Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιο απλά... Μπορείς να κάνεις εγγραφή στην ηλεκτρονική υπηρεσία της ΔΕΗ, αλλά τον λογαριασμό να μην τον πληρώσεις ηλεκτρονικα μέσα από 'κει με την κάρτα σου αλλά να πας στη ΔΕΗ της περιοχής σου στο ταμείο (αν και δε βρίσκω λόγο). Κι επίσης, το πως θα σου έρχεται ο λογαριασμός, το επιλέγεις μέσα από την ηλεκτρονική υπηρεσία της ΔΕΗ, όταν κάνεις εγγραφή. Εγώ π.χ. έχω και τα 3, sms, email και μου 'ρχεται και στο σπίτι σε φάκελο. Αχρείαστος ο φάκελος βέβαια, θα τον καταργήσω. Αν θες αυτο το χαρτί του λογαριασμού με τις αναλυτικές χρεώσεις, υπάρχει μέσα στην ηλεκτρονική υπηρεσία σε pdf, οπότε το βλέπεις από 'κει. 

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όταν έχεις να κάνεις με "παλιά μυαλά" θέλουν το χαρτί και να παν στο ταμείο να πληρώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "νεο" κοινωνικό τιμολόγιο από πότε εφαρμόζεται ; Εγώ πχ έκανα αίτηση που εγκρίθηκε στις 22/02 και μου ήρθε πρώτη φορά σήμερα λογαριασμός εκκαθαριστικός από 14/11/2017 μέχρι 14/05/2018 (6 μήνες δλδ) και μου έχουν χρεώσει τις κιλοβατώρες ως εξής των πρώτων 5 μηνών με βάση το παλιό και μόνο του τελευταίου μήνα με βάση το καινούριο ( που είναι φθηνότερο). Εντωμεταξύ έχουν ΄κάνει προφανώς παραδοχή και εχουν διαιρέσει τις συνολικές κιλοβατώρες για τους 6 μήνες δια 6 και έτσι υπολόγισαν αυθαίρετα τις κιλοβατώρες του τελευταίου μήνα. Κάνανε δλδ 882/6 = 147 

deh.png.621ac4503538195f9e541fbdf4695ed8.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gogomania είπε

τελικά, αν κατάλαβα καλά, όταν αναγράφονται οι κιλοβατώρες είναι εκκαθαριστικός κι ας γράφει έκτακτος?

Bασικα, νομιζω παντα,  το "εκτακτος" είναι για να σε ενημερωσουν για την αλλαγη, ότι μπηκες στο κοινωνικο. Δεν αλλαζει κατι επι της ουσιας, συνεχιζεις ανα 4μηνο να χρεωνεσαι δεη. Ειτε εναντι ειτε εκκ/κος ο εκτακτος, θα πληρωσεις κανονικα ότι είναι να πληρωσεις.

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Το "νεο" κοινωνικό τιμολόγιο από πότε εφαρμόζεται ; Εγώ πχ έκανα αίτηση που εγκρίθηκε στις 22/02 και μου ήρθε πρώτη φορά σήμερα λογαριασμός εκκαθαριστικός από 14/11/2017 μέχρι 14/05/2018 (6 μήνες δλδ) και μου έχουν χρεώσει τις κιλοβατώρες ως εξής των πρώτων 5 μηνών με βάση το παλιό και μόνο του τελευταίου μήνα με βάση το καινούριο ( που είναι φθηνότερο). Εντωμεταξύ έχουν ΄κάνει προφανώς παραδοχή και εχουν διαιρέσει τις συνολικές κιλοβατώρες για τους 6 μήνες δια 6 και έτσι υπολόγισαν αυθαίρετα τις κιλοβατώρες του τελευταίου μήνα. Κάνανε δλδ 882/6 = 147 

deh.png.621ac4503538195f9e541fbdf4695ed8.png

Απ οτι φαινεται στο λογ/σμο σου, από τις 882 κιλοβατωρες οι 735 χρεωθηκαν με κοτ/β και οι 147 με κοτ/α.

Πως γινεται παγιο 9,53€? 
 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , καλά με πήγε. ( Εντάξει διαρι 53 τμ είναι στο οποίο μένω μαζί με τη σύντροφο μόνο , δεν έχω παιδιά, γατιά)

Μεγάλο πράγμα τελικά ο ηλιακός θερμοσίφωνας και τα καλά τζάμια-αλουμινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δηλωσεις τελειωνουν 26 ιουλιου, οποτε μετα παλι οι αιτησεις

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/137182/forologikes-diloseis-2018-mexri-poia-mera-paratathike-i-prothesmia-ypovolis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω κατι.Με ΚΟΤ Α και οριο στις 1400kw και καταναλωση 1065kw εχω αυτον τον λογαριασμο

Πάγια Χρέωση 1,56
kWh 1065X0,09460€/kWh 100,75
Εκπτ.KOT 1030,00X0,07500 -77,26

Δεν θα επρεπε να εφαρμοστει στις 1065kw η εκπτωση και οχι στις 1030?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Mηπως οι πρωτες 35 ηταν πρωτου μπει το κοτ?

Δεν γνωριζω αλλα απο τη στιγμη που εκδιδεται σε κοτ α ο λογαριασμος δεν θα επρεπε να υπαρχει ειδικη αναφορα για το πως προκυπτει?

Το εχω παρατηρησει και σε αλλους 2 λογαριασμους γνωστων τετοιες διαφορες  της ταξεως 30-45kw :unsure:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι στον δικο μου μπορεις να το παρατηρησεις, αυτο ειναι προφανως, ο υπολογισμος με κοτ ξεκιναει από την ημερ/νια που ενταχτηκες στο κοτ.

Δε γραφουν λεπτομέρειες πως προκυπτει. Σε μενα για παράδειγμα λεει

Πάγια Χρέωση 1,54

kWh 1480X0,09460€/kWh 140,01

Πάγια Χρέωση Νύχτας 2,01

kWh 21X0,06619€/kWh 1,39

Εκπτ.KOT 1290,00X0,04500 -58,05

Τι ρυθμιζομενες χρεωσεις σου εχουν βαλει, φιλε?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...