Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω μία ερώτηση και εγώ......οι γονείς μου είναι άνω των 70 και οι 2, ο λογαριασμός είναι στο όνομα της μητέρας μου και κάνουν κοινή δήλωση με τον πατέρα μου. Πάω λοιπόν να τους εντάξω κοινωνικό τιμολόγιο στην κατηγορία ''Ευάλωτων Πελατών'' μπαίνοντας με τα στοιχεί taxis της μητέρας και βάζοντας τον αριθμο παροχής μου βγάζει μήνυμα Ο αριθμός παροχής ηλεκτρικής ενέργειας που εισάγατε δεν επαληθεύεται. Πρέπει να συμπληρωθεί ο σωστός αριθμός. Συμβουλευτείτε έναν τελευταίο λογαριασμό σας.

στο μεταξύ, ο αριθμός είναι σωστός.....που βρίσκεται άραγε το λάθος στην διαδικασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Να κάνω μία ερώτηση και εγώ......οι γονείς μου είναι άνω των 70 και οι 2, ο λογαριασμός είναι στο όνομα της μητέρας μου και κάνουν κοινή δήλωση με τον πατέρα μου. Πάω λοιπόν να τους εντάξω κοινωνικό τιμολόγιο στην κατηγορία ''Ευάλωτων Πελατών'' μπαίνοντας με τα στοιχεί taxis της μητέρας και βάζοντας τον αριθμο παροχής μου βγάζει μήνυμα Ο αριθμός παροχής ηλεκτρικής ενέργειας που εισάγατε δεν επαληθεύεται. Πρέπει να συμπληρωθεί ο σωστός αριθμός. Συμβουλευτείτε έναν τελευταίο λογαριασμό σας.

στο μεταξύ, ο αριθμός είναι σωστός.....που βρίσκεται άραγε το λάθος στην διαδικασία ?

Μήπως στο Ε1 η Ε9 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

τι εννοείς ? Τι λάθος να υπάρχει σε αυτά ?

Εννοεί να είναι σωστά δηλωμένοι ο αριθμός παροχής στο αντίστοιχο ακίνητο.., σίγουρα δεν δικαιούνται ΚΟΤ-Β; αν δικαιούνται μπαίνουν αυτόματα στους ευάλωτους, συν την έκπτωση στο ρεύμα -0.045€/kWh ;)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Εννοεί να είναι σωστά δηλωμένοι ο αριθμός παροχής στο αντίστοιχο ακίνητο.., σίγουρα δεν δικαιούνται ΚΟΤ-Β; αν δικαιούνται μπαίνουν αυτόματα στους ευάλωτους, συν την έκπτωση στο ρεύμα -0.045€/kWh ;)

o αριθμός είναι σωστός, το έχω τσεκάρει, ΚΟΤ-Β όχι δεν εχουν δικαιωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paiktaras69 είπε

o αριθμός είναι σωστός, το έχω τσεκάρει, ΚΟΤ-Β όχι δεν εχουν δικαιωμα

ίσως ακουστεί κουφό, δοκίμασες με taxis του πατέρα σου να το κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@paiktaras69

1) To σπίτι στο Ε9 είναι στο όνομα του πατέρα σου ή της μητέρας σου;

2) Στη 2η σελίδα του Ε9, αναγράφεται ο αριθμός παροχής (στις τελευταίες στήλες από δεξιά) ;

3) Μήπως έχει κάνει καμιά παρατυπία ο λογιστής κι έχει δηλώσει στο Ε9 το ακίνητο ως μη ηλεκτροδοτούμενο (ειδική κατηγορία - κωδικός 8 ) ;

4) Στον πάροχο ρεύματος είναι σωστό το ΑΦΜ; Κι αν ναι, βλέπε 1η ερώτηση.

5) Στο ΗΔΙΚΑ βάζεις 11 ψηφία για τη παροχή, σωστά; Δε πιστεύω να βάζεις 9 (που αναγράφονται στο Ε9) ή 12 που αναγράφονται στη ΔΕΗ...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

@paiktaras69

1) To σπίτι στο Ε9 είναι στο όνομα του πατέρα σου ή της μητέρας σου;

2) Στη 2η σελίδα του Ε9, αναγράφεται ο αριθμός παροχής (στις τελευταίες στήλες από δεξιά) ;

3) Μήπως έχει κάνει καμιά παρατυπία ο λογιστής κι έχει δηλώσει στο Ε9 το ακίνητο ως μη ηλεκτροδοτούμενο (ειδική κατηγορία - κωδικός 8 ) ;

4) Στον πάροχο ρεύματος είναι σωστό το ΑΦΜ; Κι αν ναι, βλέπε 1η ερώτηση.

5) Στο ΗΔΙΚΑ βάζεις 11 ψηφία για τη παροχή, σωστά; Δε πιστεύω να βάζεις 9 (που αναγράφονται στο Ε9) ή 12 που αναγράφονται στη ΔΕΗ...

1. Στου πατέρα

2. Ναι

3. όχι.

4. Ναι, της μητέρας.

5. ναι 11, αλλιώς δεν περνάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/03/2024 at 10:23, paiktaras69 said:

1. Στου πατέρα

2. Ναι

3. όχι.

4. Ναι, της μητέρας.

5. ναι 11, αλλιώς δεν περνάει

Για μένα είναι προφανές ότι σκαλώνει στο 1 και στο 4.

Την αίτηση για το ΚΟΤ πρέπει να την κάνει αυτός που έχει στο όνομα του το ακίνητο (ο πατέρας), κι έπειτα η πλατφόρμα διασταυρώνει τον αριθμό παροχής απ'το Ε9 με τον αρ. παροχής απ'το μητρώο του ΔΕΔΔΗΕ.

Δηλαδή πρέπει να μεταφέρετε το ρεύμα απ'τη μητέρα στον πατέρα και μετά να ξαναδοκιμάσετε.

 

---------

Επί τη ευκαιρία σχετικά με ένα άλλο θέμα που έχει πολυσυζητηθεί, επιβεβαιώνω ότι και η volton βλεπει το ΚΟΤ χωρίς νέα αίτηση μετά την αλλαγή παρόχου. Για όλους δηλαδή ισχύει το ίδιο, ανεξαρτήτως τι μπούρδες λέει ο κάθε εκπρόσωπος παρόχου, δεδδηε, ήδικα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Για μένα είναι προφανές ότι σκαλώνει στο 1 και στο 4.

Την αίτηση για το ΚΟΤ πρέπει να την κάνει αυτός που έχει στο όνομα του το ακίνητο (ο πατέρας), κι έπειτα η πλατφόρμα διασταυρώνει τον αριθμό παροχής απ'το Ε9 με τον αρ. παροχής απ'το μητρώο του ΔΕΔΔΗΕ.

Δηλαδή πρέπει να μεταφέρετε το ρεύμα απ'τη μητέρα στον πατέρα και μετά να ξαναδοκιμάσετε.

 

---------

Επί τη ευκαιρία σχετικά με ένα άλλο θέμα που έχει πολυσυζητηθεί, επιβεβαιώνω ότι και η volton βλεπει το ΚΟΤ χωρίς νέα αίτηση μετά την αλλαγή παρόχου. Για όλους δηλαδή ισχύει το ίδιο, ανεξαρτήτως τι μπούρδες λέει ο κάθε εκπρόσωπος παρόχου, δεδδηε, ήδικα.

μα στο Ε9 είναι δηλωμενος ο συγκεκριμένος αριθμός παροχής.....

Μήπως γνωρίζεις την διαδικασία αλλαγής ονόματος στην παροχή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, paiktaras69 said:

μα στο Ε9 είναι δηλωμενος ο συγκεκριμένος αριθμός παροχής.....

 

Το Ε9 είναι στο ΑΦΜ του πατέρα. Ο αριθμός παροχής που αφορά το ακίνητο, φαίνεται πως είναι στο ΑΦΜ του πατέρα.

Αλλά στον ΔΕΔΔΗΕ είναι στο ΑΦΜ της μητέρας. Εκεί νομίζω ότι κολλάει.

  

2 hours ago, paiktaras69 said:

Μήπως γνωρίζεις την διαδικασία αλλαγής ονόματος στην παροχή ?

Κάνει ο πατέρας σου αίτημα σε οποιονδήποτε πάροχο θέλει. Θα χρειαστεί ταυτότητα, αντίγραφο του Ε9, τον πιο πρόσφατο λογαριασμό ρεύματος, και φωτογραφία του μετρητή.

Όταν γινει η αλλαγή θα βγει τελικός λογαριασμός στο όνομα της μητέρας και θα συμψηφιστεί η εγγύηση με την οφειλή... κι αν υπάρχει πιστωτικό υπόλοιπο, μεταφορά σε τράπεζα.

Επίσης αν δεν έχετε καταθέσει πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου εντός 15 ετών, θα το ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ εντός 6μήνου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπέρα σας.Εχει κάνει κανένας με Κοτ το μπλέ 6μηνο της Προτεργια, να μας πει εάν όντως η τιμή κιλοβατώρας μειώνεται από το 0,095€/kWh

σε 0,02€/kWh για Κοτ-Α

Και 

σε 0,05€ για κοτ-Β ?????

 

Είμαι υφιστάμενος πελάτης του πράσινου τιμολόγιου της Προτεργια και η μείωση συνέπειας δεν υπάρχει καθόλου, ύστερα από επικοινωνία με την εταιρεία., Πληρώνω γύρω στα 11-15 σεντς την κιλοβατώρα από την αρχή του χρόνου και έχω τρελαθεί...

 

Ξέρει κανείς να μας πει τι γίνεται σχετικά;

Έχει κάποιος υπόψιν;

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφέρω αυτό το comment από άλλο topic καθώς παρουσιάζει ενδιαφέρον...

  

7 hours ago, leotzian said:

Καλημέρα επανέρχομαι για να ενημερώσω το forum για ότι έμαθα σήμερα, σε όσους ΔΕΝ έχει εκδοθεί λογαριασμός αυτόν τον μήνα είναι όλοι δικαιούχοι KOT, τους έχουν κρατήσει στην  αναμονή μέχρι να ψηφιστεί ο νόμος, οι αλλαγές που έχει ο νόμος είναι οι εξείς, τώρα με τις μηνιαίες καταμετρήσεις το KOT δεν θα είναι ΠΧ τετράμηνος υπολογισμός αλλά μηνιαίος αν κάποιος πχ έχει ΚΟΤ Β 1400Kwh τετράμηνο, θα έχει 400 τον μήνα και θα υπολογίζεται μηνιαία.

Μία δεύτερη αλλαγή που δεν θα συμφέρει όσους έχουν νυκτερινό μετρητή και καταναλώνουν λίγα σαν και εμένα είναι η εξείς. 
Ας υποθέσουμε ότι έχει κάποιος 400KWH τον μήνα KOT έκπτωση και καταναλώνει 300 την ημέρα και 100 την νύχτα, μέχρι τώρα εφοσον η κατανάλωση της ημέρας ήταν κάτω από το δικαίωμα που είχε, μεταφερόταν οι Kwh της νύχτας την ημέρα μέχρι του ορίου και γινόταν η έκπτωση και σε αυτές,  ΤΩΡΑ δεν θα μεταφέρονται, δηλαδή η νυκτερινές θα πληρώνονται με το εκάστοτε τιμολόγιο ΑΣΧΕΤΑ αν έχεις  ημερήσια κατανάλωση κάτω από το όριο που δικαιούσαι.

Αυτά έμαθα σήμερα από την υποστήριξη της ΔΕΗ από κάποια που γνώριζε καλύτερα τα πράγματα.

Κατ'αρχάς και με τον ισχύοντα νόμο, το ΚΟΤ πάει βάσει αναλογιας ημερών.

Πχ 1600kw /4μηνο...

αν η εκκαθάριση πχ μετά από αλλαγή παρόχου είναι μηνιαία, το κοτ που δικαιούσαι είναι 1600*30/120.

Ή αν η εκκαθάριση είναι 22 μέρες, το κοτ που δικαιούσαι είναι 1600*22/120.

Δε βλέπω να αλλάζει κάτι εδώ πέρα, εκτός απ'τη διατύπωση... ώστε να γίνει κατανοητό σε όλους τους δικαιούχους ότι το ΚΟΤ εξαρτάται απ'την εκάστοτε περίοδο κατανάλωσης.

Αυτό που θα έχει ενδιαφέρον είναι αν θα αλλάξουν ή όχι τα όρια υπέρβασης, διότι το 10% είναι λίγο για μηνιαίες εκκαθαρισεις, κι αν θα υπάρξει μέριμνα ώστε οι καταναλωτές να μη χάνουν το ΚΟΤ αν η 4μηνιαία κατανάλωση είναι εντός ορίων. Βέβαια αυτό θα προϋποθέτει ο πελάτης να έχει παραμείνει όλο το διάστημα στον ίδιο πάροχο, καθώς θεωρώ χλωμό ο πάροχος Α να λαμβάνει στοιχεία κατανάλωσης του πρώην πελάτη απ'τον πάροχο Β και τον πάροχο Γ κλπ για να δώσει αναδρομικά το ΚΟΤ σε περίπτωση υπέρβασης.

 

Όσον αφορά το άλλο που έγραψες για το νυχτερινό, μάλλον λάθος το κατάλαβε η τύπισσα. Παράδειγμα:

- Καταναλωτής Α: 350 ημερήσιες 50 νυχτερινές

- Καταναλωτής Β: 400 ημερήσιες, δεν έχει νυχτερινό μετρητή.

Δεν είναι δυνατόν ο καταναλωτής Β να πάρει ΚΟΤ 400kw και ο καταναλωτής Α που έχει νυχτερινό μετρητή να τιμωρηθεί και να πάρει ΚΟΤ μόνο 350.

Πιο πιθανό μου φαίνεται οι 50 νυχτερινές να χρεώνονται με τιμή νυχτερινού+ΚΟΤ, αντί για τιμή ημερήσιου+ΚΟΤ που χρεώνονται με τον ισχύον νόμο. Ίσως μ'αυτό το τρόπο να ξαναδούμε τιμολόγια με χαμηλότερες τιμές νυχτερινού, γιατί πέρα απ'τη ΔΕΗ όλοι σχεδόν οι πάροχοι έχουν ενιαίες τιμές χρέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται παιδια!!! Εχουμε καμια ενημερωση αν θα βγει εξτρα οικονομικη ενισχυση για ευαλωτα νοικοκυρια για Μαρτιο-Απριλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...