Προς το περιεχόμενο

χτυπημένο γατάκι, συμβουλές.


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

 

     την 13.00 βγήκα για κάτι δουλειές, με το που ξεκινάω με το αυτοκίνητο βλέπω μια γάτα τραυματισμένη.

Κατεβαίνω πάω κοντά της ακίνητη εκείνη και βλέπω σοβαρό τραύμα και πολύ αίμα στην ουρά και σε ένα πόδι της,.

     την έβαλα σιγά σιγά στο αμάξι (δε ξέρω και πως τις πιάνουνε είμαι αδαής) και αρχίζω να ψάχνω που να την πάω για πρώτες βοήθειες (τόσος κόσμος τίποτα για βοήθεια και μάλιστα μια "κυρία" επειδή είχα κόψει το γκαράζ της πολυκατοικίας της και ήθελε να μπει, είχα αφήσει τη κοπελιά στο αμάξι μέχρι να φέρω από το σπίτι κάποιο ύφασμα για να ακουμπήσει η γάτα στο αμάξι, κυριολεκτικά 5 λεπτά έκανα και λοιπόν αυτή η "κυρία" δεν έκανε στην άκρη ούτε επίσης ένα κύκλο το τετράγωνο που ευγενικά της ζητήθηκε από τη κοπελιά και είχε δημιουργήσει πόση κίνηση πίσω της και το έκανε θέμα ενώ έβλεπε και το γατάκι.)

     Τέλοσπαντων δεν έβρισκα έναν κτηνίατρο, σε όσους πηγαινα - ότι έβρισκα στο google- ήταν όλοι κλειστοί και σε τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης μου λέγανε ότι βρίσκονταν μακρυά από το ιατρείο.

Με τα πολλά βρήκα έναν που ήταν ανοικτός -ο οποίος για εμένα ήταν απαράδεκτος- γιατί του λέω θέλετε να δείτε το γατάκι στο αμάξι μη το πιάσω εγώ άκαρπα και μου λέει όχι φέρτο μέσα εσύ και με ρώτησε αν δαγκώνει ή γρατζουνάει για να έφαιρνε κλουβί και εγώ του είπα ότι είναι αρκετά χτυπημένο και δε πρόκειται να ενοχλήσει.

     Του το βάζω σε ένα πάγκο και μετά από 5 λεπτά έρχεται και το κοιτάει και μου λέει αυτό θέλει χειρουργείο ράμματα κλπ κλπ,  ε του λέω τις πρώτες βοήθειες ??? α ναι μου λέει και τότε έβαλε στις πληγές κάτι σαν αντισηπτικό (μάλιστα έβγαλε μπλε και πράσινο υγρό) και του έκανε και μία ένεση με αντιβίωση και μου είπε οτι είναι αντιβίωση με διάρκεια 15 ημέρες και μου λέει μπορείς να το πάρεις αστο ή σε φιλοζωική ή στο δρόμο.

Τον ρωτάω αν ξέρει που ακριβώς να απεθυνθώ αλλά δεν είχε ιδέα και του λέω τι σας χρωστάω και μου ζήτησε 20 ευρώ.

     Μετά πήγα σε 2-3 pet city και κανείς δεν ήξερε να με βοηθήσει, πήρα τηλέφωνο σε μία φιλοζωική στην ηλιούπολη αλλά μου είπαν ότι εδώ είναι το δημαρχείο και όχι η φιλοζωική και μου λέει μονο μεσω ιντερνετ γίνεται η δουλειά.

     Μην πολυλογώ το έχω βάλει για την ώρα στην βεράντα μου το γατί, πριν λίγο του έβαλα τροφή απο κονσέρβα και νερό, έφαγε λίγο και ήπιε μπόλικο νερό.

 

Το ερώτημα τώρα, τι κάνω εγώ ? ξέρει κανείς κάποιο αξιόπιστο τηλέφωνο φιλοζωικής για να το φροντίσουν το γατάκι μέχρι να γίνει καλα? θέλει και ράματα μου είπε ο γιατρός.

 

 

ευχαριστώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

την 13.00 βγήκα για κάτι δουλειές, με το που ξεκινάω με το αυτοκίνητο βλέπω μια γάτα τραυματισμένη.

     Τέλοσπαντων δεν έβρισκα έναν κτηνίατρο, σε όσους πηγαινα - ότι έβρισκα στο google- ήταν όλοι κλειστοί και σε τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης μου λέγανε ότι βρίσκονταν μακρυά από το ιατρείο.

Με τα πολλά βρήκα έναν που ήταν ανοικτός -ο οποίος για εμένα ήταν απαράδεκτος- γιατί του λέω θέλετε να δείτε το γατάκι στο αμάξι μη το πιάσω εγώ άκαρπα και μου λέει όχι φέρτο μέσα εσύ και με ρώτησε αν δαγκώνει ή γρατζουνάει για να έφαιρνε κλουβί και εγώ του είπα ότι είναι αρκετά χτυπημένο και δε πρόκειται να ενοχλήσει.

     Του το βάζω σε ένα πάγκο και μετά από 5 λεπτά έρχεται και το κοιτάει και μου λέει αυτό θέλει χειρουργείο ράμματα κλπ κλπ,  ε του λέω τις πρώτες βοήθειες ??? α ναι μου λέει και τότε έβαλε στις πληγές κάτι σαν αντισηπτικό (μάλιστα έβγαλε μπλε και πράσινο υγρό) και του έκανε και μία ένεση με αντιβίωση και μου είπε οτι είναι αντιβίωση με διάρκεια 15 ημέρες και μου λέει μπορείς να το πάρεις αστο ή σε φιλοζωική ή στο δρόμο.

Τον ρωτάω αν ξέρει που ακριβώς να απεθυνθώ αλλά δεν είχε ιδέα και του λέω τι σας χρωστάω και μου ζήτησε 20 ευρώ.

    

 

μπραβο φιλε μου, ευχομαι να γινει καλα το ζωακι. αλλα δεν μπορω να μην σε ρωτησω:  μηπως ο συγκεκριμενος ηταν ο σεφερλης, δρ, ζιβαγκο κλπ? :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έφαγε πάντως είναι πολύ θετικό σημάδι, ακόμα και αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να προχωρήσεις σε χειρουργείο, εφ' όσον όντως χρειάζεται, μην το παρατήσεις γιατί φαίνεται να έχει ελπίδες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα με καμιά σελίδα στο facebook. Τόσες υπάρχουν μηπως σε βοηθήσουν . Εναλλακτικά θα σου στείλω με pm την σελίδα μιας κτηνιάτρου στην περιοχή μου . Θα είναι κλειστά τώρα (εχει και τηλέφωνο ανάγκης) αλλά μήπως μπορείς να το πας να του ρίξει μια ματιά γιατί αυτός που το πήγες μου φαίνεται ότι είναι μπακάλης. Αστο λέει πάλι στο δρόμο . Γαμώ τις συμβουλές από κτηνίατρο πανάθεμα τον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς το κινητό δεν έχει καλή κάμερα αλλά δείχνω από κοντά όσο μπορώ το τραυμα στην ουρά, στο πόδι δε φαίνεται γτ δε θέλω να το πονέσω πιάνοντάς το.

 

παιδιά το βράδυ θα κρυωνει στη βεράντα ? πρέπει να το σκεπάσω με κάτι ? σε μία κούτα το έχω βάλει..

 

από φαγητό του έβαλα και κονσέρβας αλλά και ξηράς τροφής και έφαγε λίγο το μεσημέρι που έγραψα νωρίτερα (πολύ λίγο) αλλά τώρα που ξαναδοκίμασα δεν έφαγε καθόλου αλλά ήπιε πάλι νερό.

δε το έβαλα το μπολ μέσα στο κουτί αλλά το έχω απέξω και θα βγαίνω ανά διαστήματα να του δίνω,,ή πρέπει να το βάλω μέσα ?

post-112914-0-94877500-1455377005_thumb.jpg

post-112914-0-78046100-1455377040_thumb.jpg

post-112914-0-80426800-1455377056_thumb.jpg

post-112914-0-12696900-1455377349_thumb.jpg

post-112914-0-34631600-1455377351_thumb.jpg

post-112914-0-54122400-1455377353_thumb.jpg

post-112914-0-20459600-1455377357_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειναι εξοικειωμενη σε κλειστο χωρο καλυτερα να την αφησεις εξω, σε κανενα χαρτοκουτο με καποια πετσετα( κατι ζεστο τελος παντων) απο κατω. Να της εχεις κοντα και γαλα(θα της ειναι πιο ευκολο απο στερεα τροφη). Μεχρι να βρεις γιατρο μπορεις αν εχει αιμοραγια να τις καθαριζεις τις πληγες (betadine).Να προσεχεις ομως  γιατι μπορει να σε τραυματισει με τα νυχια της.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ irene έχεις δίκιο για το γάλα δε το σκέφτηκα, πάω super market πριν κλείσει να πάρω, φρέσκο από ψυγείο ή το άλλο στο κουτί που πρέπει να το βράσω ???

 

άκυρο το googlara και λένε δε κάνει καλό το γάλα για τις γάτες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκυρο το googlara και λένε δε κάνει καλό το γάλα για τις γάτες..

 

Θυμάμαι από παλια΄συζήτηση εδώ οτι για γατάκια δεν κάνει το γάλα που πίνουν οι άνθρωποι και χρειάζεται ειδικό γάλα, τώρα δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ισχύει μόνο για γατάκια ή και για γάτες μεγαλύτερης ηλικίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε . Τι τραύματα έχει ακριβώς ; Σπασίματα έχει ; Οι πληγές είναι μεγάλες ; Σε ποια περιοχή είσαι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε . Τι τραύματα έχει ακριβώς ; Σπασίματα έχει ; Οι πληγές είναι μεγάλες ; Σε ποια περιοχή είσαι ;

από τραύματα έχει ένα στην ουρά της και σε ένα πόδι της, σε άλλο σημείο δεν είδα κάτι και ο γιατρός δε μου είπε για σπάσιμο κάτι (με διαβεβαίωσε οτι στη κοιλιά δεν έχει αποολύτως τίποτα γιατί φοβόμουν να την πιάσω μη την πονέσω), όταν την είχαμε στο πάγκο τον ιατρικό για την περιθάλψει είχε σηκωθεί όρθια και στα 4 πόδια της και τη κρατούσαμε γιατί την έτσουζε και την πονούσε αρκετά (έβγαζε κάτι κραυγές όχι δυνατές τόσο αλλά στενοχωρημ΄ένες κάπως και ήθελα να με καταπιει η γη εκείνη τη στιγμή) αυτό που της έβαζε στα τραύματα.

 

Μου είπε ο γιατρός οτι δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο εγώ, άντε μου λέει να της βάλεις πουλβο σπρευ στα τραυματα, κανονικά μου λέει θέλει ράματα αλλά και έτσι μου λέει καλά θα γίνει, αλλά θα πάρω και άλλη γνώμη γιατί δε μου πολυγέμισε το μάτι, με δυσκολία την φρόντισε και ίσως νόμιζε οτι δε θα τον πλήρωνα επειδή του είπα οτι τη βρήκα στο δρόμο αλλά του εξήγησα οτι δεν είχα τέτοιο σκοπό.

 

Φίλε μένω στην άνω γλυφάδα, αν ξέρεις εδώ κοντά κάποια οργάνωση για την προστασία ζώων θα με βοηθούσες αλλιώς θα την κρατήσω μέχρι να δω οτι καλυτερευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...