Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 minutes ago, korakios said:

 

σε αναμονή για ΦΕΚ

Αν δεν είναι κι αυτό βγαλμένο απ'το μυαλό της καθαρίστριας. 

Εγώ δεν έχω δει να αναφέρεται πουθενά επίσημα, ότι θα γίνουν αλλαγές στο Κοτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Αν δεν είναι κι αυτό βγαλμένο απ'το μυαλό της καθαρίστριας. 

Εγώ δεν έχω δει να αναφέρεται πουθενά επίσημα, ότι θα γίνουν αλλαγές στο Κοτ.

θα της το είπε ο θυρωρός που το άκουσε απο τον επιστάτη ...

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα με καθυστερη το λογ/σμο (δεη, κοτ β). Ενω η περιοδος αφορα εως 2/4 ο λογ/σμος εκδοθηκε 17/4.

Υπαρχει ενα μικροποσό ως "επιδοτηση κρατους". Δεν υποτιθεται οτι καταργηθηκε στο τελος του προηγουμενου ετους?

Ο λογ/σμος ειναι Εναντι και μου εχουν υπολογισει 736 κιλοβατωρες. 71 μόνο στο νυχτερινο και 665 στο ημερησιο. Η χρεωση εχει τρια τμηματα, στην ημερα ειναι

362 x 0,10827  +  23 x 0,010862  +  280 x 0,12800

Το καθε τμημα εχει τη τιμη του καθε μηνα?


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, dasos2024 said:

Υπαρχει ενα μικροποσό ως "επιδοτηση κρατους". Δεν υποτιθεται οτι καταργηθηκε στο τελος του προηγουμενου ετους?

Ανακοινώθηκε και δόθηκε πίστωση ΤΕΜ σε δικαιούχους ΚΟΤ, 0,026 €/kWh για Ιανουάριο και 0,018 €/kWh για Φεβρουάριο.

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, BrunoB είπε

Ανακοινώθηκε και δόθηκε πίστωση ΤΕΜ σε δικαιούχους ΚΟΤ, 0,026 €/kWh για Ιανουάριο και 0,018 €/kWh για Φεβρουάριο.

τοσα πολλα χρηματα? 😮

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει κάποιος αλλαγή προγράμματος εντός ίδιας εταιρείας πχ ΔΕΗ.  πχ από το 4all στο online ή το enter;

Σε πετάει εκτός ΚΟΤ και θέλει νέα αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, MikeJ said:

 

Σε πετάει εκτός ΚΟΤ και θέλει νέα αίτηση;

Δε θέλει νέα αίτηση σε αλλαγή προγράμματος, ούτε καν σε αλλαγή παρόχου (τσεκαρισμένο με τουρισμό).

Μόνο 1 φορά το χρόνο... όταν ανακοινωθούν οι προθεσμίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Μου ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός ξανά στην ΕΛΠΕ για διαπίστωσα ότι δε με έχουν στο ΚΟΤΒ που ειμουν τόσο καιρό. Ενώ η μετάβαση του κοτ από ΔΕΗ στην ΕΛΠΕ εγινε αυτόματα, η μετάβαση από ΕΛΠΕ σε βολτον έγινε αυτόματα, η μετάβαση ξανά στην ΕΛΠΕ για δεύτερη φορά δεν έγινε αυτόματα.. παίρνω στον Δεδδηε μου λέει ότι φαίνομαι κανονικά ότι η παροχή μου είναι ΚΟΤΒ . Η ΕΛΠΕ λέει ότι ι Δεδδηε δεν την έδωσε ενημέρωση.. τους λέω στην ΕΛΠΕ δείτε τον προηγούμενο τελευταίο λογαριασμό σας που ειμουν πελάτης σας πριν 2 μήνες ότι είμαι μέσα κανονικά.. κάνουν τον Αλέκο.. να στείλω στην ραε μπας και βγάλω άκρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, gemis XTX said:

Γειά σας παιδιά. Μου ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός ξανά στην ΕΛΠΕ για διαπίστωσα ότι δε με έχουν στο ΚΟΤΒ που ειμουν τόσο καιρό. Ενώ η μετάβαση του κοτ από ΔΕΗ στην ΕΛΠΕ εγινε αυτόματα, η μετάβαση από ΕΛΠΕ σε βολτον έγινε αυτόματα, η μετάβαση ξανά στην ΕΛΠΕ για δεύτερη φορά δεν έγινε αυτόματα.. παίρνω στον Δεδδηε μου λέει ότι φαίνομαι κανονικά ότι η παροχή μου είναι ΚΟΤΒ . Η ΕΛΠΕ λέει ότι ι Δεδδηε δεν την έδωσε ενημέρωση.. τους λέω στην ΕΛΠΕ δείτε τον προηγούμενο τελευταίο λογαριασμό σας που ειμουν πελάτης σας πριν 2 μήνες ότι είμαι μέσα κανονικά.. κάνουν τον Αλέκο.. να στείλω στην ραε μπας και βγάλω άκρη;

Πόσες μέρες είναι ο εκκαθαριστικός και πόση είναι η κατανάλωση; Μήπως έκαψες κάτω από 50kw το μήνα κατ'αναλογία; Αν ναι τότε δε παίρνεις ΚΟΤ γι'αυτό το διάστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πόσες μέρες είναι ο εκκαθαριστικός και πόση είναι η κατανάλωση; Μήπως έκαψες κάτω από 50kw το μήνα κατ'αναλογία; Αν ναι τότε δε παίρνεις ΚΟΤ γι'αυτό το διάστημα.

 

Καλημέρα. Είναι ο πρώτος λογαριασμός και είναι έναντι . 19 ημέρες 119kwh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, gemis XTX said:

Καλημέρα. Είναι ο πρώτος λογαριασμός και είναι έναντι . 19 ημέρες 119kwh. 

Δε ξερω τι να πω... περίεργο. Κατ'αρχάς ρίξε μια ματιά στο λογαριασμό αν είναι σωστός ο αριθμός παροχής και το ΑΦΜ, γιατί έχουμε δει κατά καιρούς να γίνονται λάθη κατά την υπογραφή της σύμβασης.

Μετά θα σου πρότεινα  να μιλήσεις με το chat της Elpedison. Ρώτα αν φαίνεται για την παροχή  (11ψήφιο) ενεργό ΚΟΤ. Αν σου πούνε όχι, κράτα screenshot της συνομιλίας.

Εν συνεχεία πήγαινε myrae, άνοιξε αίτημα κατά ΔΕΔΔΗΕ με αιτιολογία "Εξυπηρέτηση --> καθυστέρηση ένταξης στο ΚΟΤ". Ζήτα να σου απαντήσουν γραπτώς αν φαίνεται ενεργό ΚΟΤ στη παροχή (11ψήφιο), γιατί ο πάροχος λέει ότι δεν έχουν λάβει ενημέρωση. Eπισύναψε το παραπάνω screenshot.

Mετά με την απάντηση του ΔΕΔΔΗΕ, κάνεις αίτημα αμφισβήτησης του λογαριασμού.

Επειδή αυτή η διαδικασία θα πάρει πολλές μέρες, κι επειδή συστεμικά μπορεί να έχει γίνει σκάλωμα... θα σου πρότεινα να αλλάξεις πάλι πάροχο. Αν πάλι ο νέος πάροχος δε σε βλέπει ενεργό θα πρέπει να κάνεις νέα αίτηση για να ξεκολλήσει.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gemis XTX είπε

Γειά σας παιδιά. Μου ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός ξανά στην ΕΛΠΕ για διαπίστωσα ότι δε με έχουν στο ΚΟΤΒ που ειμουν τόσο καιρό. Ενώ η μετάβαση του κοτ από ΔΕΗ στην ΕΛΠΕ εγινε αυτόματα, η μετάβαση από ΕΛΠΕ σε βολτον έγινε αυτόματα, η μετάβαση ξανά στην ΕΛΠΕ για δεύτερη φορά δεν έγινε αυτόματα.. παίρνω στον Δεδδηε μου λέει ότι φαίνομαι κανονικά ότι η παροχή μου είναι ΚΟΤΒ . Η ΕΛΠΕ λέει ότι ι Δεδδηε δεν την έδωσε ενημέρωση.. τους λέω στην ΕΛΠΕ δείτε τον προηγούμενο τελευταίο λογαριασμό σας που ειμουν πελάτης σας πριν 2 μήνες ότι είμαι μέσα κανονικά.. κάνουν τον Αλέκο.. να στείλω στην ραε μπας και βγάλω άκρη;

Καλημερα... Να μιλησεις με τον παροχο σου... Να σου πει γιατι δεν εισαι σε ΚΟΤ αφου θα επρεπε .. Μιλησε και με τον Δεδδηε να δεις αν εχει αναφερει οτι εσυ σαν πελατης   οτι εισαι σε ΚΟΤ... Αυτα γινονται  ολα αυτοματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, takoulou said:

Καλημερα... Να μιλησεις με τον παροχο σου... Να σου πει γιατι δεν εισαι σε ΚΟΤ αφου θα επρεπε .. Μιλησε και με τον Δεδδηε να δεις αν εχει αναφερει οτι εσυ σαν πελατης   οτι εισαι σε ΚΟΤ... Αυτα γινονται  ολα αυτοματα...

Έχεις μιλήσει ήδη, το έγραψε. Να μιλήσει ξανά με πάροχο και δεδδηε, να πιούνε και κάνα καφεδάκι... να ρίξουν πάλι το μπαλάκι ο ένας στον άλλον;

Όλα αυτόματα γίνονται ναι... αλλά για να γράφει ο συμφορουμητης ότι έχει πρόβλημα, κάτι δεν έγινε αυτόματα.

Αυτά τα πράγματα δε λύνονται με το μιλητό και τα τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε ξερω τι να πω... περίεργο. Κατ'αρχάς ρίξε μια ματιά στο λογαριασμό αν είναι σωστός ο αριθμός παροχής και το ΑΦΜ, γιατί έχουμε δει κατά καιρούς να γίνονται λάθη κατά την υπογραφή της σύμβασης.

Μετά θα σου πρότεινα  να μιλήσεις με το chat της Elpedison. Ρώτα αν φαίνεται για την παροχή  (11ψήφιο) ενεργό ΚΟΤ. Αν σου πούνε όχι, κράτα screenshot της συνομιλίας.

Εν συνεχεία πήγαινε myrae, άνοιξε αίτημα κατά ΔΕΔΔΗΕ με αιτιολογία "Εξυπηρέτηση --> καθυστέρηση ένταξης στο ΚΟΤ". Ζήτα να σου απαντήσουν γραπτώς αν φαίνεται ενεργό ΚΟΤ στη παροχή (11ψήφιο), γιατί ο πάροχος λέει ότι δεν έχουν λάβει ενημέρωση. Eπισύναψε το παραπάνω screenshot.

Mετά με την απάντηση του ΔΕΔΔΗΕ, κάνεις αίτημα αμφισβήτησης του λογαριασμού.

Επειδή αυτή η διαδικασία θα πάρει πολλές μέρες, κι επειδή συστεμικά μπορεί να έχει γίνει σκάλωμα... θα σου πρότεινα να αλλάξεις πάλι πάροχο. Αν πάλι ο νέος πάροχος δε σε βλέπει ενεργό θα πρέπει να κάνεις νέα αίτηση για να ξεκολλήσει.

 

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Να μιλησεις με τον παροχο σου... Να σου πει γιατι δεν εισαι σε ΚΟΤ αφου θα επρεπε .. Μιλησε και με τον Δεδδηε να δεις αν εχει αναφερει οτι εσυ σαν πελατης   οτι εισαι σε ΚΟΤ... Αυτα γινονται  ολα αυτοματα...

Την συνομιλία που έκανα εχθές με πάροχο δεν την έκανα σκρηνσοτ.. βλακεία.. τους πείρα και τηλέφωνο μετά και πάλι το ίδιο ισχυρίστηκαν ότι να μιλήσω με τον λογιστή μου ίσως χρειάζεται να κάνει ξανά αίτηση.. τους λέω ότι την αίτηση την κάνω μόνος μου και ότι στο ΗΔΙΚΑ και στο Δεδδηε φαίνεται κανονικά ενεργό το ΚΟΤΒ. Βέβαια το τελευταίο ψηφίο είναι ακόμα το 4 που ήταν αρχικά στη ΔΕΗ και τώρα είναι 7 αλλά δεν είχα πρόβλημα με τον τουρισμό τόσο καιρό και γίνονταν όλα αυτόματα..  αν υπήρχε πρόβλημα ο Δεδδηε δε θα μου έλεγε στο τηλέφωνο που τους έκανα να κάνω ξανά αίτηση για να αλλάξει πχ το τελευταίο ψηφίο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gemis XTX said:

 

Την συνομιλία που έκανα εχθές με πάροχο δεν την έκανα σκρηνσοτ.. βλακεία.. τους πείρα και τηλέφωνο μετά και πάλι το ίδιο ισχυρίστηκαν ότι να μιλήσω με τον λογιστή μου ίσως χρειάζεται να κάνει ξανά αίτηση.. τους λέω ότι την αίτηση την κάνω μόνος μου και ότι στο ΗΔΙΚΑ και στο Δεδδηε φαίνεται κανονικά ενεργό το ΚΟΤΒ. Βέβαια το τελευταίο ψηφίο είναι ακόμα το 4 που ήταν αρχικά στη ΔΕΗ και τώρα είναι 7 αλλά δεν είχα πρόβλημα με τον τουρισμό τόσο καιρό και γίνονταν όλα αυτόματα..  αν υπήρχε πρόβλημα ο Δεδδηε δε θα μου έλεγε στο τηλέφωνο που τους έκανα να κάνω ξανά αίτηση για να αλλάξει πχ το τελευταίο ψηφίο; 

Κι εγω όταν έκανα αίτηση πέρυσι ήμουν -05... τώρα η παροχή έχει φτάσει -09. Με ίδια αίτηση ΚΟΤ. Μάλιστα ρώτησα το πρωί την Elpedison στο chat γιατί 19/4 ξεκίνησε η τελευταία παροχή και το βλέπουν κανονικά το ΚΟΤ.

Η επίσημη οδηγία του ΗΔΙΚΑ (ξεχασμένη στο site από αρχαιοτάτων χρόνων), είναι να κάνουμε νέα αίτηση κάθε φορά που αλλάζουμε πάροχο, βάζοντας το νέο ψηφίο παροχή. Το είδαμε όμως τόσο καιρό στη πράξη ότι δε χρειαζόταν και μάλιστα με υπάλληλο του ΗΔΙΚΑ που είχα μιλήσει στο τηλέφωνο μου είπε ότι δε χρειάζεται. Όταν ρώτησα το ΗΔΙΚΑ γραπτώς, με παρέπεμψαν πάλι στην ανακοίνωση, ότι χρειάζεται νέα αίτηση. Και πολύ φοβάμαι ότι στη περίπτωση σου αν δε βγάλεις άκρη, μπορεί να σου στείλουν την ίδια άκυρη απάντηση.

Αυτό που σου είπα το τσέκαρες; Έχει καταχωρήσει η Elpedison σωστά το ΑΦΜ σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...