Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχουμε με τον αδερφο μου ενα σπιτι εξ αδιαιρετου. Στην φορολογικη δηλωση φαινεται οτι εγω φιλοξενω την αδερφη και ο αδερφος μου την μητερα και τον πατερα μου. Η μητερα μου εχει επιχειρηση στο ονομα της και για αυτο ο αδερφος μου και να ειχε την παροχη ρευματος στο ονομα του δεν μπορουσε ναι αιτηθει κοινωνικο τιμολογιο ρευματος. Προσφατα πεθανε ο πατερας μου και πηρα το ρευμα στο ονομα μου και με αφησε να κανω αιτηση για κοινωνικο τιμολογιο (ειμαι ΑμεΑ) επειδη φαινεται οτι φιλοξενω μονο την αδερφη μου. Ερωτησω μπορουμε να δηλωνουμε οτι φιλοξενουμε διαφορετικα ατομα ο καθενας η πρεπει να δηλωνουμε και οι δυο τα ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, lak10 είπε

εχουμε με τον αδερφο μου ενα σπιτι εξ αδιαιρετου. Στην φορολογικη δηλωση φαινεται οτι εγω φιλοξενω την αδερφη και ο αδερφος μου την μητερα και τον πατερα μου. Η μητερα μου εχει επιχειρηση στο ονομα της και για αυτο ο αδερφος μου και να ειχε την παροχη ρευματος στο ονομα του δεν μπορουσε ναι αιτηθει κοινωνικο τιμολογιο ρευματος. Προσφατα πεθανε ο πατερας μου και πηρα το ρευμα στο ονομα μου και με αφησε να κανω αιτηση για κοινωνικο τιμολογιο (ειμαι ΑμεΑ) επειδη φαινεται οτι φιλοξενω μονο την αδερφη μου. Ερωτησω μπορουμε να δηλωνουμε οτι φιλοξενουμε διαφορετικα ατομα ο καθενας η πρεπει να δηλωνουμε και οι δυο τα ιδια?

Παίζει ρόλο το εισόδημα του νοικοκυριού. Στην περίπτωση αμεα αυξάνονται τα όρια, δες εδώ:

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/dikaiouxoi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Παίζει ρόλο το εισόδημα του νοικοκυριού. Στην περίπτωση αμεα αυξάνονται τα όρια, δες εδώ:

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/dikaiouxoi/

Όταν κάνω εγώ αίτημα δεν εμφανίζει ότι ξεπερναμε τα εισοδηματικά κριτήρια όταν κάνω αίτημα με το taxis του αδερφού μου που φαίνεται ότι φιλοξενεί την μητέρα μου λέει ότι ξεπερνάει τα κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, lak10 said:

Ερωτησω μπορουμε να δηλωνουμε οτι φιλοξενουμε διαφορετικα ατομα ο καθενας η πρεπει να δηλωνουμε και οι δυο τα ιδια?

Έφοσον είναι 50-50 το σπίτι,  ο καθένας δηλώνει τι άτομα φιλοξενεί στα τετραγωνικά που του αναλογούν.

Στη δήλωση Κοτ άμα βγάζει μόνο την αδερφή σου ότι πρέπει να κάνει αποδοχή τότε κομπλέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έφοσον είναι 50-50 το σπίτι,  ο καθένας δηλώνει τι άτομα φιλοξενεί στα τετραγωνικά που του αναλογούν.

Στη δήλωση Κοτ άμα βγάζει μόνο την αδερφή σου ότι πρέπει να κάνει αποδοχή τότε κομπλέ.

 

Και εγώ και ο αδερφός μου έχουμε δηλώσει στον πίνακα φιλοξενούμενων 230 τ.μ. που είναι το σπίτι γιατί δεν το έχουμε χωρίσει δεν ξέρω αν η εφορία έχει πρόβλημα και πρέπει να δηλώνουμε 115

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, lak10 said:

Και εγώ και ο αδερφός μου έχουμε δηλώσει στον πίνακα φιλοξενούμενων 230 τ.μ. που είναι το σπίτι γιατί δεν το έχουμε χωρίσει δεν ξέρω αν η εφορία έχει πρόβλημα και πρέπει να δηλώνουμε 115

Kάντε ό,τι σας πει ο λογιστής. Κι αφού εσένα σου βγάζει το ΚΟΤ μαζί με τα εισοδήματα της αδερφής σου, τότε ΟΚ... μην αλλάξετε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Kάντε ό,τι σας πει ο λογιστής. Κι αφού εσένα σου βγάζει το ΚΟΤ μαζί με τα εισοδήματα της αδερφής σου, τότε ΟΚ... μην αλλάξετε κάτι.

Ο λογιστής δήλωσε τα τετραγωνικά  η αδερφή φέτος θα δηλωθεί κάτοικος εξωτερικού 

Επεξ/σία από lak10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, lak10 said:

Ο λογιστής δήλωσε τα τετραγωνικά  η αδερφή φέτος θα δηλωθεί κάτοικος εξωτερικού 

Για να τα δήλωσε έτσι, τότε έτσι δηλώνονται στο εξ αδιαιρέτου.

Όσο για το Κοτ, τώρα τραβάει στοιχεία των προπερσινων φορολογικών και τον Οκτώβριο που θα γίνουν νέες αιτήσεις θα τραβάει τα περσινά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε περιοχη που εχουμε περιβαλοντολογικο τιμολογιο λογω επιβαρυνσης απο τον λινιτη δικαιουμαι και ΚΟΤ Β απ οτι διαβασα αυτα τα 2 δεν συνδιαζονται. Ποιο συμφερει περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lak10 είπε

Ειμαι σε περιοχη που εχουμε περιβαλοντολογικο τιμολογιο λογω επιβαρυνσης απο τον λινιτη δικαιουμαι και ΚΟΤ Β απ οτι διαβασα αυτα τα 2 δεν συνδιαζονται. Ποιο συμφερει περισσοτερο?

Εκπτώσεις:

ΠΟΤ: 0.042€/kWh (με όριο νομίζω τις 2400)

ΚΟΤ-Β: 0.045€/kWh + απαλλαγή από ΥΚΩ, οπότε συμφέρει το ΚΟΤ-Β, άμα στο δέχεται κάνε το ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, lak10 είπε

εχουμε με τον αδερφο μου ενα σπιτι εξ αδιαιρετου. Στην φορολογικη δηλωση φαινεται οτι εγω φιλοξενω την αδερφη και ο αδερφος μου την μητερα και τον πατερα μου. Η μητερα μου εχει επιχειρηση στο ονομα της και για αυτο ο αδερφος μου και να ειχε την παροχη ρευματος στο ονομα του δεν μπορουσε ναι αιτηθει κοινωνικο τιμολογιο ρευματος. Προσφατα πεθανε ο πατερας μου και πηρα το ρευμα στο ονομα μου και με αφησε να κανω αιτηση για κοινωνικο τιμολογιο (ειμαι ΑμεΑ) επειδη φαινεται οτι φιλοξενω μονο την αδερφη μου. Ερωτησω μπορουμε να δηλωνουμε οτι φιλοξενουμε διαφορετικα ατομα ο καθενας η πρεπει να δηλωνουμε και οι δυο τα ιδια?

εκανα το λαθος να ρωτησω στο group  του TaxHeaven στο FB και βρεθηκε ενας περιεργος να μου λεει οτι δηλωνω ψευδη στοιχεια στην εφορια και γιατι δεν βαζω και δευτερη παροχη και παιρνει ΚΟΤ η μητερα μου που δεν το δικαιουται και τετοια με εσκασε ο τυπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kegokego είπε

3) έχω κοτΑ, με τις 1640 kWh στις 86 μέρες το χάνω; Γιατί δεν βλέπω κάπου έκπτωση κοτ, ευχαριστώ!

εξαρτάται το όριο που έχεις ,έστω Χ

τότε είναι Χ*86/120

να βάλεις νυχτερινό μιας και στο όριο υπολογίζονται μόνο οι ημερήσιες kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, lak10 said:

Εγκριθηκα για κοινωνικο τιμολογιο Β. Τωρα ποτε θα χρειαστει νεα αιτηση?

Θα περιμένεις τη λήξη των φορολογικών δηλώσεων (και πιθανών παρατάσεων), συν 30 μέρες.

Δηλαδή αν οι φορολογικές δηλώλεις κλείσουν στις 30/9, συνεχίζεις με την τωρινή αίτηση μέχρι 30/10.

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι παίρνεις ΚΟΤ και με τα νέα φορολογικά στοιχεία, μπορείς να κάνεις αίτηση απ'τη 1η μέρα μετά τη λήξη των φορολογικών δηλώσεων, δηλαδή 1/10 στο παραπάνω παράδειγμα.

Απλά έχουμε δει πολλές συμφορουμήτες να βιάζονται να κάνουν αίτηση και τελικά να μη δικαιούνται ΚΟΤ με τα νέα στοιχεία, οπότε η βιασύνη τούς κοστίζει 1 μήνα ΚΟΤ.

  

1 hour ago, megapaixtaras said:

αν εννοεις αυτο 

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

το εχω διαβασει,δεν λεει αναλογικα ,ουτε για μαθηματικους τυπους,ουτε 50κιλοβατ/μηνα.

 

 

Σχετικά με ΚΟΤ, και αναλογία Ημερών

Υπάρχει το ΦΕΚ του ΚΟΤ, υπάρχει και ο ΚΠΗΕ (Κώδικας Προμηθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας) που αναγράφει τους γενικούς κανόνες τιμολόγησης... εκεί δηλαδή πατάνε όλοι οι μεταγενέστεροι νόμοι.

Το ΦΕΚ του ΚΟΤ γράφει στη 1η σελίδα: "... έχοντας υπόψιν: 9. Τον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε πελάτες (Β'832/09.04.2013)

Το ίδιο ακριβώς γράφουν και όλες οι συμβάσεις των παρόχων στη 1η σελίδα των Γενικών όρων.

Spoiler

1.jpg.4f27d3263f59a766251faa34ec04e23e.jpg

Ο οποίος Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας γράφει στο:

Άρθρο 2 (Ορισμοί), παρ1ζ:

Περίοδος Χρέωσης: Η χρονική περίοδος κατανάλωσης στην οποία αφορά ο Λογαριασμός Κατανάλωσης

--------------

Άρθρο 37, παρ5:

Σε περίπτωση μη διαθεσιμότητας επιτυχώς πιστοποιημένων μετρήσεων κατανάλωσης, κατά τα οριζόμενα
στους Κώδικες Διαχείρισης Δικτύων, για περίοδο χρέωσης ή για τμήμα αυτής, ο Λογαριασμός Κατανάλωσης εκδίδεται για την αντίστοιχη περίοδο, βάσει των δεδομένων μέτρησης που εκτιμά ο αρμόδιος Διαχειριστής Δικτύου

 

(Άρα απ'τη στιγμή που ο ΔΕΔΔΗΕ λαμβάνει επιτυχώς επιτόπιες, γίνεται εκκαθάριση βάσει της συγκεκριμένης περιόδου και των πραγματικών μετρήσεων)

---------------

Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 1, παράγραφος 5ε:

Η περίοδος τιμολόγησης, ιδίως σε ότι αφορά σταθερά πακέτα χρεώσεων που καλύπτουν συγκεκριμένη χρονική περίοδο με μέγιστο όριο κατανάλωσης, πρέπει να συνάδει με τις περιόδους καταμέτρησης της κατανάλωσης, ώστε να είναι δυνατή η περιοδική εκκαθάριση.

-----------

Κι εγώ μαζί σου είμαι... θα πρέπει ειδικά τώρα που ξεκίνησαν οι μηνιαίες εκκαθαρίσεις να βρεθεί άλλος τρόπος τιμολόγησης γιατί τους νεκρούς μήνες αρκετός κόσμος θα χάνει το ΚΟΤ λόγω μη κατανάλωσης και τους μήνες με μεγάλη ζήτηση (κλιμαστικά) θα γίνεται υπέρβαση.

Βέβαια στη πράξη είναι ανέφικτο. Θα έπρεπε να φτιάξουν μια ειδική πλατφόρμα σαν το power pass, όπου ο ΔΕΔΔΗΕ θα αποστέλλει το σύνολο της 4μηνιαίας κατανάλωσης (εντός η εκτός ορίου) κι έπειτα να ενημερώνονται όλοι οι πάροχοι που εκπροσώπησαν τον μετρητή να προχωρήσουν σε αναδρομικές εκκαθαρίσεις... δηλαδή να δίνουν ΚΟΤ σ'αυτούς που δεν το πήραν, και να αφαιρούν ΚΟΤ σ'αυτούς που έκαναν υπέρβαση στο 4μηνο και να τους χρεώνουν επιπλέον και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Και μετά θα υπάρχει άλλος κόσμος που διαμαρτύρερται και θα λέει "γιατί να χάσω το ΚΟΤ για όλο το 4μηνο" ενώ με τις αναλογικές εκκαθαρίσεις ήμουν εντός ορίου πχ για 3 μήνες. Χώρια που η περίοδος 4μηνου του ΔΕΔΔΗΕ δε θα συμβαδίζει με τις ημερομηνίες αλλαγής παρόχων, οπότε πάλι αναλογική χρέωση θα γίνεται αναγκαστικά.

ΚΟΤ.pdf ΚΠΗΕ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...