Προς το περιεχόμενο

Το Netflix επιθυμεί να εμποδίσει τη χρήση proxy από τους πελάτες του


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

[...]

 

Αυτό που μάλλον εννοείς είναι ότι είναι μία μέθοδος που αντιτίθεται στους όρους χρήσης της εταιρείας (αν και για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι σχετικό στους όρους χρήσης όταν είχα κάνει τη συνδρομή μου, ωστόσο μπορεί να κάνω και λάθος). Το ότι η εταιρεία θέτει το ΧΥΖ όρο δεν σημαίνει αυτομάτως ότι είναι παραδεκτός. Μπορεί εγώ να θέλω να πληρώσω για το προϊόν που προσφέρει, αλλά να θεωρώ καταχρηστικό τον όρο. Αν η εταιρεία θεωρεί ότι έχει το δίκαιο με το μέρος της, μπορεί να κινηθεί δικαστικά εναντίον του οποιουδήποτε θεωρεί ότι τη βλάπτει και να αποδείξει ότι όντως βλάπτεται. Αυτό όμως είναι κάτι που δεν θα γίνει ποτέ γιατί όπως προείπα είναι τουλάχιστον καταχρηστικό το να επιμερίζεις την client base σου βάση γεωγραφικών κριτηρίων και μάλλον είναι και ρατσιστικό.

Αν και έχεις δίκιο ως προς την έννοια του παράνομου, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω κατά τα λοιπά.

Προφανώς ο κάθε όρος που θέτει μια εταιρεία δεν είναι αυτόματα και "θέσφατο" αλλά από την άλλη, μια εταιρεία δικαιούται να επιλέγει πώς θα διαθέσει την πνευματική της ιδιοκτησία και πολλές φορές υποχρεούται να κάνει διαχωρισμούς λόγω δικαιωμάτων που έχουν ήδη πωληθεί. Απλό παράδειγμα το House of Cards, τα δικαιώματα της μετάδοσης του οποίου έχει ήδη πωλήσει στον OTE TV και προφανώς δεν θα μπορούσε να μεταδίδεται παράλληλα και η NetFlix στην Ελλάδα γιατί ο ΟΤΕ TV θα προχωρούσε σε αγωγές αποζημίωσης.

 

Ο γεωγραφικός επιμερισμός δεν είναι ούτε παράλογος ούτε πρωτάκουστος - αντίστοιχες προβλέψεις υπάρχουν στα regions των DVD και των Blu-Ray δίσκων ή στα διάφορα παιχνίδια. Η δε ισχύουσα ελληνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία επιτρέπουν τον γεωγραφικό επιμερισμό (βλ. για παράδειγμα τις διατάξεις για την ανάλωση δικαιώματος σήματος).

 

Σε κάθε περίπτωση, όταν θεωρώ ότι θίγομαι από όρους σύμβασης που θεωρώ καταχρηστικούς, κάνω αγωγή ακύρωσής τους στο δικαστήριο. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αν και έχεις δίκιο ως προς την έννοια του παράνομου, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω κατά τα λοιπά.

Προφανώς ο κάθε όρος που θέτει μια εταιρεία δεν είναι αυτόματα και "θέσφατο" αλλά από την άλλη, μια εταιρεία δικαιούται να επιλέγει πώς θα διαθέσει την πνευματική της ιδιοκτησία και πολλές φορές υποχρεούται να κάνει διαχωρισμούς λόγω δικαιωμάτων που έχουν ήδη πωληθεί. Απλό παράδειγμα το House of Cards, τα δικαιώματα της μετάδοσης του οποίου έχει ήδη πωλήσει στον OTE TV και προφανώς δεν θα μπορούσε να μεταδίδεται παράλληλα και η NetFlix στην Ελλάδα γιατί ο ΟΤΕ TV θα προχωρούσε σε αγωγές αποζημίωσης.

 

Και πολύ καλά κάνει η εταιρεία. Για αυτόν ακριβώς το λόγο το ελληνικό Netflix δεν έχει το House of Cards και θεωρώ ότι σωστά πράττει, αφού έχουν πουληθεί τα πνευματικά δικαιώματα. Εγώ, όμως, μιλάω για το αμερικάνικό Netflix και κατά πόσο έχει το δικαίωμα να μου κόβει την πρόσβαση επειδή δεν είμαι Αμερικάνος ή επειδή βρίσκομαι εκτός Αμερικής. Καταλαβαίνεις το πόσο επικίνδυνο είναι να μπαίνουν κριτήρια ιθαγένειας ή εντοπιότητας ή γεωγραφικής θέσης στην θέαση ενός επεισοδίου ή μιας ταινίας.

 

 

 

Ο γεωγραφικός επιμερισμός δεν είναι ούτε παράλογος ούτε πρωτάκουστος - αντίστοιχες προβλέψεις υπάρχουν στα regions των DVD και των Blu-Ray δίσκων ή στα διάφορα παιχνίδια. Η δε ισχύουσα ελληνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία επιτρέπουν τον γεωγραφικό επιμερισμό (βλ. για παράδειγμα τις διατάξεις για την ανάλωση δικαιώματος σήματος).

 

Το ότι δεν είναι κάτι πρωτοεμφανιζόμενο δεν το κάνει αυτομάτως και λογικό, και κατά τη δική μου λογική είναι τουλάχιστον παράλογο. Από εκεί και πέρα, ναι μπορεί η Αμερική διαφορετικά 3DS από την Ευρώπη που να παίζουν διαφορετικά παιχνίδια, αλλά δεν σου απαγορεύει κάποιος νόμος το να αγοράσεις αμερικάνικο 3DS για να παίζεις αμερικάνικα παιχνίδια. Νομίζω θα ήταν παράλογο να ίσχυε κάτι τέτοιο (για αυτό το πράγμα μιλάμε στην περίπτωση του Netflix).

 

 

 

Σε κάθε περίπτωση, όταν θεωρώ ότι θίγομαι από όρους σύμβασης που θεωρώ καταχρηστικούς, κάνω αγωγή ακύρωσής τους στο δικαστήριο. :)

 

Βεβαίως, είναι κι αυτό μια κάποιου είδους -χρονοβόρα και κοστοβόρα- λύση. Αλλά αν παρατήρησες πως πάει η αλληλουχία των γεγονότων:

 

α) Κάποιοι πελάτες χρησιμοποιούν πλάγιο τρόπο για να παρακολουθούν αμερικάνικο Netflix.

β) Το Netflix χρησιμοποιεί πλάγιο τρόπο για να κόψει αυτούς τους πελάτες από το να παρακολουθούν αμερικάνικο Netflix.

 

Αν το Netflix θεωρεί ότι θα δικαιωθεί γιατί δεν μηνύει π.χ. τις VPN/proxy υπηρεσίες ή τους πελάτες του που τις χρησιμοποιούν για να παρακάμψουν την τοποθεσία; Μήπως θεωρεί ότι δεν θα δικαιωθεί; Επίσης, τόσα χρόνια γιατί δεν μας έκοβε την πρόσβαση, αφού θιγόταν;

 

Τέσπα, μία λύση είναι αυτή που προτείνεις. Μία άλλη λύση είναι να βρούμε οι χρήστες έναν ακόμα πλαγιότερο τρόπο. Και μία τελευταία είναι να κόψουμε τη συνδρομή μας. Για την ώρα, μια χαρά μου δουλεύει το Netflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και πολύ καλά κάνει η εταιρεία. Για αυτόν ακριβώς το λόγο το ελληνικό Netflix δεν έχει το House of Cards και θεωρώ ότι σωστά πράττει, αφού έχουν πουληθεί τα πνευματικά δικαιώματα. Εγώ, όμως, μιλάω για το αμερικάνικό Netflix και κατά πόσο έχει το δικαίωμα να μου κόβει την πρόσβαση επειδή δεν είμαι Αμερικάνος ή επειδή βρίσκομαι εκτός Αμερικής. Καταλαβαίνεις το πόσο επικίνδυνο είναι να μπαίνουν κριτήρια ιθαγένειας ή εντοπιότητας ή γεωγραφικής θέσης στην θέαση ενός επεισοδίου ή μιας ταινίας.

 

 Μια στιγμή, δεν σε "κόβει" επειδή δεν είσαι Αμερικάνος. Δεν σου ζητάει εθνικότητα ή green card ή κάτι τέτοιο, θέλει όμως να είσαι γεωγραφικά στην περιοχή των ΗΠΑ για να απολαύσεις αυτό που σου προσφέρει. Δεν το βρίσκω παράλογο ή επικίνδυνο.

 

Ίσως κακώς έκανα και αναφέρθηκα στο House of Cards, το οποίο είναι και παραγωγή της Netflix και ίσως μπερδεύει τα πράγματα. Ας πάρουμε λοιπόν μία κλασική κινηματογραφική ταινία: επειδή η Universal ή η Tristar (a Sony company) ή η 20th Century Fox έχει διαθέσει τα αντίστοιχα δικαιώματα στις μεν ΗΠΑ στο Netflix, στην δε Ελλάδα στο Mega/Ant1/Star/Alpha/ΣΚΑΙ, θα εγείρονταν διάφορα νομικά ζητήματα εάν μπορούσε να μεταδώσει τα πάντα παντού. 

 

Στο κάτω-κάτω, η εταιρεία (εν προκειμένω η Netflix) κρίνει, καλώς ή κακώς, ότι δεν με συμφέρει από πλευράς αριθμητικής επάρκειας αγοραστικού κοινού για να καλύψω τα έξοδα streaming εάν στρημάρω το χ-ψ-ω περιεχόμενο. Δικαίωμα της δεν είναι; 

 

Το ότι δεν είναι κάτι πρωτοεμφανιζόμενο δεν το κάνει αυτομάτως και λογικό, και κατά τη δική μου λογική είναι τουλάχιστον παράλογο. Από εκεί και πέρα, ναι μπορεί η Αμερική διαφορετικά 3DS από την Ευρώπη που να παίζουν διαφορετικά παιχνίδια, αλλά δεν σου απαγορεύει κάποιος νόμος το να αγοράσεις αμερικάνικο 3DS για να παίζεις αμερικάνικα παιχνίδια. Νομίζω θα ήταν παράλογο να ίσχυε κάτι τέτοιο (για αυτό το πράγμα μιλάμε στην περίπτωση του Netflix).

 

Πρόσεξε, εν μέρει έχεις δίκιο: δεν σου απαγορεύει εσένα, ως πελάτη, να αγοράσεις αμερικάνικο 3DS για να παίζεις αμερικάνικα παιχνίδια που αγοράζεις από Αμερική ή που σου στέλνει ο κολλητός σου από Αμερική αλλά απαγορεύει στον retailer να πουλάει εδώ στην Ευρώπη αμερικάνικα 3DS παιχνίδια χωρίς την προηγούμενη άδεια της Nintendo.

 

(ωραίο που ανέφερες το 3DS, είχα ασχοληθεί με μία παρόμοια υπόθεση πριν μερικά χρόνια για λογαριασμό της Nintendo Europe)

 

 

Βεβαίως, είναι κι αυτό μια κάποιου είδους -χρονοβόρα και κοστοβόρα- λύση. Αλλά αν παρατήρησες πως πάει η αλληλουχία των γεγονότων:

 

α) Κάποιοι πελάτες χρησιμοποιούν πλάγιο τρόπο για να παρακολουθούν αμερικάνικο Netflix.

β) Το Netflix χρησιμοποιεί πλάγιο τρόπο για να κόψει αυτούς τους πελάτες από το να παρακολουθούν αμερικάνικο Netflix.

 

Αν το Netflix θεωρεί ότι θα δικαιωθεί γιατί δεν μηνύει π.χ. τις VPN/proxy υπηρεσίες ή τους πελάτες του που τις χρησιμοποιούν για να παρακάμψουν την τοποθεσία; Μήπως θεωρεί ότι δεν θα δικαιωθεί; Επίσης, τόσα χρόνια γιατί δεν μας έκοβε την πρόσβαση, αφού θιγόταν;

 

Τέσπα, μία λύση είναι αυτή που προτείνεις. Μία άλλη λύση είναι να βρούμε οι χρήστες έναν ακόμα πλαγιότερο τρόπο. Και μία τελευταία είναι να κόψουμε τη συνδρομή μας. Για την ώρα, μια χαρά μου δουλεύει το Netflix.

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με την αλληλουχία των γεγονότων: 

α) Κάποιοι πελάτες χρησιμοποιούν πλάγιο τρόπο για να παρακολουθούν αμερικάνικο Netflix.

β) Το Netflix κόβει αυτούς τους πελάτες από το να παρακολουθούν αμερικάνικο Netflix (όχι με πλάγιο τρόπο, τους κόβει κανονικότατα).
 
εκεί μπαίνει το:
γ) Εφ'όσον οι πελάτες θεωρούνται ότι θίγονται ή ότι παραβιάζονται τα δικαιώματά τους, στρέφονται κατά του "κοψίματος" και κατά της Netflix. 
 
;)
 
ΥΓ: Μην παρεξηγηθώ, δεν αντιδικώ, κουβέντα κάνουμε. Κι εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να απολαμβάνω όλο το περιεχόμενο του αμερικάνικου Netflix. Μπορώ να σου πω ότι θα μείωνα αισθητά και το downloading. Αλλά από τη στιγμή που δεν γίνεται (ακόμα!), απολαμβάνω ό,τι μου δίνουν, δεν πάω να ασχοληθώ με VPN, παραμένω ευχαριστημένος πελάτης Netflix (και κατεβάζω με την 50άρα  :P). 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο κόσμος δεν είναι διατεθειμένος να το δεχτεί αυτό. Από την πλευτά της η εταιρεία πρέπει να διαφυλάξει τα συμφέροντά της. Τί να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Σε ήδη υπάρχουσα ελληνική συνδρομή, γνωρίζετε αν η πρόσβαση με proxy και χώρα USA, ξεκλειδώνει επιπλέον περιεχόμενο; Εννοώ τώρα, μετά από όλα αυτά που υποτίθεται ότι έκανε η Netflix για να εμποδίσει τους proxy. Αν ναι, υπάρχει κάποιος δωρεάν proxy που μπορείται να προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ήδη υπάρχουσα ελληνική συνδρομή, γνωρίζετε αν η πρόσβαση με proxy και χώρα USA, ξεκλειδώνει επιπλέον περιεχόμενο; Εννοώ τώρα, μετά από όλα αυτά που υποτίθεται ότι έκανε η Netflix για να εμποδίσει τους proxy. Αν ναι, υπάρχει κάποιος δωρεάν proxy που μπορείται να προτείνετε;

η συνδρομη ειναι "παγκοσμια" και ξεκλειδωνει το υλικο αναλογα με την τοποθεσια θεασης.

Καποιοι "πληρωτοι" proxies λειτουργουν , καποιοι οχι και καποιοι ορισμενες μερες. Οποτε με τζαμπε proxy δεν φανταζομαι να μπορει καποιος να κανει την δουλεια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Έχω PureVPN από τον Οκτώβριο. Όποτε προσπαθούσα να παρακολουθήσω κάτι με τον Client connected, το Netflix μου έβγαζε μήνυμα ότι βρίσκομαι πίσω από VPN και με απαγόρευε.

 

Σήμερα μου ήρθε ενημερωτικό email από την PureVPN ότι βγάλανε Chrome Plugin για Safe Browsing.

Το έβαλα και το σύνδεσα με USA server. Το Netflix φαίνεται να παίζει κανονικά. Είδα ένα ολόκληρο επεισόδιο Family Guy, σειρά που είναι κλειδωμένη για Ελλάδα. Παρόλα αυτά όταν έψαξα για "Star Wars" δεν μου έβγαλε τις τριλογίες αλλά κάτι animation Clone Wars.

 

Κάτι είναι και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...