Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Εχω κοινωνικό τιμολόγιο παρόλα αυτά ο λογαριασμος ήρθε 330 ευρώ με 1350 kw για 2 μήνες. Μεγάλη κατανάλωση προφανώς, αφού ανάβει όλη μέρα κλιματιστικό στο σπίτι , και το βράδυ δύο  ηλεκτ. συσκευές, ηλιακος μισή ώρα τουλάχιστον  για να ζεσταθεί,   κακή μόνωση του σπιτιού κλπ. 

Σκεφτόμουν μήπως μπορώ να μπω στο νυχτερινό τιμολόγιο και αν αξίζει δηλαδή , μήπως και μου έρχεται λίγο  φθηνότερος λογαριασμος , ειδικά τον χειμώνα που φτάνω τις 600-700 kw τον μήνα.

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Καλησπέρα σας. Εχω κοινωνικό τιμολόγιο παρόλα αυτά ο λογαριασμος ήρθε 330 ευρώ με 1350 kw για 2 μήνες. Μεγάλη κατανάλωση προφανώς, αφού ανάβει όλη μέρα κλιματιστικό στο σπίτι , και το βράδυ δύο  ηλεκτ. συσκευές, ηλιακος μισή ώρα τουλάχιστον  για να ζεσταθεί,   κακή μόνωση του σπιτιού κλπ. 

Σκεφτόμουν μήπως μπορώ να μπω στο νυχτερινό τιμολόγιο και αν αξίζει δηλαδή , μήπως και μου έρχεται λίγο  φθηνότερος λογαριασμος , ειδικά τον χειμώνα που φτάνω τις 600-700 kw τον μήνα.

Καλημερα..Καλο θα ειναι να βαλεις νυχτερινο μετρητη αν δεν εχεις..Θα το ζητησεις απο τον Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 3/12 πλήρωσα τα 42€ και σήμερα μου έβαλαν τον νέο μετρητή για να έχω νυχτερινό. Τους πήρε 10'.

Περιοχή Αθήνα.

Τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις ενδείξεις.  Λογικά αυτοι θα έχουν κρατήσει τις κιλοβατώρες του παλιού μετρητή για να προστεθούν μαζί με του νεου για να βγει ο εκκαθαριστικος τον Απρίλιο, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pantzan9 είπε

Παιδιά 3/12 πλήρωσα τα 42€ και σήμερα μου έβαλαν τον νέο μετρητή για να έχω νυχτερινό. Τους πήρε 10'.

Περιοχή Αθήνα.

Τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις ενδείξεις.  Λογικά αυτοι θα έχουν κρατήσει τις κιλοβατώρες του παλιού μετρητή για να προστεθούν μαζί με του νεου για να βγει ο εκκαθαριστικος τον Απρίλιο, σωστά; 

Καλημέρα.. Θα έχουν κρατήσει τις ενδείξεις.. Θα το κάνουν αυτοί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pantzan9 είπε

Τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις ενδείξεις.  Λογικά αυτοι θα έχουν κρατήσει τις κιλοβατώρες του παλιού μετρητή για να προστεθούν μαζί με του νεου για να βγει ο εκκαθαριστικος τον Απρίλιο, σωστά; 

θα βγει εκκαθαριστικός με τις παλιές πρώτα

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Παιδιά 3/12 πλήρωσα τα 42€ και σήμερα μου έβαλαν τον νέο μετρητή για να έχω νυχτερινό.

10 εργάσιμες κανονικά θέλει ,ευτυχώς/δυστυχώς τόσο έκαναν σε μένα αλλιώς θα απαιτούσα αποζημίωση (εγγυημένη υπηρεσία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

19/11 μου έβαλαν νυχτερινό ρολόι.

Ακόμη δεν έχει βγει εκκαθαριστικός με τις ενδείξεις του παλιού ρολογιού.

Επίσης, από 30/11 δεν μου έχει βγεί λογαριασμός (είμαι στο online από τον Αύγουστο).

Βαριέμαι να τους πάρω τηλέφωνο για τα αυτονόητα - λογικά θα τα καταφέρουν κάποια στιγμή έ?

 

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 8:53 ΠΜ, takoulou είπε

Καλημερα..Καλο θα ειναι να βαλεις νυχτερινο μετρητη αν δεν εχεις..Θα το ζητησεις απο τον Δεδδηε.. 

Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολυ . Εκανα αίτηση για χορηγηση νυχτερινού τιμολογίου και τώρα περιμενω. Κάπου διάβασα οτι κάνουν αρκετό καιρό να έρθουν, ελπιζω να προλάβω τον χειμώνα .. Θα πάρω βέβαια και τον ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσω ποτε να το περιμένω, πότε θα μου στείλουν κωδικό για πληρωμή κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολυ . Εκανα αίτηση για χορηγηση νυχτερινού τιμολογίου και τώρα περιμενω. Κάπου διάβασα οτι κάνουν αρκετό καιρό να έρθουν, ελπιζω να προλάβω τον χειμώνα .. Θα πάρω βέβαια και τον ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσω ποτε να το περιμένω, πότε θα μου στείλουν κωδικό για πληρωμή κτλ.

Καλησπερα.. Ειναι αναλογα την περιοχη του Δεδδηε.. Λιγο υπομονη...Απλα να αφησεις μερικες να περασουν.. Πρωτα ομως θα πρεπει να πληρωσεις το ποσο 42.00 ευρω στον Δεδδηε.. Και μετα λιγο υπομονη να εχεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2022 στις 11:22 ΜΜ, petrakiskap είπε

Καλησπέρα σας. Εχω κοινωνικό τιμολόγιο παρόλα αυτά ο λογαριασμος ήρθε 330 ευρώ με 1350 kw για 2 μήνες. Μεγάλη κατανάλωση προφανώς, αφού ανάβει όλη μέρα κλιματιστικό στο σπίτι , και το βράδυ δύο  ηλεκτ. συσκευές, ηλιακος μισή ώρα τουλάχιστον  για να ζεσταθεί,   κακή μόνωση του σπιτιού κλπ. 

Σκεφτόμουν μήπως μπορώ να μπω στο νυχτερινό τιμολόγιο και αν αξίζει δηλαδή , μήπως και μου έρχεται λίγο  φθηνότερος λογαριασμος , ειδικά τον χειμώνα που φτάνω τις 600-700 kw τον μήνα.

Είναι έναντι ο τελευταίος δηλαδή; Σε ποιόν πάροχο είσαι; ΔΕΗ; Ποιο πρόγραμμα;

Τεσπά ΚΑΛΥΤΕΡΑ ανέβασε τον λογαριασμό (και τον εκκαθαριστικό πριν από αυτόν) αφού σβήσεις προσωπικά στοιχεία, για να σου πούμε περισσότερα που θα αφορούν και το νυχτερινό και το ΚΟΤ (όλα μαζί αλληλοσυνδέονται άλλωστε).

(το "δύο ηλεκτ. συσκευές", σημαίνει μήπως ηλεκτρικά μέσα ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ; )

(ο ηλιακός πόση ώρα κάνει να ζεσταθεί, γιατί το αναφέρεις; Εννοείς μήπως ότι είναι συνδεδεμένος και με το ρεύμα; ) 

Προκαταβολικά πάντως, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χρειάζεται να βάλεις νυχτερινό, με τέτοιες καταναλώσεις : και έκπτωση "νυχτερινής" κιλοβατώρας θα έχεις (να γκουγκλάρεις τα ωράρια για να εκμεταλλεύεσαι όσο μπορείς - διαφέρουν ανά 6μηνο, πχ χειμώνα έχει και 2ωρο το μεσημέρι), και μείωση στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις", και θα βοηθήσουν και με το ΚΟΤ, που ΣΙΓΟΥΡΑ το χάνεις κάποιο 4μηνο (αν όχι το ΚΑΘΕ 4μηνο, και παίζει να μην το ξέρεις καν - ΑΝ ο πάροχός σου το εφαρμόζει, που αν δεν είναι η ΔΕΗ, παίζει να μην το κάνει/πράγμα που ισχύει ΚΑΙ με το νυχτερινό......) με τέτοιες χρεώσεις, ακόμα κι αν είσαι δικαιούχος του ανώτατου ορίου (αν δεν ξέρεις τα όριά του, γκούγκλαρέ τα ΚΑΙ ΑΥΤΑ).

5 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Εκανα αίτηση για χορηγηση νυχτερινού τιμολογίου και τώρα περιμενω. Κάπου διάβασα οτι κάνουν αρκετό καιρό να έρθουν, ελπιζω να προλάβω τον χειμώνα .. Θα πάρω βέβαια και τον ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσω ποτε να το περιμένω, πότε θα μου στείλουν κωδικό για πληρωμή κτλ.

...εγώ (Λούτσα) έκανα αίτηση κάπου στην αρχή της χρονιάς (νομίζω 3), στις 5 μου ήρθε mail (από ΔΕΔΔΗΕ Κορωπίου) με κωδικό για να πληρώσω 42,16€, στις 7 πλήρωσα μέσω e-banking Εθνικής ("ΔΕΔΔΗΕ-Ιδιώτες"), και χθες (19/1) ήρθε το συνεργείο (μισή ώρα πριν έρθουν πήραν στο κινητό που είχα δηλώσει στην online φόρμα του ΔΕΔΔΗΕ κατά την αίτηση/δεν είχα πρότερη ενημέρωση για την μέρα/ώρα που θα ερχόντουσαν) = 2 Αλβανοί (χαρακτηριστικότατη ομιλία) σε βανάκι από ιδιώτη εργολάβο που μιλούσαν "μέσα από τα δόντια τους" και μουρμούραγαν πολύ για την "δυσκολία της πρόσβασης στον παλιό μετρητή" (μονοκατοικία και ο μετρητής μέσα σε ένα κούφωμα ενός στύλου από μπετό που χρησιμεύει ως στήριγμα στέγαστρου ακριβώς μέσα/μετά τα κάγκελα της αυλόπορτας) αφήνοντας υπόνοιες ότι μπορεί και να μην κάνουν την αλλαγή "λόγω δυσκολίας πρόσβασης" (έπρεπε να απλώσει χέρια, απ' έξω, πάνω από τα κάγκελα, για να τον φτάσει - όντως ζόριζε λίγο η διαδικασία, αλλά ήταν τέρμα εφικτή), και τελικά, όσο μουρμουράγανε ("καλά παιδιά", αλλά το στυλ που με το ζόρι τους παίρνεις λόγια, γκρίνια και μίρλα αλλά δουλειά, ΚΑΝΑΝΕ), τον αλλάξανε με νέου τύπου (ψηφιακό), μέσα σε μισή ώρα.

Ενδείξεις  (επειδή τους το ρώτησα, αλλιώς........ :ρ) ως εξής :

ΩΡΑ και μετά από λίγα δεύτερα (αλλάζει σε) ->

"(κωδικός)180" και δίπλα η συνολική κατανάλωση, και μετά από λίγα δεύτερα->

"181" = ημερήσια κατανάλωση, και μετά από λίγα δεύτερα ->

"182" = "νυχτερινή" κατανάλωση

,,,και φτου κι απ' την αρχή κτλ-κτλ.

Ήρθαν δηλαδή σε 8 εργάσιμες (το τονίζω γιατί τηλ. που είχα πάρει 3/1 μου είχε πει μια τύπισσα όταν ρώτησα πόσο το κόβει να κάνουν, ότι "εδώ και κα'να μήνα είναι πλέον ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ"), πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν σου έρθουν σε 10 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ από την μέρα που θα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ, διεκδικείς αποζημίωση "μέσω της φόρμας επικοινωνίας του ΔΕΔΔΗΕ" 20,,,ολόκληρων Ευρώ...(είτε κάνουν μέρες 11, είτε κάνουν 111, είτε 1.111)

Πόσο τελικά θα κάνουν για να σου έρθουν εσένα, θα δείξει. Ανάλογα που είσαι και τί φόρτο έχει η περιοχή, αλλά πλέον λόγω της,,,ρημάδας (γι' αυτούς - ευλογημένης για 'μας) της "Εγγυημένης", μάλλον σκίζονται λίγο περισσότερο. Αν τυχόν περάσουν οι 10 εργάσιμες και δεν, στείλε μέιλ στον ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου και ρώτα πόσο περίπου εκτιμούν ότι θα κάνουν. Κι αν μπορείς έχε το 10ήμερο μετά την πληρωμή, ανοικτή την πρόσβαση στον μετρητή (κι ανοικτό το κινητό), μη τυχόν και δεν σε πάρουν και περάσουν/δεν σε βρουν και μετά που δεν θα έχουν "την πίεση του 20άρικου" (αφού θα δηλώσουν ότι πέρασαν), κάνουν κα'να 6μηνο και σαλτάρεις...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, korakios είπε

θα βγει εκκαθαριστικός με τις παλιές πρώτα

10 εργάσιμες κανονικά θέλει ,ευτυχώς/δυστυχώς τόσο έκαναν σε μένα αλλιώς θα απαιτούσα αποζημίωση (εγγυημένη υπηρεσία)

Δυστυχώς Δεν γνώριζα για την αποζημίωση και θα είχα έτσι 1 μήνα νωρίτερα το νυχτερινό. 

Εγώ τώρα που έχω μηνιαίο λογαριασμό στη ΔΕΗ και βάζω τις κιλοβατώρες , τον Φλεβάρη που είναι η επόμενη μέτρηση τι πρέπει να βάλω; Ή να μην ασχοληθώ καν και θα βγει αυτόματα έναντι χωρίς να μετρήσω; Και ξεκινάω ξανα το μέτρημα όταν θα βγουν οι εκκαθαριστικοι. 

Αν έχω καταλάβει σωστά τις ενδείξεις του ρολογιού ,  Το νυχτερινό έγραψε 15 κιλοβατώρες και το ημερήσιο 22 σε 24 ώρες. Για εμένα που έχω θέρμανση με ρεύμα και Κοτ είναι σωτήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, washcloud είπε

Είναι έναντι ο τελευταίος δηλαδή; Σε ποιόν πάροχο είσαι; ΔΕΗ; Ποιο πρόγραμμα;

Τεσπά ΚΑΛΥΤΕΡΑ ανέβασε τον λογαριασμό (και τον εκκαθαριστικό πριν από αυτόν) αφού σβήσεις προσωπικά στοιχεία, για να σου πούμε περισσότερα που θα αφορούν και το νυχτερινό και το ΚΟΤ (όλα μαζί αλληλοσυνδέονται άλλωστε).

(το "δύο ηλεκτ. συσκευές", σημαίνει μήπως ηλεκτρικά μέσα ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ; )

(ο ηλιακός πόση ώρα κάνει να ζεσταθεί, γιατί το αναφέρεις; Εννοείς μήπως ότι είναι συνδεδεμένος και με το ρεύμα; ) 

 

Eιναι απο την μέτρηση που έδωσα εγώ και αφορά 2 μήνες (Νοέμβριο- Δεκέμβριο). Στην ΔΕΗ είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο. Λόγω κακής μόνωσης του σπιτιού ανάβει ολη την ημέρα ένα  κλιματιστικο 18αρι και το βράδυ απο τις 00.00 και μετά ανάβουν  2  12 αρια σε καθε δωματιο . Ολα ειναι inverter , τα 2 fujitsu. 

Ο ηλιακος επειδή δεν έχει ζεστό νερό ποτέ (επειδη ειναι παλιος) , χρειαζεται να αναβω το ρευμα και τον αφηνω 30 -40 λεπτά το λιγότερο για να ζεστάνει επαρκώς. Φαντάζομαι όλα αυτά μου ανεβάζουν τον λογαριασμό τόσο πολύ. Δεν κάνω άλλη μεγάλη χρήση, πλην καποιων πλυντηριων , κουζινας κτλ.

Εδώ ειναι ο λογαριασμος. Εστω και ένα 50αρι να έπεφτε πχ απο το νυχτερινό τιμολόγιο θα ήταν μεγάλη ανακούφιση.

 

 

λογ. δεης.pdf

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Μηπως θέλει απλά συντήρηση?

Εχω φέρει άνθρωπο και το χει δει , ρίχνει καθε φορά κάτι, αλλα΄ελάχιστη διαφορά που κρατάει και λίγο. Ευτυχώς ειναι στο πρόγραμμα να αλλαχτεί μεχρι το καλοκαίρι.

 

12 ώρες πριν, washcloud είπε

Προκαταβολικά πάντως, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χρειάζεται να βάλεις νυχτερινό, με τέτοιες καταναλώσεις : και έκπτωση "νυχτερινής" κιλοβατώρας θα έχεις (να γκουγκλάρεις τα ωράρια για να εκμεταλλεύεσαι όσο μπορείς - διαφέρουν ανά 6μηνο, πχ χειμώνα έχει και 2ωρο το μεσημέρι), και μείωση στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις", και θα βοηθήσουν και με το ΚΟΤ, που ΣΙΓΟΥΡΑ το χάνεις κάποιο 4μηνο (αν όχι το ΚΑΘΕ 4μηνο, και παίζει να μην το ξέρεις καν - ΑΝ ο πάροχός σου το εφαρμόζει, που αν δεν είναι η ΔΕΗ, παίζει να μην το κάνει/πράγμα που ισχύει ΚΑΙ με το νυχτερινό......) με τέτοιες χρεώσεις, ακόμα κι αν είσαι δικαιούχος του ανώτατου ορίου (αν δεν ξέρεις τα όριά του, γκούγκλαρέ τα ΚΑΙ ΑΥΤΑ).

 

Πόσο τελικά θα κάνουν για να σου έρθουν εσένα, θα δείξει. Ανάλογα που είσαι και τί φόρτο έχει η περιοχή, αλλά πλέον λόγω της,,,ρημάδας (γι' αυτούς - ευλογημένης για 'μας) της "Εγγυημένης", μάλλον σκίζονται λίγο περισσότερο. Αν τυχόν περάσουν οι 10 εργάσιμες και δεν, στείλε μέιλ στον ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου και ρώτα πόσο περίπου εκτιμούν ότι θα κάνουν. Κι αν μπορείς έχε το 10ήμερο μετά την πληρωμή, ανοικτή την πρόσβαση στον μετρητή (κι ανοικτό το κινητό), μη τυχόν και δεν σε πάρουν και περάσουν/δεν σε βρουν και μετά που δεν θα έχουν "την πίεση του 20άρικου" (αφού θα δηλώσουν ότι πέρασαν), κάνουν κα'να 6μηνο και σαλτάρεις...

Εκανα χτες αίτηση, σήμερα μου έστειλαν κωδικο πληρωμης, τα έβαλα και περιμένω. Εστω και μια μικρή μείωση να δω στον λογαριασμο κάτι θα ειναι. Πέρυσι μου ήρθε 750 ευρώ εκκαθαριστικος για 6 μήνες 4.000 και κατι kw  ( δεν ηξερα δυστυχως να δινω μετρηση μονος μου και δεν περνούσαν και ακόμα το πληρώνω σε δόσεις). Ευτυχως τωρα δινω μονος μου καθε 2 μηνο ανεξάρτητα απο το αν ερχονται αυτοι, και τουλάχιστον αποφευγω να μου έρθει άλλος με τέτοιο ποσο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2018 στις 1:41 ΜΜ, txcellas είπε

Ααα ωραια. Διαβασα και για την ακτινοβολια που εκπεμπει!! Και να μην εχω νυχτερινο θα πεθανω λιγο νωριτερα...

https://www.home-biology.gr/ilektromagnitikes-aktinovolies/aktinovolies-ipsilon-sixnotiton/exipnoi-metrites-reumatos

Διάβασα κι εγώ τα... σχετικά από τήν ιστοσελίδα πού ανέβασε ο φίλος! Σοβαρός κίνδυνος πυρκαγιάς, πιό ακριβή χρέωση από αυτήν πού είχαμε με τον παλιό μετρητή και ακτινοβολία τού θανατά. Έχω τήν αίσθηση πώς ίσως είναι κάπως υπερβολικοί οι άνθρωποι... Σεισμοί, λοιμοί και καταποντισμοί...

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...