Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να αγορασεις σπιτι?


corfu4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ευρώ άξιζε $1,59 USD το 2008. Σήμερα είναι στο $1,11 USD.

 

Πληθωρισμό όντως δεν έχει (αποπληθωρισμό έχουμε), αλλά μια υποτιμησάρα 30% την έχουμε φάει ήδη κανονικά και με τον νόμο λόγω του νομίσματος (αν βάλουμε μέσα και την πτώση του GDP κατά 25%/την πτώση μισθών κατά 30%, τότε το συνολικό ποσοστό ανεβαίνει κι άλλο)... και ακόμα δεν έχει βάλει μπρος την πρέσα ο Super Mario για την Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο αφήνεις το δάνειο να «κοκκινήσει» αν η συνολική σου περιουσία αξίζει έστω και ένα ευρώ λιγότερο από το σύνολο του ποσού του δανείου που υπολείπεται προς αποπληρωμή και αφήνεις την τράπεζα να ψάχνεται μετά.

Και τι αποτέλεσμα έχει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και τι αποτέλεσμα έχει αυτό;

 

Θα έχει το αποτέλεσμα ότι σου μένου περισσότερα χρήματα στην τσέπη*.

 

Για παράδειγμα, έχεις πάρει δάνειο 100k ευρώ για να αγοράσεις ένα σπίτι που άξιζε 120k ευρώ. Αν υποθέσουμε ότι ως τώρα έχεις αποπληρώσει τα 30k και σου απομένουν άλλα 90k και ας υποθέσουμε ότι η αξία του σπιτιού έχει πέσει από τα 120k στα 80k (λόγω κρίσης κλπ). Για ποιόν λόγο να δώσεις 90k ευρώ για ένα σπίτι που αξίζει σήμερα 80k; Το αφήνεις απλήρωτο και αφήνεις την τράπεζα να το πάρει. Κερδισμένος βγαίνεις.

 

*Όλα αυτά βέβαια, στην περίπτωση που δεν έχεις άλλη περιουσία στο όνομά σου. Γιατί ως γνωστόν το τραπεζικό σύστημα της Ευρώπης είναι γτπκ. Στην Αμερική αν δεν έχεις να πληρώσεις ένα ενυπόθηκο δάνειο, απλά σου βγάζουν στο σφυρί την υποθήκη. Στην Ελλάδα (και στην Ευρώπη γενικότερα, απ' όσο μπορώ να ξέρω), σου κατάσχουν το σπίτι που έχεις βάλει υποθήκη, το εξοχικό, το αυτοκίνητο, το κινητό, το PS4 και την παρθενιά σου. Δίκαια πράγματα. Οπότε, αν έχεις περιουσία και χρωστάς, πρέπει να τα ζυγίσεις παραπάνω τα πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει το αποτέλεσμα ότι σου μένου περισσότερα χρήματα στην τσέπη*.

 

Για παράδειγμα, έχεις πάρει δάνειο 100k ευρώ για να αγοράσεις ένα σπίτι που άξιζε 120k ευρώ. Αν υποθέσουμε ότι ως τώρα έχεις αποπληρώσει τα 30k και σου απομένουν άλλα 90k και ας υποθέσουμε ότι η αξία του σπιτιού έχει πέσει από τα 120k στα 80k (λόγω κρίσης κλπ). Για ποιόν λόγο να δώσεις 90k ευρώ για ένα σπίτι που αξίζει σήμερα 80k; Το αφήνεις απλήρωτο και αφήνεις την τράπεζα να το πάρει. Κερδισμένος βγαίνεις.

 

*Όλα αυτά βέβαια, στην περίπτωση που δεν έχεις άλλη περιουσία στο όνομά σου. Γιατί ως γνωστόν το τραπεζικό σύστημα της Ευρώπης είναι γτπκ. Στην Αμερική αν δεν έχεις να πληρώσεις ένα ενυπόθηκο δάνειο, απλά σου βγάζουν στο σφυρί την υποθήκη. Στην Ελλάδα (και στην Ευρώπη γενικότερα, απ' όσο μπορώ να ξέρω), σου κατάσχουν το σπίτι που έχεις βάλει υποθήκη, το εξοχικό, το αυτοκίνητο, το κινητό, το PS4 και την παρθενιά σου. Δίκαια πράγματα. Οπότε, αν έχεις περιουσία και χρωστάς, πρέπει να τα ζυγίσεις παραπάνω τα πράγματα.

Κάπου έχεις λάθος στις πράξεις του παραδείγματος σου, αν το δάνειο που πήρες ήταν 100k και έχεις αποπληρώσει τα 30k τότε χρωστάς 70k.

 

Πέρα από αυτό όμως, αν χρωστάς 90k και το σπίτι αξίζει 80k και δεν πληρώσεις, θα γίνει πλειστηριασμός και θα πουληθεί σε τιμή μικρότερη από 80k(60k? ίσως? 40k?). Συνεπώς και το σπίτι θα χάσεις, και θα συνεχίσεις να χρωστάς 30-50k τα οποία θα αυξάνονται. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να πάρεις δάνειο, να βγάλεις πιστωτική κάρτα, να αγοράσεις αυτοκίνητο στο όνομα σου, να έχεις καταθέσεις, ακόμα και ο μισθός σου θα κινδυνεύει. Είσαι σίγουρος πως σε αυτή τη περίπτωση αξίζει να μην πληρώσεις?

 

Όσο για το "αμερικάνικο σύστημα" που περιγράφεις, αυτό ισχύει μόνο σε μερικές πολιτείες, στις υπόλοιπες ισχύει ότι και εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχεις λάθος στις πράξεις του παραδείγματος σου, αν το δάνειο που πήρες ήταν 100k και έχεις αποπληρώσει τα 30k τότε χρωστάς 70k.

 

Πέρα από αυτό όμως, αν χρωστάς 90k και το σπίτι αξίζει 80k και δεν πληρώσεις, θα γίνει πλειστηριασμός και θα πουληθεί σε τιμή μικρότερη από 80k(60k? ίσως? 40k?). Συνεπώς και το σπίτι θα χάσεις, και θα συνεχίσεις να χρωστάς 30-50k τα οποία θα αυξάνονται. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να πάρεις δάνειο, να βγάλεις πιστωτική κάρτα, να αγοράσεις αυτοκίνητο στο όνομα σου, να έχεις καταθέσεις, ακόμα και ο μισθός σου θα κινδυνεύει. Είσαι σίγουρος πως σε αυτή τη περίπτωση αξίζει να μην πληρώσεις?

 

Όσο για το "αμερικάνικο σύστημα" που περιγράφεις, αυτό ισχύει μόνο σε μερικές πολιτείες, στις υπόλοιπες ισχύει ότι και εδώ.

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ...το ίδιο είναι και με τα αυτοκίνητα απ'ό,τι ξέρω. Δεν σημαίνει ότι αν χρωστάς σου παίρνουν το αυτοκίνητο και ξεμπερδεύεις. Αν ήταν έτσι δεν θα πλήρωνε κανείς! :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχεις λάθος στις πράξεις του παραδείγματος σου, αν το δάνειο που πήρες ήταν 100k και έχεις αποπληρώσει τα 30k τότε χρωστάς 70k.

 

Πέρα από αυτό όμως, αν χρωστάς 90k και το σπίτι αξίζει 80k και δεν πληρώσεις, θα γίνει πλειστηριασμός και θα πουληθεί σε τιμή μικρότερη από 80k(60k? ίσως? 40k?). Συνεπώς και το σπίτι θα χάσεις, και θα συνεχίσεις να χρωστάς 30-50k τα οποία θα αυξάνονται. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να πάρεις δάνειο, να βγάλεις πιστωτική κάρτα, να αγοράσεις αυτοκίνητο στο όνομα σου, να έχεις καταθέσεις, ακόμα και ο μισθός σου θα κινδυνεύει. Είσαι σίγουρος πως σε αυτή τη περίπτωση αξίζει να μην πληρώσεις?

 

Όσο για το "αμερικάνικο σύστημα" που περιγράφεις, αυτό ισχύει μόνο σε μερικές πολιτείες, στις υπόλοιπες ισχύει ότι και εδώ.

 

 

Tα ειρηνοδικεία προς το παρόν βγάζουν ευνοικές αποφάσεις με διαγραφές τόκων και κεφαλαίου το λιγότερο 15%. Ο ξάδερφος μου είχε πάρει στεγαστικό απο εργατική κατοικία 120.000ε και συμπληρωματικό 20.000ε το 2007. Το ειρηνοδικείο διέγραψε τους τόκους και το 15% του κεφαλαίου με αποπληρωμή τα 20 χρόνια.

 

Αλλά και αν θες να δώσεις το σπίτι για να μην χρωστάς το δικαστήριο το δέχεται πλέον. Περίπου το 50% των δανείων είναι κόκκινα και οι περισσότεροι είναι στα ειρηνοδικεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάπου έχεις λάθος στις πράξεις του παραδείγματος σου, αν το δάνειο που πήρες ήταν 100k και έχεις αποπληρώσει τα 30k τότε χρωστάς 70k.

 

Ναι, σωστά, μου ξέφυγε λίγο η αριθμητική, αλλά το point παραμένει. :P

 

 

Πέρα από αυτό όμως, αν χρωστάς 90k και το σπίτι αξίζει 80k και δεν πληρώσεις, θα γίνει πλειστηριασμός και θα πουληθεί σε τιμή μικρότερη από 80k(60k? ίσως? 40k?). Συνεπώς και το σπίτι θα χάσεις, και θα συνεχίσεις να χρωστάς 30-50k τα οποία θα αυξάνονται. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να πάρεις δάνειο, να βγάλεις πιστωτική κάρτα, να αγοράσεις αυτοκίνητο στο όνομα σου, να έχεις καταθέσεις, ακόμα και ο μισθός σου θα κινδυνεύει. Είσαι σίγουρος πως σε αυτή τη περίπτωση αξίζει να μην πληρώσεις?

 

Δάνειο και πιστωτική κάρτα, δεν χρειάζεται να χρωστάς για να ΜΗΝ μπορείς να βγάλεις. Και καθαρός να είσαι, δεν σου δίνουν. Για το αυτοκίνητο ή τις καταθέσεις, σε έχω προλάβει ήδη, είπα εάν δεν έχεις άλλη περιουσία στο όνομά σου κάνεις τέτοια κόλπα. Ο μισθός δεν κινδυνεύει έαν έχεις δηλώσει ακατάσχετο λογαριασμό (και εν πάσει περιπτώσει, μιλάμε για κάποιον ο οποίος έχει έναν σχετικά μέτριο μισθό, νόμισα ότι είναι αυτονόητο αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ειρηνοδικεία προς το παρόν βγάζουν ευνοικές αποφάσεις με διαγραφές τόκων και κεφαλαίου το λιγότερο 15%. Ο ξάδερφος μου είχε πάρει στεγαστικό απο εργατική κατοικία 120.000ε και συμπληρωματικό 20.000ε το 2007. Το ειρηνοδικείο διέγραψε τους τόκους και το 15% του κεφαλαίου με αποπληρωμή τα 20 χρόνια.

Λίγο άσχετα όλα αυτά με αυτό που συζητάμε... Εγώ σχολίασα τα λεγόμενα του Malthador, ο οποίος έγραψε πως σε συμφέρει να αφήσεις απλήρωτο το δάνειο και να σου πάρουν το σπίτι. Αυτά που γράφεις εσύ προϋποθέτουν και να μην θέλεις να χάσεις το σπίτι, και να κάνεις όλες τις απαραίτητες ενέργειες(να βάλεις δικηγόρο, να ετοιμάσεις πλήρη φάκελο), και να έχεις τις προϋποθέσεις να υπαχθείς στο νόμο Κατσέλη.

 

Αλλά και αν θες να δώσεις το σπίτι για να μην χρωστάς το δικαστήριο το δέχεται πλέον.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

Δάνειο και πιστωτική κάρτα, δεν χρειάζεται να χρωστάς για να ΜΗΝ μπορείς να βγάλεις. Και καθαρός να είσαι, δεν σου δίνουν. Για το αυτοκίνητο ή τις καταθέσεις, σε έχω προλάβει ήδη, είπα εάν δεν έχεις άλλη περιουσία στο όνομά σου κάνεις τέτοια κόλπα. Ο μισθός δεν κινδυνεύει έαν έχεις δηλώσει ακατάσχετο λογαριασμό (και εν πάσει περιπτώσει, μιλάμε για κάποιον ο οποίος έχει έναν σχετικά μέτριο μισθό, νόμισα ότι είναι αυτονόητο αυτό).

Δεν μίλησα για το παρόν αλλά για το μέλλον, είπα συγκεκριμένα "ποτέ δεν θα μπορέσεις να....".

 

Όσο για τον ακατάσχετο λογαριασμό, είσαι σίγουρος για το τι θα ισχύει στο μέλλον? Το όριο του ακατάσχετου έπεσε από 1500 σε 1000€, κανείς δεν ξέρει με σιγουριά αν θα πέσει κι άλλο. Επίσης συνεχώς βγαίνουν στην δημοσιότητα περιπτώσεις που βάζουν χέρι σε ακατάσχετους λογαριασμούς ακόμα και με 500€.

 

Και όχι, δεν είναι αυτονόητο ότι μιλούσες για κάποιον με "σχετικά μέτριο μισθό", ότι και αν σημαίνει αυτό.

 

Για μένα προσωπικά πάντως δεν αξίζει να μείνω χρεωμένος για όλη την υπόλοιπη ζωή μου χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα από αυτά που περιέγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο αφήνεις το δάνειο να «κοκκινήσει» αν η συνολική σου περιουσία αξίζει έστω και ένα ευρώ λιγότερο από το σύνολο του ποσού του δανείου που υπολείπεται προς αποπληρωμή και αφήνεις την τράπεζα να ψάχνεται μετά.

 

Aν μιλας για το νομο Κατσελη, πρεπει να πληροις ενα καρο προυποθεσεις, βασικα να εισαι τελειως απορος, οποτε θα γλυτωσεις για λιγο.

Αλλιως... οι πλειστηριασμοι ειναι καθημερινοι.

Κάπου έχεις λάθος στις πράξεις του παραδείγματος σου, αν το δάνειο που πήρες ήταν 100k και έχεις αποπληρώσει τα 30k τότε χρωστάς 70k.

 

 

Kαι οι τοκοι ??

 

Αναλογα με το επιτοκιο και τη περιοδο αποπληρωμης, τα 100 χιλιαρικα που πηρες μπορει να επιστραφουν 200...

Ο ξάδερφος μου είχε πάρει στεγαστικό απο εργατική κατοικία 120.000ε και συμπληρωματικό 20.000ε το 2007. Το ειρηνοδικείο διέγραψε τους τόκους και το 15% του κεφαλαίου με αποπληρωμή τα 20 χρόνια.

 

 

Ο δικος μου ξαδελφος πηρε 100.000 απο Συνεταιρισμο με χαμηλο επιτοκιο και περιοδο αποπληρωμης 40 χρονια. Πληρωνει ηδη 10 χρονια και το υπολοιπο του χρεους ειναι σημερα στα 130.000€.

 

Αν παει κι αυτος στο ειρηνοδικειο θα του διαγραψουν τοκους και 15% του κεφαλαιου?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι οι τοκοι ??

 

Αναλογα με το επιτοκιο και τη περιοδο αποπληρωμης, τα 100 χιλιαρικα που πηρες μπορει να επιστραφουν 200...

Μην μπερδεύεσαι, για 30.000€ αποπληρωμή κεφαλαίου λέγαμε, όχι ότι έχουν πληρωθεί 30k δόσεις. Και φυσικά για αποπληρωμή κεφαλαίου 30κ έχουν πληρωθεί δόσεις ίσως και πάνω από 60k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις προχθές κατάφερα να μεταβιβάσω διαμέρισμα στο όνομά μου και πήρα και τα κλειδιά. Δηλαδή το αγόρασα.

Ταλαιπωρία 10 μηνών με όλα αυτά που έχουν γίνει στη χώρα. Φυσικά η αγορά αφορά ιδιοκατοίκηση, παρόλο που δεν ήμουν/είμαι σε ενοίκιο.

 

Με βάση αυτά που έζησα και ζω (εργάζομαι και στο τραπεζικό χώρο) τυχόν καταθέσεις στις τράπεζες πλέον δεν θεωρούνται και δεδομένες και κάθε μέρα που περνά τα πράγματα γίνονται και χειρότερα.

Ήδη τράβηξα αρκετό ζόρι για να βγάλω τραπεζικές επιταγές δικών μου χρημάτων.

 

Για την αγορά χρησιμοποιώ και τραπεζικό δάνειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι, για 30.000€ αποπληρωμή κεφαλαίου λέγαμε, όχι ότι έχουν πληρωθεί 30k δόσεις. Και φυσικά για αποπληρωμή κεφαλαίου 30κ έχουν πληρωθεί δόσεις ίσως και πάνω από 60k.

 

Οταν λετε δανειο 100 χιλιαδες, συμπεριλαμβανονται μεσα και οι τοκοι?

Πόσο ειναι το αρχικο ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις προχθές κατάφερα να μεταβιβάσω διαμέρισμα στο όνομά μου και πήρα και τα κλειδιά. Δηλαδή το αγόρασα.

Ταλαιπωρία 10 μηνών με όλα αυτά που έχουν γίνει στη χώρα. Φυσικά η αγορά αφορά ιδιοκατοίκηση, παρόλο που δεν ήμουν/είμαι σε ενοίκιο.

 

Με βάση αυτά που έζησα και ζω (εργάζομαι και στο τραπεζικό χώρο) τυχόν καταθέσεις στις τράπεζες πλέον δεν θεωρούνται και δεδομένες και κάθε μέρα που περνά τα πράγματα γίνονται και χειρότερα.

Ήδη τράβηξα αρκετό ζόρι για να βγάλω τραπεζικές επιταγές δικών μου χρημάτων.

 

Για την αγορά χρησιμοποιώ και τραπεζικό δάνειο.

Για ποιο λόγο 10 μήνες; Τι πήρε τόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...