Προς το περιεχόμενο

έξοδα λόγω πληρωμής με χρεωστική/πιστωτική


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ εχτές πήγα να κάνω μια αγορά με κάρτα και μου λέει η υπάλληλος ότι θα υπάρξει μια επιπλέον χρέωση 2,5% λόγω της κάρτας.

 

Της είπα ότι αυτό είναι παράνομο και υπάρχει σχετικός νόμος για αυτό και μπλα μπλα μπλα.

 

Μόνος μου τα έλεγα, μόνος μου τα άκουγα.

 

Σηκώθηκα και έφυγα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εγώ εχτές πήγα να κάνω μια αγορά με κάρτα και μου λέει η υπάλληλος ότι θα υπάρξει μια επιπλέον χρέωση 2,5% λόγω της κάρτας.

 

Της είπα ότι αυτό είναι παράνομο και υπάρχει σχετικός νόμος για αυτό και μπλα μπλα μπλα.

 

Μόνος μου τα έλεγα, μόνος μου τα άκουγα.

 

Σηκώθηκα και έφυγα....

 

 

Πιθανότατα η υπάλληλος να μην έχει ενημερωθεί για την αλλαγή του νόμου. Κακώς. 

Εάν έχεις όρεξη, δείξε το νόμο (τύπωσε το ΦΕΚ ή "κατέβασε" το νόμο περί καταναλωτή από το efpolis.gr) και επέμεινε. Εάν δεν έχεις όρεξη, απλώς σηκώνεσαι και φεύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έβγαζα άκρη και για αυτό σηκώθηκα και έφυγα.

 

Έτυχε και είχα διαβάσει το topic το πρωί και ήμουν ενήμερος αλλιώς θα τα είχα δώσει κανονικά.

 

Είδα όμως ότι και άλλα πολλά eshop έχουν χρέωση για κάρτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όντως. Αλλά μέχρι να στα παραδώσουν έχεις πεθάνει.

 

Για την παράδοση πάει στον κόρακα. Αλλά για την μεταφορά χρημάτων τι δικαιολογία έχουν; Για μεταφορά χρημάτων να περιμένω πιο πολλές μέρες απ' ότι για την παράδοση του πακέτου. Για να μην πω για την τηλεφωνική εξυπηρέτηση που δεν σηκώνουν ποτέ το τηλέφωνο κι έπρεπε να πάω ο ίδιος από κοντά για να πάρω την πληροφορία που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή... Έστω ότι έχω μια μικρή επιχείρηση τύπου μαγαζί στον σκρουτζ με κινητά.

Έχω την καλύτερη τιμή της αγοράς στο iPhone 6S και πηγαίνω για ένα 5% ανά συσκευή.

 

Το POS μου ρουφάει 2-5% ανάλογα την κάρτα.

Εάν αρνηθώ τη χρήση της κάρτας είμαι παράνομος.

Εάν πω στον πελάτη ότι υπάρχει μια επιβάρυνση με τη χρήση της κάρτας πάλι είμαι παράνομος.

Εάν πάω για 10% θα ανέβει η τιμή, άρα δεν θα χω δουλειά.

 

Καλά σοβαρά τώρα;

 

Εάν δείτε τα προϊόντα να παίρνουν την ανιούσα μετά ξαναμιλήστε μου για τα δικαιώματα των καταναλωτών.

Είπαμε να αποφεύγουμε τις μεγάλες τιμές των μεγαλοκαταστημάτων (που αυτοί υπολογίζουν και τις προμήθειες και τα πάντα) αλλά όχι και να κλείσουμε και τις εταιρείες που μας προσφέρουν τις καλύτερες τιμές της αγοράς...

Από την άλλη, αν δεν υπήρχε η τράπεζα να εκδίδει κάρτες, δε θα υπήρχε καθόλου η επιχείριση σου! Η τράπεζα πουλάει μία υπηρεσία στον επιχειρηματία, δεν την απασχολεί πως το ονομάζει ο επιχειρηματίας αυτό το κόστος ή πως το μετακυλεί....

 

Γενικά, η λανθασμένη τιμολόγηση απο την πλευρά του επιχειρηματία είναι πρόβλημα της επιχείρησης. Και η ύπαρξη «κρυφών» εξόδων είναι κακή επιχειρηματική πρακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ κακό το να μην υπάρχει διαφορετική χρέωση αναλογα με τον τρόπο πληρωμής. Ο καθένας θα πρέπει να μπορεί να χρησιμοποιεί τον τ΄ροπο πληρωμής που θέλει και το όποιο κόστος να μην μοιράζεται σε άλλους. Ο πελάτης πρέπει να έχει όσο δυνα΄τοτερο επιλογές και να πληρώνει μονο για αυτές που επιθυμεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου να σου πει, ο φτηνότερος τρόπος είναι μετρητά για το προϊόν και 0.5% του ενοικίου του καταστήματος, διότι η συναλλαγή πρέπει να γίνει κάπου.

 

Δεν είναι τρόπος λειτουργίας σοβαρής επιχείρησης αυτός: τα σκατώσαμε στην τιμολόγηση και από εκεί και πέρα προσθέτουμε μαλακίες δεξιά-αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αντιλαμβάνεσαι, το όλο θέμα γίνεται για να εξαπλωθεί η χρήση κάρτας. Λογικά, τα καταστήματα θα πρέπει να μετακυλήσουν το όποιο κόστος χρήσης κάρτας στον τελικό καταναλωτή μέσω αύξησης της τιμής λιανικής.

 

Τι νταβατζιλίκι...

Σε βάζει το κράτος, να συναλλάσσεσαι με μεσάζοντα ιδιώτη ο οποίος παίρνει προμήθεια χωρίς να ιδρώσει καθόλου.

Μακάρι να μου έδινε και το κράτος εμένα έτσι πελάτες... :(

Σκέψου να σου πει, ο φτηνότερος τρόπος είναι μετρητά για το προϊόν και 0.5% του ενοικίου του καταστήματος, διότι η συναλλαγή πρέπει να γίνει κάπου.

 

Δεν είναι τρόπος λειτουργίας σοβαρής επιχείρησης αυτός: τα σκατώσαμε στην τιμολόγηση και από εκεί και πέρα προσθέτουμε μαλακίες δεξιά-αριστερά.

Έξω από το χορό, όλοι rapάρουμε.

 

Ένα είδος που το έπαιρνες πριν 10€ + 1€ προμήθεια τράπεζας, πλέον θα το παίρνεις 11€ χωρίς προμήθεια τράπεζας.

Θεωρώ πως θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Σκέψου απλά πως θα μπορούσες να μην έχεις το νταβατζή και να το έπαιρνες 10€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ.πιστευτε οτι ειναι προτιμοτερο να προσθεσουν το εξτρα ποσοστο στην τιμη δηλ.και σε αυτον που πληρωνει μετρητα ή καταθεση για να δειχνει σοβαρος;

ενα μαγαζι που δουλευει 60% μετρητα 40% καρτα να κανει μια γενικη αυξηση τιμων για να αποροφησει νταβατζηλικι τραπεζας καπιταλ κοντρολς και συριζα...

Και ολα αυτα γιατι αυτοι που κυβερνουν κανουν νομους και φορολογουν χωρις να εχουν ιδεα τι τους γινεται..

Η οδηγια ε.ε. για προμηθεια μερικα cents ή 0.2% προμηθεια θα ενσωματωθει σε βαθος χρονου 5ετιας :P

Οι προμηθειες(0 εως 7%) ειναι ανα περιπτωση και ανα καρτα και σε σχεση με τζιρους!! Αν πουλας τσιχλες σοκολατες παιζει και να βαζεις απο την τσεπη σου ενω αν εισαι π.χ. ιδιωτικο νοσοκομειο ή πουλας iphone ή κατι ακριβο κτλ δηλ σχεδον χιλιαρικο ανα συναλλαγη παιζει να παρεις και μπονους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι προμήθειες είναι κατά περίπτωση.

Πανελλήνιος Φαρμακευτικός Σύλλογος

 

Εγώ που έχω παλιά σύμβαση μου κρατάνε 2,90% και λίγο παραπάνω για κάποιες άλλες κάρτες.

Για να κάνω νέα σύμβαση θέλουν λεφτά για νέο μηχάνημα.

Σε κάποια άλλα είδα σύμβαση με 0,65%.

 

Γενικά κάνουν ότι γουστάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νταβατζιλίκι...

Σε βάζει το κράτος, να συναλλάσσεσαι με μεσάζοντα ιδιώτη ο οποίος παίρνει προμήθεια χωρίς να ιδρώσει καθόλου.

Μακάρι να μου έδινε και το κράτος εμένα έτσι πελάτες... :(

 

Έξω από το χορό, όλοι rapάρουμε.

 

Ένα είδος που το έπαιρνες πριν 10€ + 1€ προμήθεια τράπεζας, πλέον θα το παίρνεις 11€ χωρίς προμήθεια τράπεζας.

Θεωρώ πως θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Σκέψου απλά πως θα μπορούσες να μην έχεις το νταβατζή και να το έπαιρνες 10€.

Το έπαιρνα 10€ όταν πήγαινα στο κατάστημα με τις ωραίες βιτρίνες, το καθαρό δάπεδο, τον κληματιςμό του, που μου αφιέρωναν 20 λεπτά για να μου δείξουν πως λειτουργεί και αν κάνει αυτό που θέλω... και συνέχισα να πληρώνω 10 € (+έξοδα αποστολής) όταν έπρεπε απο μόνος μου να κάνω όλη τη σχετική έρευνα, και να μου έρθει σε ένα μισοκατεστραμενο κουτί απο κάποια αποθήκη όποτε γκαβλώσει του καταστηματάρχη.

 

Κατανοητό ότι ο καθένας υπερασπίζεται το συμφέρον του, αλλά από ότι φαίνεται, γω ο τελικός καταναλωτής δεν κερδίζω κάπου, ο έμπορας μεταθέτει την τιμολογιακή του αςτοχία, αν όχι ανικανότητα, στο αγοραστικό κοινό. Απο ότι φαίνεται , είναι κακός επιχειρηματίας και αργά ή γρήγορα θα ξανααποτύχει και θα κλείσει την «επιχείρηση» του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, αλλά όπως κάποιος υπολογίζει τις εισφορές του ΤΕΒΕ, πρέπει να έχει στο μυαλό του πως υπάρχουν κι άλλα έξοδα.

Δηλ.πιστευτε οτι ειναι προτιμοτερο να προσθεσουν το εξτρα ποσοστο στην τιμη δηλ.και σε αυτον που πληρωνει μετρητα ή καταθεση για να δειχνει σοβαρος;

ενα μαγαζι που δουλευει 60% μετρητα 40% καρτα να κανει μια γενικη αυξηση τιμων για να αποροφησει νταβατζηλικι τραπεζας καπιταλ κοντρολς και συριζα...

Και ολα αυτα γιατι αυτοι που κυβερνουν κανουν νομους και φορολογουν χωρις να εχουν ιδεα τι τους γινεται..

Η οδηγια ε.ε. για προμηθεια μερικα cents ή 0.2% προμηθεια θα ενσωματωθει σε βαθος χρονου 5ετιας :P

Οι προμηθειες(0 εως 7%) ειναι ανα περιπτωση και ανα καρτα και σε σχεση με τζιρους!! Αν πουλας τσιχλες σοκολατες παιζει και να βαζεις απο την τσεπη σου ενω αν εισαι π.χ. ιδιωτικο νοσοκομειο ή πουλας iphone ή κατι ακριβο κτλ δηλ σχεδον χιλιαρικο ανα συναλλαγη παιζει να παρεις και μπονους!!

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτήν τη λογική; πως ο επιχειρηματία απαιτεί βρέξει χιονίσει να έχει κέρδος ένα σταθερό ν% και ταυτόχρονα να βγαίνει πρώτος στο Σκρουτζ. Ε δε δουλεύει τόσο απλοϊκά η αγορά, ειδικά του λιανοεμπορίου.

 

Απο την άλλη, δεν έχουμε δει και καμία σοβαρή κίνηση προάσπισης των μικροεπιχειρήσεων από τα επιμελητήρια τους. Οι τράπεζες αποφασίζουν και πράττουν προς το κέρδους τους, οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν ομάδες ανάλυσης και διαπραγματευτική ικανότητα λόγω τζίρου και οι μικροεπιχειρήσεις παραπονιούνται στο ινσομνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...