διαφορα απ το κανονικο τροχαδην ή το διαδρομο?

 

 

Ποιός αναφέρεται σε κάτω από 20; Είναι πολύ καλός χρόνος ο συγκεκριμένος.

 

Πατε για ολυμπιακους αγωνες?

Γιατι ειναι τοσο σημαντικη η ταχυτητα?

Επεξ/σία από iordanis77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Κυριακή θα ξανατρέξω τόσο επειδή έχει αγώνα (10 χλμ Θεσσαλονίκη Μέγας Αλέξανδρος).

 

Σημαντική δεν είναι, αλλά καλό είναι να έχεις μια γενική ιδέα για το που κυμαίνονται οι χρόνοι σου και των άλλων δρομέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι πρεπει να σε ενδιαφερουν οι χρονοι των αλλων δρομεων? Στοχος σου ειναι να κερδιζεις κουρσες?

 

Εγω τρεχω καθημερινα μιση/μια ωρα και δε λαμβανω μερος σε αγωνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένας Βυρονοπαγκρατοκαισαριανίτης που θα τρέξει στα 4χμ του "Ελεύθεροι Δρόμοι" αύριο; Δε με ενθουσιάζει η διαδρομή ή η διοργάνωση, αλλά ψήνομαι να πάω έτσι στο πολύ χαλαρό, γιατί μένω πολύ κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτρεξες χωρις διακοπη επι 1:07?

 

Μετα απο πόσο καιρο θα το ξανακανεις αυτο?

 

 

Το επιτοπου τροχαδην τι λεει, εχει μεγαλη διαφορα απ το κανονικο τροχαδην ή το διαδρομο?

 

 

 

Πατε για ολυμπιακους αγωνες?

Γιατι ειναι τοσο σημαντικη η ταχυτητα?

Τα 10κ σε 1.07 δεν είναι γρήγορος χρόνος, είναι λίγο πάνω από 6 λεπτά το χιλιόμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο σου φαίνεται να θέλουν να κερδίζουν κούρσες;

 

Νομιζα οτι αυτο το νημα ειχε θεμα το τρεξιμο ως υγιεινη συνηθεια, οχι για συμμετοχη σε αγωνες.

Τα 10κ σε 1.07 δεν είναι γρήγορος χρόνος, είναι λίγο πάνω από 6 λεπτά το χιλιόμετρο.

 

και γιατι το λες σε μενα αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δρομεις του insomnia, την προσοχη σας περικαλω.  :-)  :-)

 

Θελω να παρω ενα αδιαβροχο αντιανεμικο ελαφρυ με κουκουλα και καποια σχετικη επενδυση απο μεσα για να την παλευω οταν τρεχω. Πηγα στο REI πριν λιγο να δω τι παιζει και ειχε αυτα που ειναι σκετο shells, παναλαφρο αλλα χωρις καμια επενδυση. Τα μονα που ειχε με επενδυση μεσα με τις προδιαγραφες που το θελω, τα πιο φθηνα ηταν $230 και δεν με ψηνει να δωσω τοσα λεφτα για ενα αντιανεμικο.

 

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι αυτο το νημα ειχε θεμα το τρεξιμο ως υγιεινη συνηθεια, οχι για συμμετοχη σε αγωνες.

 

και γιατι το λες σε μενα αυτο?

Ειναι ανθυγιεινό να έχεις ανταγωνιστική διάθεση;

 

Μάλλον έχουμε πολύ διαφορετική εικόνα για το τι σημαίνει αθλούμαι.

 

@λινκιν: εγω έχω το εντελώς απλό, χωρίς επένδυση, και με εχει βολέψει πολύ. Για να παλεψω το θέμα ζέστης / κρύου επιλέγω το ανάλογο ντύσιμο και το αντιανεμικό/αδιάβροχο ειναι μόνο για αέρα/βροχή. Πανάλαφρο όπως λες, τη δουλειά του την κάνει.

 

Εκεί στα κρυα που είσαι εσυ ίσως θα σε βόλευε ισοθερμικο φανελάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι αυτο το νημα ειχε θεμα το τρεξιμο ως υγιεινη συνηθεια, οχι για συμμετοχη σε αγωνες.

Προφανώς. Για αγώνες θέλεις ασύλληπτους χρόνους για εμάς, ειδικά για τους late 20s. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να βάλεις στόχους. Είναι σαν να πηγαίνεις για μπάσκετ και να λες, έλα μωρέ, θα κάνουμε σουτάκια, γιατί να παίξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...