Προς το περιεχόμενο

Microsoft Lumia 950 & 950 XL Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά τα λέει ο mertaghon, αν εξαιρέσεις ότι σαν συσκευή είναι φοβερή, όλα τα υπόλοιπα όπως τα λέει είναι, κατ εμέ πάντα. Εκτός τα 4Κ και τα slow, μέτρια ήταν και η φωτογραφική του, νύχτα χάλι μαύρο, δεν εστίαζε πουθενά πάρα μόνο manual. Τα wp είναι για τίποτε κομπιουτεράδες, καταθληπτικό περιβάλλον με τα tiles, άσε η ποιότητα των εφαρμογών.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πειραζει που προτιμω το 930 μου???

απο το 950 εννοεις?

 

γιατι αν παρολα τα bugs που γραφω το προτιμας,

πειραζει ναι

γιατι μια συσκευαρα σαν αυτη,με ολα τα φοντα

την καταντα η ms απλα να την προτιμας

και οχι να την εχει τζιτζι,να ΡΟΚΑΡΕΙ

και να εισαι ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ

 

φαυλος κυκλος,εδιωξε πελατες,δεν ριχνει λεφτα

πια σε ποιοτητα και optimization οπότε δεν εισπρατει με ακριβες

συσκευες κλπ...

 

σορυ για το υφος μου αλλα μετα τα 808,1020,το 930

μπορουσε να αναστησει νοκια και ms και τα θαψε ολα η ms κι εμας μαζι..

 

καλα ως προς το μη optimization της καμερας που σωστα αναφερει ο Makis38

δεν θα πω τπτ..ρε ουτε αυτο δε βελτιστοποιησατε??αρε 1020 ιστορικο..

Επεξ/σία από mertaghon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω 930 και δεν το αλλάζω με καμιά συσκευή εκεί έξω...! Τρομερό τηλέφωνο!

Και οσο για τον φίλο παραπάνω (που δεν εχει πιάσει πότε 930 στα χέρια του), το κινητό μπορεί να έκανε το πολύ κανα μήνα 600 euro.... Η πτώση της τιμης του ηταν ραγδαία... Καινούριο στα 280 euro από Ελλάδα μεσα στο 2015. Εχει πάρει ξεχωριστά σαν συσκευή απο τη nokia/microsoft δυο (2) updates για bugs fixes αποκλειστικά για 930 μόνο.... Μέσα σε μια νύχτα πήρε αναβάθμιση να τραβάει 4Κ. Πήρε αναβάθμιση να τραβάει slow motion. Πηρε αναβάθμιση να τραβάει HDR φωτογραφίες... Κατι που τα βάλανε αργότερα στο iphone και τα παρουσίασαν για καινοτομίες... Κανένα lag, σφαίρα το τηλέφωνο, μπαταρία θηρίο 2+ μέρες, windows 10 πλέων πέρασα, τεράστιο optimization. και δεν εχει πάρει ακόμη και το firmware update για windows 10...και ομορφιά, σφαίρα και με τα windows 10, και με μπαταρία θηρίο με την .36.... Τι άλλο να πούμε.... Έλεος... 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 950 εννοεις?

 

γιατι αν παρολα τα bugs που γραφω το προτιμας,

πειραζει ναι

γιατι μια συσκευαρα σαν αυτη,με ολα τα φοντα

την καταντα η ms απλα να την προτιμας

και οχι να την εχει τζιτζι,να ΡΟΚΑΡΕΙ

και να εισαι ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ

 

φαυλος κυκλος,εδιωξε πελατες,δεν ριχνει λεφτα

πια σε ποιοτητα και optimization οπότε δεν εισπρατει με ακριβες

συσκευες κλπ...

 

σορυ για το υφος μου αλλα μετα τα 808,1020,το 930

μπορουσε να αναστησει νοκια και ms και τα θαψε ολα η ms κι εμας μαζι..

 

καλα ως προς το μη optimization της καμερας που σωστα αναφερει ο Makis38

δεν θα πω τπτ..ρε ουτε αυτο δε βελτιστοποιησατε??αρε 1020 ιστορικο..

κοιτα εγω εχω 2 lumia 930 και δεν εχει κολλησει ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ !!! ουτε ιχνος bug....kai to protimv apo to 950 γιατι μο αρεσει το αλουμινιο που δινει ωραια αισθηση και οχι το πλαστικο...δε ξερω εσενα τι σου ετυχε... οσο για το παραμυθι του store ,τις εφαρμογες που χρειαζομαι εγω ειτε για δουλεια ειτε για να περναω την ωρα μου τις εχει ολες. και εχοντας περασει απο ολα τα λειτουργικα και τωρα τελευταια πο κατι και καλα 8πυρηνα android me 3gb ram ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ θα μεινω με το 930...για τα δικα μου γουστα ειναι καταπληκτικο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσθενη bugs στο ειδος χρησης που κανω εγω συναντω αλλα σεβομαι την ορθα αιτιολογημενη αποψη σου ως απλα διαφορετικη χρηση.

 

 

Flogerako αστο ,απο αλλη πλευρα το πιανουμε το 930,στο 2.5 μερες μπαταρια λες οταν εγω ειχα 12 ωρες μαξ ,ε καναμε αλλη χρηση.αστο οποτε απλα ειμαστε αλλοι χρηστες.

 

(στο ποστ μου ειδατε τη φραση τρεμουλο οθονης σε edge browsing και ομιλια?.bug)

 

Κλεινω οφτοπικ κ παω να δω review 950!

 

Απλα αλλες συσκευες στην βαρια σε μουλτιτασκινγκ χρηση που εκανα εβγαζαν επιδοσεις..και ως παλιιιος χρηστης σε θεματα ρομ λεω πως καλη ρομ το 930 δεν ειχε για καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδος bugs συναντάς στο 930; αυτο δεν καταλαβαίνουμε. Ποτέ κανένα Lumia δεν μου έχει βγάλει bug ειδικά το 930. Τωρα αν είσαι άτυχος ειναι άλλο θέμα. Αλλα ναι τα 8.1 μπορεί να μην είχαν την πληθώρα των apps αλλα σαν λειτουργικό ειναι αψεγάδιαστο. Το ίδιο θα συμβεί και με το τελικό αποτέλεσμα των 10 θελω να πιστεύω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος μιλάει τόση ώρα για το 930 με περασμένα τα 10ρια ινσάιντερ, δηλαδή ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ, εν γνώσει του χρήστη. Αλλιώς δεν μπορεί να είδε μπαγκ στον Ετζ που δεν υφίσταται στα 8.1.

Τεσπα, το 950 μπορείτε να το πάρετε με 480€ από το ιταλικό άμαζον, μαζί με τα μεταφορικά. Λινκ δε βάζω, ψάξτε μόνοι σας. Και δεν έχει ούτε 2 μήνες στην αγορά.

Αυτό που συγκρίνουν την τιμή κινητών 10 μηνών στο σκρουτζ, με την τιμή κινητού 1,5 μήνα σε πάμπλικ κλπ, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Ναι, οκ, πολλά θέματα, αλλά όχι τέτοιο θάψιμο ρε μάγκες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 930 με 8.1 πετάει. Ουτε bugs ουτε τιποτα. Ελπιζω και με τα 10αρια να ισχυει το ιδιο. Όσο για το design του 950 επρεπε σιγουρα να ηταν καλυτερο αν και η πλειοψηφια θα το εχει σε θηκη. Εγω παντως αν το παρω στο μελλον θα χτυπησω μια mozo case.

 

Lumia-950-Leder-Mozo.jpg

Επεξ/σία από privateer
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω 930 και δεν το αλλάζω με καμιά συσκευή εκεί έξω...! Τρομερό τηλέφωνο!

Και οσο για τον φίλο παραπάνω (που δεν εχει πιάσει πότε 930 στα χέρια του), το κινητό μπορεί να έκανε το πολύ κανα μήνα 600 euro.... Η πτώση της τιμης του ηταν ραγδαία... Καινούριο στα 280 euro από Ελλάδα μεσα στο 2015. Εχει πάρει ξεχωριστά σαν συσκευή απο τη nokia/microsoft δυο (2) updates για bugs fixes αποκλειστικά για 930 μόνο.... Μέσα σε μια νύχτα πήρε αναβάθμιση να τραβάει 4Κ. Πήρε αναβάθμιση να τραβάει slow motion. Πηρε αναβάθμιση να τραβάει HDR φωτογραφίες... Κατι που τα βάλανε αργότερα στο iphone και τα παρουσίασαν για καινοτομίες... Κανένα lag, σφαίρα το τηλέφωνο, μπαταρία θηρίο 2+ μέρες, windows 10 πλέων πέρασα, τεράστιο optimization. και δεν εχει πάρει ακόμη και το firmware update για windows 10...και ομορφιά, σφαίρα και με τα windows 10, και με μπαταρία θηρίο με την .36.... Τι άλλο να πούμε.... Έλεος... 

να πουμε οτι εχεις στα πιο πολλα δικιο,αλλα για τη μπαταρια με εκανες και γελασα πολυ.και εψηνες και μπεικον στη πλατη αν πεινουσες απο τη θερμοκρασια

Επεξ/σία από atilio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μαγκες να ρωτησω κατι.απο περιεργεια. για το 1020 τι εχετε να πειτε που το θαψανε σε μερικους μηνες οι τραγικοι? μετα απο το 808 και το 1020 ΟΛΕΣ οι καμερες,σε ΟΛΑ τα κινητα στο κοσμο ειναι αστειες. και τωρα μας πασαρει τοσα λεφτα συσκευη πλαστικουρια του κωλου? sorry MS μου ξανα θυμισες γιατι αλλαξα εταιρια.

δεν εχεις και αδικο. Συμφωνω λιγο.

Απλα οκ και το 950xl εχει καλη καμερα. ισως οχι σαν το 1020 αλλα εχει αλλα εξτρα. το θεμα ειναι οτι το νεο λειτουργικο ενω ειναι καλα δομημενο και επιτελους ποιο  σημαζεμενο κανει μπαμ για καποιον που το εχει οτι ειναι ημιτελες. Τωρα δεν το λεω για να αρχισουν οι φανατικοι να βριζουν παιδια. το αγορασα και ξερω. Ελπιζω να φτιαξει σε μπαταρια να ειναι αψογη. Τωρα σε θεμα εφαρμογων βελτιωνεται αλλα μην περιμενετε θαυματα. Παντως για να μην κατηγορω μονο το 950xl εχω και ενα δευτερο κινητο το oneplus 2 64gb που εκει θα ελεγε οτι το oxygen ειναι απλα ΑΘΛΙΟ. Με απλα αισχος μπαταρια. Μπροστα σ αυτο το lumia 950xl ειναι φανταστικο σε μπαταρια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δώσω 500 για την πλαστικούρα της ms??? Ούτε για πλάκα!!! 250 και πολλά είναι...

Τώρα για το 930 οι περισσότεροι θεωρώ ότι το πήρανε με την προσφορά του Γερμανού, όπου αν έσπρωχνες το xbox σου έβγαινε από 230 έως 250 ευρώ. Αλλά και πάλι το τρεμόπαιγμα της οθόνης δεν παλεύοταν!!!

Προσωπικά ξανααγόρασα το lumia 830 στα 169 ευρώ από vodafone. Με τα 8.1 πάει σφαίρα!!!

Επεξ/σία από xetasa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω 500 για την πλαστικούρα της ms??? Ούτε για πλάκα!!! 250 και πολλά είναι...

Τώρα για το 930 οι περισσότεροι θεωρώ ότι το πήρανε με την προσφορά του Γερμανού, όπου αν έσπρωχνες το xbox σου έβγαινε από 230 έως 250 ευρώ. Αλλά και πάλι το τρεμόπαιγμα της οθόνης δεν παλεύοταν!!!

Προσωπικά ξανααγόρασα το lumia 830 στα 169 ευρώ από vodafone. Με τα 8.1 πάει σφαίρα!!!

 

Όχι να μην δώσεις... Τα 500€ είναι υπερβολή όχι για το 950 αλλά για οποιαδήποτε συσκευή συμπεριλαμβανομένου του iPhone.

 

Σε σχέση με τα υλικά κατασκευής, ως χρήστης premium και business oriented συσκευών στο παρελθόν πλέον έχω καταλήξει ότι παίζουν πολύ μικρό ρόλο στην overall εμπειρία. Προφανώς και δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά από ένα δήθεν μεταλλικό σκελετό. Υπάρχει διαφορά στο design (ας πούμε και στην ποιότητα κατασκευής) με συσκευές κατηγορίας iPhone 6 και πάνω. Όμως τα 500€ είναι υπερβολή έτσι και αλλιώς... 

 

Τέλος είναι προφανές ότι bug το 930 δεν είχε, όπως και καμία WP συσκευή με τα 8.1. Από την αναφορά στον edge προφανώς μιλάμε για ανεπίσημη Insider εγκατάσταση... Αν πάντως θέλεις να δεις bugs, δοκίμασε ανταγωνιστικό λειτουργικό σε custom rom (γιατί αναβάθμιση επίσημα δεν βλέπεις στο 95% των συσκευών, και έλα να συζητήσουμε...)!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις και αδικο. Συμφωνω λιγο.

Απλα οκ και το 950xl εχει καλη καμερα. ισως οχι σαν το 1020 αλλα εχει αλλα εξτρα. το θεμα ειναι οτι το νεο λειτουργικο ενω ειναι καλα δομημενο και επιτελους ποιο  σημαζεμενο κανει μπαμ για καποιον που το εχει οτι ειναι ημιτελες. Τωρα δεν το λεω για να αρχισουν οι φανατικοι να βριζουν παιδια. το αγορασα και ξερω. Ελπιζω να φτιαξει σε μπαταρια να ειναι αψογη. Τωρα σε θεμα εφαρμογων βελτιωνεται αλλα μην περιμενετε θαυματα. Παντως για να μην κατηγορω μονο το 950xl εχω και ενα δευτερο κινητο το oneplus 2 64gb που εκει θα ελεγε οτι το oxygen ειναι απλα ΑΘΛΙΟ. Με απλα αισχος μπαταρια. Μπροστα σ αυτο το lumia 950xl ειναι φανταστικο σε μπαταρια. :P

Ναι το οτι το One Plus 2 εχει λιγο χειροτερη μπαταρια απο το πρωτο ειναι γεγονος.Το Oxygen για ποιο λογο ομως ειναι αθλιο??

 

Επισης κεντρικη συσκευη 950xl και δευτερη OnePlus2 δεν μπορω να καταλλαβω τι εχεις στο μυαλο σου απο πλευρας χρησης των δυο(χωρια το γεγονος οτι μιλαμε για πανω απο 1000ευρω σε κινητα :) ). Επισης λιγο βαρια κουβεντα να λεμε οτι η μπαταρια στο OnePlus ειναι αισχος σε σχεση με αλλα χειροτερα κινητα βλεπε S6,ή Iphone 6s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα περισσοτερα 930 ,ακομα και αυτα που κρατατε στα χερια σας

οι κατοχοι και δεν το εχετε παρατηρησει

τρεμοπαιζει η οθονη ενω προσπαθει με edge να πιασει σημα δεδομενα κλπ

 

αν προσεξεις θα το δεις..κι εγω αρχικα ελεγα τα 930 μου δεν το κανουν..
 

edge browser λενε....

http://answers.microsoft.com/en-us/mobiledevices/forum/mdlumia/lumia-930-screen-flickering-when-on-edge/10abd3d4-9743-47f9-b560-95f78344621c?auth=1

Επεξ/σία από mertaghon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...