Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 hours ago, Manuel said:

Θα βάλω σε ξεχωριστό spoiler τι πιστεύω ότι θα συμβεί στο IX και πως θα ολοκληρωθεί η ιστορία:

  Hide contents

Στην πραγματικότητα ο Kylo Ren και η Rey ταιριάζουν και συμπληρώνονται σαν παζλ, όπως η εικόνα που έχω στο προφίλ. Η ιστορία θα πάει προφανώς στη σχέση τους, που θα είναι λογικά και ερωτική, και έτσι θα σώσουν ο ένας τον άλλο.

Αυτό χτίζουν οι ταινίες, από την αρχή. Υπάρχει κατεύθυνση από την πρώτη στιγμή που χτίστηκαν οι χαρακτήρες.

 

Άμα ο Driver με αυτά τα μούτρα βγάλει γκόμενα την Rey, τότε ομολογουμένως θα είναι πολύ καλός force user.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κ τις 2 φορες που πηγα σινεμα να το δω υπηρχαν κραυγες ενθουσιασμου οταν ο Ντραιβερ ηταν χωρις μπλουζα.:P

2 ώρες πριν, KilliK είπε

o oποιος non-hispanic white male εγινε και ο κυριος κακος της ταινιας. τι συμπτωση.

Γιατι οχι? ηθοποιαρα ειναι, φερνει στον Ford κ τι αλλης καταγωγης θα μπορουσε να ειναι ο γιος του Χαν κ της Λεια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Γιατι οχι? ηθοποιαρα ειναι, φερνει στον Ford κ τι αλλης καταγωγης θα μπορουσε να ειναι ο γιος του Χαν κ της Λεια? 

 

o Driver στο μονο πραμα που δεν μοιαζει ειναι να προηρθε απο τους χαν και λεια. τωρα αν η λεια ειχε κανα παρανομο δεσμο με τον nien nunb, μπορει.

 
Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Θεωρω οτι ειναι λαθος να μην σκηνοθετησει το ιδιο ατομο και τις 3 ταινιες. Παροτι δεν μου αρεσει καθολου το επεισοδιο 7 επειδη ηταν απλα ενα remake, πιστευω οτι ο γυαλακιας επρεπε να σκηνοθετησει και το 8. Να μας δειξει τι ειχε στο μυαλο του, πως θα εξελισσονταν οι χαρακτηρες. Η τριλογια πηγε σε ενα τελειως αλλο μονοπατι και λογικα παλι θα αλλαξει στο επεισοδιο 9. Δεν υπηρχε μια συνεχεια. το σποιλερ σου θα σχολιαστει σε σποιλερ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Γενικα υπαρχει η θεωρια του grey Jedi που ισορροπει μεταξυ των δυο πλευρων της Δυναμης. Αυτο παιζοταν σαν την εξελιξη της Rey στο επεισοδιο 8. Ομως 1. τετοιος Jedi υπηρχε, ο Mace Windu. 2. ειναι ενα θεμα που εχει ξαναπαιχτει, ο Luke νικησε τον Vader χρησιμοποιωντας τη Σκοτεινη Πλευρα. Αν εξελιχθει ετσι οπως λες το επεισοδιο 9 θα ναι μια ακομα αποτυχια, γιατι δε θα οδηγησει σε μια τελικη λυση. Εκτος αν πεθανουν και οι δυο, ως τελευταιοι Force Users στον γαλαξια και επελθει ισορροπια (η Ridley εχει πει οτι στο 9 τελειωνει η συμμετοχη της). 

Γενικα συμφωνω. ΑΛΛΑ. Το κοινο μιας ταινιας ποικιλει. Πρεπει να την καταλαβει και ο 10χρονος που παει στο σινεμα αλλα και ο πατερας του. Γενικα εκει κινουνται ολες οι ταινιες που απευθυνονται σε μικτο κοινο. Τα Star Wars γενικως σηκωνουν πολλη αναλυση απο πισω, ουτε γινεται να κανουν νιανια ενα δυσκολο θεμα (το αν πχ η δυναμη σε διαφθειρει) ουτε γινεται να ειναι τελειως φλατ χωρις πιο δυσκολα θεματα. Ακομα και οι animated ταινιες της Disney σηκωνουν αναλυση. Στο Cars ο πιτσιρικας βλεπει αμαξια που μιλανε, ο ενηλικος βλεπει μια κοινωνια που οι μηχανες εξαφανισαν τους ανθρωπους...

Ειλικρινα δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο οτι στο Cars υπαρχει μια κοινωνια που οι μηχανες εξαφανισαν τους ανθρωπους! Αρα ή ειμαι ακομα πιτσιρικας ή καποιοι υπεραναλυετε τα παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gpgalanis είπε

Ειλικρινα δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο οτι στο Cars υπαρχει μια κοινωνια που οι μηχανες εξαφανισαν τους ανθρωπους! Αρα ή ειμαι ακομα πιτσιρικας ή καποιοι υπεραναλυετε τα παντα!

Υπαρχουν τυποι που ψαχνουν το σχημα που εχει το χαλί ή το ποσο γεματο ειναι ενα ποτηρι για να βγαλουν το ταδε κρυφο μηνυμα του σκηνοθετη. Αυτοι πρεπει να βγαινουν λιγο περισσοτερο απο το σπιτι τους. Ωστοσο, πολλες ταινιες εχουν ενα βαθυτερο νοημα, γενικα η ταινια δεν ειναι μονο 2 ωρες που τρως ποπ κορν, συνηθως προσπαθει να περασει ενα μηνυμα. Και μαλιστα πολλες απο τις fan theories αποδειχθηκαν αληθινες με παραγωγους και σκηνοθετες να τις επιβεβαιωνουν. Ειδικα για τις ταινιες της Disney υπαρχει θεωρια οτι ολες συμβαινουν στο ιδιο συμπαν σε διαφορετικα χρονικα σημεια. 

Μιας που ειμαστε στο Star Wars παντως, η τριλογια των prequels σαν θεμα ναι εχει τη "δημιουργια" του Darth Vader αλλα στην πραγματικοτητα παταει και στην παρακμη των δημοκρατικων θεσμων, στην διαφθορα της εξουσιας στον ανθρωπο κ.ο.κ. Ξεφευγει λιγο απο το παραμυθακι των originals με το κακο και το καλο και τη νικη του καλου στο τελος. Κι ο χαρακτηρας του Luke στο επεισοδιο 8, ουσιαστικα συνεχιζει στο ιδιο μοτιβο απο εκει που αφησε τους Jedi το επεισοδιο ΙΙΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Manuel είπε

Ναι, σίγουρα δεν είναι αυτός ο μόνος λόγος. Μάθαμε στο The Last Jedi, όμως, γιατί συνέβησαν αυτά! Και αυτό είναι και το κεντρικό θέμα. Τα βάζω στο spoiler.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η τριλογία αυτή αφορά την ισορροπία (balance) ανάμεσα στο σκοτάδι και το φως και την άποψη ότι το ένα δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς το άλλο. Κάθε φορά που η ισορροπία πάει να ξεφύγει, δημιουργείται κάτι καινούργιο για να την επαναφέρει. Όπως και στην αρχική τριλογία, η ιστορία ξεκινάει όχι από την αρχή, αλλά από τη μέση (δεν βλέπουμε τι δημιούργησε τον Kylo Ren, το μαθαίνουμε μόνο μέσα από Flashbacks). Η πρώτη ταινία ήταν το ξύπνημα της άλλης πλευράς, The Force Awakens.

Η δεύτερη ταινία λέγεται The Last Jedi.

Ο Luke είναι ο πρώτος που θέτει το θέμα της ισορροπίας (αν θυμάμαι καλά, ίσως να μπερδεύω τη σειρά των σκηνών), όταν αιτιολογεί την απόφασή του να είναι ο τελευταίος Jedi, σκεπτόμενος ουσιαστικά, πως ίσως οι Jedi δεν βοηθάνε την κατάσταση, καθώς η προσπάθεια να δημιουργηθούν φωτεινοί πόλοι, δημιουργούν αναπόφευκτα και σκοτεινούς. Ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να πάψουν να υπάρχουν. Στο τέλος, βέβαια, η ταινία δείχνει ένα παιδί να χρησιμοποιεί τη δύναμη, δείχνοντας το αναπόφευκτο και την αναγκαιότητα.

Όταν ο Luke λέει στην Rey να διαλογιστεί, αυτή βλέπει φως και σκοτάδι, γέννηση και θάνατο κτλ, όχι να πολεμάνε, αλλά να αλληλοσυμπληρώνονται.

Ο Snoke λέει πως όταν το σκοτάδι ανεβαίνει, τότε ανεβαίνει και το φως για να το συναντήσει. Η θεωρία του, μάλιστα, είναι ότι από τη στιγμή που δημιουργήθηκε ο Kylo Ren, κάπου στον κόσμο έχει δημιουργηθεί και μια αντίστοιχη φωτεινή δύναμη. Και αυτήν ψάχνει να βρει.

Αυτή είναι η Rey και αυτός είναι ο λόγος που είναι ισχυρή. Είναι το δίπολο του Kylo Ren. Η μονομαχία μεταξύ τους, γίνεται λίγο αφότου ο Kylo Ren έχει περάσει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του, όταν σκότωσε τον πατέρα του, όπου μονομαχούσαν μέσα του οι δύο πλευρές και έπρεπε να αποφασίσει διαλυμένος μετά από τόσον καιρό τεράστιας ψυχολογικής πίεσης ποια κατεύθυνση θα πάρει (I'm torn apart, help me). Ταυτόχρονα η Rey, εκπροσωπεί την άλλη πλευρά και θρηνεί για τον χαμό του Han Solo. Αυτός προσπαθεί να την πείσει στη μονομαχία τους ότι είναι δυνατότερος, να της κάνει επίδειξη της σκοτεινής πλευράς, όχι να την σκοτώσει (you need a teacher). Και φυσικά η αποτυχία του, είναι σημαντικό plot point στο TLJ, όπου ο Snoke τον επιπλήττει και του λέει ότι απέτυχε, προφανώς για συναισθηματικούς λόγους. Δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει επαρκώς τα άγρια συναισθήματά του. Στην ουσία η μονομαχία που βλέπουμε μεταξύ τους δεν είναι "για να δούμε ποιος εκπαιδεύτηκε περισσότερο", αλλά "για να δούμε ποιος μπορεί να είναι σίγουρος για το ότι βρίσκεται στη σωστή πλευρά", ποιος δεν διστάζει. Και αυτή είναι η Rey. Η ίδια αποτυχία επαναλαμβάνεται λίγο μετά, με την σκηνή όπου δεν κατορθώνει να σκοτώσει την μητέρα του, τη Leia. Η σύγκρουση μέσα του είναι συνεχής. Αντίθετα πάλι, η Rey είναι το άλλο άκρο. Δεν έχει μέσα της τέτοια σύγκρουση.

Υπάρχει συνεχώς, λοιπόν, μια τραμπάλα. Έχουν, όμως, ως άνθρωποι και πολλές κοινές βάσεις! Είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Είναι μπερδεμένοι και έχουν μια γενική ανησυχία όσον αφορά τη θέση τους στον κόσμο (όχι το θέμα φως-σκοτάδι, απλά αυτήν την αίσθηση που δεν ξέρεις τι σκοπό έχεις, δεν μπορείς να καταλάβεις το ρόλο σου, που είναι και θέμα ηλικίας) και έχουν φοβία εγκατάλειψης (ο Kylo Ren λόγω του περιστατικού με τον Luke, ενώ η Rey λόγω των γονιών της).

Θα βάλω σε ξεχωριστό spoiler τι πιστεύω ότι θα συμβεί στο IX και πως θα ολοκληρωθεί η ιστορία:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στην πραγματικότητα ο Kylo Ren και η Rey ταιριάζουν και συμπληρώνονται σαν παζλ, όπως η εικόνα που έχω στο προφίλ. Η ιστορία θα πάει προφανώς στη σχέση τους, που θα είναι λογικά και ερωτική, και έτσι θα σώσουν ο ένας τον άλλο.

Αυτό χτίζουν οι ταινίες, από την αρχή. Υπάρχει κατεύθυνση από την πρώτη στιγμή που χτίστηκαν οι χαρακτήρες.

Πάντως, αν η τριλογία είχε αυτούς τους στόχους (που για μένα είναι αρκετά σαφές ότι τους είχε, καθώς υπάρχουν παντού στοιχεία γι' αυτό), ίσως δεν τους εξήγησε και δεν τους παρουσίασε πετυχημένα. Από την άλλη και το Empire Strikes Back είχε δεχθεί αντίστοιχες κριτικές και με τον καιρό έμεινε. Ξανά από την άλλη, δεν ξέρω αν στο TLJ θα ωριμάσουν καλά σκηνές όπως στο καζίνο. Εμένα μπορεί να μου άρεσε, αλλά αναγνωρίζω ότι υπάρχει ένα γερό ποσοστό, λογικά η πλειοψηφία, που δεν τους άρεσε και θα υπάρχει λόγος γι' αυτό. Και για να πάμε άλλη μια τελευταία φορά από την άλλη, η αλήθεια είναι ότι και το ESB έχει κάποια αντίστοιχα προβλήματα, τα οποία δεν υπολογίζει κανένας πλέον, καθώς με τον καιρό ενοχλούσαν όλο και λιγότερο, μέχρι που σταματήσαμε να τα συζητάμε. :) 

Διαφωνώ απολύτως με όσα λες,  η ταινία δεν μου πέρασε τίποτα από όσα αναφέρεις, τουλάχιστον σε ικανοποιητικό βαθμό. Ναι το θέμα της ισορροπίας μας το τριψανε αρκετά στην μούρη, αλλά η ίδια η ταινία δεν με έπεισε πότε ότι αυτό ισχύει. Πχ το θέμα της ότι η rey και Ben είναι αντίθετοι και ισάξιοι σε δύναμη δεν έχει καμία σημασία σε περιπτώσεις όπως μια μάχη.  Εκεί η εκπαίδευση και οι ικανότητες που αποκτάς μέσω αυτής μετράνε πολύ περισσότερο. Σαν να λέμε ότι εγώ επειδή σηκώνω ίδια κιλά με ένα μποξερ, μπορώ να τον αντιμετωπίσω στο ριγκ. 

Πάντως έχεις ένα like από εμένα γιατί προσπαθείς τις, έστω και λάθος απόψεις σου :P , να τους μεταφέρεις πολύ ωραία στους υπόλοιπους από εμάς. Μακάρι όλοι μας να είμασταν έτσι  κάθε φορά που υπάρχει διαφωνία απόψεων :)

Επεξ/σία από mike299
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 hours ago, KilliK said:

o Driver στο μονο πραμα που δεν μοιαζει ειναι να προηρθε απο τους χαν και λεια. 

 

Μα είναι ξεκάθαρο, δεν το βλέπεις:

latest?cb=20090928140306 <-  Αυτός

250?cb=20161003050632 <- κι αυτή

MV5BOWViYjUzOWMtMzRkZi00MjNkLTk4M2ItMTVk <- έπλασαν αυτό το κουκλάκι το ζωγραφιστό. 

 

Σαν μαϊμουδάκι είναι ο Driver, πολύ γλυκούλης. :)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Μιας που ειμαστε στο Star Wars παντως, η τριλογια των prequels σαν θεμα ναι εχει τη "δημιουργια" του Darth Vader αλλα στην πραγματικοτητα παταει και στην παρακμη των δημοκρατικων θεσμων, στην διαφθορα της εξουσιας στον ανθρωπο κ.ο.κ. Ξεφευγει λιγο απο το παραμυθακι των originals με το κακο και το καλο και τη νικη του καλου στο τελος. Κι ο χαρακτηρας του Luke στο επεισοδιο 8, ουσιαστικα συνεχιζει στο ιδιο μοτιβο απο εκει που αφησε τους Jedi το επεισοδιο ΙΙΙ. 

Τα prequels δείχνουν τις πολιτικοστρατιωτικές μηχανορραφίες του σκοτεινού Sith lord. Και πώς κάποιος (ο Άνακιν) μπορεί να ξεπέσει στη σκοτεινή πλευρά της Δύναμης: Παρασυρμένος από την πονηριά και τα ψέματα του Palpatine που είδε ότι ήταν επιρρεπής, και το φόβο ότι θα χάσει την αγαπημένη του. The fear of loss leads to the dark side του είπε ο Yoda και train yourself to let go of everything you fear to lose. Αλλά ο Άνακιν δεν άκουσε. Η μάχη καλού/κακού είναι διάσπαρτη στα prequel και η όλη θεματολογία είναι τόσο θρησκειολογική όσο και παραμύθι. 

 

Στο κομμάτι αυτό τα καινούργια star wars δεν έχουν κάτι να προσφέρουν τουλάχιστον μέχρι στιγμής, δεν υπάρχουν για να εμβαθύνουν σε θρησκειολογικά και φιλοσοφικά ζητήματα που έμειναν ανεξερεύνητα στα πρώτα έξι επεισόδια, περισσότερο προωθούν ένα περίεργο φεμινισμό απ' οτιδήποτε άλλο. Μάχη καλού/κακού έχει και το Spiderman και άλλες superhero ταινίες αλλά καμία δεν άγγιξε την ψυχή του κόσμου όπως τα παλαιότερα Star Wars. Τα καινούργια είναι αναμάσημα, αλλά χωρίς τη μαγεία

Επεξ/σία από Skylined
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμφφ...

 

Όχι ότι το άρθρο είναι απόλυτα σοβαρό, αλλά παρ' όλα αυτά δεν είμαι σίγουρος τι βρίσκω πιο... ενοχλητικό: το άρθρο αυτό καθ' εαυτό ή το ότι έπρεπε να το κάνουν update με disclaimer το οποίο δεν αφορά μόνο τον ήρωα/χαρακτήρα αλλά και την εθνικότητά του...

 

Πάντως μου άρεσει το πρώτο σχόλιο από τον LucasGGriggs που αναφέρεται στις διαφορές ανάμεσα στον Poe του TFA και τον Poe του TLJ. Διαφορές που ίσως να είχαν νόημα αν το δεύτερο δεν διαδραματιζόταν κυριολεκτικά δευτερόλεπτα μετά το πρώτο.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, FCastor said:

Πάντως μου άρεσει το πρώτο σχόλιο από τον LucasGGriggs που αναφέρεται στις διαφορές ανάμεσα στον Poe του TFA και τον Poe του TLJ. Διαφορές που ίσως να είχαν νόημα αν το δεύτερο δεν διαδραματιζόταν κυριολεκτικά δευτερόλεπτα μετά το πρώτο.

Νομίζω ότι μετά από αρκετή ώριμη σκέψη, αυτό είναι που βρίσκω κι εγώ ενοχλητικότερο απ' όλα. Δηλαδή πάει στα κομμάτια το χλιαρό και εκτός SW πνεύματος σενάριο. Χέσε και τους Luke/Leia που τους βάζουν αναγκαστικά να παίζουν γιατί θέλουν να τους ξεπαστρέψουν βιάζοντας ολόκληρο το είναι τους.

Τους νέους,όμως, χαρακτήρες γιατί τους μετέτρεψαν σε κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που ήταν στο TFA; Δεν υπάρχει λογική ροή και ιρμός στο «ξεδίπλωμά» τους. Εκτός από τον Poe, το ίδιο πράγμα έκαναν και με τον Finn: στο TFA ήταν ο χέστης Stormtrooper που άλλαξε στρατόπεδο και πολέμησε 1-on-1 τον Kylo Ren. Για ποιό λόγο ξεκινάς με τον χαρακτήρα κάνοντάς τον και πάλι χέστη; Το είδαμε αυτό μια φορά, γιατί πρέπει να το ξαναδούμε δηλαδή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι δύο νέες ταινίες γενικά μου άρεσαν, γενικά γιατί έχουν τα θέματά τους (και αναγνωρίζοντας ακόμα τον παράγοντα νοσταλγία από μέρους μου). Το TFA μου άρεσε περισσότερο από το TLJ και ας είχε ομοιότητες με το ANH. Ίσως το pacing, ίσως το ύφος, ίσως μου θύμισε περισσότερο το στυλ της OT. Επιφυλάσσομαι βέβαια για την τελική μου εντύπωση όταν η τριλογία θα είναι ολοκληρωμένη, αλλά για την ώρα τα δύο πρώτα μέρη της μου φαίνονται disjointed σε διάφορα σημεία, ένα εκ των οποίων είναι η εξέλιξη και το portrayal ακόμα και των νέων χαρακτήρων (π.χ. Poe, Finn, Hux) από τη μία ταινία στην άλλη.

 

Το βασικό μου όμως θέμα νομίζω με τα sequels τελικά και αυτό που με ενοχλεί είναι το ότι ουσιαστικά ακυρώνουν την OT και την εξέλιξη και τα κατορθώματα και τις επιτυχίες των Luke, Leia και Han σε σημαντικό βαθμό.

 

Το τέλος του RotJ ήταν τόσο ελπιδοφόρο και αισιόδοξο. Τα δύο υπερόπλα της Αυτοκρατορίας είχαν καταστραφεί, ο Αυτοκράτορας ήταν νεκρός και ο Anakin/Vader είχε εξιλεωθεί. Πανηγυρισμοί γίνονταν σε πολλούς πλανήτες. Ακόμα και αν η Αυτοκρατορία δεν είχε ηττηθεί στο σύνολό της, είχε δεχτεί ένα σοβαρό πλήγμα και όλα φαίνονταν ότι θα πάνε τουλάχιστον ικανοποιητικά.

 

Και έρχεται η νέα τριλογία και αποδεικνύεται ότι οι ήρωες που όλοι αγαπήσαμε έχουν κάνει μια τρύπα στο νερό. Όχι απλά δεν κατάφεραν σχεδόν τίποτα ουσιαστικό, καθώς η Αυτοκρατορία έχει απλώς αλλάξει όνομα (και μάλιστα έχει ακόμα ισχυρότερο υπερόπλο από πριν) και οι κακοί του παρελθόντος έχουν αντικατασταθεί από άλλους (έστω και όχι το ίδιο ικανούς ή επιτυχημένους, καθώς ούτε ο Hux είναι Tarkin ούτε ο Kylo Vader), αλλά με την εξαίρεση ίσως της Leia οι παλιοί ήρωες παρουσιάζονται αποτυχημένοι και σε προσωπικό επίπεδο. Ο Han παρουσιάζεται ως has-been που έχει χάσει το Falcon και έχει εγκαταλείψει τη γυναίκα του μετά από αυτό που συνέβη με το γιο τους (αναγνωρίζω πάντως το ότι στο TFA το "γυρίζει" κάπως). Όσο για τον Luke... well...

 

Κατανοώ ότι θα πρέπει να αναδειχθεί μια νέα γενιά ηρώων και να εξελιχθεί το franchise και το σύμπαν του Star Wars. Εξ ορισμού θα πρέπει να υπάρξει κάποιο "πρόβλημα" που οι παλιοί δεν μπορούν να λύσουν, κάποιος εχθρός με την ευρύτερη έννοια που δεν μπορούν μόνοι τους να υπερνικήσουν. Αλλά από όλα τα stories που θα μπορούσε η νέα τριλογία να πραγματευτεί προς αυτό τον στόχο (π.χ. μια εντελώς νέα απειλή για το New Republic με κάποια μόνο ties με αυτό που υπήρχε πριν και που αναγκάζει τους ήρωες του παρελθόντος να βγουν από το retirement και να την αντιμετωπίσουν μαζί με νέους χαρακτήρες στους οποίους θα μεταλαμπαδεύσουν την ευθύνη της καθοδήγησης και προστασίας των επόμενων γενεών), γιατί θα έπρεπε να είναι μια ιστορία που δείχνει ότι βασικά το αποτέλεσμα των προσπαθειών των ηρώων της OT είναι μηδαμινό και οι ίδιοι λίγο πολύ αποτυχημένοι;

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2018 στις 5:25 ΜΜ, Manuel είπε

Ναι, σίγουρα δεν είναι αυτός ο μόνος λόγος. Μάθαμε στο The Last Jedi, όμως, γιατί συνέβησαν αυτά! Και αυτό είναι και το κεντρικό θέμα. Τα βάζω στο spoiler.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η τριλογία αυτή αφορά την ισορροπία (balance) ανάμεσα στο σκοτάδι και το φως και την άποψη ότι το ένα δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς το άλλο. Κάθε φορά που η ισορροπία πάει να ξεφύγει, δημιουργείται κάτι καινούργιο για να την επαναφέρει. Όπως και στην αρχική τριλογία, η ιστορία ξεκινάει όχι από την αρχή, αλλά από τη μέση (δεν βλέπουμε τι δημιούργησε τον Kylo Ren, το μαθαίνουμε μόνο μέσα από Flashbacks). Η πρώτη ταινία ήταν το ξύπνημα της άλλης πλευράς, The Force Awakens.

Η δεύτερη ταινία λέγεται The Last Jedi.

Ο Luke είναι ο πρώτος που θέτει το θέμα της ισορροπίας (αν θυμάμαι καλά, ίσως να μπερδεύω τη σειρά των σκηνών), όταν αιτιολογεί την απόφασή του να είναι ο τελευταίος Jedi, σκεπτόμενος ουσιαστικά, πως ίσως οι Jedi δεν βοηθάνε την κατάσταση, καθώς η προσπάθεια να δημιουργηθούν φωτεινοί πόλοι, δημιουργούν αναπόφευκτα και σκοτεινούς. Ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να πάψουν να υπάρχουν. Στο τέλος, βέβαια, η ταινία δείχνει ένα παιδί να χρησιμοποιεί τη δύναμη, δείχνοντας το αναπόφευκτο και την αναγκαιότητα.

Όταν ο Luke λέει στην Rey να διαλογιστεί, αυτή βλέπει φως και σκοτάδι, γέννηση και θάνατο κτλ, όχι να πολεμάνε, αλλά να αλληλοσυμπληρώνονται.

Ο Snoke λέει πως όταν το σκοτάδι ανεβαίνει, τότε ανεβαίνει και το φως για να το συναντήσει. Η θεωρία του, μάλιστα, είναι ότι από τη στιγμή που δημιουργήθηκε ο Kylo Ren, κάπου στον κόσμο έχει δημιουργηθεί και μια αντίστοιχη φωτεινή δύναμη. Και αυτήν ψάχνει να βρει.

Αυτή είναι η Rey και αυτός είναι ο λόγος που είναι ισχυρή. Είναι το δίπολο του Kylo Ren. Η μονομαχία μεταξύ τους, γίνεται λίγο αφότου ο Kylo Ren έχει περάσει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του, όταν σκότωσε τον πατέρα του, όπου μονομαχούσαν μέσα του οι δύο πλευρές και έπρεπε να αποφασίσει διαλυμένος μετά από τόσον καιρό τεράστιας ψυχολογικής πίεσης ποια κατεύθυνση θα πάρει (I'm torn apart, help me). Ταυτόχρονα η Rey, εκπροσωπεί την άλλη πλευρά και θρηνεί για τον χαμό του Han Solo. Αυτός προσπαθεί να την πείσει στη μονομαχία τους ότι είναι δυνατότερος, να της κάνει επίδειξη της σκοτεινής πλευράς, όχι να την σκοτώσει (you need a teacher). Και φυσικά η αποτυχία του, είναι σημαντικό plot point στο TLJ, όπου ο Snoke τον επιπλήττει και του λέει ότι απέτυχε, προφανώς για συναισθηματικούς λόγους. Δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει επαρκώς τα άγρια συναισθήματά του. Στην ουσία η μονομαχία που βλέπουμε μεταξύ τους δεν είναι "για να δούμε ποιος εκπαιδεύτηκε περισσότερο", αλλά "για να δούμε ποιος μπορεί να είναι σίγουρος για το ότι βρίσκεται στη σωστή πλευρά", ποιος δεν διστάζει. Και αυτή είναι η Rey. Η ίδια αποτυχία επαναλαμβάνεται λίγο μετά, με την σκηνή όπου δεν κατορθώνει να σκοτώσει την μητέρα του, τη Leia. Η σύγκρουση μέσα του είναι συνεχής. Αντίθετα πάλι, η Rey είναι το άλλο άκρο. Δεν έχει μέσα της τέτοια σύγκρουση.

Υπάρχει συνεχώς, λοιπόν, μια τραμπάλα. Έχουν, όμως, ως άνθρωποι και πολλές κοινές βάσεις! Είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Είναι μπερδεμένοι και έχουν μια γενική ανησυχία όσον αφορά τη θέση τους στον κόσμο (όχι το θέμα φως-σκοτάδι, απλά αυτήν την αίσθηση που δεν ξέρεις τι σκοπό έχεις, δεν μπορείς να καταλάβεις το ρόλο σου, που είναι και θέμα ηλικίας) και έχουν φοβία εγκατάλειψης (ο Kylo Ren λόγω του περιστατικού με τον Luke, ενώ η Rey λόγω των γονιών της).

Θα βάλω σε ξεχωριστό spoiler τι πιστεύω ότι θα συμβεί στο IX και πως θα ολοκληρωθεί η ιστορία:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στην πραγματικότητα ο Kylo Ren και η Rey ταιριάζουν και συμπληρώνονται σαν παζλ, όπως η εικόνα που έχω στο προφίλ. Η ιστορία θα πάει προφανώς στη σχέση τους, που θα είναι λογικά και ερωτική, και έτσι θα σώσουν ο ένας τον άλλο.

Αυτό χτίζουν οι ταινίες, από την αρχή. Υπάρχει κατεύθυνση από την πρώτη στιγμή που χτίστηκαν οι χαρακτήρες.

Πάντως, αν η τριλογία είχε αυτούς τους στόχους (που για μένα είναι αρκετά σαφές ότι τους είχε, καθώς υπάρχουν παντού στοιχεία γι' αυτό), ίσως δεν τους εξήγησε και δεν τους παρουσίασε πετυχημένα. Από την άλλη και το Empire Strikes Back είχε δεχθεί αντίστοιχες κριτικές και με τον καιρό έμεινε. Ξανά από την άλλη, δεν ξέρω αν στο TLJ θα ωριμάσουν καλά σκηνές όπως στο καζίνο. Εμένα μπορεί να μου άρεσε, αλλά αναγνωρίζω ότι υπάρχει ένα γερό ποσοστό, λογικά η πλειοψηφία, που δεν τους άρεσε και θα υπάρχει λόγος γι' αυτό. Και για να πάμε άλλη μια τελευταία φορά από την άλλη, η αλήθεια είναι ότι και το ESB έχει κάποια αντίστοιχα προβλήματα, τα οποία δεν υπολογίζει κανένας πλέον, καθώς με τον καιρό ενοχλούσαν όλο και λιγότερο, μέχρι που σταματήσαμε να τα συζητάμε. :) 

 

Δεν δουλευει ετσι η ζωντανη δυναμη, θα μπορουσε καποιος να πει οτι αυτα ισχυουν (αν και ειναι πολυ απλουστευμενα) για την κοσμικη δυναμη αλλα και η rey και ο kylo ειναι ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ αρα ανηκουν στην ζωντανη δυναμη και οχι στην κοσμικη, τα πεπρωμενα τους να ειναι συνδεδεμενα και να αλληλοσυμπληρωνονται (ή το ενα να υπαρχει λογω του αλλου) ναι μπορει να ισχυει και να ειναι ετσι φτιαγμενη απο την (κοσμικη) δυναμη αλλα αυτο δεν εξηγει με τιποτα τις ικανοτητες της rey. Εκτος φυσικα αν και οι δυο τους ειναι ζωντανοι οργανισμοι αλλα κοσμικες οντοτητες και απλα κοροιδευουν ολους τους υπολοιπους χαρακτηρες και απλα παιζουν θεατρο στην οποια διαμαχη δεν ειναι μεταξυ τους.

 

Για την ακριβεια, στο the clone wars κινουμενο ο lucas εστησε μια ιστορια την οποια θα μπορουσε να την παρει η disney και να βαλει στις ταινιες και θα ταιριαζε παρα πολυ καλα. Εχουμε τον kylo ren για Son, εχουμε την rey για Daughter και εχουμε τον luke για Father*,  η ιστορια ηταν ετοιμη απο τον lucas, θα μπορουσαν να την παρουν να την φερουν λιγο στα δικα τους μετρα (μιας και η ιστορια του lucas ελαβε χωρα καμια 50αρα χρονια πριν σε εναν αρκετα διαφορετικο γαλαξια) και θα μπορουσαν ανετα και να πουνε την κοσμικου επιπεδου ιστορια που βλεπει ο Manuel, θα μπορουσαν να δημιουργησουν καινουριους ηρωες και να κρατησουν τους παλιους στην θεση τους.
Αλλα ξερετε τι δεν θα ειχαμε τοτε;
Δεν θα ειχαμε την vice admiral gender studies, δεν θα ειχαμε την rose, δεν θα ειχαμε τις φιλοζωικες σκηνες, δεν θα ειχαμε τα αντικαπιταλιστικα μυνηματα**.
Δεν ξερω για εσας αλλα εγω δεν ηθελα να δω προπαγανδα, ηθελα να δω ειτε μια γαματη ιστορια σε εναν απο τους αγαπημενους μου κοσμους ή εστω μια ευχαριστη ταινια για να περασει η ωρα μου σε εναν απο τους αγαπημενους μου κοσμους. Το TLJ απετυχε στο πρωτο και μαλλον και στο δευτερο (δεν ειμαι σιγουρος, θελω να ξαναδω την ταινια).

*μιας και ανετα θα μπορουσαν να δειξουν τον luke περισσοτερο σαν πατρικη φιγουρα και για τους 2
**τα οποια προσωπικα δεν με ενοχλουνε, αυτο που με ενοχλει ειναι οτι γινανε με βλαμμενο τροπο και κλεβανε χρονο απο την ταινια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...