Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταρχην σε ευχαριστω για τον διαλογο γιατι με βοηθας να στηριξω τα επιχειρηματα μου στην αιτηση-παραπονο που εκανα στην δεη για επανατιμολογηση.

εγω διαβασα προσεκτικα οτι ποσταρες και αν δεν κανω λαθος δεν ειδα πουθενα τον μαθηματικο τυπο που επρεπε εγω σαν καταναλωτης να γνωριζω.

επισης το 50.ανα μηνα δεν το ειδα σε κανενα κωδικα αλλα 200 το τετραμηνο.ακομα και να υπαρχει καπου σαν διαταξη κ.λ.π με αρθρα κ.λ.π .ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ οτι πρεπει να διαβασουμε ολο τον νομο που και αυτος που τον εγραψε δεν ξερει τι του γινεται ετσι οπως τα γραφει ? να ψαξω δλδ εγω να βρω τα αρθρα ενα ενα? και αυτος που ειναι ηλικιωμενος το ιδιο θα κανει?

δλδ η μητερα μου που ειναι αγγραμματη πως στο καλο να γνωριζει για διαταξεις και κουραφεξαλα.οι ανθρωποι που ειναι κοτ β' ειναι συνηθως ηλκιωμενοι συνταξιουχοι με αδυναμο εισοδημα.θα καθονται να του πουλανε παραμυθια καποιοι χαρτογιακαδες επειδη βρισκουν και κανουν.?

εγω εκανα παραπονο στην δεη και θα το τερματισω,εμπλεξαν με τρελλο που οταν εχει δικιο επιμενει.οταν υπογραφω μια συμβαση περιμενω να τηρηθει.και περιμενω εκει που βαζω την υπογραφη μου τηρωντας τους νομους να υπαρχει διαφανεια.οχι να υπογραφω 200 στο 4μηνο και μετα να τρεχω να βρισκω αρθρα και διαταξεις 3 χιλιομετρα μεσα σε ενα φεκ του φεκ κ.λ.π.

επιπλεον ,οι μερες που μου χρεωσαν ειναι 35 ενω κανονικα θα επρεπε να ειναι 31 γιατι τοτε εδωσα εγω την μετρηση με τις αντιστοιχες κιλοβατωρες.2 στους 4 λογαρισμους απο τοτε που μπηκα κοτ ειναι λαθος ,θες να μου πεις οτι ολα ειναι φυσιολογικα? προσοχη στους παροχους!

 

Υ,Γ μια απαντηση στο αιτημα μου ,η οποια ηρθε στο μειλ,ηταν οτι απετυχε λογω τεχνικου προβληματος,παρολο που οταν την κατεθεσα στην σελιδα τους εγραψαν οτι σταλθηκε επιτυχως..ξυλο που θελουν!

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 minutes ago, megapaixtaras said:

.ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ οτι πρεπει να διαβασουμε ολο τον νομο που και αυτος που τον εγραψε δεν ξερει τι του γινεται ετσι οπως τα γραφει
δλδ η μητερα μου που ειναι αγγραμματη πως στο καλο να γνωριζει για διαταξεις και κουραφεξαλα.

  Ό,τι δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, θεωρείται ότι το γνωρίζεις. Βάσει των διατάξεων φτιάχνεται η μηχανογράφηση των παρόχων... δε γίνεται να τιμολογηθείς με διαφορετικό τρόπο.

11 minutes ago, megapaixtaras said:

επιπλεον ,οι μερες που μου χρεωσαν ειναι 35 ενω κανονικα θα επρεπε να ειναι 31 γιατι τοτε εδωσα εγω την μετρηση με τις αντιστοιχες κιλοβατωρες.2 στους 4 λογαρισμους απο τοτε που μπηκα κοτ ειναι λαθος ,θες να μου πεις οτι ολα ειναι φυσιολογικα? προσοχη στους παροχους!

Οι έναντι ενδείξεις δε παίζουν ρόλο, κι αυτό αναγράφεται παντού...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, megapaixtaras είπε

εγω εκανα παραπονο στην δεη και θα το τερματισω,εμπλεξαν με τρελλο που οταν εχει δικιο επιμενει.οταν υπογραφω μια συμβαση περιμενω να τηρηθει.και περιμενω εκει που βαζω την υπογραφη μου τηρωντας τους νομους να υπαρχει διαφανεια.οχι να υπογραφω 200 στο 4μηνο και μετα να τρεχω να βρισκω αρθρα και διαταξεις 3 χιλιομετρα μεσα σε ενα φεκ του φεκ κ.λ.π.

επιπλεον ,οι μερες που μου χρεωσαν ειναι 35 ενω κανονικα θα επρεπε να ειναι 31 γιατι τοτε εδωσα εγω την μετρηση με τις αντιστοιχες κιλοβατωρες.2 στους 4 λογαρισμους απο τοτε που μπηκα κοτ ειναι λαθος ,θες να μου πεις οτι ολα ειναι φυσιολογικα? προσοχη στους παροχους!

Βάσει του κανονισμού ΚΠΗΕ (ΦΕΚ Β' 832/09-04-2013) καθορίζονται οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα παρόχων και πελατών. Μία εξ αυτών είναι η συμβατική ενημέρωση για τους όρους και την διαδικασία τιμολόγησης των πελατών, κάτι που το γνωρίζουμε αφού αναφέρονται αναλυτικά στη σύμβαση προμήθειας που υπογράφουμε.

Όπως έχει αναφερθεί πολλάκις (ασχέτως αν δεν σου αρέσει) ο κύκλος εκκαθάρισης μέχρι σήμερα είναι 4μηνιαίος και για την ακρίβεια 120 ημερών. Όταν λοιπόν η περίοδος χρέωσης είναι διαφορετική, τότε "υπολογίζονται αναλογικά με την εφαρμογή ενός συντελεστή αναγωγής ημερών" (οι οποίοι αναφέρονται και σε κάθε μηνιαίο λογαριασμό).

Στο ΚΟΤ υπάρχει ο όρος "η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη ή ίση με 200kWh ανά τετράμηνο", οπότε αναλογικά για κύκλο 120 ημερών βγαίνει 50kWh ο μήνας (30 μέρες). Εσύ είχες περίοδο κατανάλωσης 35 ημερών οπότε βγαίνει ότι με 58kWh και κάτω δεν δικαιούσαι την έκπτωση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ekrepali είπε

  Ό,τι δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, θεωρείται ότι το γνωρίζεις. Βάσει των διατάξεων φτιάχνεται η μηχανογράφηση των παρόχων... δε γίνεται να τιμολογηθείς με διαφορετικό τρόπο.

Οι έναντι ενδείξεις δε παίζουν ρόλο, κι αυτό αναγράφεται παντού...

 

ποιες εναντι? καθε μηνα,μηνιαιος ειναι πλεον εκαθαριστικος δεν εχω εναντι.

για να το γνωρισω πρεπει να καποιος να μου το γνωστοποιησει,εκτος αν εσυ και καποιοι περνατε την ωρα σας διαβαζοντας αρθρα της εφημεριδας της κυβερνησεως.η' θελετε να μου πειτε οτι οταν υπογραφετε μια τετοια συμβαση ανατρεχετε σε ολα τα ρθρα της κυβερνησεως.

εν ολιγοις θεωρω οτι κανεις δεν το κανει γιαυτο βρισκουν και κανουν.

16 ώρες πριν, jkoukos είπε

Βάσει του κανονισμού ΚΠΗΕ (ΦΕΚ Β' 832/09-04-2013) καθορίζονται οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα παρόχων και πελατών. Μία εξ αυτών είναι η συμβατική ενημέρωση για τους όρους και την διαδικασία τιμολόγησης των πελατών, κάτι που το γνωρίζουμε αφού αναφέρονται αναλυτικά στη σύμβαση προμήθειας που υπογράφουμε.

Όπως έχει αναφερθεί πολλάκις (ασχέτως αν δεν σου αρέσει) ο κύκλος εκκαθάρισης μέχρι σήμερα είναι 4μηνιαίος και για την ακρίβεια 120 ημερών. Όταν λοιπόν η περίοδος χρέωσης είναι διαφορετική, τότε "υπολογίζονται αναλογικά με την εφαρμογή ενός συντελεστή αναγωγής ημερών" (οι οποίοι αναφέρονται και σε κάθε μηνιαίο λογαριασμό).

Στο ΚΟΤ υπάρχει ο όρος "η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη ή ίση με 200kWh ανά τετράμηνο", οπότε αναλογικά για κύκλο 120 ημερών βγαίνει 50kWh ο μήνας (30 μέρες). Εσύ είχες περίοδο κατανάλωσης 35 ημερών οπότε βγαίνει ότι με 58kWh και κάτω δεν δικαιούσαι την έκπτωση,

εγω δεν διαφωνω σαυτο αν και δεν το γνωριζα,ομως απο την στιγμη που αλλαζει η περιοδος χρεωσης ,και γινεται μηνιαια,οφειλεις να μου γνωστοποιησεις πως θα με χρεωνεις αναλογικα,να με πληροφορησεις αναλυτικα δινοντας μου τον τυπο αυτο,ειτε με ενα μειλ ειτε με τηλεφωνο κ.λ.π.

ενα υπολογίζονται αναλογικά με την εφαρμογή ενός συντελεστή αναγωγής ημερών δεν με ενημερωνει για τιποτα.

αντε πεστο αυτο σε ενα ηλικιωμενο.

τελος παντων το θεμα μου δεν ειναι οτι δεν ειναι σωστο αλλα οτι δεν μας ενημερωνουν.θυμιζει λιγο την φαση με την ρητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

τελος παντων το θεμα μου δεν ειναι οτι δεν ειναι σωστο αλλα οτι δεν μας ενημερωνουν.θυμιζει λιγο την φαση με την ρητρα.

Μα υπάρχει ενημέρωση. Καταρχήν στην σύμβαση που υπογράφουμε και στη συνέχεια σε κάθε μηνιαίο (πλέον) τιμοκατάλογο βάσει του οποίου χρεωνόμαστε. Εκτός αν αρνείσαι να τα διαβάσεις ή δεν τα καταλαβαίνεις.

Όσον αφορά για τον λόγο που υπάρχει ακόμη αυτή η πρακτική αφού έχουμε μηνιαία καταμέτρηση, ειπώθηκε πριν. Ακόμη δεν είναι καθολική η μηνιαία καταμέτρηση, αλλά η 4μηνιαία. Στην μεγάλη πλειοψηφία των πελατών, γίνεται ανά 4μηνο. Όταν και αν τελικά αλλάξει αυτή και αποτυπωθεί σε επίσημο κανονισμό, τότε το συζητάμε. Μέχρι τότε μόνο να γκρινιάζουμε μπορούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, megapaixtaras said:

ποιες εναντι? καθε μηνα,μηνιαιος ειναι πλεον εκαθαριστικος δεν εχω εναντι.

για να το γνωρισω πρεπει να καποιος να μου το γνωστοποιησει,εκτος αν εσυ και καποιοι περνατε την ωρα σας διαβαζοντας αρθρα της εφημεριδας της κυβερνησεως.η' 

Είπες ότι έδωσες εσύ ένδειξη και σε χρέωσαν 35 μέρες αντί για 31; Που έδωσες ένδειξη; Στη ΔΕΗ; Στον ΔΕΔΔΗΕ; Ή μηπως έκανες αλλαγή παρόχου; Αν ναι, ολοκληρώθηκε η αλλαγή με δική σου ένδειξη, η με τηλεμετρηση; Γράψε τι ακριβώς έγινε, αλλιώς δε βγαίνει νόημα. 

Όσο για το άλλο, όχι δεν είμαστε αργοσχολοι περνώντας τη μέρα μας διαβάζοντας ΦΕΚ. Απλά μας έτυχαν διάφορες περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια που κάνουμε τουρισμό στο ρεύμα και γίναμε γνωστες θέλοντας και μη. Όσο για τη γνωστοποίηση... δεν είναι δουλεια του κράτους ούτε των παροχων να γνωστοποιουν-εξηγουν τους νόμους. Ούτε οι πολίτες οφείλουν να γνωρίζουν όλους τους νομούς. Ο πολίτης οφείλει να γνωρίζει το πολύ βασικό ότι βάζοντας την υπογραφή του, υπογράφει πράγματα που πιθανως να μη γνωρίζει. Ο πάροχος έγραψε ως όφειλε στους γενικούς όρους ότι η σύμβαση διέπεται από τον κπηε και άλλους 10-15 νομους. Τι έπρεπε να κανει δηλαδη, να δώσει δώρο με τη σύμβαση και μια εγκυκλοπαίδεια;

1 hour ago, megapaixtaras said:

 

εγω δεν διαφωνω σαυτο αν και δεν το γνωριζα,ομως απο την στιγμη που αλλαζει η περιοδος χρεωσης ,και γινεται μηνιαια,οφειλεις να μου γνωστοποιησεις πως θα με χρεωνεις αναλογικα,να με πληροφορησεις αναλυτικα δινοντας μου τον τυπο αυτο,ειτε με ενα μειλ ειτε με τηλεφωνο κ.λ.π.

ενα υπολογίζονται αναλογικά με την εφαρμογή ενός συντελεστή αναγωγής ημερών δεν με ενημερωνει για τιποτα.

 

Μα ανέκαθεν αναλογικά χρεωνοσιυν. Δεν ήταν πάντα οι εκκαθαρίσεις σου 120 μέρες... κάποιες φορές ήταν 118, άλλες φορές 124. Δηλαδή αν στις 120 μέρες είχες όριο Κοτ 1200kw... τότε σε εκκαθαριστικό 124 ημερών το όριο είναι 1240kw. 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jkoukos είπε

Μα υπάρχει ενημέρωση. Καταρχήν στην σύμβαση που υπογράφουμε και στη συνέχεια σε κάθε μηνιαίο (πλέον) τιμοκατάλογο βάσει του οποίου χρεωνόμαστε. Εκτός αν αρνείσαι να τα διαβάσεις ή δεν τα καταλαβαίνεις.

Όσον αφορά για τον λόγο που υπάρχει ακόμη αυτή η πρακτική αφού έχουμε μηνιαία καταμέτρηση, ειπώθηκε πριν. Ακόμη δεν είναι καθολική η μηνιαία καταμέτρηση, αλλά η 4μηνιαία. Στην μεγάλη πλειοψηφία των πελατών, γίνεται ανά 4μηνο. Όταν και αν τελικά αλλάξει αυτή και αποτυπωθεί σε επίσημο κανονισμό, τότε το συζητάμε. Μέχρι τότε μόνο να γκρινιάζουμε μπορούμε.

εγω δεν καθομαι να κανω φυλλο και φτερο την συμβαση του κοτ β.ο παροχος αναφερει στο τιμολογιο ..ειδικο τιμολογιο-οριο 1400 κιλοβατ. μονο αυτο ηξερα.οτι εχει ελαχιστη δεν το ηξερα γιατι δεν μπορουσα να φανταστω οτι ειναι λογικο.γιατι συμφωνα με την απλη λογικη καποιος που μπαινει στο κοτ θελει να εχει εκπτωση αλλα και να μην καταναλωνει ρευμα γιατι θα πληρωσει εξω απο το οριο του κοτ.αρα οσο λιγοτερο ρευμα και λιγοτερα χρηματα.αφου λοιπον επαθα ειδα μετα την γενικη ανακοινωση που ποσταρα οπου δεν λεει κατι για αναλογικη χρεωση παρα 200 κιλοβ .ανα μηνα

Αναφορά σε κείμενο

Εάν η κατανάλωση είναι μικρότερη από 200 kWh ανά τετράμηνο, τότε για το συγκεκριμένο τετράμηνο δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ.

οταν καποιος ενδιαφερεται για ΚΟΤ σε οποιο παροχο παει η' στην δεδηε για να διαβασει τις εκπτωσεις και τι ισχυει βρισκει παντου αυτο το κειμενο.

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

οπου δεν αναφερει τιποτα για αναλογικη χρεωση ημερων κ.λ.π που παραθεσατε.το γεγονος οτι υπαρχει αλλα κανεις δεν το ξερει μεχρι να την παθει εμενα δεν με βρισκει συμφωνο..ειναι οπως πας σε ενα συνεργειο σου λεει τοσο κανει και οταν πας να το παρεις σου λεει συν τοσα,ρωτας γιατι ? και σου λεει,ναι ειπα θα σου φτιαξω το το ταδε αλλα δεν γινεται αν δεν σου φτιαξω και εκεινο..και ρωτας εσυ , και εγω που να το ξερω,δεν ειμαι μηχανικος..επρεπε να το γνωριζεις ,ειναι γνωστο σαν εργασια..

το σωστο ειναι μαζι με αυτην την ανακοινωση που παρεθεσα και ειναι η μονη την οποια βρισκει αμεσως στο ιντερνετ οποιος κανει κοτ ,να εχουν και ολα αυτα που εσεις βρηκατε και να τα γνωστοποιουν.

 

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Είπες ότι έδωσες εσύ ένδειξη και σε χρέωσαν 35 μέρες αντί για 31; Που έδωσες ένδειξη; Στη ΔΕΗ; Στον ΔΕΔΔΗΕ; Ή μηπως έκανες αλλαγή παρόχου; Αν ναι, ολοκληρώθηκε η αλλαγή με δική σου ένδειξη, η με τηλεμετρηση; Γράψε τι ακριβώς έγινε, αλλιώς δε βγαίνει νόημα. 

Όσο για το άλλο, όχι δεν είμαστε αργοσχολοι περνώντας τη μέρα μας διαβάζοντας ΦΕΚ. Απλά μας έτυχαν διάφορες περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια που κάνουμε τουρισμό στο ρεύμα και γίναμε γνωστες θέλοντας και μη. Όσο για τη γνωστοποίηση... δεν είναι δουλεια του κράτους ούτε των παροχων να γνωστοποιουν-εξηγουν τους νόμους. Ούτε οι πολίτες οφείλουν να γνωρίζουν όλους τους νομούς. Ο πολίτης οφείλει να γνωρίζει το πολύ βασικό ότι βάζοντας την υπογραφή του, υπογράφει πράγματα που πιθανως να μη γνωρίζει. Ο πάροχος έγραψε ως όφειλε στους γενικούς όρους ότι η σύμβαση διέπεται από τον κπηε και άλλους 10-15 νομους. Τι έπρεπε να κανει δηλαδη, να δώσει δώρο με τη σύμβαση και μια εγκυκλοπαίδεια;

Μα ανέκαθεν αναλογικά χρεωνοσιυν. Δεν ήταν πάντα οι εκκαθαρίσεις σου 120 μέρες... κάποιες φορές ήταν 118, άλλες φορές 124. Δηλαδή αν στις 120 μέρες είχες όριο Κοτ 1200kw... τότε σε εκκαθαριστικό 124 ημερών το όριο είναι 1240kw. 

στην δεη εδωσα.τους καλεσα και μου ειπαν οτι κανονικα τιμολογουν  την μετρηση που δινει η δεδηε.εγω εδωσα την μετρηση στην δεδηε λογω οπως ειπα οτι υπηρξε ενα εκτατο προβλημα προσβασης απο τον τεχνικο.επρεπε να παρει μετρηση 26,τελικα δεν μπορεσε,την εδωσα εγω 28/3.η δεη ομως γραφει 31/3 για την ιδια μετρηση.εγω δεν εκαψα τις κιλοβατωρες που εδωσα και αναγραφονται στο τιμολογιο μεχρι τις 31 αλλα μεχρι την 28/3

οσο για αυτο που αναφερεις στην δευτερη παραγραφο ,σου απαντησα απο πανω.εχουν μια ανακοινωση τυφλοσουρτη οπως ποσταρα πιο πανω που γυριζει σε ολο το ιντερνετ.δεν θεωρεις σωστο οτι μεσα απο την εγκυκλοπαιδεια οπως λες ,οτι ειναι σημαντικο να προσθεσουν το αναλογικα ημερισια χρεωση και τον μαθηματικο τυπο? εγω το θεωρω οτι επρεπε να υπαρχει,ακριβως για να ειναι συνεπης και αυτοι και εμεις.εφοσον εγινε μηνιαια επρεπε να προσθεσουν και αυτο.εφοσον ακομα αναγραφουν για 4 μηνο τοτε δεν πρεπει να χρεωνουν ετσι η' να αναγραφουν την αναλογικοτητα με νεα ανακοινωση-πληροφορηση.ουτε δικια μας δουλεια ειναι να ψαχνουμε τους νομους.εγω τι επρεπε δλδ. να κατσω να διαβασω ολους του νομους και μια εγκυκλοπαιαδεια μαζι για να ενταχθω στο κοτ?

οσο για το παντα αναλογικα χρεωνοσουν στο 4μηνο..φυσικα και χρεωνομουν αλλα στο 4μηνο δεν σε νοιαζει γιατι καθε μηνα μπορει να πηγαινες απο το ελαχιστο στο μεγιστο αλλα στο τελος πανω απο 200 το 4μηνο τις εκανες ανετα.το 50 /μηνα μπορει να μην μπορεις να το πιασεις αν δεν το χρειαζεσαι.μπορει ας πουμε οπως εγραψα να κανεις στο 4μηνο ,τον ενα μηνα 50 ,τον αλλο 60,τον αλλο 40,τον αλλο παλι 60.παντα κατι τετοιο γινεται γιατι ειναι μακρυ το διαστημα αλλαζουν οι εποχες ,λιγο ειρ κοντισιον,λιγο θερμανση,λγιο χειμωνας σκοταδι ,παντα κατι μεσολαβει στους 4 μηνες και φορτωνεις κιλοβατωρες πανω απο 200.ομως 50 τον μηνα δεν ειναι παντα σιγουρο.αυτο σε στραγγαλιζει και αφου πρεπει να ασχολεισαι καθε μηνα την πρωτη να βρισκεις χρωματακι και εταιρεια,τωρα πρεπει να προσεχεις να κανεις 50 κιλονατωρες,αλλη δουλεια εκτος απο το να ασχολουμαστε με το ρευμα δεν εχουμε.ποτε επιτελους θα ξενοιασουμε οπως παλια με το θεμα ρευμα?

τωρα τι πρεπει να κανω? να κατεβαινω κατω να μετραω ποσες κιλοβατωρες εχω και να λεω ,ωραια εχω λιγες ας ανοιξω ολα τα φωτα να πιασω τις 50 για να μην χρεωθω και να παρω την εκπτωση? συναπτει αυτο με την λογικη οτι επιτελους με την μηνιαια μετρηση δεν θα κατεβαινουε επιτελους κατω ,θα το κανει ο δεηδηε για εμας αλλα βρηκαμε νεο μπελα να κατεβαινουμε να μετραμε για να γεμισουμε κιλοβατωρες αν δεν φτανουν να παρουμε την εκπτωση?ντετεκτιβ κιλοβατωρων.ειναι μεγαλη βλακεια το ελαχιστο οριο δεν συναπτει με το πνευμα του ΚΟΤ.εξυπακουεται οτι οποιος ειναι στο ΚΟΤ  θελει να κανει οικονομια,οπως εξυπακουεται για τον ιδιο λογο οτι πρεπει να χρεωνεται κανονικα μετα το οριο γιατι κοροιδευει.το να κανει ομως λιγοτερη καταναλωση και να υπαρχει οριο ελαχιστης για ποιο λογο να υπαρχει?κοροιδευει καποιον? οικονομια δεν κανει?

το θεμα με αυτο του ελαχιστου οριου ανα μηνα ειναι μια μπουρδα που καποιος σκεφτηκε χωρις λογο η' μαλλον κερδοσκοπικο λογο.γιατι οταν δεν πιανεις τον στοχο των 50/μηνα τοτε μπαινει ΥΚΩ και ενας ακομα προσθετος μαθηματικος τυπος στις ρυθμιζομενες που σου αυαξανει το τιμολογιο.ενω οταν πιανεις τον στοχο των 50/μηνα αυτες οι χρεωσεις εκλιπουν αλλα φυσικα εχεις χρεωση παραπανω ρευμα.οπως και να εχει θελουν ενα ελαχιστο ποσο να το εισπρατουν ειτε ετσι ειτε αλλιως απο τον ΚΟΤ πελατη.αυτο με νευριασε.

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, megapaixtaras said:

μονο αυτο ηξερα.οτι εχει ελαχιστη δεν το ηξερα γιατι δεν μπορουσα να φανταστω οτι ειναι λογικο.

  Είτε σου φαίνεται λογικό είτε όχι, αυτό λέει ο νόμος. Εσύ δηλαδή θα κάνεις παράπονα στη ΔΕΗ προσδωκόντας τι; Να παραβλέβουν τι λέει ο νόμος, να αλλάξουν για σένα τη μηχανογράφηση; Δε διάβασα παρακάτω τι έγραψες για συνεργεία κλπ...

11 minutes ago, megapaixtaras said:

στην δεη εδωσα.τους καλεσα και μου ειπαν οτι κανονικα τιμολογουν  την μετρηση που δινει η δεδηε.εγω εδωσα την μετρηση στην δεδηε λογω οπως ειπα οτι υπηρξε ενα εκτατο προβλημα προσβασης απο τον τεχνικο.επρεπε να παρει μετρηση 26,τελικα δεν μπορεσε,την εδωσα εγω 28/3.η δεη ομως γραφει 31/3 για την ιδια μετρηση.εγω δεν εκαψα τις κιλοβατωρες που εδωσα και αναγραφονται στο τιμολογιο μεχρι τις 31 αλλα μεχρι την 28/3

Μια λες έδωσες στη δεη, μετά λες έδωσες στο δεδδηε. Τι λογαρισμός είναι αυτός που εκδώθηκε τελοσπαντων... έναντι ή εκκαθαριστικός; Γιατί αν είναι έναντι τον αγνοείς, κι αν είναι εκκαθαριστικός... η διαμάχη σου είναι με τον ΔΕΔΔΗΕ και όχι με τη ΔΕΗ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

  Είτε σου φαίνεται λογικό είτε όχι, αυτό λέει ο νόμος. Εσύ δηλαδή θα κάνεις παράπονα στη ΔΕΗ προσδωκόντας τι; Να παραβλέβουν τι λέει ο νόμος, να αλλάξουν για σένα τη μηχανογράφηση; Δε διάβασα παρακάτω τι έγραψες για συνεργεία κλπ...

Μια λες έδωσες στη δεη, μετά λες έδωσες στο δεδδηε. Τι λογαρισμός είναι αυτός που εκδώθηκε τελοσπαντων... έναντι ή εκκαθαριστικός; Γιατί αν είναι έναντι τον αγνοείς, κι αν είναι εκκαθαριστικός... η διαμάχη σου είναι με τον ΔΕΔΔΗΕ και όχι με τη ΔΕΗ.

λαθος εγραψα μετα,στην δεη εδωσα ,ισχυει το πρωτο...δεν υπαρχει εναντι πλεον ,ειναι μηνιαιος εκαθαριστικος..εμενα δεν με ενδιαφερει ποιος εχει ευθυνη,μεταξυ τους να ψαξουν να την βρουν.εγω μιλησα και παραπονεθηκα και στους 2.ο δεδηε μου ειπε οτι μολις παρει μετρηση μετα η δεη ειναι υπευθυνη για το μετρημα των ημερων στον οποιο αντιστοιχει η μετρηση.η δεη λεει οτι ο δεδηε μπορει να μας δωσει την μετρηση μετα απο 3 μερες.αν γινεται αυτο τοτε με χρεωνουν τις κιλοβατωρες σωστα αλλα με λαθος υπολογισμο ημερων..

μετα τοσες συνομιλιες μαλλον δεν θες να καταλαβεις ..εγω θελω να εχω πληρη πληροφορηση σαυτο που μου ανακοινωνουν.στο λινκ που παρεθεσα μου ανακοινωνουν κατι για αναλογικη χρεωση ημερων? οχι.οπως μου ανακοινωνουν το 200 για 4μηνο να ειχαν και το αναλογικα και θα μπορουσαν να βαλουν και τον μαθηματικο τυπο,τα θεωρω σημαντικα ωστε τωρα να ξερω και να μην την ψαχνω.εφοσον δεν σου ανακοινωνεται κατι και δεν μιλαω μονο για μενα αλλα για ολους μας αφου και εσυ μαζι μου εισαι οπως λες,τοτε δεν ισχυει.δεν ειναι σημαντικο το να αναφερει το αναλογικα ,οσο το 200 ανα τετραμηνο? ειναι..προφανως καποιοι δεν παραπονιουνται γιατι δεν γνωριζουν ,η δεν κανουν τοσο μικρη καταναλωση και δεν την ψαχνουν, εγω  το κανω,εχεις προβλημα?

να διαβασεις τα παρακατω για τα συνεργεια ,αν θες να συνομιλουμε να σεβεσαι τα επιχειρηματα που γραφω,οπως κανω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

εγω δεν καθομαι να κανω φυλλο και φτερο την συμβαση του κοτ β.ο παροχος αναφερει στο τιμολογιο ..ειδικο τιμολογιο-οριο 1400 κιλοβατ. μονο αυτο ηξερα.οτι εχει ελαχιστη δεν το ηξερα γιατι δεν μπορουσα να φανταστω οτι ειναι λογικο.γιατι συμφωνα με την απλη λογικη καποιος που μπαινει στο κοτ θελει να εχει εκπτωση αλλα και να μην καταναλωνει ρευμα γιατι θα πληρωσει εξω απο το οριο του κοτ.αρα οσο λιγοτερο ρευμα και λιγοτερα χρηματα.αφου λοιπον επαθα ειδα μετα την γενικη ανακοινωση που ποσταρα οπου δεν λεει κατι για αναλογικη χρεωση παρα 200 κιλοβ .ανα μηνα

Δεν αναφέρομαι στην σύμβαση και τον τιμοκατάλογο του ΚΟΤ, αλλά στα αντίστοιχα της παροχής υπηρεσίας (την σύνδεση) με τον πάροχο.

Το ΚΟΤ είναι πρόσθετη ωφέλεια σε όποιους πληρούν τα κριτήρια. Προϋπόθεση να υπάρχει σύνδεση, για την οποία ισχύουν αυτά που σου λέμε. Για το ΚΟΤ απλά υπάρχουν κάποια όρια και κλίμακες που λαμβάνονται υπόψη κατά την εκκαθάριση, η οποία γίνεται βάσει νόμων και κανονισμών όπως ισχύουν μέχρι σήμερα από τον κώδικα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας.

Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει να κάνει κάτι με το ΚΟΤ. Η δουλειά του είναι να μας συνδέσει με το δίκτυό του και να εκτελεί περιοδικά σωστά την καταμέτρηση. Δεν υπάρχει υποχρέωση να την κάνει συγκεκριμένη μέρα αλλά εντός περιθωρίου 5 περίπου ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ενοεις οτι εβαλα το κειμενο ενημερωσης απο τον δεδηε ,ειναι απλα το πρωτο κειμενο που βρηκα σαν  παραδειγμα,το ιδιο κειμενο εχει και η δεη και ολοι στο ιντερνετ.κανεις δεν αναφερει το αναλογικα χρεωση και το ελαχιστο ανα ημερα μηνα κ.λ.π.θα επρεπε οπως ακριβως για το 4μηνο αυτη ειναι η διαφωνια μου.εγω δεν λεω οτι υπαρχει.το ελεγα δλδ. αλλα με πληροφορησατε οτι καπου βαθια υπαρχει σαν νομος.το θεμα ειναι εχουν ανακοινωσει παντου ενα μερος των νομων ποιυ οι πολλοι δεν γνωριζουν και αποτι φαινεται ειναι σημαντικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

κανεις δεν αναφερει το αναλογικα χρεωση και το ελαχιστο ανα ημερα μηνα κ.λ.π.θα επρεπε οπως ακριβως για το 4μηνο αυτη ειναι η διαφωνια μου.

Και σου λέω ότι ο τρόπος υπολογισμού δεν έχει καμία σχέση με το ΚΟΤ για να υπάρχει υποχρέωση να το αναφέρουν εκεί. Στο ΚΟΤ αναφέρονται μόνο τα όρια με τον υπολογισμό να γίνεται σύμφωνα με τον εν ισχύ κανονισμό (που για μία ακόμη φορά, δεν έχει σχέση με το ΚΟΤ).

Ο τρόπος υπολογισμού αναφέρεται στην σύμβαση που έχεις υπογράψει για παροχή ηλεκτρικής ενέργειας και (πλέον ) κάθε μήνα στον επίσημο τιμοκατάλογο, στον οποίο περιέχονται και οι χρεώσεις του ΚΟΤ.

Κάτι αντίστοιχο δεν γίνεται και με τα δημοτικά τέλη και την ΕΡΤ; Και σ' αυτά ισχύει αναλογική χρέωση (εδώ για περίοδο 365 ημερών). Έχεις δει πουθενά να αναφέρεται (εκτός του λογαριασμού) πότε αλλάζει η τιμή τους; Αυτό ανακοινώνεται όταν γίνει και όχι στον τιμοκατάλογο, αλλά ο υπολογισμός είναι πάντα αναλογικός και ο ίδιος διαχρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, megapaixtaras said:

λαθος εγραψα μετα,στην δεη εδωσα ,ισχυει το πρωτο...δεν υπαρχει εναντι πλεον ,ειναι μηνιαιος εκαθαριστικος..εμενα δεν με ενδιαφερει ποιος εχει ευθυνη,μεταξυ τους να ψαξουν να την βρουν.εγω μιλησα και παραπονεθηκα και στους 2.ο δεδηε μου ειπε οτι μολις παρει μετρηση μετα η δεη ειναι υπευθυνη για το μετρημα των ημερων στον οποιο αντιστοιχει η μετρηση.η δεη λεει οτι ο δεδηε μπορει να μας δωσει την μετρηση μετα απο 3 μερες.αν γινεται αυτο τοτε με χρεωνουν τις κιλοβατωρες σωστα αλλα με λαθος υπολογισμο ημερων..

- Δεν υπάρχει περίπτωση να έβγαλε εκκαθαριστικό η ΔΕΗ με δική σου ένδειξη, μάλλον τον ΔΕΔΔΗΕ είχες πάρει τηλέφωνο και τα έχεις μπερδέψει.

- Έχω δώσει ενδείξεις ένα σωρό φορές στο mydeddie app αλλά και τηλεφωνικώς παλαιότερα (πάντα εντός των παραθύρων καταχώρησης) και τιμολογήθηκαν όλες την προηγούμενη της ημέρας καταχώρησης, και φυσικά όχι τη μέρα που την απέστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ στον πάροχο (μέρες αργότερα). Το ίδιο και όταν έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση... αν έρθει πχ να μετρήσει τη Δευτέρα 15/4, η ένδειξη στο σύστημα θα φανεί με ημερομηνία 14/4. Επειδή οι καταμετρήσεις γίνονται πρωί, τιμολογείται η κατανάλωση μέχρι τη προηγούμενη μέρα.

- Eσύ λοιπόν ένδειξη τηλεφωνικώς στον ΔΕΔΔΗΕ στις 28/3 και πιθανολογώ ότι είχε πέσει το σύστημα (λόγω αναβαθμίσεων, το θυμάμαι γιατί είχα καλέσει κι εγώ εκείνο το διάστημα για άλλο λόγο). Οπότε ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ σημείωσε πρόχειρα κάπου την ένδειξη σου ως εκκρεμή αίτημα... καταχώρησε την ένδειξη σου στο σύστημα τη Δευτέρα 1/4, και η ένδειξη περάστηκε με ημερομηνία 31/3 (Κυριακή) για το λόγο που εξήγησα παραπάνω. Έπειτα απέστειλαν την ένδειξη στη ΔΕΗ με τη συγκεκριμένη ημερομηνία και η ΔΕΗ έβγαλε εκκαθαριστικό ως όφειλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ekrepali είπε

- Δεν υπάρχει περίπτωση να έβγαλε εκκαθαριστικό η ΔΕΗ με δική σου ένδειξη, μάλλον τον ΔΕΔΔΗΕ είχες πάρει τηλέφωνο και τα έχεις μπερδέψει.

- Έχω δώσει ενδείξεις ένα σωρό φορές στο mydeddie app αλλά και τηλεφωνικώς παλαιότερα (πάντα εντός των παραθύρων καταχώρησης) και τιμολογήθηκαν όλες την προηγούμενη της ημέρας καταχώρησης, και φυσικά όχι τη μέρα που την απέστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ στον πάροχο (μέρες αργότερα). Το ίδιο και όταν έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση... αν έρθει πχ να μετρήσει τη Δευτέρα 15/4, η ένδειξη στο σύστημα θα φανεί με ημερομηνία 14/4. Επειδή οι καταμετρήσεις γίνονται πρωί, τιμολογείται η κατανάλωση μέχρι τη προηγούμενη μέρα.

- Eσύ λοιπόν ένδειξη τηλεφωνικώς στον ΔΕΔΔΗΕ στις 28/3 και πιθανολογώ ότι είχε πέσει το σύστημα (λόγω αναβαθμίσεων, το θυμάμαι γιατί είχα καλέσει κι εγώ εκείνο το διάστημα για άλλο λόγο). Οπότε ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ σημείωσε πρόχειρα κάπου την ένδειξη σου ως εκκρεμή αίτημα... καταχώρησε την ένδειξη σου στο σύστημα τη Δευτέρα 1/4, και η ένδειξη περάστηκε με ημερομηνία 31/3 (Κυριακή) για το λόγο που εξήγησα παραπάνω. Έπειτα απέστειλαν την ένδειξη στη ΔΕΗ με τη συγκεκριμένη ημερομηνία και η ΔΕΗ έβγαλε εκκαθαριστικό ως όφειλε.

 

λοιπον εχεις απολυτο δικιο,τα μπερδεψα λογω οτι εχω συνομιλησει πολυ και με του 2 αυτες τις μερες.

στον δεδηε την εδωσα αλλα οχι τηλεφωνικως ,μεσω του site.ομως στον λογαριασμο γρφει τιμολογηση κιλοβατωρων σωστα αλλα με + 3 μερες διαφορα απο αυτην την μερα που εστειλα την μετρηση.η δεη παρολο που συμφωνει,το ειδε,οτι η μετρηση μου δοθηκε 28/3 μου ειπε οτι αυτη η καθυστερηση +3 ημερων που φαινεται στον λογαρισμο οφειλεται στον δεδηε,οτι μπορει να την εδωσε πιο μετα.με τον δεδηε γιαυτο δεν μιλησα ακομα,.

για την αναβαθμιση που λες επειδη μιλησα για αλλα πραγματα καποια στιγμη,γινοταν αποτι μου ειπε ο υπαλληλος μονο 20.30-12.30 οχι ολη μερα.τωρα αν δεν μπορουσαν να την δωσουν λογω αυτου επι 3 μερες ,ολη μερα μεχρι τις 20.30 ,δεν το ξερω.

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Και σου λέω ότι ο τρόπος υπολογισμού δεν έχει καμία σχέση με το ΚΟΤ για να υπάρχει υποχρέωση να το αναφέρουν εκεί. Στο ΚΟΤ αναφέρονται μόνο τα όρια με τον υπολογισμό να γίνεται σύμφωνα με τον εν ισχύ κανονισμό (που για μία ακόμη φορά, δεν έχει σχέση με το ΚΟΤ).

Ο τρόπος υπολογισμού αναφέρεται στην σύμβαση που έχεις υπογράψει για παροχή ηλεκτρικής ενέργειας και (πλέον ) κάθε μήνα στον επίσημο τιμοκατάλογο, στον οποίο περιέχονται και οι χρεώσεις του ΚΟΤ.

Κάτι αντίστοιχο δεν γίνεται και με τα δημοτικά τέλη και την ΕΡΤ; Και σ' αυτά ισχύει αναλογική χρέωση (εδώ για περίοδο 365 ημερών). Έχεις δει πουθενά να αναφέρεται (εκτός του λογαριασμού) πότε αλλάζει η τιμή τους; Αυτό ανακοινώνεται όταν γίνει και όχι στον τιμοκατάλογο, αλλά ο υπολογισμός είναι πάντα αναλογικός και ο ίδιος διαχρονικά.

 φιλε,αν δεν πιασω το ελαχιστο οριο των 50 κιλοβατωρων σε 30 μερες χανω την εκπτωση,αυτο το λεει πουθενα? οχι,λεει για 4μηνο.επισης λεει οτι αν δεν πιασεις την οριο ξαναμπαινουν ολα αυτα του δεδηε που ανεβαζουν την χρεωση? οχι.γιατι το να χανω την εκπτωση ειναι ενα αλλα το να με χρεωνουν μετα παραπανω ειναι κατι αλλο.

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κολλήσει η βελόνα στο γραμμόφωνο και δεν δέχεσαι αυτά που ισχύουν. Στείλε επιστολή - παράπονο - καταγγελία σε όλες τις αρχές για να βρεις το δίκιο σου, διότι εδώ δεν θα το βρεις ότι δικαιολογία κι αν παρουσιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...