Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, Jimis202 said:

Εγώ πάλι ως δεδομένο διαβάζω αυτά που λέτε σελίδες επί σελίδων ότι έχουν έλλειψη μετρητών.

Βασικά αυτά που λένε (και όχι λέμε) για έλλειψη μετρητών είναι απλά η απάντηση του ΔΕΔΔΗΕ όταν ο κόσμος ρωτάει γιατί καθυστερεί να ενεργοποιηθεί η χρονοχρέωση, απλά έτσι τους λένε και έτσι γράφουν και εδώ.

Και εγώ θα το πίστευα αν η καθυστέρηση αυτή υπήρχε πανελλαδικά, έλα όμως που υπάρχει μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές... στη δική μου πχ όχι μόνο τον αλλάζουν και ενεργοποιείται νυχτερινό μέσα σε 10 ημέρες, αλλά οι μετρητές αλλάζονται με ψηφιακούς με κάθε ευκαιρία, όταν συνεργείο επισκέπτεται κάποια παροχή για οποιοδήποτε λόγο. Έτσι έγινε και στη δική μου το 21', έπρεπε να μετακινηθεί το καλώδιο που ερχόταν από την κολώνα έως τους μετρητές στο δικό μου κτήριο, με την ευκαιρία άλλαξαν και τους δύο μετρητές με ψηφιακούς ενώ φαντάσου η μία παροχή δεν ήταν καν ενεργή.

Αντιθέτως σε κάποιες άλλες συγκεκριμένες περιοχές όταν κάποιος ζητάει νυχτερινό κάνουν έως και 1,5 χρόνο να αλλάξουν τον μετρητή... με βάση αυτό και μόνο δεν στέκουν ούτε οι ισχυρισμοί περί έλλειψης μετρητών, ούτε περί επιλεκτικής αντιμετώπισης πελατών, περί μπόνους υπαλλήλων, περί συμφερόντων του ΔΕΔΔΗΕ και λοιπών ιστοριών για αγρίους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αντιθέτως σε κάποιες άλλες συγκεκριμένες περιοχές όταν κάποιος ζητάει νυχτερινό κάνουν έως και 1,5 χρόνο να αλλάξουν τον μετρητή... με βάση αυτό και μόνο δεν στέκουν ούτε οι ισχυρισμοί περί έλλειψης μετρητών, ούτε περί επιλεκτικής αντιμετώπισης πελατών, περί μπόνους υπαλλήλων, περί συμφερόντων του ΔΕΔΔΗΕ και λοιπών ιστοριών για αγρίους.

Άποψή σου. Ιστορίες για αγρίους μπορεί να είναι και η δική σου γνώμη.

Γιατί οι περιοχές που πετάνε χαρταετό μια χαρά αντικαθιστούν αμέσως μετρητές με ηλεκτρονικούς
εκεί που έχουν συμφέρον ο ΔΕΔΔΗΕ, οι πάροχοι και οι υπάλληλοι.
Το κίνητρο είναι υπαρκτό.

ΥΓ: Πάρτο και λίγο πιο χαλαρά, γιατί πολύ τσίτα σε βλέπω
τη μια για αγρίους και την άλλη να παρερμηνεύεις.
Κουβέντα κάνουμε, δεν πλακωνόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Jimis202 said:

Άποψή σου. Ιστορίες για αγρίους μπορεί να είναι και η δική σου γνώμη.

Γιατί οι περιοχές που πετάνε χαρταετό μια χαρά αντικαθιστούν αμέσως μετρητές με ηλεκτρονικούς
εκεί που έχουν συμφέρον ο ΔΕΔΔΗΕ, οι πάροχοι και οι υπάλληλοι.
Το κίνητρο είναι υπαρκτό.

ΥΓ: Πάρτο και λίγο πιο χαλαρά, γιατί πολύ τσίτα σε βλέπω
τη μια για αγρίους και την άλλη να παρερμηνεύεις.
Κουβέντα κάνουμε, δεν πλακωνόμαστε.

Ok, άποψη μου και άποψη σου, δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε.

ΥΓ: Δεν φαντάζεσαι πόσο χαλαρός είμαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lak10 είπε

εγω εβαλα νυκτερινο το 2016 και εχω αναλογικο μετρητη αξιζει να αιτηθω ψηφιακο τι κερδιζω?

Τιποτα απολυτως... Αφου εχεις μετρητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lak10 είπε

δεν ειναι καλυτερος ο ψηφιακος?

Ίδιοι είναι, αν καταγράφουν σωστά.., με τις μηνιαίες καταμετρησεις τώρα μια η άλλη είναι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lak10 είπε

αν τους γραψω οτι εχω υποψια οτι δεν μετρα σωστα και τον αλλαξουν ποσο θα πληρωσω?

Αστο φιλε... Δεν γινεται... Τι εχεις φαγωθει να αλλαξεις μετρητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και χρονια θεωρω οτι εχω μεγαλη καταναλωση μην με ρωτατε γιατι το τετραμηνο δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 3000 KWh το τετραμηνο αλλαξα το ενεργοβορο ψυγειο του 1990 αλλα  θα φερω ηλεκτρολογο να δει γιατι υποψιαζομαι διαροη απο καπου δεν ξερω απο που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lak10 είπε

εδω και χρονια θεωρω οτι εχω μεγαλη καταναλωση μην με ρωτατε γιατι το τετραμηνο δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 3000 KWh το τετραμηνο αλλαξα το ενεργοβορο ψυγειο του 1990 αλλα  θα φερω ηλεκτρολογο να δει γιατι υποψιαζομαι διαροη απο καπου δεν ξερω απο που

Να το ψαξεις ... Να δεις και τις  αλλες συσκευες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, lak10 said:

αν τους γραψω οτι εχω υποψια οτι δεν μετρα σωστα και τον αλλαξουν ποσο θα πληρωσω?

Κόστος

  • Στη περίπτωση που δεν διαπιστωθεί πρόβλημα στη λειτουργία του μετρητή, ο αιτών επιβαρύνεται με το κόστος του ελέγχου, το οποίο ανέρχεται σε:
    • - 29,35 € για μετρητή μονοφασικής παροχής
    • - 38,15 € για μετρητή τριφασικής παροχής

https://mitos.gov.gr/index.php/ΔΔ:Έλεγχος_μετρητή_ΔΕΔΔΗΕ

Υπόψιν ΔΕΝ θα τον αλλάξουν, η χρέωση αφορά τον έλεγχο και μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lak10 είπε

εδω και χρονια θεωρω οτι εχω μεγαλη καταναλωση μην με ρωτατε γιατι το τετραμηνο δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 3000 KWh το τετραμηνο αλλαξα το ενεργοβορο ψυγειο του 1990 αλλα  θα φερω ηλεκτρολογο να δει γιατι υποψιαζομαι διαροη απο καπου δεν ξερω απο που

Διαρροή δεν γίνεται, δεν είναι νερό, αν είχες θα έπεφτε η ασφάλεια σε δευτερόλεπτα..

99.9% αυτά τα "καιτε", κάτι χρησιμοποιείται πολύ και είναι τόσες πολλές, φώτα led, θερμοσίφωνα, θέρμανση με αντιστάσεις, στεγνωτηριο/πλύσιμο στους 60+, υπάρχει νήμα για τις καταναλώσεις, μη γεμίζεις της ΔΕΗ 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, lak10 είπε

εδω και χρονια θεωρω οτι εχω μεγαλη καταναλωση μην με ρωτατε γιατι το τετραμηνο δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 3000 KWh το τετραμηνο αλλαξα το ενεργοβορο ψυγειο του 1990 αλλα  θα φερω ηλεκτρολογο να δει γιατι υποψιαζομαι διαροη απο καπου δεν ξερω απο που

Αν ειναι και οι υπολοιπες συσκευες του σπιτιου του 1990 , τοτε μην αναρωτιεσαι γιατι καις τοσο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα... Υπαρχουν στην Αττικη μερικες ελειψεις σεω  ηλεκτρονικουν μετρητων... Πολλοι οι λογοι... Γιατι υπαρχουν πολλες βλαβες σε παροχες ,  πολυ παλιες παροχες,  πολλες ρευματοκλοπες, νεα σπιτια που θελουν ρευμα, πολλες αιτησεις για το  νυχτερινο, λιγα  τα συνεργεια κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...