Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα ήρθε ο μάστορας εντελώς απροειδοποίητα, ενώ έλειπα.

Του άνοιξε τελικά ένας γείτονας, από τα log του συναγερμού είδα ότι για 14΄ είχε πέσει το ρεύμα.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Δεν σου κανονίζουν δηλαδή κάποιο ραντεβού ούτως ή άλλως;!

Πχ έρχονται όποτε τους κάτσει και κόβουν για όση ώρα χρειαστεί το ρεύμα χωρίς να...ειδοποιήσουν ότι θα προβούν σε διακοπή για εργασία; Κι αν έστω περνάνε σε φάση "έκπληξη" (χωρίς ειδοποίηση), χτυπάνε πρώτα κουδούνια, κι αν ΔΕΝ τους απαντήσει κανείς, τί κάνουν; Φεύγουν και ξαναπερνάνε όοοποτε πάλι θα είναι να περάσουν; Ή και πάλι χασάπικα, κόβουν το ρεύμα χωρίς να ειδοποιήσουν και κάνουν ό,τι είναι να κάνουν......;

Στη δική μου περίπτωση  ήρθαν απροειδοποίητα και βρήκαν κλειστά (μέσα ήμουν), με κάλεσαν στο κινητό και με ρώτησαν αν μπορεί να ανοίξει κάποιος και αν υπάρχει θέμα να κόψουν το ρεύμα για 2 ώρες.

Υπόψιν 2 ώρες τους πήρε επειδή εκτός από την αλλαγή δύο μετρητών έκαναν κιάλλες εργασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

δύο μετρητών 

Εννοείς πως "έτυχε" απλά να πάνε και για κάποιον άλλον (ίδια πολυκατοικία) την ίδια μέρα; Ή ότι έχεις/έχετε δύο μετρητές στην οικογένεια (2ροφο κτλ);

"Άλλες εργασίες"; Σχετικές με τον/τους μετρητή/τες σου;

Κι αν κατάλαβα καλά, ΔΕΝ είχε προηγηθεί κανένα "ραντεβού", σωστά;

Και τέλος, πόσο καιρό μετά που τον αιτήθηκες;

(θενκς μαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

Εννοείς πως "έτυχε" απλά να πάνε και για κάποιον άλλον (ίδια πολυκατοικία) την ίδια μέρα; Ή ότι έχεις/έχετε δύο μετρητές στην οικογένεια (2ροφο κτλ);

"Άλλες εργασίες"; Σχετικές με τον/τους μετρητή/τες σου;

Κι αν κατάλαβα καλά, ΔΕΝ είχε προηγηθεί κανένα "ραντεβού", σωστά;

Και τέλος, πόσο καιρό μετά που τον αιτήθηκες;

(θενκς μαν)

Το κτίριο στο οποίο βρίσκομαι έχει δύο μετρητές, όλες οι υπόλοιπες λεπτομέρειες (όροφοι, οικογένεια, γείτονες κτλ) είναι άσχετα.

Αυτό που είχα ζητήσει ήταν να μετακινηθούν τα καλώδια που ξεκινούν από την κολώνα της ΔΕΔΔΗΕ και καταλήγουν στο κτίριο μου επειδή τρίβονταν πάνω στην τέντα μου και το ένα είχε γδαρθεί. τελικά κατάργησαν το ένα, έβαλαν πίνακα διανομής (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) ο οποίος πλέον δίνει ρεύμα και στους δύο μετρητές. ΔΕΝ είχα ζητήσει νυχτερινό, απλά με την ευκαιρία άλλαξαν τους μετρητές με νέου τύπου.

Αίτημα για τη μεταφορά καλωδίου είχα κάνει ούτε μια βδομάδα πριν, ίσως μου έδωσαν προτεραιότητα επειδή το θεώρησαν σαν βλάβη/επείγον.

Να και φωτό από το πρόβλημα:

image.png.b51d1bc13b2b339840fa6f8468ee90d6.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για τοποθέτηση και νυκτερινού ρεύματος σε διαμέρισμα . Ρώτησα στη ΔΕΔΔΗΕ και το κόστος είναι 42,16€ εφάπαξ . Αυτό που δεν ρώτησα είναι χρειάζονται κάποιο σχέδιο ηλεκτρολόγου ; ΥΔΕ είναι σε ισχύ του διαμερίσματος . Επιπλέον για να βάλω φως στο πίνακα ρεύματος όταν ενεργοποιηθεί το νυκτερινό ρεύμα το βάζουν οι ίδιοι μαζί με το μετρητή στο κοινόχρηστο χωρο- κλιμακοστάσιο ή φωνάζω ηλεκτρολόγο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Έχει καταργηθεί αυτό, δεν χρειάζεται.

Δε το γνώριζα καθώς επαρχία σε μονοκατοικία το έχουν κάνει με αυτό το τρόπο . Οπότε πας βάσει ωραρίου του νυκτερινού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ψηφιακό μετρητή απο τον Αυγουστο του 21 λόγω επάυξης δικτύου σε τριφασική παροχή.Τοποθετήθηκε νέος μετρητής όπου παίρνει ενδείξεις ημερήσιου και νυχτερινού.Η ερώτηση είναι:

α)Για την ενεργοποίηση νυχτερινού χρειάζονανται εκ νέου εργασίες?

β)Αν οχι με τον ήδη υφιστάμενο ψηφιακό μετρητή είναι υποχρεωτικό το παράβολο των 42?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, teosur said:

Εχω ψηφιακό μετρητή απο τον Αυγουστο του 21 λόγω επάυξης δικτύου σε τριφασική παροχή.Τοποθετήθηκε νέος μετρητής όπου παίρνει ενδείξεις ημερήσιου και νυχτερινού.Η ερώτηση είναι:

α)Για την ενεργοποίηση νυχτερινού χρειάζονανται εκ νέου εργασίες?

β)Αν οχι με τον ήδη υφιστάμενο ψηφιακό μετρητή είναι υποχρεωτικό το παράβολο των 42?

 

Καλησπερα...Θα πρεπει να κανεις αιτηση για την ενεργοποιηση του νυχτερινου στον Δεδδηε...Και θα πληρωσεις το παραβολο των 42.00 ευρω..Δεν θελει καποια εργασια..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα...Θα πρεπει να κανεις αιτηση για την ενεργοποιηση του νυχτερινου στον Δεδδηε...Και θα πληρωσεις το παραβολο των 42.00 ευρω..Δεν θελει καποια εργασια..

To παράβολο που το πληρώνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

To παράβολο που το πληρώνεις?

Καλημερα... Οταν θα κανεις την αιτηση στον Δεδδηε θα σου δωσουν και ενα κωδικο για την πληρωμη μεσω τραπεζης να γινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Οταν θα κανεις την αιτηση στον Δεδδηε θα σου δωσουν και ενα κωδικο για την πληρωμη μεσω τραπεζης να γινει..

Το αίτημα το έχω κάνει απο 15/12/2021,ηλεκτρονικά και δεν έλαβα κανενα παράβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

Το αίτημα το έχω κάνει απο 15/12/2021,ηλεκτρονικά και δεν έλαβα κανενα παράβολο.

Δεν σου ειπαν που θα πληρωσεις το παραβολο...Απο τον Δεδδηε... Που το ζητησες;   Μπες μεσα στην τραπεζα μεσω internet banking  και μπορεις να πληρωσεις εκει που γραφει Δεδδηε ...Βαλε και τον αριθμο παροχης  που εχεις αιυηθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν σου ειπαν που θα πληρωσεις το παραβολο...Απο τον Δεδδηε... Που το ζητησες;   Μπες μεσα στην τραπεζα μεσω internet banking  και μπορεις να πληρωσεις εκει που γραφει Δεδδηε ...Βαλε και τον αριθμο παροχης  που εχεις αιυηθει...

Ηλεκτρονικά   το έκανα το αιτημα! Δεν μ έχουν πάρει ακόμα τηλ για το οτιδήποτε!

οκ θα το δοκιμασω!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...