Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Eliaskat είπε

ναι δεν μετράει όντως 

hrt.PNG

km.PNG

IMG_5273.PNG

@Eliaskat

Βηματομετρο έχει σύμφωνα με τη Xiaomi,όχι gps όσο για τους καρδιακους παλμούς εχθές πέρασαν 12 λεπτά μέχρι να μου δώσει σωστή ένδειξη το amazfit.

Με hrm καρπού δε θα έκανα σοβαρή προπόνηση, διαλειμματική και τέμπο,το έχω μόνο για τα χαλαρά 10ρια.

Όσοι ασχολούνται σοβαρά με το τρέξιμο θα πάρουν το ανάλογο ρολόι,οι υπόλοιποι βολευτειτε με ότι θέλετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η μέτρηση των καρδιακών παλμών που ακριβώς χρειάζεται;

Εχει κάποια πρακτική χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Η μέτρηση των καρδιακών παλμών που ακριβώς χρειάζεται;

Εχει κάποια πρακτική χρήση;

Φυσικά και έχει χρήση,στη προπονητική υπάρχει η προπόνηση με ζώνες (εύρος) παλμών, ανάλογα σε ποια ζώνη ασκείται κανείς επιτυγχάνεται και το αντίστοιχο αποτέλεσμα στη φυσική του κατάσταση.

Μια τέτοια προπόνηση μπορεί να γίνει μόνο με chest strap hrm η πράξη έχει αποδείξει μεταξύ των δρομέων ότι η μέτρηση στον καρπό δεν είναι ακριβής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Η μέτρηση των καρδιακών παλμών που ακριβώς χρειάζεται;

Εχει κάποια πρακτική χρήση;

Όταν κάνεις προπόνηση με συγκεκριμένο στόχο ναι έχει, οταν απλά βγαίνεις και τρέχεις οχι τόσο. Με λίγα λόγια, για αυτόν που θέλει το κάτι παραπάνω και θέλει να κάνει καλύτερη προπόνηση, για κάποιον που βγαίνει απλά για τρέξιμο για "υγεια" καμία απολύτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρα ειναι το mi band 2 για τρεξιμο, το χρησιμοποιω κι εγω,

στην αρχη το χρησιμοποιησα καποιες φορες μαζι με κινητο που μετρουσε παραλληλα (runkeeper),

χωρις να εχουν διαφορα-αποκλιση, τελευταια το χρησιμοποιω μονο του εδω και καιρο,

σε διαδρομες που γνωριζω πανω-κατω-συνηθως την αποσταση και δεν κανει λαθη

On 12/07/2018 at 22:08, Spect~ said:

Σε όλους τους αγώνες ξεκινάνε πάντα με κολύμπι γιατί είναι το πιο κουραστικό και επικίνδυνο. Να κάνεις βουτια για αποθεραπεία χαλάρωση ναι, να κανεις προπόνηση κολύμπι μετα απο αλλη προπόνηση οχι!

εντωμεταξυ καλα τα λες, το πιανω το νοημα,

αλλα περσυ το καλοκαιρι (ισως και τα προηγουμενα) ειχα δοκιμασει και τα δυο και

το αναποδο ειναι πιο "φαν" απ την αποψη οτι ειναι απιστευτη η δροσια που σου προσφερει,

εξαρταται μαλλον τι κανει ο καθενας στην θαλασσα, γιατι δεν κολυμπαω λες και κατεβαινω σε αγωνες,

μ αρεσει εδω και παρα πολλα χρονια το χαλαρο κολυμπι, το μπρουμυτο, αυτο που δεν κουραζομαι ιδιαιτερα και

μπορω να κολυμπαω ανετα και για αρκετη ωρα (και πηγαινω και βαθια και οποτε φτασω..),

και κανω και καμια βουτια σπανια μεν,

δεν εχω συναντησει ποτε κατι απ αυτα τα συμπτωματα που λες

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@patrickdrd εγώ πάντα αναφέρομαι σε προπόνηση όχι σε αναψυχή. Το να τρέξεις 10χλμ και να πας μετά να πλατσουρισεις οκ αλλα να τρέξεις 10χλμ και μετά να πας να κάνεις και κάνα χιλιάρι κολύμπι ή 100αρια κλπ θα πνιγείς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νταξει μωρε, σταδιακα βλεπω οτι και τα χαλαρα μια χαρα ειναι,

ποτε δεν ημουν των σπριντ προσωπικα, τωρα θα γινω; 😛

εδω οπως λεει και φιλος μου 200μ μου ελεγες να περπατησω και

ελεγα "ωχ, κουραστηκα μλκες" ή και για τσιγαρα το αυτοκινητο επαιρνα,

και εφτασα να τρεχω 20χλμ μονοκοπανια (και σε λιγοτερο απο 2 ωρες), εφτασα που λες να εκτιμω

ακομα και το περπατημα (και να το μετραω στα χιλιομετρα που κανω) γιατι

λεω σκεψου οτι πριν απο λιγα χρονια τετοια ωρα θα καθομουν σπιτι και θα την επαιζα,

με αλλα λογια οτι κανει ο καθενας καλο ειναι και δεν ειναι "αναψυχη" για μενα,

απλα υπαρχει η επαγγελματικη προπονηση και η ερασιτεχνικη αν θελεις,

αναψυχη για μενα ειναι να καθεσαι στο κρεβατι και να "την παιζεις",

οτι μπορει να σημαινει αυτο για τον καθενα

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vaggos400 είπε

Παιδια εχει κανέις Κανένα προγραμμα από το μηδεν στα 5 χιλιόμετρα??

C25K (From Couch To Five Km). Είναι πολύ καλό. Για κινητά υπάρχουν πολλές εφαρμογές που σε καθοδηγούν πότε να τρέχεις και πόσο. Βασίζεται στη σταδιακή μετάβαση από το περπάτημα στο συνεχές τρέξιμο για μισή ώρα (δεν θα κάνεις 5κμ σε 30 λεπτά για αρχή). Από πείρα, είναι εξαιρετικό, μην παρασυρθείς και τρέξεις δυο μέρες συνεχόμενα μόνο.

Καλύτερα κατέβασε το πρόγραμμα της Zen Labs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, unforgiven είπε

C25K (From Couch To Five Km). Είναι πολύ καλό. Για κινητά υπάρχουν πολλές εφαρμογές που σε καθοδηγούν πότε να τρέχεις και πόσο. Βασίζεται στη σταδιακή μετάβαση από το περπάτημα στο συνεχές τρέξιμο για μισή ώρα (δεν θα κάνεις 5κμ σε 30 λεπτά για αρχή). Από πείρα, είναι εξαιρετικό, μην παρασυρθείς και τρέξεις δυο μέρες συνεχόμενα μόνο.

Καλύτερα κατέβασε το πρόγραμμα της Zen Labs

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κατέβασα και εγώ, θα την δοκιμάσω σύντομα. Το ότι σου λέει πότε να τρέξεις και πόσο είναι πραγματικά φοβερό, τι άλλο να ζητήσεις; :P

Στις 16/7/2018 στις 12:26 ΜΜ, vaggos400 είπε

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Ξεκίνησες, πως σου φαίνεται; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pouakaltsa είπε

Την κατέβασα και εγώ, θα την δοκιμάσω σύντομα. Το ότι σου λέει πότε να τρέξεις και πόσο είναι πραγματικά φοβερό, τι άλλο να ζητήσεις; :P

Ξεκίνησες, πως σου φαίνεται; 

Καλημερα! Σημερα θα ειναι η πρωτη μου μέρα! Θα σας ενηνερωσω το απογευμα! Ελπιζω να προλαβω τον νυχτερινο της θεσσαλονικης !! Θελω να βρω ενα μερος να τρεχω γτ η ασφαλτος με φοβιζει

Επεξ/σία από vaggos400
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...