Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η κρήτη είναι ακόμα μερικώς διασυνδεδεμένη με εναλλασσόμενο και όχι πλήρως διασυνδεδεμένη με συνεχές και θεωρείται μικρό διασυνδεδεμένο σύστημα οπότε δεν είναι σίγουρο σε ποιο ωράριο την έχουν εντάξει αφού δεν είναι ούτε διασυνδεδεμένο ούτε μη διασυνδεδεμένο νησί. Το πιο απλό είναι να δεις στο μετρητή στην μίση ώρα στην αρχή ή στο τέλος του ωραρίου ποιος καταχωρητής αλλάζει τιμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να είναι  αφελές  αυτό που ρωτάω, αλλά:  Πως ακριβώς πληρώνω στον ΔΕΔΔΗΕ τα 42,16 της συμμετοχής στην τοποθέτηση νυχτερινού μετρητή; Από alphamobile μπορώ να τα πληρώσω. Δεν βρίσκω τον ΔΕΔΔΗΕ χωριστά στις εταιρείες του καταλόγου πληρωμών. Πάω να πληρώσω ως γενική πληρωμή, εκεί που βάζεις απλώς τον  κωδικό πληρωμής και βρίσκει από αυτόν την εταιρεία και δεν το παίρνει, μάλλον επειδή μου έστειλαν κωδικό πληρωμής με 16 ψηφία.

Το ξανακάνω, το ξανακάνω, αλλά όπως έχει πει κάποιος, όταν κανεις το ίδιο πράγμα και περιμένεις να βγάλει διαφορετικό αποτέλεσμα, μάλλον είσαι χαζός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Μπορεί να είναι  αφελές  αυτό που ρωτάω, αλλά:  Πως ακριβώς πληρώνω στον ΔΕΔΔΗΕ τα 42,16 της συμμετοχής στην τοποθέτηση νυχτερινού μετρητή; Από alphamobile μπορώ να τα πληρώσω. Δεν βρίσκω τον ΔΕΔΔΗΕ χωριστά στις εταιρείες του καταλόγου πληρωμών. Πάω να πληρώσω ως γενική πληρωμή, εκεί που βάζεις απλώς τον  κωδικό πληρωμής και βρίσκει από αυτόν την εταιρεία και δεν το παίρνει, μάλλον επειδή μου έστειλαν κωδικό πληρωμής με 16 ψηφία.

Το ξανακάνω, το ξανακάνω, αλλά όπως έχει πει κάποιος, όταν κανεις το ίδιο πράγμα και περιμένεις να βγάλει διαφορετικό αποτέλεσμα, μάλλον είσαι χαζός....

Πληρωμές > Κατηγορίες Πληρωμών > Αναζήτηση πληρωμής

Θα σου βγάλει 2 ΔΕΔΔΗΕ, το σκέτο θες (όχι αυτό που λέει Άρθρο 95/ΚΔΔ).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω, πρόσεξα οτι στο σπιτι εχω νυχτερινό μετρητή, ο νυχτερινός δεν είναι συνδεδεμένος προφανώς; καθώς εχει μηδενικά στις ενδείξεις ούτε εχω πρόγραμμα με νυχτερινό τιμολόγιο στον λογαριασμό. Μπορώ κάπως να ενεργοποιήσω το νυχτερινό τιμολόγιο ή απαιτείται αλλαγή μετρητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, citiz είπε

Να ρωτησω, πρόσεξα οτι στο σπιτι εχω νυχτερινό μετρητή, ο νυχτερινός δεν είναι συνδεδεμένος προφανώς; καθώς εχει μηδενικά στις ενδείξεις ούτε εχω πρόγραμμα με νυχτερινό τιμολόγιο στον λογαριασμό. Μπορώ κάπως να ενεργοποιήσω το νυχτερινό τιμολόγιο ή απαιτείται αλλαγή μετρητή;

Καλησπερα... Θα πρεπει να το ζητησεις απο τον Δεδδηε... Με πληρωμη 42 Ευρω για την ενεργοποιηση..

Περιοχη;;

(αναλογα υπαρχει η περιπτωση  να γινει αλλαγη του μετρητη)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Δεη myhome enter ενεργοποιημενο απο αρχες Δεκεμβριου με τις παλιες τιμες.

Διαβαζω εδω οτι μπορω να προσθεσω και νυχτερινο ρευμα,σωστα ή εχω καταλαβει λαθος;  Γιατι οσο εψαξα στο σαιτ της ΔΕΗ βρηκα μονο οικιακο Γ1Ν με νυχτερινο.

Εφοσον κανω την αιτηση στον ΔΕΔΗΕ,υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν ΥΔΕ;

Υποθετικες ολες οι ερωτησεις,το ξερω. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσα σε συζήτηση που κάποιος υποστήριζε ότι οι νέοι οικιακοί ψηφιακοί μετρητές καταγράφουν στην κατανάλωση και την άεργο ισχύ με αποτέλεσμα να αυξάνεται η τιμολογούμενη ποσότητα kWh.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NG98 είπε

Καλησπερα!

Δεη myhome enter ενεργοποιημενο απο αρχες Δεκεμβριου με τις παλιες τιμες.

Διαβαζω εδω οτι μπορω να προσθεσω και νυχτερινο ρευμα,σωστα ή εχω καταλαβει λαθος;  Γιατι οσο εψαξα στο σαιτ της ΔΕΗ βρηκα μονο οικιακο Γ1Ν με νυχτερινο.

Εφοσον κανω την αιτηση στον ΔΕΔΗΕ,υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν ΥΔΕ;

Υποθετικες ολες οι ερωτησεις,το ξερω. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Καλησπερα,...Δεν θα σου ζητησουν νεα ΥΔΕ...

6 λεπτά πριν, popopo είπε

Έπεσα σε συζήτηση που κάποιος υποστήριζε ότι οι νέοι οικιακοί ψηφιακοί μετρητές καταγράφουν στην κατανάλωση και την άεργο ισχύ με αποτέλεσμα να αυξάνεται η τιμολογούμενη ποσότητα kWh.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Δεν υπαρχουν οικιακοι ψηφιακοι μετρητες να καταγραφουν την αεργο ισχυ...Αυτο γινεται μονο στους μεγαλους καταναλωτες...(σουπερ μαρκετ,βιοτεχνιες, καταστηματα κτλπ..)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα,...Δεν θα σου ζητησουν νεα ΥΔΕ...

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι ναι μεν νέα ΥΔΕ δεν ζητάνε, ΑΛΛΑ ζητάνε ΣΧΕΔΙΟ της ηλεκτρικής εγκατάστασης για να μπει μετρητής νυχτερινού...; Αν ναι, αυτό γίνεται σε κάθε περίπτωση, ή εξαρτάται από πχ την παλαιότητα της οικίας (ή κάτι άλλο τεσπα); Υπάρχει περίπτωση στα σχέδια αυτά, να υπάρχει κάτι που να ΜΗΝ επιτρέπει το να μπει (όχι τουλάχιστον χωρίς επεμβάσεις τεχνικές) μετρητής νυχτερινού; Ή η τοποθέτησή του είναι κάτι τόσο απλό όσοπχ το να,,,βάζεις μια εξτρά βρύση;

Και πες ότι στην περίπτωσή μου (μονοκατοικία 1980-1981, είμαι ενοικιαστής εδώ και 3ετία, ΥΔΕ υπάρχει με ισχύ μέχρι το 2031) ζητάνε, σε ποια φάση της διαδικασίας γίνεται αυτό; Πρώτα πληρώνω τα 42, μετά κάνω αίτηση για νέο μετρητή (από το site/την φόρμα του ΔΕΔΔΗΕ όπου επισυνάπτω και την ταυτότητα, ή να τον αιτηθώ τηλεφωνικά; Παίζει κανέναν ρόλο για την,,,ταχύτητα που θα εξυπηρετηθώ; Ή μήπως πρέπει να πάω από γραφεία αλλιώς θα κάνουν μήνες;  Ή δεν παίζει κανεναν ρόλο ο τρόπος που θα τον αιτηθώ;) και σε κάποια φάση θα έρθει συνεργείο και ΤΟΤΕ θα μου ζητήσουν "σχέδια"; Γίνεται με ραντεβού που θα ορίσουν αυτοί αυτό (διότι ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ πως θα πρέπει να είμαι παρών όταν θα έρθουν ν' αλλάξουν ρολόι);

Επίσης, ο χώρος που βρίσκεται τώρα ο απλός κλασσικός μετρητής, είναι ένας κάθετος τσιμεντένιος στύλος με "προθήκη" που χωράει ίσα-ίσα αυτόν. ΑΝ βάλουν "νέο ψηφιακό μετρητή", να υποθέσω ότι δεν θα χρειαστεί κάποια εργασία επέκτασης της "προθήκης" (αν είναι ίδιου μεγέθους ένας ψηφιακός, με έναν κλασσικό αναλογικό); Υπάρχει επίσης περίπτωση να μη βάλουν ψηφιακό, άρα να χρειάζεται να γίνουν εργασίες από οικοδόμο (οι οποίες για πλάκα θα κοστίσουν κα'να 150άρι να υποθέσω); Ή οι παλιοί νυχτερινοί (που ήταν "μία χελώνα επιπλέον" αν δεν κάνω λάθος) έχουν καταργηθεί όταν πρόκειται για "νέα τοποθέτηση" εννοώ (και ο ψηφιακός "2 σε 1" είναι μονόδρομος); Και τέλος, ΑΝ στραβώσει κάτι στην πορεία και δεν γίνεται να συνεχίσουν με την τοποθέτηση νέου μετρητή, πώς παίρνω τα 42€ πίσω...; (Πχ ΑΝ μου ζητήσουν "σχέδια", σημαίνει ότι θα πρέπει ν' απευθυνθώ στην ιδιοκτήτρια, η οποία πρόσφατα χήρεψε και ο μακαρίτης με τον οποίο έκανα το συμφωνητικό ήταν εκείνο που "τα ήξερε αυτά" κι αυτή δεν ξέρει πού πάνε τα 4 γενικά, άρα παίζει και να κολλήσουμε επί του συγκεκριμένου....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ζητανε απολυτως τιποτα, ουτε εργασια εξτρα γινεται.

Βγαζουν τον εναν βαζουν τον αλλον και τελος.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Δεν ζητανε απολυτως τιποτα, ουτε εργασια εξτρα γινεται.

Βγαζουν τον εναν βαζουν τον αλλον και τελος.

...θενκς και μακάρι να είναι όντως έτσι, αλλά, ξέρεις μήπως να ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση, λόγω πχ μη διαθεσιμότητας ψηφιακών στην συγκεκριμένη περιοχή, να περνάνε ακόμα αναλογικούς (νυχτερινούς εννοώ); Γιατί ΑΝ παίζει κάτι τέτοιο, τα βλέπω μπαστούνια εδώ μου είχαν ζαλίσει τον έρωτα (ΔΕΗ; ΔΕΔΔΗΕ; Ούτε που ξέρω τί ήταν) πριν μια 5ετία που είχαν πάει σε εξοχικό της πεθεράς να τραβήξουν ξανά καλώδιο παροχής επειδή τα είχαν ξηλώσει μέσα (ΚΑΙ ΕΞΩ!) απ' το σπίτι "γνωστοί άγνωστοι" για χαλκό, πως το "κουτί" του ρολογιού - σ' έναν τσιμεντένιο στύλο παρόμοιο με του σπιτιού που μένω - "δεν ήταν εντός προδιαγραφών" κι ότι θα έπρεπε να,,,φτιάξω νέο...(τελικά τους έγραψα και κανένας δεν με ενόχλησε έκτοτε για το "κουτί")

Επίσης, αναφέρεσαι ΜΟΝΟ στο "ρολόι", ή εννοείς ΚΑΙ αυτό περί "σχεδίων εγκατάστασης" που είπα; Γιατί αυτό για τα σχέδια το είδα εδώ σε άλλο thread, και αν και δεν το συγκράτησα, παίζει να ήταν από μέλος με αξιόλογη παρουσία...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

...θενκς και μακάρι να είναι όντως έτσι, αλλά, ξέρεις μήπως να ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση, λόγω πχ μη διαθεσιμότητας ψηφιακών στην συγκεκριμένη περιοχή, να περνάνε ακόμα αναλογικούς (νυχτερινούς εννοώ); Γιατί ΑΝ παίζει κάτι τέτοιο, τα βλέπω μπαστούνια εδώ μου είχαν ζαλίσει τον έρωτα (ΔΕΗ; ΔΕΔΔΗΕ; Ούτε που ξέρω τί ήταν) πριν μια 5ετία που είχαν πάει σε εξοχικό της πεθεράς να τραβήξουν ξανά καλώδιο παροχής επειδή τα είχαν ξηλώσει μέσα (ΚΑΙ ΕΞΩ!) απ' το σπίτι "γνωστοί άγνωστοι" για χαλκό, πως το "κουτί" του ρολογιού - σ' έναν τσιμεντένιο στύλο παρόμοιο με του σπιτιού που μένω - "δεν ήταν εντός προδιαγραφών" κι ότι θα έπρεπε να,,,φτιάξω νέο...(τελικά τους έγραψα και κανένας δεν με ενόχλησε έκτοτε για το "κουτί")

Επίσης, αναφέρεσαι ΜΟΝΟ στο "ρολόι", ή εννοείς ΚΑΙ αυτό περί "σχεδίων εγκατάστασης" που είπα; Γιατί αυτό για τα σχέδια το είδα εδώ σε άλλο thread, και αν και δεν το συγκράτησα, παίζει να ήταν από μέλος με αξιόλογη παρουσία...

Δεν εχω ακουσει απο κανεναν να του ζητησουν το οτιδηποτε, απλα ερχονται και κανουν την αλλαγη.Επισης ουτε αναλογικους εχω ακουσει να τοποθετουν πλεον.

Νομιζω δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα... Πλεον βαζουν μονο τους ηλεκτρονικους μετρητες αν υπαρχουν.. Ουτε ΥΔΕ χρειαζεται και ουτε καλωδιο 1,5  ο πελατης να κατεβασει...Απλα βγαζουν τον εναν και βαζουν τον νεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Δεν εχω ακουσει απο κανεναν να του ζητησουν το οτιδηποτε, απλα ερχονται και κανουν την αλλαγη.Επισης ουτε αναλογικους εχω ακουσει να τοποθετουν πλεον.

Νομιζω δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι παραπανω.

Θενκς αδερφέ (...από άγχος,,,άλλο τίποτα. Που γενικά, και για να ΚΛΑΣΕΙΣ σήμερα, πρέπει πρώταν α κάνεις εγγραφή σε 'κανα gov.gr, να ανεβάσεις μερικά πιστοποιητικά, να ενεργοποιήσεις διάφορες επιλογές, να αποδεχτείς διάφορα,,,και μέχρι να την αμολύσεις και να λυτρωθείς, προκύπτουν 1000-2 και τελικά την κρατάς,,,καβάντζα...) 

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Πλεον βαζουν μονο τους ηλεκτρονικους μετρητες αν υπαρχουν.. Ουτε ΥΔΕ χρειαζεται και ουτε καλωδιο 1,5  ο πελατης να κατεβασει...Απλα βγαζουν τον εναν και βαζουν τον νεο...

Θενκς κι εσένα. Η περίπτωση ζήτησης σχεδίων εγκατάστασης, είναι κάτι που υπάρχει για συγκεκριμένες περιπτώσεις, ή μήπως είναι κάτι του παρελθόντος; Γνωρίζεις;

2 ώρες πριν, nvel είπε

 και ηλεκτρομηχανικός να μπει (που είναι απίθανο) θα αντικαταστήσει τον παλιό δεν θα μπει δεύτερος, δεν υπάρχουν μετρητές μόνο για νυκτερινό

...είχα την εντύπωση πως για το νυχτερινό, έμπαινε ένα έξτρα ειδικό "κουτί" που έμοιαζε μεν την κλασσική χελώνα,,,,αλλά της θαλάσσης ;ρ

Σ' ευχαριστώ κι εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...