Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Κατεργάρης είπε

Καλημέρα. Έχω νυχτερινό στο σπίτι μου και θέλω να το βγάλω. Έχω παλιό μετρητή με Κ και Μ μέτρηση και δίπλα από το μετρητή την εντολή. Για να διακοπεί πρέπει να έρθει άτομο να αποξηλωσει και τα δύο κουτιά ή μόνο το κουτί της εντολής; Ή γίνονται εξ αποστάσεως;

IMG_20240214_112739.jpg

Καλησπέρα.. Θα γίνει η διακοπή από την παροχή..  Θα έρθει τεχνικός από εκεί.. Δεν σε συμφέρει το νυχτερινό;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Κατεργάρης είπε

Καλημέρα. Έχω νυχτερινό στο σπίτι μου και θέλω να το βγάλω. Έχω παλιό μετρητή με Κ και Μ μέτρηση και δίπλα από το μετρητή την εντολή. Για να διακοπεί πρέπει να έρθει άτομο να αποξηλωσει και τα δύο κουτιά ή μόνο το κουτί της εντολής; Ή γίνονται εξ αποστάσεως;

IMG_20240214_112739.jpg

Λογικά θα έρθει για να ξηλώσει την εντολή, αλλά για ποιο λόγο να θες να το κάνεις αυτό, αφού ούτε πάγιο χρεώνεται πλέον ούτε τίποτα.., δεν κοστίζει κάτι παραπάνω δηλαδή.., ίσα ίσα που θα γλιτώσεις από ΥΚΩ αν ξεπεράσεις κλίμακες κατανάλωσης..

Σχεδόν κανένας δεν καταργεί το νυκτερινό, ακόμα και να μην κάνει χρήση του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Δε κάνω χρήση και το θεωρούσα περιττό εφόσον τα περισσότερα προγράμματα πλέον δεν δίνουν μειωμένες τιμές στη κιλοβατώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Κατεργάρης said:

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Δε κάνω χρήση και το θεωρούσα περιττό εφόσον τα περισσότερα προγράμματα πλέον δεν δίνουν μειωμένες τιμές στη κιλοβατώρα.

Τι εννοείς δεν κάνεις χρήση; Καθημερινά 02:00-08:00 και 15:00-17:00 η κατανάλωση σου είναι μηδενική?

Που και μηδενική να είναι αυτές τις ώρες δεν υπάρχει λόγος να καταργήσεις το νυχτερινό, σε χρεώνει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Κατεργάρης είπε

Μηδενική όχι. Αμελητέα ναι. Τέλος πάντων. Η ερώτηση μου απαντήθηκε.

Μην το καταργήσεις.

Μπορεί τώρα σχεδόν όλοι οι πάροχοι να μην παρέχουν έκπτωση στις ώρες του νυχτερινού, αλλά κανείς δεν ξέρει αν και πότε θα αλλάξει αυτό. Τι θα κάνεις τότε; Θα πληρώσεις ξανά για εκ νέου ενεργοποίηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Κατεργάρης said:

Μηδενική όχι. Αμελητέα ναι. Τέλος πάντων. Η ερώτηση μου απαντήθηκε.

Άρα το νυχτερινό, χωρίς να σε χρεώνει κάτι, σου προσφέρει μια αμελητέα μείωση στο λογαριασμό σου από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Κατεργάρης είπε

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Δε κάνω χρήση και το θεωρούσα περιττό εφόσον τα περισσότερα προγράμματα πλέον δεν δίνουν μειωμένες τιμές στη κιλοβατώρα.

Εδώ ρε αγόρι εμείς βάζουμε νυχτερινό μπας και γλιτώσουμε τις ΥΚΩ τώρα που θα μετράνε κάθε μήνα κι εσύ το βγάζεις; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω νοικιασει διαμερισμα στο οποιο θα μεινω το ελαχιστο 3 χρονια. Αν βαλω νυχτερινο ΔΕΗ(θα το πληρωσω εγω) προλαβαινω να εχω καποιο κερδος η δεν εχει νοημα?

Επεξ/σία από LastD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, LastD είπε

Εχω νοικιασει διαμερισμα στο οποιο θα μεινω το ελαχιστο 3 χρονια. Αν βαλω νυχτερινο ΔΕΗ(θα το πληρωσω εγω) προλαβαινω να εχω καποιο κερδος η δεν εχει νοημα?

Αν είναι αυστηρά για 3 χρόνια, μάλλον δεν αξίζει. Εκτός αν καις 1000 κιλοβατώρες το μήνα πχ.

Το σωστό είναι να αναλάβει ο ιδιοκτήτης τα έξοδα (αν θέλει βέβαια) μιας και μένει στην παροχή, δεν είναι κάτι που μπορείς να το πάρεις φεύγοντας.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, LastD είπε

Εχω νοικιασει διαμερισμα στο οποιο θα μεινω το ελαχιστο 3 χρονια. Αν βαλω νυχτερινο ΔΕΗ(θα το πληρωσω εγω) προλαβαινω να εχω καποιο κερδος η δεν εχει νοημα?

Παντως θα εχεις κερδος.. Εξαλου μονο 42,16 ειναι  το ποσο...  Και εχει διαφορα τις ωρες αυτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, LastD said:

Εχω νοικιασει διαμερισμα στο οποιο θα μεινω το ελαχιστο 3 χρονια. Αν βαλω νυχτερινο ΔΕΗ(θα το πληρωσω εγω) προλαβαινω να εχω καποιο κερδος η δεν εχει νοημα?

Τα 3 χρόνια χωρίς καμία άλλη πληροφορία δεν λένε τπτ, το εάν θα έχεις κάποιο κέρδος - εκτός από το πόσο θα μείνεις - εξαρτάται και από το ύψος της κατανάλωσης ρεύματος κατά τη διάρκεια του νυχτερινού ωραρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπο

On 14/02/2024 at 20:02, doomnx said:

Εδώ ρε αγόρι εμείς βάζουμε νυχτερινό μπας και γλιτώσουμε τις ΥΚΩ τώρα που θα μετράνε κάθε μήνα

Μήπως μπορείς να μου υπολογίσεις το όφελος από τις ΥΚΩ  σε παροχή με κατανάλωση 450kwh μηνιαίως με τις 150 στο νυχτερινό σε σχέση με να μην υπάρχει νυχτερινό; 

Επίσης αλλάζει κάτι αν η παροχή έχει κοτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, βγήκε ο πρώτος εκκαθαριστικος λογαριασμός Γ1Ν Κοτβ μετά την αλλαγή μετρητή.

163 μονάδες φαίνονται στην καταμέτρηση του νυχτερινού αλλά δεν βλέπω στην ανάλυση χρέωση νύχτας και βλέπω μόνο ημέρας. Είναι σωστό αυτό;

 

Επίσης είχα ζητήσει και αποζημίωση από την εγκατάσταση του νυχτερινού που καθυστέρησαν,20€ , δεν τα βλέπω εδώ, θα έπρεπε;

Screenshot_2024-03-12-07-29-52-436_com.google.android_apps_docs.jpg.c1e9958a08b4d0ff53b63ad5aa27eade.jpg

 

Screenshot_2024-03-12-07-35-43-660_com.google.android.apps.docs-edit.jpg

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...