Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Specs είπε

ο μετρητης που ειναι εκει τωρα, εχει νυχτερινο , γιατι να πρεπει να τον αλλαξουν?

Και εμένα έτσι ήταν . Αναλογικό με 2 μετρητές (από το 1980).

Αλλάζουν βάζουν ψηφιακούς για πιλοτικά έχει ξεκινήσει και η τηλεμετρηση . Ο νέος ψηφιακός μετρητής έχει και κάρτα sim 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νοικιασε, θα παιζει ψυξη και θερμανση με δυο Daikin Sensira atxc-c ,ουτε παραγγελια να ηταν! κ του κανω εγω ενεργειακο τουρισμο. απλα δεν καταλαβαινω γιατι να αλλαχθει ο μετρητης κ ακομη γιατι να πληρωνει ιδια χρηματα καποιος που απλα επανενεργοποιει τον μετρητη με καποιον που θα χρειαστει και μετρητης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Το νοικιασε, θα παιζει ψυξη και θερμανση με δυο Daikin Sensira atxc-c ,ουτε παραγγελια να ηταν! κ του κανω εγω ενεργειακο τουρισμο. απλα δεν καταλαβαινω γιατι να αλλαχθει ο μετρητης κ ακομη γιατι να πληρωνει ιδια χρηματα καποιος που απλα επανενεργοποιει τον μετρητη με καποιον που θα χρειαστει και μετρητης. 

Προσωπικά θα έβαζα, μόνο και μόνο για τις ΥΚΩ, αν θέλει ας εξηγήσει στον ιδιοκτήτη πως αυτό μένει μετά στο σπίτι, να κάνει αίτηση ο γιος σου και να πληρώσει ο ιδιοκτήτης τα 42.16€.. εκτιμώ πως δεν θα πάρει πάνω από 3μηνο η τοποθέτηση, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Specs said:

ο μετρητης που ειναι εκει τωρα, εχει νυχτερινο , γιατι να πρεπει να τον αλλαξουν?

Βασικά η χρονοχρέωση (νυχτερινό τιμολόγιο) είναι υπηρεσία, και αν η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι ήδη ενεργοποιημένη στην συγκεκριμένη παροχή τότε δεν χρειάζεται ούτε να πληρώσει ούτε να ζητήσει κάτι, οι KWh που θα καίει τη νύχτα θα έχουν μειωμένη χρέωση. Με ένα τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ μπορείς να μάθεις άμεσα αν η παροχή σου έχει ενεργοποιημένο το νυχτερινό.

Επίσης αν όντως είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό σε αυτή την παροχή, ΔΕΝ χρειάζεται να αλλάξει ο μετρητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Joshua21 said:

ίσης αν όντως είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό σε αυτή την παροχή, ΔΕΝ χρειάζεται να αλλάξει ο μετρητής.

Δεν καταγραφει το νυχτερινο. Μονο το ημερησιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Specs said:

Δεν καταγραφει το νυχτερινο. Μονο το ημερησιο

Τότε σίγουρα ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία, και για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει ο κάτοχος της γραμμής να πληρώσει τα 42€ της ενεργοποίησης.

Τώρα το θέμα είναι κατά πόσο μλκίζεται το τοπικό παράρτημα ΔΕΔΔΗΕ, πχ δεν λέει να το κάνει αν σκοπεύει να μείνει 2 χρόνια και κάνουν 1,5 να το ενεργοποιήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Το νοικιασε, θα παιζει ψυξη και θερμανση με δυο Daikin Sensira atxc-c ,ουτε παραγγελια να ηταν! κ του κανω εγω ενεργειακο τουρισμο. απλα δεν καταλαβαινω γιατι να αλλαχθει ο μετρητης κ ακομη γιατι να πληρωνει ιδια χρηματα καποιος που απλα επανενεργοποιει τον μετρητη με καποιον που θα χρειαστει και μετρητης. 

Πλεον οταν ζητειται να ενεργοποιηθει το νυχτερινο βαζουν νεο ηλεκτρονικο  μετρητη... 

Τωρα σε εσενα που ο μετρητης ειναι διπλης εγραφης ετσι θα γινει... Θα αλλαξει... Και ειναι αναλογα την περιοχη του Δεδδηε που ανηκεις  και αν υπαρχουν πολλοι  μετρητες για  την νεα τοποθετηση... Και αν υπαρχουν πολλες αιτησεις..Γιατι στο μεταξυ υπαρχουν  αιτησεις για τις  νεες οικοδομες που ζητουν ρευμα ,  χαλασμενοι μετρητες, πειραγμενοι μετρητες,  κτλπ  και υπαρχει μια προτεταιοτητα σε ολα αυτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

 

Ποσο χρονο κανει να ενεργοποιηθει αραγε το νυχτερινο?

μιλαμε για μετρητη του 1981, με ενδειξεις κανονικου κ μειωμενο ο οποιος απλα δεν ειναι πλεον ενεργος στο κομματι του νυχτερινου.

10 μέρες αφότου πληρώσαμε ήρθαν σε εμάς να αλλάξουν το μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, doomnx said:

10 μέρες αφότου πληρώσαμε ήρθαν σε εμάς να αλλάξουν το μετρητή.

Στα χωρια της Καρδιτσας που πνιγηκαν, περναει ο εργολαβος, μαζευει υπογραφες οτι δηθεν το ζητανε οι καταναλωτες κ σε λιγες μερες τους αλλάζουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Specs είπε

Στα χωρια της Καρδιτσας που πνιγηκαν, περναει ο εργολαβος, μαζευει υπογραφες οτι δηθεν το ζητανε οι καταναλωτες κ σε λιγες μερες τους αλλάζουν.  

Εμείς δεν πλυμμηρίσαμε, απλά θέλαμε να βάλουμε νυχτερινό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έκανα την διαδικασία να επιστέψω στην ΔΕΗ από άλλο πάροχο, μου έστειλαν να φτιάξω μια υπεύθυνη δήλωση μέσω gov και να συμπληρώσω το συμβόλαιο να το υπογράψω και να το ξαναστείλω, τους είπα δεν έχω εκτυπωτή δεν φτάνει μόνο η δήλωση και μου είπε ΟΚ.

Μετά θυμήθηκα ότι το πακέτο που πάω έχει Green pass και είπα δεν θα στείλω τίποτα, απάντησα λοιπόν στο μέιλ ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ green pass και αν δεν βγει δεν υπογράφω τίποτα. Πήρα και τηλέφωνο και το είπα.

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι η αίτησή μου προωθήθηκε στον ΔΕΔΗΕ !

 

τι καφενείο είναι ρε παιδιά!

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρέπεται μια γνώμη για τα περί αποθεμάτων των νέων μετρητών

το θέμα είναι όχι μόνο το απόθεμα αλλά και η προτεραιοποίηση.

Δηλαδή
προτεραιότητα δίνουν σε αντικαταστάσεις λόγω βλάβης ή λόγω ελέγχου
και όχι σε αιτήσεις για νυχτερινό.

Αν ο μετρητής του αλλουνού είναι χαλασμένος ή πειραγμένος ή για έλεγχο
δε θα αφήσουν τον άλλο χωρίς καθόλου ρολόι
για να βάλουν σε σένα που ζητάς νυχτερινό.
Στον άλλο πρέπει άμεσα να τοποθετήσουν ρολόι,
σε κάποιον που ζητά νυχτερινό θα τοποθετήσουν νέο όποτε έχουν περίσσευμα.

Φαντάζομαι αυτή είναι η λογική τους να διαχειριστούν τα αποθέματα
και ειδικά τώρα που έχουν πάρει σβάρνα κι έχουν μπόνους
να  γυρεύουν αφορμές για ρευματοκλοπές αληθινές ή εικαζόμενες.
Το ότι δεν έχουν απόθεμα είναι περίπου αλλά όχι ακριβώς έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, Jimis202 said:

Αν επιτρέπεται μια γνώμη για τα περί αποθεμάτων των νέων μετρητών

το θέμα είναι όχι μόνο το απόθεμα αλλά και η προτεραιοποίηση.

Δηλαδή
προτεραιότητα δίνουν σε αντικαταστάσεις λόγω βλάβης ή λόγω ελέγχου
και όχι σε αιτήσεις για νυχτερινό.

Αν ο μετρητής του αλλουνού είναι χαλασμένος ή πειραγμένος ή για έλεγχο
δε θα αφήσουν τον άλλο χωρίς καθόλου ρολόι
για να βάλουν σε σένα που ζητάς νυχτερινό.
Στον άλλο πρέπει άμεσα να τοποθετήσουν ρολόι,
σε κάποιον που ζητά νυχτερινό θα τοποθετήσουν νέο όποτε έχουν περίσσευμα.

Φαντάζομαι αυτή είναι η λογική τους να διαχειριστούν τα αποθέματα
και ειδικά τώρα που έχουν πάρει σβάρνα κι έχουν μπόνους
να  γυρεύουν αφορμές για ρευματοκλοπές αληθινές ή εικαζόμενες.
Το ότι δεν έχουν απόθεμα είναι περίπου αλλά όχι ακριβώς έτσι.

Βασικά η γνώμη σου έχει ως δεδομένο πως όντως υπάρχει έλλειψη μετρητών το οποίο ΔΕΝ ισχύει, είναι απλά η κλασσική δικαιολογία, στην πραγματικότητα μερικά παραρτήματα ΔΕΔΔΗΕ πετάνε χαρταετό.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Βασικά η γνώμη σου έχει ως δεδομένο πως όντως υπάρχει έλλειψη μετρητών το οποίο ΔΕΝ ισχύει, είναι απλά η κλασσική δικαιολογία, στην πραγματικότητα μερικά παραρτήματα ΔΕΔΔΗΕ πετάνε χαρταετό.

Κατάλαβες επομένως λάθος τη γνώμη μου.

Προτεραιοποίηση δε σημαίνει σκέτο απόθεμα (που είναι και αυτό)
αλλά το κίνητρο να διαθέσουν και να εγκαταστήσουν το απόθεμα.

Και το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Για το απόθεσμα, εγώ πάλι ως δεδομένο διαβάζω αυτά που λέτε σελίδες επί σελίδων ότι έχουν έλλειψη μετρητών.
Και δεν το αποκλείω, γιατί έχουν προκηρύξει διαγωνισμό για νέες προμήθειες που σημαίνει ότι το σημερινό απόθεμα είναι πεπερασμένο.
Όπου έλλειψη μετρητών δε σημαίνει ανύπαρκτο απόθεμα, απλά όχι τόσο επαρκές όσο να υπερκαλύπτει τις ανάγκες χωρίς να έθεταν τις προτεραιότητες.

Τώρα αν θες να πάρεις τη γνώμη μου υπόψη σε σχέση με τις προτεραιότητες
θα πρέπει να πάρεις υπόψη και το γεγονός πως έχουν περισσότερα κίνητρα για να διαθέσουν το απόθεμα  για σκοπούς εκτός του νυκτερινού τιμολογίου.

Το νυκτερινό είναι ωφέλεια κυρίως για τον καταναλωτή, και για τους υπαλλήλους η δουλειά τους.
Όταν το μπόνους για τις υποτιθέμενες ρευματοκλοπές είναι εξτραδάκι για τους υπαλλήλους και κέρδος για το ΔΕΔΔΗΕ και τους παρόχους.

Παρομοίως και η τεχνική βλάβη του μετρητή είναι άμεση ανάγκη που αν δεν επιλιθεί
πάλι θα στοιχίσει σε ΔΕΔΔΗΕ και παρόχους.

Αντίθετα με τα παραπάνω,
αν λοιπόν στο νυκτερινό ο ωφελημένος είναι ο καταναλωτής
ακόμα κι αν αργήσει και λίγο παραπάνω να εγκατασταθεί το ρολόι του νυκτερινού,
η φοράδα στ' Αλώνι έκανε την ανάγκη της γιατί ούτε οι υπάλληλοι ούτε ΔΕΔΔΗΕ-πάροχοι έχουν το ίδιο κίνητρο.
Αυτή είναι η διαφορά. Υπάρχει εξήγηση δηλαδή που πετάνε χαρταετό για το νυκτερινό.

Επεξ/σία από Jimis202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...