Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να αγορασεις σπιτι?


corfu4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε τοτε δεν εχεις διαβασει τι εχω γραψει, πηγαινε  στη προηγουμενη σελιδα και δες που λεω οτι τα πρωτα χρονια το μεγαλυτερο ποσοστο της δοσης ειναι οι τοκοι. Σημειωσα μαλιστα οτι λογω αυτης της καταστασης επαιρνα γενναιες επιστροφες απο την εφορια...

Φυσικά και είδα τι έγραψες, όπως είδα πως η συγκεκριμένη φράση σου ήταν απάντηση στο "Αν πληρωνεις πιο πολύ κεφάλαιο τελειώνει πιο γρηρα το πράγμα". Ε σου είπα ότι κάνεις λάθος, σου εξήγησα το γιατί με αναλυτικότατο παράδειγμα, και το μόνο που απάντησες ήταν ότι δεν διάβασα τι έγραψες...

 

Αναφερεσαι στο " Εξήγησε μου και εσύ τώρα, τις ερωτήσεις τις κάνεις γενικά και αόριστα, ή έχουν σχέση με τη συγκεκριμένη περίπτωση που συζητούσαμε? Δηλαδή το αν συμφέρει κάποιον να αφήσει το δάνειο απλήρωτο και να του κατασχέσει το σπίτι τη στιγμή που χρωστάει 90.000€ κεφάλαιο και το σπίτι αξίζει 80.000€. "?

 

Οι ερωτησεις που εκανα σχετιζονταν με τα αντιστοιχα quotes.

Ακριβώς σε αυτό αναφερόμουν, το οποίο ούτε τώρα το απαντάς. Το μόνο που κάνεις σε αυτό το thread είναι να απομονώνεις επιλεκτικά κομμάτια από post για να μπορέσεις να πεις το κοντό και το μακρύ σου.

 

Πάω να μιλήσω σε κανα τοίχο, περισσότερες πιθανότητες έχω να συνενοηθώ με αυτόν παρά με σένα.

Ο άνθρωπος μπορεί να έχει κάθε καλή πρόθεση να το πληρώνει το δάνειο, από αυτά γράφει είναι τίμιος και σωστός. Όμως ή πορεία ζωής μας σε βάθος 30 ετών καθορίζεται από πιθανότητες όχι από βεβαιοτητες. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να πάνε όλα σύμφωνα με το σχέδιο.

Σαφώς και ισχύει αυτό που γράφεις, δεν ισχυρίστηκα ποτέ το αντίθετο. Έγραψα συγκεκριμένα "αν πληρώνει κάθε μήνα για 30 χρόνια το ακριβές ποσό της δόσης(όπως δηλώνει πως έχει σκοπό) θα είναι μια χαρά.", δεν είπα πως είμαι 100% βέβαιος πως δεν θα του τύχει στραβή. Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε άνθρωπε το γνωρίζω αυτό, όμως οι άνθρωποι μπορουν 30 χρόνια να εξυπηρετούν το δάνειο απρόσκοπτα με πιθανότητα 1 δεεν χρειάζοντε δάνειο. Απλά λίγο φοβάμαι όταν ο άλλος έχει μπλεχτεί σε μια διακασια ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ και τόσο μικρή γνώση των προεκτασεων της.

 

Tι εννοεις δεν χρειαζονται δανειο; Αμα εννοεις να περιμενουνε 10 χρονια και μετα να αγορασουνε το σπιτι τοτε ναι, αλλα εχοντας σπαταλησει ενοικια 10 ετων.  

 

Ο σωστος τροπος οταν αγοραζεις ενα σπιτι, ειναι να εχεις ενα ποσοστο να το δωσεις μπροστα ( ενα 20%), καθως και ενα αλλο (ας πουμε 10%) στην τραπεζα, καθως και η δοση που δινεις καθε μηνα να μην ειναι πανω το 30% του μεικτου σου εισοδηματος.

 

Οι κανονες αυτοι, ειναι φυσικα σε εναν βαθμο αυθαιρετοι (κανεις δεν σου λεει οτι αμα δωσεις μπροστα το 15% δεν θα εισαι μια χαρα), αλλα αμα τους ακολουθησεις οι πιθανοτητες να βρεθεις σε ασχημη θεση πεφτουνε κατακορυφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και είδα τι έγραψες, όπως είδα πως η συγκεκριμένη φράση σου ήταν απάντηση στο "Αν πληρωνεις πιο πολύ κεφάλαιο τελειώνει πιο γρηρα το πράγμα". Ε σου είπα ότι κάνεις λάθος, σου εξήγησα το γιατί με αναλυτικότατο παράδειγμα, και το μόνο που απάντησες ήταν ότι δεν διάβασα τι έγραψες...

 

 

Φιλε μου μην επαναλαμβανομαστε συνεχως για να περναει η ωρα... Πως μου λες οτι κανω λαθος ενω λεμε τα ιδια πραγματα?

 Ακριβώς σε αυτό αναφερόμουν, το οποίο ούτε τώρα το απαντάς. Το μόνο που κάνεις σε αυτό το thread είναι να απομονώνεις επιλεκτικά κομμάτια από post για να μπορέσεις να πεις το κοντό και το μακρύ σου.

 

Σου το απαντησα με σαφηνεια.

Αν αυτα που λεω σου φαινονται "το κοντο και το μακρυ μου", το ιδιο ακριβως μπορω να πω κι εγω για τα δικα σου λεγομενα.

Απαγορευεται κανείς να κανει quotes απομονωνοντας επιλεκτικα κομματια?? Καλο κι αυτο :lol:

 

Επισης σημειωνω οτι διατυπωθηκαν καποια ερωτηματα απ τη πλευρα μου που τα αγνοησες.

 

 

  Ο σωστος τροπος οταν αγοραζεις ενα σπιτι, ειναι να εχεις ενα ποσοστο να το δωσεις μπροστα ( ενα 20%), καθως και ενα αλλο (ας πουμε 10%) στην τραπεζα, καθως και η δοση που δινεις καθε μηνα να μην ειναι πανω το 30% του μεικτου σου εισοδηματος.

 

 

Αν ο δανειοληπτης μπορουσε να επιβαλλει τους δικους του ορους στη συναψη ενος δανειου, καλα θα'ταν :)

 

Το δικο μου παντως ηταν αρκετα ευνοϊκο, με χαμηλο επιτοκιο, σταθερο, και μεγαλη περιοδο αποπληρωμης(πραγμα που μειωνει αρκετα το υψος της μηνιαιας δοσης).

Το οτι οι αξιες των σπιτιων θα επεφταν κατακορυφα, κανεις δε μπορουσε να το ξερει τοτε.

Επεξ/σία από iordanis77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μην επαναλαμβανομαστε συνεχως για να περναει η ωρα... Πως μου λες οτι κανω λαθος ενω λεμε τα ιδια πραγματα?

 

Σου το απαντησα με σαφηνεια.

Αν αυτα που λεω σου φαινονται "το κοντο και το μακρυ μου", το ιδιο ακριβως μπορω να πω κι εγω για τα δικα σου λεγομενα.

Απαγορευεται κανείς να κανει quotes απομονωνοντας επιλεκτικα κομματια?? Καλο κι αυτο :lol:

 

Επισης σημειωνω οτι διατυπωθηκαν καποια ερωτηματα απ τη πλευρα μου που τα αγνοησες.

 

 

 

Αν ο δανειοληπτης μπορουσε να επιβαλλει τους δικους του ορους στη συναψη ενος δανειου, καλα θα'ταν :)

 

Το δικο μου παντως ηταν αρκετα ευνοϊκο, με χαμηλο επιτοκιο, σταθερο, και μεγαλη περιοδο αποπληρωμης(πραγμα που μειωνει αρκετα το υψος της μηνιαιας δοσης).

Το οτι οι αξιες των σπιτιων θα επεφταν κατακορυφα, κανεις δε μπορουσε να το ξερει τοτε.

 

Φυσικα και επιβαλει ο δανειοληπτης τον πιο σημαντικο ορο του δανειου, που ειναι το υψος του. Στο χερι σου ειναι να μην παρεις ακριβοτερο σπιτι, αποτι σηκωνουνε οι δυνατοτητες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και επιβαλει ο δανειοληπτης τον πιο σημαντικο ορο του δανειου, που ειναι το υψος του. Στο χερι σου ειναι να μην παρεις ακριβοτερο σπιτι, αποτι σηκωνουνε οι δυνατοτητες σου.

 

Και πως ξερεις ποιες θα ειναι οι δυνατοτητες σου μετα απο 20-30 χρονια?

Τοσος κοσμος απολυθηκε τωρα το καιρο της κρισης, αλλα πρεπει να συνεχισει να πληρωνει το δανειο του κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...