Προς το περιεχόμενο

έξοδα λόγω πληρωμής με χρεωστική/πιστωτική


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω κάνει πολλές αγορές με κάρτα προ cc.

πάω σήμερα να κάνω μια παραγγελία από το site ενός καταστήματος και βλέπω ότι στους τρόπους πληρωμής έχει προστεθεί ένα ποσό 3€ (προφανώς πάει ανάλογα την παραγγελία, δε το έλεγξα) αν γίνει η πληρωμή με κάρτα. στην πράξη, καπέλο 3,5% στην τιμή της παραγγελίας.

επίσης αν γίνει με paypal το έξοδο γίνεται 6+€ .καπέλο 6,5%

 

πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.

ξέρω ότι τα καταστήματα έχουν μια απώλεια αν αγοράζεις με κάρτα αλλά αν δε κάνω λάθος είχα διαβάσει ότι απαγορεύεται το κατάστημα να βάλει μια τέτοια χρέωση. όπως επίσης ότι απαγορεύεται να αρνηθεί πληρωμή με κάρτα (αυτό ξέρω ότι ισχύει σίγουρα)

 

αρχίζουν πλέον τα καταστήματα και χρεώνουν εξτρά αν πληρώσεις με κάρτα;

 

το συγκεκριμένο κατάστημα (δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε διαφήμιση) είχε χαμηλές τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό. ίσως γι αυτό και αυτή χρέωση.

 

ασχέτως αυτού όμως "μπορούν" να κάνουν κάτι τέτοιο;

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορεί να έτυχε, εγώ δε το είχα δει. καλά κάποιοι θα το κάνουν σίγουρα, ειδικά αν έχουν χαμηλές τιμές δε θα μπορούν να το απορροφήσουν.

το θέμα είναι αν είναι νόμιμο αυτό.

να σου λένε ότι αν πληρώσεις με κάρτα θέλουμε άλλα πχ 3€ , δε ξέρω πως το υπολογίζουν.

 

και με το paypal απορώ γιατί τόση μεγάλη η χρέωση.

τι χρεώνει το paypal για να δικαιολογεί κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500066197

 

Ώρα για καταγγελίες? :P

 

μπράβο, αυτό.

καλά έλεγα ότι το είχα διαβάσει κάπου.

 

άρα η απάντηση είναι ξεκάθαρη, είναι παράνομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή... Έστω ότι έχω μια μικρή επιχείρηση τύπου μαγαζί στον σκρουτζ με κινητά.
Έχω την καλύτερη τιμή της αγοράς στο iPhone 6S και πηγαίνω για ένα 5% ανά συσκευή.

Το POS μου ρουφάει 2-5% ανάλογα την κάρτα.

Εάν αρνηθώ τη χρήση της κάρτας είμαι παράνομος.

Εάν πω στον πελάτη ότι υπάρχει μια επιβάρυνση με τη χρήση της κάρτας πάλι είμαι παράνομος.

Εάν πάω για 10% θα ανέβει η τιμή, άρα δεν θα χω δουλειά.

 

Καλά σοβαρά τώρα;

 

Εάν δείτε τα προϊόντα να παίρνουν την ανιούσα μετά ξαναμιλήστε μου για τα δικαιώματα των καταναλωτών. 

Είπαμε να αποφεύγουμε τις μεγάλες τιμές των μεγαλοκαταστημάτων (που αυτοί υπολογίζουν και τις προμήθειες και τα πάντα) αλλά όχι και να κλείσουμε και τις εταιρείες που μας προσφέρουν τις καλύτερες τιμές της αγοράς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ακουσα πως θα υπαρχει ενα cap 0.3% απο εε ο νομος φυσικα. Βεβαια μπορει να υπαρχει ηδη αυτος ο νομος, αλλα εδω...

 

Anyway. Λυση θατανε να γραφεις κατω απο την τιμη, πως με εμβασμα ξερωγω, θα εχεις εκπτωση 1-3.5%. Δηλαδη να χρεωνεις εμμεσα το εκτρωμα αυτο. Δεν βλεπω αλλη λυση για αυτους που εχουν περιορισμενη υπεραξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...