Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Καλημέρα, βγήκε ο πρώτος εκκαθαριστικος λογαριασμός Γ1Ν Κοτβ μετά την αλλαγή μετρητή.

163 μονάδες φαίνονται στην καταμέτρηση του νυχτερινού αλλά δεν βλέπω στην ανάλυση χρέωση νύχτας και βλέπω μόνο ημέρας. Είναι σωστό αυτό;

 

Επίσης είχα ζητήσει και αποζημίωση από την εγκατάσταση του νυχτερινού που καθυστέρησαν,20€ , δεν τα βλέπω εδώ, θα έπρεπε;

Screenshot_2024-03-12-07-29-52-436_com.google.android_apps_docs.jpg.c1e9958a08b4d0ff53b63ad5aa27eade.jpg

 

Screenshot_2024-03-12-07-35-43-660_com.google.android.apps.docs-edit.jpg

Τη αποζημίωση θα τη δεις λογικά στο επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό . Δε τη χάνεις αλλιώς στείλε μήνυμα .

Για τη χρέωση κανονικά θα έπρεπε , αλλά για περίμενε και το επόμενο λογαριασμό,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, meletis_m said:

Τη αποζημίωση θα τη δεις λογικά στο επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό . Δε τη χάνεις αλλιώς στείλε μήνυμα .

Για τη χρέωση κανονικά θα έπρεπε , αλλά για περίμενε και το επόμενο λογαριασμό,

Ο επόμενος εκκαθαριστικός θα αφορά την επόμενη εκκαθάριση που θα γίνει.

Θα τους στέιλω ερώτημα να μου απαντήσουν. Καταλαβαινω οτι θα έπρεπε να είχε αλλη χρεωση η νύχτα, κάτι το οποιο δεν εχουν αποτυπώσει στον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Ο επόμενος εκκαθαριστικός θα αφορά την επόμενη εκκαθάριση που θα γίνει.

Θα τους στέιλω ερώτημα να μου απαντήσουν. Καταλαβαινω οτι θα έπρεπε να είχε αλλη χρεωση η νύχτα, κάτι το οποιο δεν εχουν αποτυπώσει στον λογαριασμό.

Λόγω ΚΟΤ, χρεώνονται όλες σαν ημερήσιες, μετά το όριο χρεώνονται σαν νυκτερινές χωρίς έκπτωση,  οι ημερήσιες πάνω από το όριο προφανώς είναι χωρίς ΚΟΤ αφού το χάνεις λόγω κατανάλωσης (το όριο του ΚΟΤ εφαρμόζεται μόνο στις ημερήσιες)

Επειδή 99.9% θα σου έβαλαν νέο ψηφιακό μετρητή με SIM, κάθε μήνα θα λαμβάνεις εκκαθαριστικό λογαριασμό, όπου θα πρέπει να ρίχνεις μια ματιά στην κατανάλωση σου μην ξεπεράσεις το όριο του ΚΟΤ, αφού εφαρμόζεται πλέον μηνιαία τηλεμέτρηση σε όσους έχουν τέτοιο μετρητή..

Την αποζημίωση νομίζω την κάνουν ανά εξάμηνο, οπότε θα τη δεις λογικά τον Ιούλιο..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kozanitis1 said:

Λόγω ΚΟΤ, χρεώνονται όλες σαν ημερήσιες, μετά το όριο χρεώνονται σαν νυκτερινές χωρίς έκπτωση,  οι ημερήσιες πάνω από το όριο προφανώς είναι χωρίς ΚΟΤ αφού το χάνεις λόγω κατανάλωσης (το όριο του ΚΟΤ εφαρμόζεται μόνο στις ημερήσιες)

Το ξαναγραφω λίγο όπως το καταλαβα,

οταν εχει κάποιος ΚΟΤ & νυχτερινο, χρεωση νυχτερινού θα δει μόνο οταν ξεπεράσει τις KW/h του ΚΟΤ, αλλιώς θα βλέπει πάντα χρεώσεις ημέρας.

1 hour ago, Kozanitis1 said:

Επειδή 99.9% θα σου έβαλαν νέο ψηφιακό μετρητή με SIM, κάθε μήνα θα λαμβάνεις εκκαθαριστικό λογαριασμό, όπου θα πρέπει να ρίχνεις μια ματιά στην κατανάλωση σου μην ξεπεράσεις το όριο του ΚΟΤ, αφού εφαρμόζεται πλέον μηνιαία τηλεμέτρηση σε όσους έχουν τέτοιο μετρητή..

Σωστά, σε επικοινωνία μου επιβεβαιώσαν οτι ειναι τηλεμετρούμενο.

1 hour ago, Kozanitis1 said:

Την αποζημίωση νομίζω την κάνουν ανά εξάμηνο, οπότε θα τη δεις λογικά τον Ιούλιο..

Με καθυσήχασες και ήμουν έτοιμος να τους κυνηγήσω. 

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2024 στις 12:47 ΠΜ, vali είπε

Μπο

Μήπως μπορείς να μου υπολογίσεις το όφελος από τις ΥΚΩ  σε παροχή με κατανάλωση 450kwh μηνιαίως με τις 150 στο νυχτερινό σε σχέση με να μην υπάρχει νυχτερινό; 

Επίσης αλλάζει κάτι αν η παροχή έχει κοτ;

Χωρίς νυχτερινό πληρώνεις 97.19 και 92.42 σε Γ1 και 4All αντίστοιχα. Με νυχτερινό 90.43 και 86.39. Εννοείται με ΚΟΤ πληρώνεις λιγότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, doomnx said:

Χωρίς νυχτερινό πληρώνεις 97.19 και 92.42 σε Γ1 και 4All αντίστοιχα. Με νυχτερινό 90.43 και 86.39. Εννοείται με ΚΟΤ πληρώνεις λιγότερα.

Δεν αναφέρομαι σε χρέωση ενέργειας αλλά μόνο στις ΥΚΩ και ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Από την στιγμή που δεν υπάρχει περίπτωση να υπερβω το όριο κοτ και μιας και η τιμή κιλοβατώρας είναι κοινή σε ημερισιο και Νυχτερινό στο choise της ζενιθ, θα έχω κάποιο όφελος αν προσπαθήσω να αυξήσω την κατανάλωση τις ώρες του νυκτερινό τιμολογίου; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vali είπε

Δεν αναφέρομαι σε χρέωση ενέργειας αλλά μόνο στις ΥΚΩ και ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Από την στιγμή που δεν υπάρχει περίπτωση να υπερβω το όριο κοτ και μιας και η τιμή κιλοβατώρας είναι κοινή σε ημερισιο και Νυχτερινό στο choise της ζενιθ, θα έχω κάποιο όφελος αν προσπαθήσω να αυξήσω την κατανάλωση τις ώρες του νυκτερινό τιμολογίου; 

 

 

Η διαφορά είναι 6-7 ευρώ το μήνα για την κατανάλωση που αναφέρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορεί κάποιος να μου πει όταν έχει νυχτερινό τιμολόγιο εκτός από την μειωμένη τιμή της κιλοβατώρας τι άλλο όφελος έχεις?

 

Screenshot 2024-03-24 at 20-02-32 getbill.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει όταν έχει νυχτερινό τιμολόγιο εκτός από την μειωμένη τιμή της κιλοβατώρας τι άλλο όφελος έχεις?

 

Screenshot 2024-03-24 at 20-02-32 getbill.png

Εκτός από την μειωμένη τιμή kWh, άμεσα τίποτα. Το άλλο είναι οι μειωμένες κλίμακες ΥΚΩ, αν δεν ξεπερνάς τις 1.600kwh ημέρας, λίγο πολύ πρέπει να έχεις γλιτώσεις κάνα 30-40 ευρώ σε ΥΚΩ λόγω νυκτερινού..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Ποσο χρονο κανει να ενεργοποιηθει αραγε το νυχτερινο?

μιλαμε για μετρητη του 1981, με ενδειξεις κανονικου κ μειωμενο ο οποιος απλα δεν ειναι πλεον ενεργος στο κομματι του νυχτερινου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Ποσο χρονο κανει να ενεργοποιηθει αραγε το νυχτερινο?

μιλαμε για μετρητη του 1981, με ενδειξεις κανονικου κ μειωμενο ο οποιος απλα δεν ειναι πλεον ενεργος στο κομματι του νυχτερινου.

Απ' όσο γνωρίζουμε, πλέον αλλάζονται οι μετρητές με νέους ψηφιακούς.., αν έχεις πληρώσει το ποσό που απαιτείται, φημολογείται πως υπάρχει πάλι έλλειψη μετρητών σε κάποιες περιοχές.., εκτιμώ πως στην επαρχία ίσως είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.., πηγαίνε στα αιτήματα στο σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ -> αίτημα επικοινωνίας -> αποζημιώσεις και ζήτα να σου πιστώσουν σε λογαριασμό ρεύματος τα 20€ αποζημίωση της εγγυημένης υπηρεσίας, καθώς και ενημέρωση γραπτή στο μέιλ σου προς τι η καθυστέρηση.., ίσως το "βιαστούν" λίγο λόγω αυτού.., σε ποια περιοχή είναι η παροχή; πότε πλήρωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Kozanitis1 said:

πότε πλήρωσες;

Προκειται για τον γιο μου, Θεσσαλονικη κεντρο.

Μολις μετακομισε κ μολις του προτεινα να βαλει νυχτερινο, θυμηθηκε που στην Αθηνα, κεντρο , ειχαν κανει 2 χρονια να το περασουν...(2018).

Ετσι δεν θελει να το κανει παλι, το θεωρει κοροιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Προκειται για τον γιο μου, Θεσσαλονικη κεντρο.

Μολις μετακομισε κ μολις του προτεινα να βαλει νυχτερινο, θυμηθηκε που στην Αθηνα, κεντρο , ειχαν κανει 2 χρονια να το περασουν...(2018).

Ετσι δεν θελει να το κανει παλι, το θεωρει κοροιδια!

Αναλόγως το εκάστοτε ΔΕΔΔΗΕ . Συνήθως 20 μέρες κάνουν .

Αλλιώς από 4-6 μήνες αναλόγως και τη διαθεσιμότητα μετρητών τουλάχιστον Αθήνα Νότια προάστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, meletis_m said:

διαθεσιμότητα μετρητών

ο μετρητης που ειναι εκει τωρα, εχει νυχτερινο , γιατι να πρεπει να τον αλλαξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

Προκειται για τον γιο μου, Θεσσαλονικη κεντρο.

Μολις μετακομισε κ μολις του προτεινα να βαλει νυχτερινο, θυμηθηκε που στην Αθηνα, κεντρο , ειχαν κανει 2 χρονια να το περασουν...(2018).

Ετσι δεν θελει να το κανει παλι, το θεωρει κοροιδια!

Αν δεν έχει καταναλώσεις πάνω από 400kwh το μήνα και είναι σε εναλλακτικό πάροχο, δεν αξίζει να βάλει, αν είναι στη ΔΕΗ, πάλι μικρή η διαφορά.., αν το θέλει για θέρμανση ή ψύξη τότε ίσως συμφέρει, αλλά δεν θα σωθεί από αυτό..

Πόσα τμ είναι το σπίτι, το νοίκιασε να φανταστώ; 

Στη Δυτική Θεσσαλονίκη περιμένουν ήδη κανένα δίμηνο+ μετά την πληρωμή και δεν έχουν τοποθετήσει μετρητή ακόμα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...