Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Απο οτι εχω διαβασει ειναι πιο ακριβες το gadgetaki λογω της θεσης του ( μεσα στο παπουτσι ) .

Δεν ειναι ακριβο,σκεψου οτι το ειχα παρει απο ebay καποιο 10ρικο,απλα θελω να δω αν αξιζει.

Nike Plus, commonly displayed as Nike+, is a software program that works by tracking the performance of runners through a wireless connection. The proprietary system, made by athletic equipment company Nike Inc., requires several components: the Nike+ sensor, a pair of shoes compatible with Nike+ and a Nike+ tracking device, including those made by Apple. The system also uses the Nike+ website to store each user’s personal information and running history and serve as a social media hub for runners. Those who want to use the tracking benefits of Nike+ must register with the website.

 

Πεταμενα λεφτα δηλαδη εκτος. Το καλυτερο ειναι ρολοι με gps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το thread είναι ανενεργό για αρκετό καιρό..

Να κάνω μια ερώτηση για να πάρει λίγο μπρος!

Προσπαθώ να τρέχω με 180 st/min και ρυθμό 5:00-5:30/ km, είναι μια νορμαλ ταχύτητα για 'μενα που δεν με κουράζει οπότε βγάζω την προπόνησή μου άνετα. Θέλω να ανεβάσω κι άλλο το βηματισμό, υπάρχει καμία συμβουλή για να το κάνω αυτό χωρίς να ανεβάσω παράλληλα το ρυθμό/ σφιγμούς/ κόπωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, janus5555 είπε

Το thread είναι ανενεργό για αρκετό καιρό..

Να κάνω μια ερώτηση για να πάρει λίγο μπρος!

Προσπαθώ να τρέχω με 180 st/min και ρυθμό 5:00-5:30/ km, είναι μια νορμαλ ταχύτητα για 'μενα που δεν με κουράζει οπότε βγάζω την προπόνησή μου άνετα. Θέλω να ανεβάσω κι άλλο το βηματισμό, υπάρχει καμία συμβουλή για να το κάνω αυτό χωρίς να ανεβάσω παράλληλα το ρυθμό/ σφιγμούς/ κόπωση;

Γιατι θες να αυξησεις το βηματισμο σου;Τα 180 βηματα ειναι μια χαρα.Αμα θελεις μπορεις να προσπαθησεις να βελτιωσεις τομηκος του βηματισμου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 180 είναι όντως καλά αλλά είναι το "όριο". Οι μελέτες προτείνουν βηματισμό από 180 και πάνω, για μικρότερη καταπόνηση και καλύτερη απόδοση. Αλλά αν είσαι πάνω στο όριο είναι εύκολο να πηγαίνεις πάνω κάτω, άρα καμιά φορά πέφτω και 170 φερειπείν. Για αυτό θέλω να αυξήσω κι άλλο το βηματισμό.

Το μήκος του βηματισμού μου είναι περίπου 1,1m, θεωρώ σε λογικά πλαίσια- είμαι 1,83-  δεν ξέρω αν μπορώ να το ελαττώσω κι άλλο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπα δεν σε κοβω, εδω κοντευουμε τα 5χιλ χλμ χωρις ακουστικα, ουτε μια φορα!

εγω παλι αντιθετα βαριεμαι το γυμναστηριο

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, janus5555 είπε

Τα 180 είναι όντως καλά αλλά είναι το "όριο". Οι μελέτες προτείνουν βηματισμό από 180 και πάνω, για μικρότερη καταπόνηση και καλύτερη απόδοση. Αλλά αν είσαι πάνω στο όριο είναι εύκολο να πηγαίνεις πάνω κάτω, άρα καμιά φορά πέφτω και 170 φερειπείν. Για αυτό θέλω να αυξήσω κι άλλο το βηματισμό.

Το μήκος του βηματισμού μου είναι περίπου 1,1m, θεωρώ σε λογικά πλαίσια- είμαι 1,83-  δεν ξέρω αν μπορώ να το ελαττώσω κι άλλο..

Για ψαξε στο youtube για drills

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω και εγω μιας κια μολις γυρησα απο τρεξιμο που ειχα εδω και πολυ καιρο να παω.

τα βηματα, πχ τα 180 που εγινε αναφορα παραπανω πως τα μετρατε ?

υπαρχει εφαρμογη σε κινητο η το μετρημα γινεται κανονικα μετρώντας τα βηματα ?

το λεω γιατι θα ηθελα και εγω να εχω μια εικονα για εμενα.

Επεξ/σία από geioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ? Γιατί σας απασχολεί αν κάνετε 180 βήματα ή 130 ή 200? Θέλω να πω οτι δεν χρειάζεται να ξέρετε τα βήματα για να γίνεται καλύτεροι. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βήματα ανά λεπτό ή στα αγγλικά cadence είναι δείκτης και παράγοντας δρομικής οικονομίας αλλά και καταπόνησης του μυοσκελετικού.

Όσο μεγαλύτερο είναι το cadence και πιό κοντα στο 180 τόσο λιγότερος ο χρόνος επαφής του δρομέα με το έδαφος. Μικρότερος χρόνος επαφής σημαίνει μικρότερη δύναμη πρόσκρουσης,επίσης ένας άλλος παράγοντας δρομικής οικονομίας είναι η κατακόρυφη ταλάντωση δηλαδή το πόσο "πηδηχτά" τρέχουμε(Vertical oscillation is your bounce while running),το σωστό είναι να μη σηκωνόμαστε ψηλά αλλά να τρέχουμε όσο πιό κοντά γίνεται στο έδαφος. 

Πρέπει να γίνονται μικρά και γρήγορα βήματα με αποφυγή προσγείωσης στη φτέρνα.

https://www8.garmin.com/manuals/webhelp/fenix3/EN-US/GUID-62A09512-518A-424A-8491-FE2B80CD2091.html

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Opera το εξήγησε πολύ καλά.

Οι δείκτες αυτοί δεν είναι ο αυτοσκοπός αλλά δίνουν καλές ενδείξεις για την αποτελεσματικότητα και την απόδοση στον τρόπο που τρέχεις.

Προσωπικά παρατηρώ ότι όταν συγκεντρώνομαι και "ζορίζω" τα πόδια μου να ανεβάσουν ρυθμό βηματισμού και να πατάνε πιο πολύ στη μύτη- γενικά δεν πατάω με φτέρνα, μόνο μέση μύτη- κουράζομαι λιγότερο και πάω καλύτερα, χαλαρώνουν οι σφιγμοί και έχω καλύτερη αναπνοή. 

Cumulus θα κοιτάξω για τα drills που λες, θνξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό-οικονομικό δρομικό στυλ επιτυγχάνεται εύκολα όσο ο δρομέας είναι ξεκούραστος.

Όταν έρθει η κόπωση-χαλάρωση και πλησιάζει ο τερματισμός ή το τέλος μιας μεγάλης προπόνησης το σωστό στύλ "πάει περίπατο" .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τρέξιμο έξω όταν έχει καλό καιρό (5-7 km) 

Και στο σπίτι πλέον στη καινούρια διαδρομάρα μου https://www.skroutz.gr/s/7878114/Toorx-TRX-65-S-EVO.html

Καλό παπούτσι είναι καλό να έχουμε ειδικά όσοι τρέχουμε σε σκληρές επιφάνειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/29/2018 στις 11:46 ΠΜ, mix83 είπε

Καλό παπούτσι είναι καλό να έχουμε ειδικά όσοι τρέχουμε σε σκληρές επιφάνειες...

 

Καλό (=ταιριαστό) παπούτσι είναι απαραίτητο να έχουμε όπου και να τρέχουμε.

Το καλό δεν σημαίνει ακριβό, δεν σημαίνει ούτε το παπούτσι το οποίο ταιριάζει σε κάποιον άλλον. Θέλει και ψάξιμο, και διάβασμα.

Τη μεγαλύτερη ζημιά την έπαθα με ακριβό, εξειδικευμένο παπούτσι το οποίο το υμνούσαν 9/10 δρομείς. Ο διάβολος κρύβεται πάντα στις λεπτομέρειες όμως. Και λίγα χιλιοστά drop έκαναν το τρέξιμο, μαρτύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...