Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

Νομιζω ολη η σαχλα προερχεται απο το 3ο επεισοδιο, που για μενα ειναι και μακραν το χειροτερο της πρωτης τριλογιας με διαφορα. 

Σαφώς το 3ο (6ο με το τωρινό μέτρημα) επεισόδιο δημιούργησε διάφορα θέματα αλλά, γενικά, όσο το σκαλίζεις, τόσο βρίσκεις. Και στα προβληματικά prequel, και στην κλασική τριλογία.

Απλά, μετά από 41 χρόνια από την πρώτη ταινία, έχεις άλλες απαιτήσεις (από τη νέα τριλογία) και σίγουρα κάτι περισσότερο από ένα reskin των ίδιων χαρακτήρων. Εκεί που είχαμε την πριγκίπισσα στο πρώτο, έχουμε τη "ρακοσυλέκτρια" με την προφορά λαίδης, εκεί που είχαμε τον βασανισμένο Άνακιν/Νταρθ έχουμε τον βασανισμένο Κάιλο κτλ, κτλ.

Έναν ρημάδη σωστό κακό, ας πούμε. Που να πιστεύει στη Σκοτεινή Πλευρά, γιατί το θεωρεί καλύτερο. Α, και πέντε αξιωματικούς της Αυτοκρατορίας/Πρώτου Τάγματος που να μην είναι τελείως ρεντίκολα.

Ειλικρινά, όσο περνάει ο καιρός, τείνω στη σκέψη πως η πιο ενδιαφέρουσα ταινία είναι το Rogue One (παρενθετικά, το Rogue στην αρχική τριλογία το απέδιδαν στους υποτίτλους "Αλήτης" και έπεσε τρελό γέλιο αυτές τις μέρες, με συχνές αναφορές στον Τρισμέγιστο Τόλη και το "Αδέρφια μου, αλήτες πουλιά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Snoob το κακο με την καινουργια τριλογια ειναι αυτο που λες, παταει πανω στην 1η και αντιγραφει. Θανατος cpt Phasma, boba fett να ειναι οτι χειροτερο πραγματικα απο αυτη την αντιγραφη. Εγω περιμενα πολλα απο την συγκεκριμενη, αλλα ας την πεθανουμε οπως καναμε στον κλωνο, ετσι για κανενα λογο. Για τους κακους, εμενα μου αρεσει παρα πολυ ο Kylo, βγαζει συναισθημα, αν και ψιλο-emo, βγαζει τσατιλα και κανει σαν παιδακι, πραμα που δεν το ειχαμε ξαναδει στα παλιοτερα, και ειναι μακραν ο πιο ενδιαφερον χαρακτηρας της καινουργιας τριλογιας για μενα. Με τον Snoke δεν τα ειδαμε ολα θελω να πιστευω, οποτε να πεις κατι γι αυτον απο τωρα δεν αξιζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
50 minutes ago, Snoob said:

Α, και πέντε αξιωματικούς της Αυτοκρατορίας/Πρώτου Τάγματος που να μην είναι τελείως ρεντίκολα.

spaceballs.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

O Boba Fett πάντως έκανε και κάτι χρήσιμο: να βρει πού πάει ο Han Solo ενώ εκείνος ξέφυγε από το κυνήγι (όπου είχαμε και TIE Bombers να βομβαρδίζουν τον αστεροειδή να βγει το Millennium Falcon). Η Phasma, δύο φορές απέτυχε οικτρά.

Και ναι, ισχύει ότι το Return of the Jedi είχε τα αρκουδάκια της αγάπης σφαγής και τον C-3PO να εξηγεί σε πρωτόγονο πολιτισμό τι έχει γίνει μέχρι τώρα και εκείνοι κατάλαβαν ή ναι, τα AT-AT walkers, αλλά δεν ήταν όλη η ταινία βασισμένη πάνω σε αυτά, ενώ το κυνήγι στο The Last Jedi ήταν όλο για τα καύσιμα και το ότι δεν μπορούσαν να τους φτάσουν / καταστρέψουν γρήγορα. Επίσης ενώ τα αρκουδάκια έκαναν τα δικά τους (teddy bear guerrilla tactics :P) , είχαμε Luke vs Vader / Emperor και την μάχη στο διάστημα που δεν νομίζω ότι χάλασε τόσο τον κόσμο.

Και τέλος, έχουμε πει ότι και τα παλιά είχαν τα κουλά τους ξεκινώντας με την φάση από τις πρώτες σκηνές, C-3PO και R2-D2 καταφέρνουν να περάσουν μέσα από ανταλλαγή πυρών, χωρίς να τρέχει κάστανο. :P

Το θέμα είναι ότι το TLJ έχει πολλά περίεργα και πρέπει να βάζει "haha funny" σκηνές κάθε λίγο και λιγάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Ειλικρινά, όσο περνάει ο καιρός, τείνω στη σκέψη πως η πιο ενδιαφέρουσα ταινία είναι το Rogue One

η δευτερη χειροτερη ειναι μετα το TLJ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2018 στις 10:44 ΠΜ, Raptorex είπε

Aναφέρε σε ποιο στάδιο είναι η απλά τη φιλοσοφεί ακόμα στο μυαλό του.Το ρωτάω γιατί δεν νομίζω ότι θα έλεγε ποτέ η τουλάχιστον πριν βγει το 9 ότι η τριλογία του είναι στο πάγο η ότι έχει ακυρωθεί τελείως γιατι αυτό θα ήταν κακό PR.

καλα, ναι σιγουρα δεν θα ελεγε οτι ακυρωθηκε, διοτι δεν θα ηταν καλη διαφημιση για το επερχομενο επεισοδιο 9.

εκτος και αν περιμενουν το 9 να "εξιλεωσει" το TLJ, και να συνεχισουν με την τριλογια του. ιδωμεν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στις 8/9/2018 στις 8:16 ΜΜ, KilliK είπε

η δευτερη χειροτερη ειναι μετα το TLJ.

Nομίζω υπερβάλεις. Και μόνο για την "ηθοποιΐα" του Κρίστενσεν, δηλαδή (όχι ότι η Πόρτμαν έκανε τίποτε το ιδιαίτερο, συν του ότι χρεώνεται μια τραγική, επιεικώς, σκηνή "θανάτου" αντάξια μιας Μάρθας Βούρτση) η πρώτη τριλογία περιλαμβάνει πολύ μεγαλύτερες φλόμπες.

Τι παρατηρώ, αυτές τις μέρες που έχω δει χαλαρά από 2-3 φορές την κάθε μία ταινία: 

1. Τις είχα εξωραΐσει απίστευτα στο μυαλό μου, ειδικά τις παλιές. 

2. Οι καινούργιες απέτυχαν παταγωδώς να δώσουν νέα πράγματα, καταφέρνουν να διατηρήσουν τα χειρότερα των παλιών και να προσπεράσουν τα λίγα καλά σημεία (λ.χ. το ότι είχαμε και 2 κακούς της προκοπής).

3. Παίρνουμε στα σοβαρά ταινίες που ήταν και είναι το πολύ-πολύ για ποπκόρν και κοκακόλα. 

Βέβαια, εκεί όπου οι παλιές υπερτερούν είναι ότι δημιουργήθηκαν σε μια εποχή που ένας ευτραφής πιλότος μπορούσε να ονομάζεται "Πόρκινς" (α-χα-χα) και να μην χρειάζονται 500 βίντεο στο Youtube με τα υπέρ και τα κατά αυτής της σεναριακής απόφασης.

Θέλω να πω, το Star Wars γεννήθηκε και εδραιώθηκε σε μια εποχή πολύ πιο χαλαρή ως προς το τι είναι επιτρεπτό/θεμιτό. Αν, στην εποχή μας, σκηνοθετούσαν λιντσαρίσματα, θα είχε πέσει το Twitter. Αντίθετα, τα σιχαμένα αρκούδια έχουν ενταχτεί στη μυθολογία της σειράς και το πρόβλημα είναι ο (πράγματι γελοίος) Τζαρ Τζαρ. Δηλαδή, εξίσου κακές επιλογές, στη μία περίπτωση προσπερνιούνται, στην άλλη αναλύονται σε σημείο να έχει πρόβλημα ο ηθοποιός που υποδύθηκε έναν -οσοδήποτε κακογραμμένο- ρόλο.

Έχουν αλλάξει τα πράγματα και σε κάποιες περιπτώσεις όχι προς το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Nομίζω υπερβάλεις. Και μόνο για την "ηθοποιΐα" του Κρίστενσεν, δηλαδή (όχι ότι η Πόρτμαν έκανε τίποτε το ιδιαίτερο, συν του ότι χρεώνεται μια τραγική, επιεικώς, σκηνή "θανάτου" αντάξια μιας Μάρθας Βούρτση) η πρώτη τριλογία περιλαμβάνει πολύ μεγαλύτερες φλόμπες.

το Rogue One ειχε το ιδιο κακες ερμηνειες. ειδικα o Whitaker με την απαισια περουκα δεν βλεποταν. η διαφορα ειναι οτι στα prequels τουλαχιστον υπηρχε ενας δημιουργος που ηθελε να πει μια ιστορια. εδω δεν υπηρχε ιστορια, απλως μια προφαση για να υπαρξει μια ταινια με το brand SW πανω σε αυτη.

το μονο που αξιζε στο R1 ηταν το cinematography που θυμιζε κλασικο SW, και η τελευταια σκηνη με τον Vader η οποια ειναι και ο μονος λογος που θυμουνται την ταινια οι φανς. 🙄

Αναφορά σε κείμενο

3. Παίρνουμε στα σοβαρά ταινίες που ήταν και είναι το πολύ-πολύ για ποπκόρν και κοκακόλα. 

ενω οι καλλιτεχνικες ταινιες ειναι για σαμπανια και καναπεδακια σολωμου. αχα. 

Αναφορά σε κείμενο

Θέλω να πω, το Star Wars γεννήθηκε και εδραιώθηκε σε μια εποχή πολύ πιο χαλαρή ως προς το τι είναι επιτρεπτό/θεμιτό. Αν, στην εποχή μας, σκηνοθετούσαν λιντσαρίσματα, θα είχε πέσει το Twitter. Αντίθετα, τα σιχαμένα αρκούδια έχουν ενταχτεί στη μυθολογία της σειράς και το πρόβλημα είναι ο (πράγματι γελοίος) Τζαρ Τζαρ. Δηλαδή, εξίσου κακές επιλογές, στη μία περίπτωση προσπερνιούνται, στην άλλη αναλύονται σε σημείο να έχει πρόβλημα ο ηθοποιός που υποδύθηκε έναν -οσοδήποτε κακογραμμένο- ρόλο.

δεν ισχυει αυτο που λες. δεν ηταν πιο ανεκτικοί οι φανς τοτε. οταν βγηκε το ESB, η υποδοχη του ηταν μικτη. υπηρχαν παραπονα απο κριτικους και κοινο για την σκοτεινη ατμοσφαιρα, το cliffhanger τελος, το αργο pacing, την σκληρη μεταχειριση των χαρακτηρων. γιαυτο ο Lucas εκανε το ROTJ  πιο αναλαφρο και αστειο, πιο κοντα στο πνευμα του ANH. το ιδιο συνεβει και με το Temple of Doom και το Τhe Last Crusade. γιυτο και οι δυο ταινιες μοιαζoυν με rehash της πρωτης αλλα στο πιο cheesy. 

και ουτε τα αρκουδακια αρεσουν στους ενηλικες φανς. προσεξε την λεξη ενηλικες. απο αυτο το συγκεκριμενο κομματι του fandom προερχονται οι πιο ηχηρες αντιδρασεις και η περισσοτερη γκρινια. τα πιτσιρικια ομως αγαπησανε τα αρκουδακια οταν τα πρωτοειδανε. οπως αγαπησανε και τον JarJar. μαλιστα ο Λουκας ειχε πει οτι τα παιχνιδια του JarJar ειχαν κανει τις μεγαλυτερες πωλησεις απο τους υπολοιπους χαρακτηρες του ΤPM. τωρα ομως που τα πιτσιρικια μεγαλωσανε, απλως ακολουθανε την καθιερωμενη  αντιληψη της ενηλικης πλειοψηφιας.

το λαθος της Disney, και το εχω ξαναγραψει αυτο, ειναι οτι υποτιμησε το πιο σκλοροπυρηνικο fanbase του κοσμου, σε σημειο που να το απαξιωνει τελειως. γιαυτο και οι φανς εχουν κλωτησει τοσο πολυ σε σχεση με το παρελθον. οχι γιατι σημερα ειναι λιγοτερο ανεκτικοι, αλλα γιατι ερχεται η φεμινιστρια να τεντωσει τον δεικτη της προς το μερος τους, και να τους πει καταμουτρα οτι οι παιδικοι τους ηρωες ειναι νεκροι και οτι το μελλον του πολυαγαπημενου τους property ανηκει σε ολους τους υπολοιπους αλλα οχι σε αυτους.

ειναι ο τροπος που τους ενοχλησε καθαυτος, και οχι το subversion of the expectations. διοτι subversion υπηρξε και με το ΕSB, και δεν πολυαρεσε σε ολους, αλλα τωρα θεωρειται η καλυτερη ταινια της σειρας. με το TLJ ομως δεν προκειται να συμβει ποτε αυτο, διοτι οχι μονο ειναι αντικειμενικα μια κακη ταινια, αλλα και μια ταινια που προσβαλει τους δικους της φανς.

αυτο δεν ειναι subversion of expectations, αυτο ειναι καθαρη βλακεια της Disney. που εμπιστευτηκε την Kennedy και την ατζεντα της. που προσπαθει τωρα εστω και αργα, να επαναφερει τις καλες σχεσεις της με τους φανς και να ανακτησει παλι την εμπιστοσυνη τους.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εντάξει, διαφωνούμε: ο Γουίτακερ ήταν κακός, αλλά ούτε για αστείο τόσο τραγικός όσο ο Κρίστενσεν (και σε πολύ πιο πρωταγωνιστικό ρόλο) όπως και η Πόρτμαν. Σε καμία περίπτωση δεν είναι χειρότερο το Rogue One από τα prequels, βασικά χάρη στον Χαν Σόλο δεν είναι καν στην τριάδα των χειρότερων. Άρα, εξακολουθώ να θεωρώ πως υπερβάλεις.

Επίσης, αχά, αχά, εγώ δεν είπα τίποτε για σολωμούς και καναπεδάκια. Αυτά, αχά, αχά, είναι δικά σου. Είπα, πολύ απλά, ότι μια σειρά από ταινιούλες περιπέτειας, προσπαθούν ορισμένοι να τις αναγάγουν σε αριστουργήματα, και τις (δεδομένες, τις έχω επισημάνει και εγώ άλλωστε ουκ ολίγες φορές) αστοχίες των παραγωγών, την πολιτικορεκτίλα κτλ. σε "προδοσία" των fans.

Έβλεπα, λ.χ., χτες το βράδυ το VI. Ε, συγγνώμη, αλλά ο Γιόντα είναι τραγικός: ο Γιόντα των prequel είναι κλάσεις ανώτερος, κι ας τον βάλανε να κάνει κάτι ακροβατικές γελοιότητες, ως χαρακτήρας είναι πολύ πιο συγκροτημένος.

Τολμάει, όμως, κανείς να πει κάτι για τον Γιόντα της κλασσικής τριλογίας; Ή για το ότι το φάντασμα του Όμπι Γουάν περνάει ανάμεσα στις κλιματσίδες και τις κουνάει ή μετά πάει και κάθεται στο βράχο να ξαποστάσει;

Ή, στην ίδια σκηνή, το "Λουκ, ήσουν η τελευταία μας ελπίδα" και καπάκι η αποκάλυψη πως έχει αδερφή; Σενάρια της πλάκας, συγγνώμη κιόλας.

Απλά, τα παλιά τα έχουμε δεχτεί, τα έχουμε εξωραΐσει και τα έχουμε περιβάλει με το μανδύα των παιδικών αναμνήσεων, ενώ τα καινούργια τα σκίζουμε στην ανάλυση. Κι αυτό που λέω είναι πως, αν αναλύσεις τα παλιά, βρίσκεις άπειρες τρύπες και αστοχίες και γελοία σκηνοθεσία και, και, και.

Βασικά, με κουράζουν εξίσου οι ινστρούχοτρες της πολιτικής ορθότητας με τους ινστρούχτορες της πούρας αλήθειας του SW που μας τη "χάλασε" η Disney. Αν απέτυχε (παταγωδώς, κατά την προσωπική μου άποψη) η Disney είναι στο ότι μας έδωσε μία από τα ίδια, έπεσε με τα μούτρα στα λάθη του παρελθόντος και απλά τα διάνθισε με μια γερή δόση πολιτικορεκτίλας.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι κανένας έχει εξωραϊσει τη παλιά τριλογία  αλλά επειδή θεωρείται το peak του franchise αναπόφευκτα όλες οι επόμενες συγκρίνονται με αυτή.Το 4 και το 5 είναι solid ταινίες και το 6 βλέπεται το μισό.Ουσιαστικά τα προβλήματα του 6 πάντα καλυπτόντουσαν  από το happy ending και την επιτυχία του 4 και 5 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι φανς τα είχαν αποδεχθεί αδιαμαρτύτητα .Δεν θυμάμαι ποτέ ενήλικα φαν του star wars να είχε συμπαθήσει τα ewoks που έβαλε ο george lucas στη ταινία για να πουλήσει αρκουδάκια στα παιδάκια.Γενικά για το 6 πιστεύω ότι είναι αποκλειστικά υπεύθυνος ο george lucas επειδή διάλεξε άγνωστο σκηνοθέτη για να τον ελέγχει απόλυτα.Tα prequels είναι οριακά watchable για ενήλικες  μόνο και μόνο επειδή παίζουν αγαπημένοι χαρακτήρες του star wars.Δεν τα αγάπησε ούτε τα αποδέχθηκε ποτέ κανένας φαν.Ακόμα και ο δημιουργός του star wars george lucas είχε δεχθεί έντονες αντιδράσεις,είχανε γυρίσει το people vs george lucas.Πάντα το κοινό του star wars ήταν πολύ απαιτητικό και η μόνη διαφορά σήμερα είναι ότι η kennedy χρησιμοποιεί το political correcteness για να προστατέψει τις ταινίες από τις κακές κριτικές.Έχει το cosmote tv αφιέρωμα αν βρω λίγο χρόνο μπορεί να τις δω.

May the force be with you

Επεξ/σία από Raptorex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Snoob είπε

Απλά, τα παλιά τα έχουμε δεχτεί, τα έχουμε εξωραΐσει και τα έχουμε περιβάλει με το μανδύα των παιδικών αναμνήσεων, ενώ τα καινούργια τα σκίζουμε στην ανάλυση. Κι αυτό που λέω είναι πως, αν αναλύσεις τα παλιά, βρίσκεις άπειρες τρύπες και αστοχίες και γελοία σκηνοθεσία και, και, και.

Βασικά, με κουράζουν εξίσου οι ινστρούχοτρες της πολιτικής ορθότητας με τους ινστρούχτορες της πούρας αλήθειας του SW που μας τη "χάλασε" η Disney. Αν απέτυχε (παταγωδώς, κατά την προσωπική μου άποψη) η Disney είναι στο ότι μας έδωσε μία από τα ίδια, έπεσε με τα μούτρα στα λάθη του παρελθόντος και απλά τα διάνθισε με μια γερή δόση πολιτικορεκτίλας.

Να γειάσει το στόμα σου - είδα όλες τις ταινίες SW πριν κάνα 6μηνο και έχω την ίδια ακριβώς άποψη.

Πάντως το III είχε αρκετά "δυνατές" στιγμές ειδικά προς το τέλος. Αν είχε ειδικά καλύτερες ερμηνείες από Πορτμαν/Κριστενσεν παίζει να γινόταν η καλύτερη ταινία Star Wars.

Επεξ/σία από john1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, john1987 είπε

Να γειάσει το στόμα σου - είδα όλες τις ταινίες SW πριν κάνα 6μηνο και έχω την ίδια ακριβώς άποψη.

Πάντως το III είχε αρκετά "δυνατές" στιγμές ειδικά προς το τέλος. Αν είχε ειδικά καλύτερες ερμηνείες από Πορτμαν/Κριστενσεν παίζει να γινόταν η καλύτερη ταινία Star Wars.

https://www.youtube.com/watch?v=YPcsTh2-GyY

 

Συμφωνώ.

Το Episode III  για μένα το καλύτερο STAR WARS και απο τα 8

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα ήταν παιδικά αλλά επειδή τα είδαμε παιδιά δεν μας ενοχλούν ιδιαίτερα. Τα τελευταία είναι άθλια χωρίς παραπάνω σχολιασμό. Τα prequels να πω την αμαρτία μου δεν με χάλασαν ιδιαίτερα αλλά δεν είμαι SW hardcore. A και το R1 μου άρεσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Εντάξει, διαφωνούμε: ο Γουίτακερ ήταν κακός, αλλά ούτε για αστείο τόσο τραγικός όσο ο Κρίστενσεν (και σε πολύ πιο πρωταγωνιστικό ρόλο) όπως και η Πόρτμαν. Σε καμία περίπτωση δεν είναι χειρότερο το Rogue One από τα prequels, βασικά χάρη στον Χαν Σόλο δεν είναι καν στην τριάδα των χειρότερων. Άρα, εξακολουθώ να θεωρώ πως υπερβάλεις.

tomato, tomato. η ουσια ειναι οτι ειχαμε και εκεις κακες ερμηνειες, εφοσων εθεσες το προβλημα της υποκριτικης. και ο Σολο δεν ηταν στο R1, οχι οτι στο TFA ελεγε κατι.

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης, αχά, αχά, εγώ δεν είπα τίποτε για σολωμούς και καναπεδάκια. Αυτά, αχά, αχά, είναι δικά σου. Είπα, πολύ απλά, ότι μια σειρά από ταινιούλες περιπέτειας, προσπαθούν ορισμένοι να τις αναγάγουν σε αριστουργήματα, και τις (δεδομένες, τις έχω επισημάνει και εγώ άλλωστε ουκ ολίγες φορές) αστοχίες των παραγωγών, την πολιτικορεκτίλα κτλ. σε "προδοσία" των fans.

απο την στιγμη που θετεις εναν κριτηριο για το πως πρεπει να αντιμετωπιζονται οι τανιες με βαση το ειδος τους, μου δινεις τον λογο να αναφερομαι σε σαμπανιες και καναπεδακια.

και τα δυο πρωτα SW ειναι αριστουργηματικες ταινιες, το καθενα για τους δικους του λογους. 

Αναφορά σε κείμενο

 

Έβλεπα, λ.χ., χτες το βράδυ το VI. Ε, συγγνώμη, αλλά ο Γιόντα είναι τραγικός: ο Γιόντα των prequel είναι κλάσεις ανώτερος, κι ας τον βάλανε να κάνει κάτι ακροβατικές γελοιότητες, ως χαρακτήρας είναι πολύ πιο συγκροτημένος.

Τολμάει, όμως, κανείς να πει κάτι για τον Γιόντα της κλασσικής τριλογίας; Ή για το ότι το φάντασμα του Όμπι Γουάν περνάει ανάμεσα στις κλιματσίδες και τις κουνάει ή μετά πάει και κάθεται στο βράχο να ξαποστάσει;

Ή, στην ίδια σκηνή, το "Λουκ, ήσουν η τελευταία μας ελπίδα" και καπάκι η αποκάλυψη πως έχει αδερφή; Σενάρια της πλάκας, συγγνώμη κιόλας.

 

δεμ ισχυει αυτο που λες. σιγουρα υπαρχουν οι hardcore fans που θεοποιουν ολο το ΟΤ , αλλα γενικα το ROΤJ δεν χαιρει της ιδιας εκτιμησης με τις υπολοιπες ταινιες της τριλογιας, σε βαθμοι που καποιοι να βαζουν το ROTS πανω απο αυτο. και αυτο επειδη η ταινια εχει αρκετα προβληματα, οπως ο Σολο που ειναι σαν ζομπι ολη την ωρα, τα αρκουδακια που νικανε την αυτοκρατορια, η επαναληψη της τελικης μαχης με το DS2, ο γελοιος τροπος που σκοτωθηκε ο Βοba Fett, οι Λουκ και Λεια ειναι ξαφνικα αδερφια, κοκ.  

Αναφορά σε κείμενο

Απλά, τα παλιά τα έχουμε δεχτεί, τα έχουμε εξωραΐσει και τα έχουμε περιβάλει με το μανδύα των παιδικών αναμνήσεων, ενώ τα καινούργια τα σκίζουμε στην ανάλυση. Κι αυτό που λέω είναι πως, αν αναλύσεις τα παλιά, βρίσκεις άπειρες τρύπες και αστοχίες και γελοία σκηνοθεσία και, και, και.

o λογος που το ΟΤ,  ακομη και το PT ως ενα βαθμο, παρα τις οποιες τους αδυναμιες ειναι πιο αγαπητες ταινιες σε σχεση με τα σκουπιδια της Disney, ειναι οτι τα καλα τους υπερτερουν τα κακα, η εχουν μεινει αξιομνημονευτα. δεν εχει να κανει με μεγαλυτερη ανεκτικοτητα τοτε και περισσοτερη νοσταλγια σημερα. 

ποια ειναι τα καλα των Disney Wars? εχεις το OT cast και το σκοτωνουν. αφου πρωτα τους μετετρεψανν σε losers.

εχεις εναν ενδιαφεροντα χαρακτηρα τον Snoke και ..τον σκοτωνουν. ο μονο αξιομνημονευτος χαρακτηρας ειναι ο Kylo Ren, και αυτο επειδη εχει λιγο βαθος και μια καλη ερμηνεια απο τον ηθοποιο.  μετα το χαος. 

γιατι νομιζεις το merchandise των νεων ταινιων δεν πουλαει; επειδη τα σεναρια εχουν περισσοτερα plotholes απο τις παλιες ταινιες; η επειδη οι νεοι ηρωες και κακοποιοι δεν αρεσουν, δεν ειναι ενδιαφεροντες, δεν εχουν εκεινη την συγκεκριμενη ποιοτητα για να γινουν iconic? 

Αναφορά σε κείμενο

Βασικά, με κουράζουν εξίσου οι ινστρούχοτρες της πολιτικής ορθότητας με τους ινστρούχτορες της πούρας αλήθειας του SW που μας τη "χάλασε" η Disney. Αν απέτυχε (παταγωδώς, κατά την προσωπική μου άποψη) η Disney είναι στο ότι μας έδωσε μία από τα ίδια, έπεσε με τα μούτρα στα λάθη του παρελθόντος και απλά τα διάνθισε με μια γερή δόση πολιτικορεκτίλας.

εδω με βρισκεις συμφωνο. το μονο που θα προσθεσω ειναι οτι ολα αυτα τα λαθη εχουν μια κοινη ριζη: την στυγνη εμπορευματοποιηση του property απο μια πολυεθνικη που εχει να λογοδοτησει σε shareholders. και ναι μεν ο Λουκας πουλαγε τα δικαιωματα του brand μεχρι και σε μαναβικα, αλλα παρεμενε ενας ανεξαρτητος storyteller με προσωπικο οραμα, ο οποιος ελεγε τις ιστοριες που ηθελε με τον δικο του ρυθμο και τροπο. 

και γιαυτο δεν "μισω" τον Rian οπως οι υπολοιποοι φανς για το εκτρωμα που ειναι το TLJ. διοτι ηταν απλα ενα σκυλακι που ακολουθουσε τις οδηγιες της μανταμ Kennedy. γιαυτο και τον προηγουμενο τον διωξανε, επειδη ειχε το φιλοτιμο να σεβαστει τον Λουκ, διοτι γνωριζε ποσο σημαντικο και αγαπημενος ηταν για τους φανς.

τεσπα. τωρα με τον JJ ειναι σιγουρο οτι το 9 θα ειναι full fan service και επιστροφη στα παλια, οποτε μενει να δουμε αν αυτο θα γιατρεψει τις πληγες που ανοιξε το TLJ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...