Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε φερτε εκεί ενα Kenobi Star Wars Story με Ewan McGregor. Προσωπικά αυτό περιμένω. Μόνο φυσικά αν παίξει ο ίδιος ηθοποιός. Εξάλλου το σύμπαν Star Wars πέθανε. Εκτός κ αξίζει αυτό που θα δημιουργηθεί από τους σεναριογράφους του GoT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Manuel είπε

Οι πολλοί: 110.000

Κάτι λίγοι: 250.000

http://www.imdb.com/title/tt2527336/ratings

Το imdb βλέπω ότι δίνει και το μέσο όρο, αλλά και τη διάμεσο, και τελικά βγάζει ένα δικό του σταθμισμένο μέσο όρο, που εδώ είναι κάπου ανάμεσα στις δυο τιμές.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kirileman είπε

Το imdb βλέπω ότι δίνει και το μέσο όρο, αλλά και τη διάμεσο, και τελικά βγάζει ένα δικό του σταθμισμένο μέσο όρο, που εδώ είναι κάπου ανάμεσα στις δυο τιμές.

To imdb δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στους χρήστες που έχουν βαθμολογήσει πολλές ταινίες και προσαρμόζουν τα ratings ανάλογα με το πως βαθμολογούν (πχ κάποιοι βάζουν παντού άσους ή δεκάρια). Έτσι αποφεύγεται το vote stuffing.

Υπάρχει και το https://www.cinemascore.com/ που ρωτάει τον κόσμο που βγαίνει από τις αίθουσες (έτσι είναι και σίγουρο ότι έχουν δει την ταινία). Το Last Jedi έχει "Α".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Manuel είπε

Οι πολλοί: 110.000

Κάτι λίγοι: 250.000

http://www.imdb.com/title/tt2527336/ratings

η ταινια ηταν κατω $800m απο το ΤFA και απο τις αρχικες προβλεψεις τους. το merchandise απο περυσι επεσε κατω 50%. shareholder της Disney ανοιχτα δηλωσε οτι τα ετησια καθαρα κερδη ποτε δεν φτασανε τον στοχο που ειχανε θεσει μετα την αγορα της Lucasfilm.

αλλα ας συνεχισουμε να προσποιουμαστε οτι μονο σε μια μικρη μεριδα του fanbase δεν αρεσε, οτι το TLJ ειναι ενας μεγαλος θριαμβος της Kennedy,  οτι ολα πανε καλα με το franchise.

5 ώρες πριν, Manuel είπε

To imdb δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στους χρήστες που έχουν βαθμολογήσει πολλές ταινίες και προσαρμόζουν τα ratings ανάλογα με το πως βαθμολογούν (πχ κάποιοι βάζουν παντού άσους ή δεκάρια). Έτσι αποφεύγεται το vote stuffing.

Υπάρχει και το https://www.cinemascore.com/ που ρωτάει τον κόσμο που βγαίνει από τις αίθουσες (έτσι είναι και σίγουρο ότι έχουν δει την ταινία). Το Last Jedi έχει "Α".

και η Prequel Trilogy ειχε Α στο cinemascore. στο imdb μπορεις να ψηφισεις με πολλους διαφορετικους λογαριασμους, ενω ειναι γνωστο ποσο ευκολα inflated γινονται οι βαθμολογιες απο τα fanboys μετα το σκηνικο με το TDR και Shawsank Redemption. τοχουμε ξαναπει πολλακις, μετα απο καιρο θα κατασταλαξει μια ταινια στην στην θεση που της αξιζει οσο αφορα στην συνειδηση του κοινου.

εντωμεταξυ το franchise ακολουθει το ιδιο pattern με το Nu Trek, το οποιο και ειχαμε προβλεψει καποιοι απο εμας οταν προσελαβαν τον Jar Jar Abrams. την πρωτη την εκθειασανε ολοι λογω hype και νοσταλγιας, στην δευτερη ανακαλυψανε οτι ο βασιλιας ειναι γυμνος, και στην τριτη εκτος και αν η Kennedy αντιστρεψει το αρνητικο κλιμα, η ταινια θα υποφερει απο diminishing returns και θα βγαλει ακομη λιγοτερα απο οτι το TLJ. αν συμβει αυτο με την τριτη, τοτε θα εχουμε μεγαλες εξελιξεις στην Lucasfilm.

οσο για το Solo, πιστευω θα ειναι μεγαλη επιτυχια, αλλα δεν ξερω τι ΒΟ στοχο εχει βαλει η Disney. πιστευω και με $500m το λιγοτερο revenue θα ειναι ικανοοπιημενοι. αλλα το θεμα ειναι τι θα γινει με την τριτη ταινια της τριλογιας.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kirileman είπε

Και ότι η γνώμη του δεν έχει ακόμα ωριμάσει.

Ναι, είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο να ωριμάζει η γνώμη του μέσου θεατή και μετά να κάνει εκ νέου αξιολόγηση. Γι' αυτό άλλωστε, οι περισσότεροι συζητάνε τέτοιες ταινίες για 4 μήνες στο insomnia προτού αποφανθούν. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manuel είπε

Ναι, είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο να ωριμάζει η γνώμη του μέσου θεατή και μετά να κάνει εκ νέου αξιολόγηση. Γι' αυτό άλλωστε, οι περισσότεροι συζητάνε τέτοιες ταινίες για 4 μήνες στο insomnia προτού αποφανθούν. :lol:

Δεν ξέρω τι λες, εγώ λέω ότι όταν βγαίνεις από την αίθουσα ζαβλακωμένος, δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις την ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν ξέρω τι λες, εγώ λέω ότι όταν βγαίνεις από την αίθουσα ζαβλακωμένος, δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις την ταινία.

Ναι, κι εγώ απαντάω ότι είναι υπερβολικά σπάνιο να αλλάξει κάποιος γνώμη για την ταινία αργότερα. Αν πέρασε καλά, του άρεσε. Αν δεν πέρασε καλά, δεν του άρεσε. Πόσοι άνθρωποι αλλάζουν αναδρομικά γνώμη; "Πολύ ωραία πέρασα, αλλά μου είπαν κάτι τύποι στο ίντερνετ ότι ήταν μπούρδα και μου επισημάναν τα plot holes και τώρα έχω κακή γνώμη για την ταινία".

Κάποιοι το σκέφτονται περισσότερο και καλά κάνουν. Αλλά για τον πολύ κόσμο, αυτό είναι απλά ανήκουστο.

Γι' αυτό άλλωστε και η γνώμη του πολύ κόσμου δεν έχει και τη μεγαλύτερη αξία. Αυτό δε σημαίνει ότι δικαιούμαστε να προσπαθούμε να την διαστρεβλώνουμε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια, πολυ σπανιο να αλλαξει καποιος την γνωμη του.

κανεις δεν αλλαξε την γνωμη του οταν δεν τους αρεσε το ESB οταν πρωτοβγηκε, επειδη ηταν σκοτεινη και τελειωνε με cliffhanger. τωρα θεωρειται το αγιο δισκοποτηρο των SW.

κανεις δεν αλλαξε την γνωμη του με το TPM oταν ολοι την ειχαν λατρεψει οταν πρωτοβγηκε, αλλα τωρα "θυμηθηκαν" οτι δεν τους αρεσε οταν την βλεπανε στο σινεμα.

κανεις δεν αλλαξε την γνωμη του οταν θεωρουσαν το Nu Trek την δευτερη καλυτερη ταινια Star Trek μετα το TWOK, ενω τωρα την βλεπεις προς το τελος στην λιστα των αγαπημενων ταινιων απο τους φανς.

κανεις δεν αλλαξε την γνωμη του με το TFA που σχεδον ολοι το ειχαν εκθειασει, οτι ειναι η τριτη καλυτερη ταινια μετα τα ΑΝΗ/ΕSB, οτι ειχε σωσει το Star Wars, οτι το εκανε "fun" ξανα. και τωρα πολλοι την θεωρουν μια απο τις χειροτερες SW ταινιες. τα κουκλακια της Rey εχουν πατωσει στις πωλησεις σε σημειο που να βαζουν σταμπα του Vader στο κουτι για να τα σπρωξουν. ειναι επειδη ολοι αγαπησανε τα TFA/TLJ τοσο πολυ και δεν εχουν σταματησει να αγοραζουν τα παιχνιδια των νεων χαρακτηρωνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν το είχα πει best ever, αλλά ακόμα μου αρέσει γιατί έχω σκηνές που θυμάμαι που μου άρεσαν (X-Wings στον Takodana, Han Solo γενικά, lightsaber duel) και ήθελα να δω πού θα πήγαινε το νέο καστ Rey / Finn / Poe στο TLJ.

And now in TLJ, we know: GODESS / κουβά / κουβά. Προσπαθώ να θυμηθώ κάποια σκηνή που θα ήθελα να ξαναδώ από TLJ και δεν μου έρχεται κάτι, εκτός του Yoda. Ίσως την αρχή της μάχης στον Crait. Δεν ξέρω, δεν είχε κάποιο highlight scene που να μου έκατσε.

ΥΓ. Στο EA Battlefront II πάντως, κάνουν δουλειά ο Finn και ο Poe. ^_^

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Manuel είπε

Ναι, κι εγώ απαντάω ότι είναι υπερβολικά σπάνιο να αλλάξει κάποιος γνώμη για την ταινία αργότερα. Αν πέρασε καλά, του άρεσε. Αν δεν πέρασε καλά, δεν του άρεσε. Πόσοι άνθρωποι αλλάζουν αναδρομικά γνώμη; "Πολύ ωραία πέρασα, αλλά μου είπαν κάτι τύποι στο ίντερνετ ότι ήταν μπούρδα και μου επισημάναν τα plot holes και τώρα έχω κακή γνώμη για την ταινία".

Κάποιοι το σκέφτονται περισσότερο και καλά κάνουν. Αλλά για τον πολύ κόσμο, αυτό είναι απλά ανήκουστο.

Γι' αυτό άλλωστε και η γνώμη του πολύ κόσμου δεν έχει και τη μεγαλύτερη αξία. Αυτό δε σημαίνει ότι δικαιούμαστε να προσπαθούμε να την διαστρεβλώνουμε.

Όπως είχα γράψει εδώ όταν είδα την ταινία, ο ένας από τους δυο φίλους με τους  οποίους την είδαμε μαζί, ενώ όταν  βγήκαμε από την αίθουσα ήταν ενθουσιασμένος, σήμερα την θεωρεί μέτρια. Σίγουρα τον επηρεάσαμε και οι άλλοι δυο όταν αρχίσαμε να του επισημάνουμε τις βλακείες της ταινίας.

Βέβαια, αν το σκεφτείς, ποιος είναι ο πιο τυχερός από τους δυο μας? Εγώ που παρακάλαγα να τελειώσει αυτό που έβλεπα μπροστά μου ή αυτός που βγήκε με το χαμόγελο? Παρόλο που σήμερα είναι σχεδόν εξίσου επικριτικός για την ταινία.

Σίγουρα πάντως η επομένη και το Solo θα έχει -3 εισιτήρια (να σημειώσω απλά ότι το TFA είχε από τους 3 μας συνολικά δέκα εισιτήρια με τις διάφορες παρέες που πηγαίναμε να το δούμε)

O Killik έχει ένα μεγάλο δίκαιο πάντως, ασχέτως τι λέω εγώ, αυτός ή ο Manuel, αν η τρίτη φέρει  χαμηλά έσοδα όπως κάτω του ενός δις (με το υπάρχον κλίμα αρκετά πιθανό), θα θεωρηθεί αποτυχία, ενώ με ένα νούμερο κάτω τον 700-800εκ θα πέσουν κεφάλια ακόμα και αν πάρει 10 στο imdb και 5 αστέρια στο rotten tomatoes

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...