Προς το περιεχόμενο

Το Netflix επιθυμεί να εμποδίσει τη χρήση proxy από τους πελάτες του


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα, το Netflix έγινε διαθέσιμο σε 130 επιπλέον χώρες μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, δυστυχώς όμως, δεν είναι διαθέσιμο ολόκληρο το περιεχόμενό του σε κάθε χώρα.

Καθώς λοιπόν το Netflix προσπαθεί να συνάψει συμφωνίες σχετικά με πνευματικά δικαιώματα, θα ξεκινήσει να εμποδίζει τους πελάτες του από το να χρησιμοποιούν proxies και unblockers, τα οποία τους επιτρέπουν την πρόσβαση σε περαιτέρω περιεχόμενο.

 

Πρόκειται για μια κίνηση που θα ενοχλήσει αρκετούς χρήστες, οι οποίοι, όπως είναι αναμενόμενο, επιθυμούν να έχουν πρόσβαση σε όσο το δυνατότον περισσότερο περιεχόμενο. Εντούτοις, το Netflix υπογραμμίζει ότι πρόκειται για μια κίνηση απαραίτητη για την ίδια την επιχείρηση.

 

Για να αντιμετωπίσει την κατάσταση με τα proxies, το Netflix χρησιμοποιεί τεχνολογίες που αξιοποιούν και άλλες εταιρείες για παρόμοιους σκοπούς. Επιπλέον, επισημαίνει ότι τα μέτρα που λαμβάνει δεν θα επηρεάσουν σε καμία περίπτωση τους χρήστες που δεν χρησιμοποιούν proxies και unblockers.

 

Από ότι φαίνεται, το Netflix έχει πάρει στα σοβαρά το θέμα και σκοπεύει να αναλάβει δράση, προκειμένου να το αντιμετωπίσει. Όπως και να έχει, το Netflix επισημαίνει ότι τελικός στόχος είναι να προσφέρει όλο το διαθέσιμο περιεχόμενό του σε όλους τους πελάτες του, ανεξάρτητα από την τοποθεσία διαμονής τους.

 

Link.png Site: WindowsCentral


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν νομικα ειναι κατοχυρωμενο, τι κερδος εχει απο αυτο; Ισα ισα που θα χασει κοσμο.

Εγω πχ δεν το κραταω με το περιεχομενο που εχει για 10€/ μηνα.

Με ενα dns εστω πως θα το κρατουσα, ετσι ομως δυσκολο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει, το Netflix επισημαίνει ότι τελικός στόχος είναι να προσφέρει όλο το διαθέσιμο περιεχόμενό του σε όλους τους πελάτες του, ανεξάρτητα από την τοποθεσία διαμονής τους.

 

Τοτε ας δωσει σε ολες της χωρες το ιδιο πακετο( το αμερικανικο) για να μην εχουμε λογω  απο τετοια μεσα

 

Καλό θα ήταν να διαβάζουμε όλο το άρθρο πριν απαντήσουμε στο θέμα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meanwhile με πειρατεία συνεχίζουμε να βλέπουμε όοοοολα τα tv shows που δεν έχει το netflix επειδή προέρχονται απο ανταγωνιστικά κανάλια.

Το οποίο netflix ουτε καν όλες τις σεζόν απο τις δικές του σειρές δεν δίνει χωρίς proxy σε όλες τις χώρες.

"Well, (we're) done Netflix" != "Well Done Netflix"

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η κατάσταση πρέπει να αντιμετωπιστεί όπως το ανέκδοτο με την δουλειά

"Ο μισθός ξεκινάει απο χ και μπορεί να φτάσει αργότερα χ+y.........καλά έρχομαι αργότερα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πειρατικό είναι μεν τσάμπα αλλά το Νετφλιξ είναι επιχείρηση που πληρώνει δικαιώματα, ηθοποιούς, υπαλλήλους κτλ. οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την μια επιλογή με την άλλη. Γι αυτά που χρεώνει, αυτό που παρέχει μια χαρά είναι και δεν έχω καμιά αίσθηση ότι με ρίχνει ή με κοροϊδεύει. Θα συνεχίσω την συνδρομή γιατί το γέλιο που έριξα πχ με το brooklyn nine nine άξιζε με το παραπάνω την τιμή όλου του πακέτου των 10 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είχα γράψει και πρόσφατα σε άλλο τόπικ, πιθανώς συνεργασίες τύπου Netflix-Nova να είναι συμφέρουσες για όλους μακροπρόθεσμα στην Ελλάδα. Ισως να είναι και μονόδρομος για το Netflix στη χώρα μας.

 

Από τη μια, κάποιος ελληνικός διανομέας από μόνος του δε μπορεί να επενδύσει σε ένα πλούσιο πρόγραμμα, αντίστοιχο του αμερικανικού Netflix, αγοράζοντας δικαιώματα για τόσες σειρές και ταινίες. Από την άλλη, η ελληνική αγορά είναι πολύ μικρή και μη βιώσιμη για να έρθει το Netflix να επενδύσει εδώ από μόνο του, όπως έκανε πχ σε Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελει να ειναι ενταξει το νετφλιξ απεναντι στους πελατες του, θα επρεπε να τιμολογει αναλογα τοτε τις υπηρεσιες του.

 

Αν δηλ. στην Αμερικη χρεωνει 10$ και προσφερει 1000 ταινιες (παραδειγμα) και στην Ελλαδα προσφερει 300 ταινιες, τοτε θα επρεπε ννα κοστιζει 3 ευρω περιπου.

 

Αυτο ειναι το σωστο... δε μπορεις να κοστολογεις το ιδιο μια "κουτσουρεμενη" υπηρεσια (και χωρις υποτιτλους) !

 

Αν το κανει, απλα θα χασει πελατες.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σήμερα το πρωί ακύρωσα την ανανέωση της δοκιμαστικής συνδρομής.  Ο λόγος; Λείπουν πολλές από τις σειρές που παρακολουθώ, λείπουν τελευταία seasons και ταυτόχρονα έλεγα να πάω στην λύση των proxy με πλήρες περιεχόμενο.

Προφανώς μετά από αυτό το άρθρο θα παραμείνω στην πειρατεία... 

 

Και πες τους μετά ποιός χάνει από αυτό; !!!!!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα πως και πως το netflix στην Ελλάδα.

Απογοητεύτηκα πλήρως...Πέρα από την υπηρεσία που είναι φοβερή το περιεχόμενο είναι φτωχό και δεν υπάρχουν υπότιτλοι.

Δε νομίζω ότι είμαι τζαμπατζής από τη στιγμή που έχω spotify premium...

Κακά τα ψέματα 5 ευρώ(spotify μέσω cosmote) και 8 ευρώ Netflix δεν είναι πολλά λεφτά το μήνα, όχι όμως με αυτό το περιεχόμενο.Θα πληρώνω και proxy?ΟΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Ευθύνη έχει και η ΑΕΠΙ.

Στην ΑΕΠΙ ξέρουν μόνο να μ@λακίζονται.

Δεν έχουν κάνει ΚΑΜΙΑ απολύτως κίνηση να προωθήσουν κάτι που τους πληρώνει.

Είναι ένα μάτσο άσχετοι που συνεχίζουν να είναι 500 χρόνια πίσω.

Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα το πειρατικό περιεχόμενο είναι μονόδρομος.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να διαβάζουμε όλο το άρθρο πριν απαντήσουμε στο θέμα.

Το διαβάζουμε το άρθρο και γράφει ότι ο τελικός στόχος είναι να δώσει όλο το περιεχομενο. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το δώσει τον επόμενο μήνα, ίσως τον επόμενο χρόνο. Έτσι και εγώ με dns βλέπω από το αμερικάνικο περιεχόμενο. Το ελληνικό απλά είναι πάρα πολύ λίγο, οπότε αν κόψει τα dns, vpn κτλ απλά θα πάψω να είμαι συνδρομητής και θα συνεχίσω όπως και πριν το netflix.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που δεν αφηνει τους proxies, πιθανοτατα ομως δεχεται πιεσεις απο τα studio παραγωγης και από τα δίκτυα που έχουν αγοράσει αποκλειστικά δικαιώματα από κάποιες ταινίες και σειρές. 

 

Ακομα και το house of cards, οταν το εχει πουλησει στον OTE, δεν μπορει να ερθει και να το δινει παραλληλα και online στην Ελλάδα, εκει ειναι το προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που δεν αφηνει τους proxies, πιθανοτατα ομως δεχεται πιεσεις απο τα studio παραγωγης και από τα δίκτυα που έχουν αγοράσει αποκλειστικά δικαιώματα από κάποιες ταινίες και σειρές. 

 

Ακομα και το house of cards, οταν το εχει πουλησει στον OTE, δεν μπορει να ερθει και να το δινει παραλληλα και online στην Ελλάδα, εκει ειναι το προβλημα.

 

ωραία, και περιμένουν να τα στάζουμε διπλά δηλαδή... ε όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...