Προς το περιεχόμενο

Πως αντιμετωπίζεται η ζήλια;


LifeAndHope

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TS ξεκίνησες ένα ενδιαφέρον θέμα γενικά περί ζήλιας πάντως. Εγώ θεωρώ ότι η ζήλια έως ενα σημείο ανεκτικό είναι θεμιτή. Κάτι εκτός ορίων καταστρέφει πρώτα τον "ξενιστή" και μετά την σχέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν η άλλη σε κόψει για provider beta male λόγω της συμπεριφοράς σου προς αυτήν, λογικό δεν είναι να σε απατήσει με κάποιο alpha male;

 

Ένα απλό παράδειγμα... γενικώς καμία δεν απατάει αν δεν της λείπει κάτι. Εν μέρει ισχύει και για τους άνδρες αυτό. Αν η δικιά του δεν τον καλύπτει σε κάτι και τον καλύψει κάποια άλλη, τότε πάει πέταξε το πουλάκι.

 

Τεσπα, έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε μονογαμικό είδος. Το χειρότερο για μένα δεν είναι τα κέρατα, αλλά να έχεις και καλά σοβαρή σχέση και η άλλη να κάνει ακάποτο με άλλους. Εκεί κινδυνεύεις άμεσα ή όπως το είχε πει κάποιος, είναι σαν να κάνεις έρωτα με όλους τους συντρόφους του συντρόφου σου, με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

masaz με happy ending? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια θα με κρινει για την συναισθηματικη ωριμοτητα μου? αυτη που έχει κανει τα χειροτερα? αυτη που εμπιστευτηκε εναν παραμυθατζη και στο τέλος την πουλησε? ελα εντάξει γελάω :-D

 

κάποιες δεν θα έπρεπε κανονικα να μιλάνε αλλα πάνε μπροστα επειδη έχουνε θράσος .... και μετα ζητάνε απο σένα να μη ζητάς πράγματα και να τις αφηνεις χαλαρές..... έτσι πάει φιλε. :-( Αμα το παρατηρησεις θα το δεις. Εσυ να εισαι κυριος και κυριλε και οχι καταπιεστικος αλλα μολις δεν της κάνεις ένα χατηρι νααα τα μουτρα και να οι γκρινιες.

 

Ο μόνος που θα σε κρίνει είναι ο ίδιος σου ο εαυτός. Έχει να κάνει με το αν τον αγαπάς ή όχι και πως το δείχνεις καθημερινά :)

 

Όλοι/ες έχουν δικαιώμα να μιλάνε.

Εμείς όμως δεν έχουμε υποχρεώση να είμαστε μαζί τους. Το αν θα είμαστε είναι δική μας επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εκείνες για τις οποίες γράφεις είναι ανώριμες.

Δεν είναι όμως όλες οι γυναίκες ανώριμες. Εκεί εστίαζα στο προηγούμενο ποστ μου. Ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός είτε άντρας είτε γυναίκα. Τέλος με το να βρίζουμε κάποια που είμασταν μαζί, άρα ήταν και επιλογή μας είναι σαν να βρίζουμε εμάς τους ίδιους. Καταλαβαίνεις γιατί :) Άρα αντί να ψάχνουμε το γιατί εκείνη που επιλέξαμε έκανε το <τάδε>, καλό είναι πρώτα να δούμε γιατί εμείς επιλέξαμε εκείνη (που αργότερα βρίζουμε). Το πρόβλημα δεν είναι αυτό που βλέπεις ως αφορμή. Το πρόβλημα είναι το βαθύτερο αίτιο που πυροδοτεί την συγκεκριμένη αφορμή. (food for thought)

 

 

Μετα τις έκανε τις μλκιες .... το καλυτερο ειναι να βρεις για ποιο λογο σου έκανε τις μλκιες και δεν την έκοψες ωστε να μην τις κάνει.Για μενα αμα ειναι να σε φοβαται η άλλη για να ειναι εντάξει τοτε καλυτερα να την κάνεις να σε φοβαται.... μονο ετσι θα σε σεβεται κιολας. Πχ να φοβαται οτι ανα πάσα στιγμη δεν εισαι μλκας και φευγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τις έκανε τις μλκιες .... το καλυτερο ειναι να βρεις για ποιο λογο σου έκανε τις μλκιες και δεν την έκοψες ωστε να μην τις κάνει.Για μενα αμα ειναι να σε φοβαται η άλλη για να ειναι εντάξει τοτε καλυτερα να την κάνεις να σε φοβαται.... μονο ετσι θα σε σεβεται κιολας. Πχ να φοβαται οτι ανα πάσα στιγμη δεν εισαι μλκας και φευγεις.

 

O "φόβος" και ο "σεβασμός" δεν πάνε στην ίδια πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O "φόβος" και ο "σεβασμός" δεν πάνε στην ίδια πρόταση.

 

Εχεις σκεφτει ποτε οτι οσο την έχεις στην πριζα ... δεν έχει χρονο και ηθικο να σου παιξει πουστιες? ανηθικο ε? ενω οσο την έχεις ηρεμη ολο και κάτι μπορει να σκεφτει για να δραπετευσει απο την πληξη που της προσφέρεις χωρις να το θέλεις. Ειναι θεμα επιβιωσης. Σορρυ φιλε αλλα επειδη εχω δει πολλα δεν θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου εσυ μπορει να έπεσες στην περιπτωση και να βρηκες με την μια αυτη που ηθελες άλλοι έχουμε αλλη μοιρα ομως. Άλλες αναγκες πχ για πολεμο έχει η Ελλαδιτσα και άλλες η Ρωσια. Η τελευταια πρεπει να ειναι μονιμως σε επιφυλακη. Θενξ για τις συμβουλες πάντως. Δεν ειρωνευομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προφανώς δεν λειτουργούνε όλοι το ίδιο. Λογικό να έχουνε διαφορετικές απόψεις μερικοί στο θέμα. Το χειρότερο κατ εμέ είναι να ξυπνήσεις ένα πρωί και να διαπιστώσεις ότι είσαι με τον λάθος άνθρωπο. Ειδικά αν έχετε χρόνια σχέσης και ειδικότερα και παιδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω κάτι από προσωπική εμπειρία και μην παρεξηγηθεί κανείς δεν φωτογραφίζω κανέναν εδώ!

Ζηλιάρηδες, κτητικοί, καχύποπτοι με τον ίδιο τους τον εαυτό και ένα σωρό άλλα είναι όσοι δυσκολεύονται να βρουν γυναίκα στην ζωή τους, συνήθως οποία βρεθεί στον δρόμο τους την γάμησε!

Αντιθέτως όσοι δεν έχουν τέτοια θέματα, τις αφήνουν ελεύθερες και εκείνες έρχονται σαν μαγνήτες!

Επίσης στην στραβή αυτοί όσο και να γουστάρουν φεύγουν πολύ πιο εύκολα, άντε γεια και πάμε παρακάτω, οι προβληματικοί κολλάνε, το ψειριζουν, δεν το δέχονται με τίποτα κτλ κτλ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προφανώς δεν λειτουργούνε όλοι το ίδιο. Λογικό να έχουνε διαφορετικές απόψεις μερικοί στο θέμα. Το χειρότερο κατ εμέ είναι να ξυπνήσεις ένα πρωί και να διαπιστώσεις ότι είσαι με τον λάθος άνθρωπο. Ειδικά αν έχετε χρόνια σχέσης και ειδικότερα και παιδιά.

 

Δεν θα διαφωνησω αλλο με τον Ι337 γιατι σέβομαι τις εμπειριες που πιθανον να έχει ωστοσο δεν έχουμε ολοι τις ιδιες εμπειριες / επιδιωξεις. Επισης ενας σινγκλ 30-40 έχει αλλες αμφιβολιες να αντιμετωπισει οταν γνωριζεται με κάποια απο οτι ένας που παντρευτηκε εξαρταται και τη θέση που έχεις ή τι έχεις κανει στη ζωη σου. Μην πω και το τρελο τωρα αλλα περα για περα αληθινο οτι μερικές μπορει να εμπιστευονται καλυτερα εναν ηδη παντρεμενο επειδη τον έχει εμπιστευτει ηδη κάποια και να πηγαινουν ευκολοτερα μαζι του. Ακομα και αν ειναι παρανομο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω κάτι από προσωπική εμπειρία και μην παρεξηγηθεί κανείς δεν φωτογραφίζω κανέναν εδώ!

Ζηλιάρηδες, κτητικοί, καχύποπτοι με τον ίδιο τους τον εαυτό και ένα σωρό άλλα είναι όσοι δυσκολεύονται να βρουν γυναίκα στην ζωή τους, συνήθως οποία βρεθεί στον δρόμο τους την γάμησε!

Αντιθέτως όσοι δεν έχουν τέτοια θέματα, τις αφήνουν ελεύθερες και εκείνες έρχονται σαν μαγνήτες!

Επίσης στην στραβή αυτοί όσο και να γουστάρουν φεύγουν πολύ πιο εύκολα, άντε γεια πάμε παρακάτω κτλ. Οι προβληματικοί κολλάνε..

 

Ναι σαν να λεμε "Αραξε και θα βρέξει χρημα και χρυσο..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνησω αλλο με τον Ι337 γιατι σέβομαι τις εμπειριες που πιθανον να έχει ωστοσο δεν έχουμε ολοι τις ιδιες εμπειριες / επιδιωξεις. Επισης ενας σινγκλ 30-40 έχει αλλες αμφιβολιες να αντιμετωπισει οταν γνωριζεται με κάποια απο οτι ένας που παντρευτηκε εξαρταται και τη θέση που έχεις ή τι έχεις κανει στη ζωη σου. Μην πω και το τρελο τωρα αλλα περα για περα αληθινο οτι μερικές μπορει να εμπιστευονται καλυτερα εναν ηδη παντρεμενο επειδη τον έχει εμπιστευτει ηδη κάποια και να πηγαινουν ευκολοτερα μαζι του. Ακομα και αν ειναι παρανομο!!!

Αυτό το παράδειγμα με τον παντρεμένο ισχύει

Το σωστο ειναι σκυλος που γαυγιζει δεν δαγκωνει.

Κάτι φορές καλώς ή κακώς δαγκώνει
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ειναι σκυλος που γαυγιζει δεν δαγκωνει.

 

Σκυλος με σκυλο διαφερει παικτη. Και το ροντβαιλερ γαυγιζει οταν σε βλεπει να περνάς απεξω απο την περιοχη που φυλάει... θα έμπαινες μέσα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα με μια φίλη μου 40ρα που και μια εμφάνιση έχει και τη δουλίτσα της και το παιδάκι της.

Μου είπε τα εξής: Κατ'αρχήν η ζήλια σε μικρές ποσότητες είναι φυσιολογικό και απαραίτητο να υπάρχει αλλιώς χάνεται το ενδιαφέρον.Και αυτή έχει ψάξει το κινητό του άντρα της αλλά το έκανε κυρίως από περιέργεια,δεν βρήκε κάτι.Μου εκμυστηρεύτηκε πως αν μετά από αυτά έχει κάνει καμιά κουτσουκέλα ο άντρας της...ε δεν θα κάτσει και να σκάσει.Με γεια του με χαρά του.

Ηρέμησα με αυτήν τη συζήτηση (είπαμε αρκετά πράματα που δεν θα κάτσω να τα γράφω γιατί κανέναν δεν ενδιαφέρουν) διότι είπα το πρόβλημα μου σε κάποια και με συμβούλεψε,στο ίντερνετ δυστυχώς δεν ξέρεις κατά πόσο επιτυχημένος είναι αυτός που δίνει και τις συμβουλές.

 

Ο άνθρωπος πάντως είναι πολυγαμικό ον,μακάρι σε όλους μας να ήταν εύκολο να μοιραζόμαστε τις συζύγους μας (και αυτές εμάς) χωρίς άγχη,φοβίες και νεύρα.Απλά θα ξεσκάγαμε,δεν θα κάναμε και κάτι κρυφό άλλωστε,για αυτό υπάρχουν τα swinger clubs.

 

Επίσης τελικά δεν ήταν ζήλια αυτό που ένιωθα αλλά μάλλον μικρά συμπλέγματα επειδή δεν έχω με κάτι πιο σημαντικό να ασχοληθώ,ευτυχώς έκανα την ενδοσκόπηση μου και τώρα γελάω που κάθισα να ασχοληθώ με τέτοιες μαλακίες.

Δεν γίνεται άλλωστε να ζηλεύω κάποιον που δεν αγαπάω.

Peace

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...