Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν τα lightsaber duels ηταν το μοναδικό πρόβλημα της ταινίας καλά θα ήταν.

Edit   Οχι και πως τα prequels είχαν πολύ καλυτερες.

giphy.gif

Επεξ/σία από Raptorex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Manuel είπε

Τα lightsaber duels ήταν πάντα πολύ περιορισμένα. Το αυθεντικό Star Wars το μόνο που είχε ήταν τον Darth Vader με τον Obi-Wan να "σκουντιούνται".

Μόνο στα prequels έγιναν αυτές οι υπερβολές και προσωπικά με χάλασαν πάρα πολύ. Έγινε μια γελοιότητα το θέμα. Καλύτερα έτσι, επανήλθαμε εκεί που έπρεπε.

Το ακριβώς αντίθετο για μένα dude, μάλλον γιατί δεν δίνω ιδιαίτερη βάση σε story κτλ επειδή το βλέπω ως space fairy tale και για αυτό μάλλον θέλω jedi fights, force using κτλ, ψάχνω διασκέδαση και όχι βάθος σε τέτοιου είδους ταινίας που make no fuckin sense irl ;) but hey thats me ;) Το νεφρό μου θα έδινα για να δω ταινία φάση intro του Force Unleashed με τον Starkiller να σταματάει star destroyer! Παρόλα αυτά καταλαβαίνω τι λες γιατί το ξέρω από φίλους fans του original trilogy. ;)

Πάντως νομίζω ο περισσότερος κόσμος για αυτό πάει cinema και το είδα πολύ από αυτούς που είδαν το Rogue και αυτό που τους έμεινε ήταν ο Vader να κόβει καημένους στο τέλος της ταινίας, omg the chills στο τελευταίο πλάνο...

1490129120906

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Disney ξεκινησε ξεκαθαρισμα στο TheForce.net community forum, οποιος γραφει κατι αρνητικο για τις ταινιες τρωει αμεσως μονιμο ban.

τουλαχιστον ετσι δηλωσαν καποιοι mods που αποχωρησαν προσφατα, ειπαν οτι η εντολη ηρθε κατευθειαν απο την Disney και πως τους εδινε δωρεαν εισιτηρια και δωρα ως ανταλλαγμα. 

ηταν οτι καλυτερο συνεβη για τα SW η εξαγορα τους απο την Disney, ε; φατε την τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το ακριβώς αντίθετο για μένα dude, μάλλον γιατί δεν δίνω ιδιαίτερη βάση σε story κτλ επειδή το βλέπω ως space fairy tale και για αυτό μάλλον θέλω jedi fights, force using κτλ, ψάχνω διασκέδαση και όχι βάθος σε τέτοιου είδους ταινίας που make no fuckin sense irl ;) but hey thats me ;) Το νεφρό μου θα έδινα για να δω ταινία φάση intro του Force Unleashed με τον Starkiller να σταματάει star destroyer! Παρόλα αυτά καταλαβαίνω τι λες γιατί το ξέρω από φίλους fans του original trilogy. ;)

Μου αρέσουν οι μάχες, μόνο εφόσον υπάρχουν "χαρακτήρες" από πίσω. Δύο αδιάφοροι χαρακτήρες, όσο κουλ και να είναι αυτά που κάνουν, δε με κερδίζουν. Αντίστροφα, μια μάχη για την οποία γνωρίζω και αισθάνομαι όλα όσα διακυβεύονται (ότι και αν είναι αυτό), θα την παρακολουθήσω τρώγοντας τα νύχια μου!

Η συγκεκριμένη σκηνή, πάντως, στο Rogue One ήταν τόσο καλοφτιαγμένη, που μου άρεσε πάρα πολύ, άσχετα που η ταινία μέχρι εκείνο το σημείο μου είχε φανεί απλά καλή και δεν ήμουν σε κάποια ιδιαίτερη συναισθηματική κατάσταση.

Ούτε βιντεοπαιχνίδια action δεν παίζω, αν δεν με τραβάει το story (βλέπε Half Life, Bioshock)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Raptorex είπε

Aν τα lightsaber duels ηταν το μοναδικό πρόβλημα της ταινίας καλά θα ήταν.

Edit   Οχι και πως τα prequels είχαν πολύ καλυτερες.

giphy.gif

ποιο ειναι το προβλημα με αυτη τη σκηνη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, KilliK είπε

ποιο ειναι το προβλημα με αυτη τη σκηνη;

Δυο υποτίθεται κορυφαίοι lightsaber duelists να  στριφογυρίζουν άσκοπα τα  φωτόσπαθα τους σε πολύ κοντινή απόσταση μεταξύ τους.Μου θύμισε κάτι παιδάκια που προσπαθούσαν να κάνουν κόλπα με ξύλινα σπαθιά.

Επεξ/σία από Raptorex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manuel είπε

Μου αρέσουν οι μάχες, μόνο εφόσον υπάρχουν "χαρακτήρες" από πίσω. Δύο αδιάφοροι χαρακτήρες, όσο κουλ και να είναι αυτά που κάνουν, δε με κερδίζουν.

 

darth-maul-main.jpeg?itok=V80loEQO

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Raptorex είπε

Δυο υποτίθεται κορυφαίοι lightsaber duelists να  στριφογυρίζουν άσκοπα τα  φωτόσπαθα τους σε πολύ κοντινή απόσταση μεταξύ τους.Μου θύμισε κάτι παιδάκια που προσπαθούσαν να κάνουν κόλπα με ξύλινα σπαθιά.

ε δεν το κανουν ασκοπα, εχει προηγηεθει μια μαχη ολοκληρη που ο ενας αποκρουει τον αλλον και προσπαθουν να καλυψουν το απο που θα ερθει το επομενο χτυπημα, ενω μιλαμε για μια μαχη μεταξυ δασκαλου και μαθητη, που σημαινει οτι σε μεγαλο βαθμο εχουν τις ιδιες κινησεις....

 

Γενικα στα πρικουελ νομιζω οτι ειδαμε τις καλυτερες μαχες, ισως ειναι και αυτος ενας λογος που τα εκτιμω πολυ περισσοτερο απο τις ταινιες της disney...

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pa0ki είπε

darth-maul-main.jpeg?itok=V80loEQO

Χμ... καλούτσικο παράδειγμα αδιάφορης κουλ μάχης, αλλά η συγκεκριμένη ξεπερνάει λίγο το κουλ και πάει προς το γελοιότητα. Αυτό που τη σώζει και την αναδεικνύει είναι η εξαιρετική μουσική επένδυση. Άλλωστε χρησιμοποιήθηκαν στοιχεία από Dvorak και Carmina Burana, ιδιαίτερα κλασικά και αγαπημένα έργα που αφήνουν τεράστιο impact.

(δεν το γράφω για να μειώσω τον John Williams, αφενός είναι από τους πιο λατρεμένους μου συνθέτες κινηματογραφικής μουσικής, αφετέρου καταλαβαίνω πολύ καλά πως σχεδόν όλα τα soundtracks έτσι γράφονται, δεν γίνεται κι αλλιώς άλλωστε, απλά ας μην παραγνωρίζουμε ότι προηγήθηκαν κάποιες ιδιοφυίες/εφευρέτες μουσικής για να έχουν να "διαλέγουν")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Manuel είπε

Χμ... καλούτσικο παράδειγμα αδιάφορης κουλ μάχης, αλλά η συγκεκριμένη ξεπερνάει λίγο το κουλ και πάει προς το γελοιότητα. Αυτό που τη σώζει και την αναδεικνύει είναι η εξαιρετική μουσική επένδυση. Άλλωστε χρησιμοποιήθηκαν στοιχεία από Dvorak και Carmina Burana, ιδιαίτερα κλασικά και αγαπημένα έργα που αφήνουν τεράστιο impact.

(δεν το γράφω για να μειώσω τον John Williams, αφενός είναι από τους πιο λατρεμένους μου συνθέτες κινηματογραφικής μουσικής, αφετέρου καταλαβαίνω πολύ καλά πως σχεδόν όλα τα soundtracks έτσι γράφονται, δεν γίνεται κι αλλιώς άλλωστε, απλά ας μην παραγνωρίζουμε ότι προηγήθηκαν κάποιες ιδιοφυίες/εφευρέτες μουσικής για να έχουν να "διαλέγουν")

για το duel of fates λες?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xavier είπε

ε δεν το κανουν ασκοπα, εχει προηγηεθει μια μαχη ολοκληρη που ο ενας αποκρουει τον αλλον και προσπαθουν να καλυψουν το απο που θα ερθει το επομενο χτυπημα, ενω μιλαμε για μια μαχη μεταξυ δασκαλου και μαθητη, που σημαινει οτι σε μεγαλο βαθμο εχουν τις ιδιες κινησεις....

Γενικα στα πρικουελ νομιζω οτι ειδαμε τις καλυτερες μαχες, ισως ειναι και αυτος ενας λογος που τα εκτιμω πολυ περισσοτερο απο τις ταινιες της disney...

Πιθανότερο είναι να είχε δει αυτή τη κίνηση ο george lucas σε κάποια ταινία νίτζα και να τους είπε την προσθέσουν στη χορογραφία.Αν εξαιρέσεις τη μάχη με το darth maul και το obi wan vs anakin οι άλλες μονομαχίες δεν ήταν κάτι το αξιόλογο.Οι ηλικιωμένοι christopher lee και ian McDiarmid  με μακρινά πλάνα και χάλια cgi κεφάλια κολλημένα σε stunt double και ένας cgi yoda να κάνει ακροβατικά.

 

Επεξ/σία από Raptorex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαμος στο theForce.net. οι mods πλακωνονται μεταξυ τους, κατηγορουν αυτους που κανανε τις αποκαλυψεις για λαδωματα απο την Disney, ως προδοτες.

ωραια τα καταφερε η Kennedy, διαλυσε το SW brand, τωρα διχαζει και την κοινοτητα του.

3 ώρες πριν, Raptorex είπε

Δυο υποτίθεται κορυφαίοι lightsaber duelists να  στριφογυρίζουν άσκοπα τα  φωτόσπαθα τους σε πολύ κοντινή απόσταση μεταξύ τους.Μου θύμισε κάτι παιδάκια που προσπαθούσαν να κάνουν κόλπα με ξύλινα σπαθιά.

οχι ασκοπα. αυτο ηταν καθαρα καλλιτεχνικη επιλογη του σκηνοθετη. ο Λουκας ηθελε οι Jedi της Republic εποχης να ειναι στην πιο ακμαια μορφη τους. και ηθελε οι χορογραφιες τους να ειναι υπερστυλαρισμενες και φιγουρατζιδικες για να επιδειξουν ακριβως αυτο. σαν να χορευουν μπαλαρινες ηταν τα ακριβη του λογια.

αυτο συμβαινει και στην σκηνη αυτη, στριφογυριζουν τα φωτοσπαθα τους για να προστατευτουν  ενω ψαχνουν ανοιγμα στον αντιπαλο για επιθεση. το οποιο και συμβαινει στο επομενο κοντινο πλανο οταν χτυπανε τα σπαθια τους.

δεν ειναι ρεαλιστικο με ορους πραγματικου fencing; σιγουρα. ειναι σκετη φιγουρα; οπωσδηποτε. but that's the point. 

τωρα απο κει και υστερα, αμα δεν αρεσει σε καποιον αυτο που βλεπει, ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. εγω δεν ειχα προβλημα με καμια χορογραφια με τα φωτοσπαθα απο καμια ταινια, ακομη και απο την νωχελικη του ANH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...