Προς το περιεχόμενο

έξοδα λόγω πληρωμής με χρεωστική/πιστωτική


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέψου να σου πει, ο φτηνότερος τρόπος είναι μετρητά για το προϊόν και 0.5% του ενοικίου του καταστήματος, διότι η συναλλαγή πρέπει να γίνει κάπου.

Τι κουλό είναι αυτό πάλι? Το ενοίκιο είναι έξοδο του καταστήματος, η προμήθεια της τράπεζας όμως προκύπτει από την επιλογή του πελάτη να χρησιμοποιήσει κάρτα ως τρόπο πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έπαιρνα 10€ όταν πήγαινα στο κατάστημα με τις ωραίες βιτρίνες, το καθαρό δάπεδο, τον κληματιςμό του, που μου αφιέρωναν 20 λεπτά για να μου δείξουν πως λειτουργεί και αν κάνει αυτό που θέλω... και συνέχισα να πληρώνω 10 € (+έξοδα αποστολής) όταν έπρεπε απο μόνος μου να κάνω όλη τη σχετική έρευνα, και να μου έρθει σε ένα μισοκατεστραμενο κουτί απο κάποια αποθήκη όποτε γκαβλώσει του καταστηματάρχη.

 

Κατανοητό ότι ο καθένας υπερασπίζεται το συμφέρον του, αλλά από ότι φαίνεται, γω ο τελικός καταναλωτής δεν κερδίζω κάπου, ο έμπορας μεταθέτει την τιμολογιακή του αςτοχία, αν όχι ανικανότητα, στο αγοραστικό κοινό. Απο ότι φαίνεται , είναι κακός επιχειρηματίας και αργά ή γρήγορα θα ξανααποτύχει και θα κλείσει την «επιχείρηση» του.

 

Εντάξει.

Με κάλυψες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο έμπορας μεταθέτει την τιμολογιακή του αςτοχία, αν όχι ανικανότητα, στο αγοραστικό κοινό. Απο ότι φαίνεται , είναι κακός επιχειρηματίας και αργά ή γρήγορα θα ξανααποτύχει και θα κλείσει την «επιχείρηση» του.

 

Αυτό με ξεπερνα... τερμάτισες...

 

Δλδ ο εμπορος που δεν απορροφά πλέον τους φόρους του κράτους εμμεσους ή άμεσους ειναι "αστοχια", "ανικανότητα", "κακο επιχειρείν" ΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛ..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με τον καινούριο νόμο απαγορεύεται σαφώς να χρεώνεται έξτρα η χρήση κάρτας. Ωστόσο, επειδή δεν έχω βγάλει άκρη με αυτά που διαβάζω, επιτρέπεται η έκπτωση στη χρήση μετρητών;

 

Δηλαδή να σου λέει το κατάστημα, ότι το τάδε προϊόν κοστίζει 50 ευρώ και στην περίπτωση πληρωμής με μετρητά υπάρχει έκπτωση 5%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω μερικοί ξεχνάνε ότι και το μετρητό έχει κόστος διαχείρισης (π.χ. οι χρηματαποστολές δεν είναι τσάμπα).

http://www.kathimerini.gr/828911/article/oikonomia/epixeirhseis/5-dis-ton-xrono-kostizoyn-ta-metrhta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με ξεπερνα... τερμάτισες...

 

Δλδ ο εμπορος που δεν απορροφά πλέον τους φόρους του κράτους εμμεσους ή άμεσους ειναι "αστοχια", "ανικανότητα", "κακο επιχειρείν" ΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛ..............

 

ο έμπορος αγοράζει μία υπηρεσία από μία ιδιωτική επιχείριση, τράπεζα. Το κόστος της συγκεκριμένης υπηρεσίας δεν είναι φόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον καινούριο νόμο απαγορεύεται σαφώς να χρεώνεται έξτρα η χρήση κάρτας. Ωστόσο, επειδή δεν έχω βγάλει άκρη με αυτά που διαβάζω, επιτρέπεται η έκπτωση στη χρήση μετρητών;

 

Δηλαδή να σου λέει το κατάστημα, ότι το τάδε προϊόν κοστίζει 50 ευρώ και στην περίπτωση πληρωμής με μετρητά υπάρχει έκπτωση 5%;

Πρακτικά το ίδιο πράγμα είναι, απλά με αυτό το τρόπο το κάνει έμμεσα αντί άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον καινούριο νόμο απαγορεύεται σαφώς να χρεώνεται έξτρα η χρήση κάρτας. Ωστόσο, επειδή δεν έχω βγάλει άκρη με αυτά που διαβάζω, επιτρέπεται η έκπτωση στη χρήση μετρητών;

 

Δηλαδή να σου λέει το κατάστημα, ότι το τάδε προϊόν κοστίζει 50 ευρώ και στην περίπτωση πληρωμής με μετρητά υπάρχει έκπτωση 5%;

Αν το δει ο paredwse ελπίζω να μας κάνει την τιμή να μας δώσει μία απάντηση, έστω και ερμηνευτικά. Ενδιαφέρουσα ερώτηση btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ο έμπορος αγοράζει μία υπηρεσία από μία ιδιωτική επιχείριση, τράπεζα. Το κόστος της συγκεκριμένης υπηρεσίας δεν είναι φόρος.

 

Αυτό μπορώ να στο ξεχειλώσω όσο δεν πάει. Γιατί με την ίδια λογική ο έμπορος αγοράζει μία υπηρεσία από μία ιδιωτική εταιρεία (Cardlink, Viva, τράπεζες κοκ) για να σου προσφέρει έναν εναλλακτικό τρόπο πληρωμής. Από τη στιγμή που είναι υπηρεσία θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να μετακυλήσει το κόστος της στον καταναλωτή.

 

Γενικότερα, πρέπει να ξεκαθαριστεί το πλαίσιο που ισχύει με τις κάρτες γιατί τα έχουν κάνει αχταρμά. Αν οι πληρωμές με κάρτες θεωρούνται προσφερόμενη υπηρεσία, τότε ο έμπορος θα πρέπει να μπορεί να την χρεώνει έξτρα. Αν θεωρούνται υποχρέωση του εμπόρου, τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει χρέωση για χρήση κάρτας.

 

Τέλος θα πρέπει επιτέλους να περάσει ρύθμιση με την οποία να υποχρεώνεται το δημόσιο να δέχεται πληρωμές με κάρτες, όπως υποχρεώνουν τους ιδιώτες με αυτούς τους νόμους. Δε νοείται η εφορία ή το ΙΚΑ να μην δέχονται πληρωμές με κάρτες.

 

 

 

Πρακτικά το ίδιο πράγμα είναι, απλά με αυτό το τρόπο το κάνει έμμεσα αντί άμεσα.

 

Πρακτικά μπορεί να είναι το ίδιο, αλλά νομικά στοιχηματίζω ότι δεν είναι. Γενικά, νοούνται εκπτώσεις ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής εδώ και πολλά χρόνια. Είναι ενδιαφέρον να δούμε αν αυτό έχει αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με τον καινούριο νόμο απαγορεύεται σαφώς να χρεώνεται έξτρα η χρήση κάρτας. Ωστόσο, επειδή δεν έχω βγάλει άκρη με αυτά που διαβάζω, επιτρέπεται η έκπτωση στη χρήση μετρητών;

 

Δηλαδή να σου λέει το κατάστημα, ότι το τάδε προϊόν κοστίζει 50 ευρώ και στην περίπτωση πληρωμής με μετρητά υπάρχει έκπτωση 5%;

 

Αν το δει ο paredwse ελπίζω να μας κάνει την τιμή να μας δώσει μία απάντηση, έστω και ερμηνευτικά. Ενδιαφέρουσα ερώτηση btw.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, η διάταξη είναι συγκεκριμένη: 

 

Άρθρο 4γ του ν. 2251/1994: «Ο προμηθευτής δεν δικαιούται να επιβάλλει επιβαρύνσεις στους καταναλωτές για τη χρήση ενός συγκεκριμένου μέσου πληρωμής». 

 
Το οποίο, πρακτικά, τι σημαίνει;
Αν η τελική τιμή λιανικής, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, είναι 100 ευρώ, ο προμηθευτής (aka έμπορος) δεν μπορεί να προσθέσει κάποιο έξοδο επειδή ο καταναλωτής χρησιμοποιεί πιστωτική κάρτα, paypal, χρεωστική κάρτα ή τραπεζικό έμβασμα (δεν μου'ρχεται άλλος τρόπος πληρωμής). 
 
Τώρα, το ερώτημα είναι "μπορώ να κάνω έκπτωση 10% επειδή με πληρώνεις μετρητά;".
 
Κατ'αρχήν θεωρώ ότι, εφ'όσον γράφεις ξεκάθαρα ότι η τιμή λιανικής είναι 100 ευρώ, η έκπτωση είναι θεμιτή.
 
Από την άλλη, κάποιος καλοθελητής θα βρεθεί να θεωρήσει ότι η πραγματική τιμή είναι 100 - 10%= 90 ευρώ βάζεις καπέλο σε οποιοδήποτε άλλο τρόπο πληρωμής πλην μετρητών. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, το ερώτημα είναι "μπορώ να κάνω έκπτωση 10% επειδή με πληρώνεις μετρητά;".

Οχι 10, αλλα και 20% μπορει να σου κανει εκπτωση αν π.χ. θελει να ξεστοκαρει, και οχι μονο με μετρητα, αλλα και με καρτα.Δεν υπαρχει οριο ουτε νομοθεσια να το απαγορευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό ότι ο καθένας υπερασπίζεται το συμφέρον του, αλλά από ότι φαίνεται, γω ο τελικός καταναλωτής δεν κερδίζω κάπου, ο έμπορας μεταθέτει την τιμολογιακή του αςτοχία, αν όχι ανικανότητα, στο αγοραστικό κοινό. Απο ότι φαίνεται , είναι κακός επιχειρηματίας και αργά ή γρήγορα θα ξανααποτύχει και θα κλείσει την «επιχείρηση» του.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω εδώ πέρα. Κάποιοι τομείς αγορών / ανταγωνισμού δεν είναι οι ίδιοι.

 

Από την άλλη, αν δεν υπήρχε η τράπεζα να εκδίδει κάρτες, δε θα υπήρχε καθόλου η επιχείριση σου! Η τράπεζα πουλάει μία υπηρεσία στον επιχειρηματία, δεν την απασχολεί πως το ονομάζει ο επιχειρηματίας αυτό το κόστος ή πως το μετακυλεί....

 

Γενικά, η λανθασμένη τιμολόγηση απο την πλευρά του επιχειρηματία είναι πρόβλημα της επιχείρησης. Και η ύπαρξη «κρυφών» εξόδων είναι κακή επιχειρηματική πρακτική.

Όπως βλέπεις κι εσύ λοιπόν, η τράπεζα όντως δεν ενδιαφέρεται από ποιόν θα τα πάρει, αρκεί να τα πάρει.

Το πρόβλημα είναι ότι ο επιχειρηματίας θα χάσει κι άλλα από τα λιγοστά που βγάζει επειδή ξαφνικά έγινε νόμος. Συμφωνώ σαν καταναλωτής να μην επιβαρύνομαι εγώ το νταβατζιλίκι της τράπεζας, αλλά διαφωνώ να μου βγάζεις ξαφνικά έναν νόμο και να διατηρείς την ίδια προμήθεια. Το δίκαιο θα ήταν να οριστεί νόμος και να μειωθεί η προμήθεια. Αν ήμουν επιχειρηματίας και δούλευα για την τράπεζα και δεν έμενε τίποτα για μένα, τότε ποιο το νόημα της επιχείρησης;

 

Με άλλα λόγια, όλα γίνονται για να αρπάξουν οι τράπεζες.

Καλά αυτό γινόταν από πάντα θα μου πεις, αλλά τελευταία όλα, τα πάντα που αφορούν τις πωλήσεις, τείνουν προς τα εκεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ σαν καταναλωτής να μην επιβαρύνομαι εγώ το νταβατζιλίκι της τράπεζας, αλλά διαφωνώ να μου βγάζεις ξαφνικά έναν νόμο και να διατηρείς την ίδια προμήθεια. Το δίκαιο θα ήταν να οριστεί νόμος και να μειωθεί η προμήθεια.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος (μη στέλεχος τράπεζας :P ) που να διαφωνεί με την άποψη του να μειωθούν κάτω από 1% οι προμήθειες των τραπεζών για κάρτες, αλλά δεν πιστεύω να περιμένεις να πληρώνουμε εμείς τις extra χρεώσεις μέχρι να γίνει αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οχι 10, αλλα και 20% μπορει να σου κανει εκπτωση αν π.χ. θελει να ξεστοκαρει, και οχι μονο με μετρητα, αλλα και με καρτα.Δεν υπαρχει οριο ουτε νομοθεσια να το απαγορευει.

 

 

Δεν είπε κανείς το αντίθετο. 

 

Ελπίζω όμως να μην είδες μόνο το ερώτημα αλλά να αντιλαμβάνεσαι και τη συλλογιστική πίσω από το ερώτημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με άλλα λόγια, όλα γίνονται για να αρπάξουν οι τράπεζες.

Κακά τα ψέματα οι προμήθειες των τραπεζών ήταν μεγάλες σε σχέση με άλλες χώρες τις ΕΕ επειδή έχουμε πολύ μικρό ποσοστό χρήσης καρτών σε σχέση με αυτές. Αν είχαμε το "ίδιο" θα είχαμε κι αντίστοιχα ποσοστά προμηθειών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...